Co nejdéle doma

Porod

Mým přáním bylo porodit přirozeně v porodnici. Povedlo se. :)

Ahoj maminky! :) Jednoho deštivého dne se mi narodil báječný syn Jiřík, bylo to 27. 6. 2015. A jak to celé probíhalo? To se pokusím v následujících řádcích vylíčit.

Nejdříve se vám však chci představit. Jmenuji se Petra a mám téměř tříměsíšního syna. Bydlíme v malém, ale útulném bytě. S mojí drahou polovičkou jsme pevná „dvojka“ a máme moc pěkný vztah, na kterém oba pracujeme. Role jsme si rozdělili tradičně, muž zajišťuje rodinu a žena se stará o domácnost.

Trošku vás asi překvapím, je mi totiž „pouhých“ devatenáct, přítelovi (snoubenci) je pětadvacet. Akorát jsem dostudovala gymnázium (chci dálkově studovat předškolní pedagogiku). Sama s tím nemám problém, o svého muže a syna se starám, jak nejlépe umím a oba jsou spokojení. Zároveň mě to naplňuje a připadám si nejšťastnější na celém světě. :)

Často se mě lidi ptají na moje rodiče, ti bydlí v novém domečku kousek od nás a pravidelně se navštěvujeme, jsou na mě hrdí, chlubí se mnou, vědí, že dělám to, co cítím, že je smysl mého života. Moje potenciální tchyně a tchán nás také podporují a jsou s námi spokojení.

A teď už k tomu porodu. Termín jsem měla 23. 6. a už od 38. týdne těhotenství jsem se nemohla dočkat. Už mi to připadalo hrozně dlouhé, i když jsem měla fajn těhotenství, bez komplikací (nebyla jsem napuchlá, tlustá, ufuněná, dokonce jsem si nepřipadala neohrabaná), naopak těhotenství mi krásně vyčistilo pleť a vlasy mi dorostly do mé vysněné délky (v těhotenství rostou 4× rychleji). :) Také jsem byla natolik natěšená, že jsem se pořád jen usmívala, měla jsem naprostou pohodu, chodila jsem spát v deset večer a vstávala kolem deváté ráno.

Byla jsem rozhodnutá, že budu mít krásný porod a taky jsem se těšila, až budu láskyplně kojit přitulené miminko, které mi bude stoprocentně oddané. Zároveň jsem si uvědomovala, že vlastně vůbec nevím, do čeho jdu a přirozeně jsem se bála. Smířila jsem se s tím, že to bude bolet, ale hlavně jsem byla pevně rozhodnutá, že to zvládnu. (Nastávající maminky, věřte si, každá žena, která je schopná počít, je schopná porodit!).

Dne 26. 6. jsem šla na kontrolu ke své gynekoložce, která už mě na ten den ani neobjednávala, protože jsem týden chodila na dva prsty otevřená. Doma jsem dělala všechny možné babské rady, jak porod vyvolat, ale nějak to nezafungovalo. Doktorka mi udělala Hamiltonův hmat, který mě překvapivě nebolel.

Celý den jsem chodila jak kačer a večer jsme šli s přítelem do kina. Vrátili jsme se v jedenáct večer a šli spát. To už jsem věděla, že to v noci začne. Ve dvě v noci jsem se probudila mírnou bolestí, ale spala jsem dál. Ve čtyři hodiny jsem se opět probudila, a to už se zaspat nedalo. Vstala jsem a ulevovala jsem si od bolesti na míči.

Protože máme porodnici deset minut od domu, tak jsem si říkala, že budu co nejdéle doma. O půl sedmé se probudil přítel. Chtěla jsem zůstat do devíti doma. Běhala jsem po bytě a ulevovala si křikem (chudáci sousedi!). Mezi kontrakcemi jsem pořád jedla, protože jsem věděla, že v porodnici už mi jíst nedovolí a bála jsem se, abych pak měla dostatek sil na tlačení. Snědla jsem všechno, co jsem doma našla.

V devět mi připadalo, že je ještě brzy (přítel už chtěl dávno vyrazit), a tak jsem si zalezla do vany. Tam se mi líbilo. Měřili jsme kontrakce, byly po méně než dvou minutách. V ten moment se mi vůbec nechtělo vylézt a někam jet, naštěstí mě přítel donutil. Nebyla jsem schopná si zapnout kalhoty. Před porodnicí mi několikrát spadly, ale bylo mi to úplně jedno.

Na příjmu mi řekli, že mají plnou kapacitu!!!, ale že mě prohlídnou, abychom vůbec byli schopní dojet do jiné porodnice. To jsem se zděsila. Porodní asistentce jsem říkala, že už krvácím a ona mi na to řekla, že to můžu i několik dní před porodem (to vím, hlenová zátka mi už dávno odešla), ale tohle bylo mnohem větší množství krve. Zjistila, že jsem otevřená na 9 cm. Tak si mě tam nechali.

Čekali jsme na volný sál. Měla jsem bolesti. Šli jsme na sál. Přítel zapomněl moji tašku do porodnice a svoji peněženku v čekárně, naštěstí jsem měla svoji kabelku, tak jsem mezi kontrakcemi platila „otce u porodu“. Tím příjmem se to celé zastavilo a nějak to nepostupovalo.

Nechtěla jsem žádný zásah do porodu, takže jsem si nenechala píchnout plodovou vodu. Porodní asistentka vždycky přišla a říkala, že jakmile píchnou vodu, že za hoďku bude venku. Tak jsem koukla na tu „jehlu“, kterou to píchají a hned jsem věděla, že to opravdu nechci. Nakonec vytekla, když mě doktor kontroloval (pomohl tomu prstem). Řekli mi, že můžu tlačit.

Malý byl za chvilku venku, narodil se ve 14:25 a vážil 3530 g.

Byl rozkošný! Překvapilo mě, jak hezky mi voněl, byla to ta nejhezčí vůně, jakou jsem kdy cítila (příroda to má chytře zařízený). Na chvíli mi ho dali, pak ho očistili a já mezitím rodila placentu a šili mi nástřih (ten jsem nechtěla, ale nakonec uznávám, že to není žádné drama).

Přinesli mi malého a dvě hodiny jsem ho měla na těle. Okamžitě se přisál. Překvapilo mě, jak intenzivně. Pak mi ho přes veškeré protesty odnesli a říkali, že ho budou mít teď u sebe na pozorování. Přítel mě odvedl do sprchy, kde jsem všechno to jídlo, které jsem doma snědla, vyzvracela. Zároveň ze mě odtékala krev a porodní asistentka chtěla, abych se vyčůrala. V tomto okamžiku jsem si uvědomila, jak báječný člověk stojí vedle mě. Jsem za něho neskutečně vděčná. (Milující partner je jediná „věc“, kterou do porodnice opravdu potřebujete).

Teď budou Jiříkovi tři měsíce a váží sedm kilo, takže ta žravost mu zůstala, :) ale je krásný!

Takže vy, nastávající maminky, ničeho se nebojte, porod není nic, co by se nedalo. Stejně tak kojení a péče o miminko, všechno je to přirozené a jde to samo. :)

P. S.: Popisovat porod je hrozně těžký, úplně jsem ho zapomněla.

Hodnotilo 24 lidí. Score 3.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
jita22
Zasloužilá kecalka 864 příspěvků 1 inzerát 31.10.15 00:15

Tedy musím říct, ze bych podle denicku vůbec neřekla, ze je ti jen 19.Hodně štěstí!

 
gabriela2013
Stálice 82 příspěvků 31.10.15 06:11

Velka gratulace k synkovi.At se vam dari! :)

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 31.10.15 08:12

Hlavně že máš hezké vzpomínky. Jen bych tak zarytě netvrdila, že kdo je schopen počít, je schopen i porodit. Zrovna nedávno tu psala deníček pětinásobná maminka, která má špatný pocit z toho, že dvě děti porodila císařským řezem. Spousta holek otěhotní, ale miminko nedonosí. Stejně tak né každé mamince jde kojení.
Asi vím, jak jsi to myslela, ale emimino je plné těch opačných příběhů.

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 31.10.15 08:41

Hezký deníček, nepůsobí jak od mladé maminky, ale jak píše Izzz, emimino ti jednoduše vysvětlí, že jen tak porodit každý nedokáže a kojení umí být věda. Hodně štěstí do života :kytka: Porod zní jako pohádka :palec:

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 31.10.15 09:08

Mozna ze kojeni je prirozene, ale ja prvni dite kojila 5 tydnu, druhe tri mesice. Byly to kazdodenni boje :?

 
andilek2766
Závislačka 2760 příspěvků 31.10.15 09:42

Krásnej deníček :palec:

 
myskalucka
Echt Kelišová 7859 příspěvků 1 inzerát 31.10.15 10:20

Gratuluju k miminku. U Vás praskají vodu jehlou 8o, mě ji PA praskla rukou :think:

 
Bonulinka
Zasloužilá kecalka 561 příspěvků 31.10.15 10:42

Pěkný deníček. Také jsem i potřetí chtěla zůstat doma co nejdéle, ale odtekla mi voda a tak jsme po nějaké době vyrazili do porodnice. Kontrakce se při příjmu úplně zastavily a tak to zůstalo skoro celý den.
Naštěstí nic neuspěchávali, takže jsem porodila celkem přirozeně, až na to časté a protivné natáčení monitoru :zed:.
Kromě vnímavého partnera ( tentokrát jsem byla vážně ráda, že před závěrem porodu přijel )doporučuji mít s sebou dulu ( ta mi chyběla ). PA v porodnici tam byla akorát, aby mi připevnila monitor, odešla a po hodině ho odpojila a bolestivě vnitřně vyšetřila se slovy, že rodí více maminek a nemá čas.

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 31.10.15 11:55

Smekám…v deva­tenácti napsat tak hezký deníček (nebo spíš mít tak hezky utříděné myšlenky), jsem naprosto jiná osobnost (např. v názorech na dělení rolí, v totální oddanosti dítěti..) ale každá jsme jiná a je krásné číst, jak jste šťastní a spokojení Moc vám to přeju! Určitě jsi mnoha holkám, co odsuzují „mladé maminky“ vytřela zrak, jelikož je tu mnoho starších, které nemají rozumu ani za nehet co ty ;) Gratuluju ke krásnému porodu, přeji hodně zdraví a ať sse ti daří! (PS: neboj se studovat při mateřské, je to nejlepší období - při dobré organizaci času, a neboj se, že bys ochudila dítě - tatínek je také rodič ;) )

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 31.10.15 14:27

Krásně se mi deníček četl, já rodila první dítě taky v devatenacti :D moc gratuluji k chlapeckovi. :kytka:

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 31.10.15 15:29

Gratuluju, a le přirozený porod bych tomu neříkala :)))

 
Oli88
Stálice 73 příspěvků 31.10.15 15:45

@Krrysa proč??? 8o

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 31.10.15 15:52

@Oli88 s protržením vaku blan a nástřihem o přirozenu nemůže být řeč.. nemyslím to nijak zle, ale prostě přirozený porod je ten bez zásahů…

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 31.10.15 16:13

@Krrysa já považuju svůj porod za ukázkově přizozený a vodu mi praskli (ručně) když už jsem byla na devět otevřená, chyběla jen zašlá branka… :nevim: některým ženám voda nepraskne nikdy…dřív se tomu říkalo, že byly děti po porodu „v košilce“ protože se narodili komplet s tím vakem s plodovkou, ale teď už se to nedělá ;)

 
Oli88
Stálice 73 příspěvků 31.10.15 16:24

Tak to si za 4 měsíce přeju aspoň takový „nepřirozený“ porod :D :D :palec:

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 31.10.15 17:02

@reinkarnace mě u třetího porodu praskla u tlačení doktorce do obličeje :mrgreen: riziko povolání :mrgreen:
@Oli88 jo, přát si nástřih, to je bingo :palec:

 
Oli88
Stálice 73 příspěvků 31.10.15 17:06

@Krrysa tak jeden už jsem zažila a bylo to asi to nejmenší zlo z celého porodu. Takže když bude tentokrát bez chemie, budu ho považovat za dostatečně přirozený… (Rodila jsem 32+6, takže to asi jinak nešlo :nevim: )

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 31.10.15 17:13

@Oli88 tak ono rodit tak brzo je celkově asi hodně náročný, po všech stránkách… :kytka:

 
Oli88
Stálice 73 příspěvků 31.10.15 17:23

@Krrysa @Krrysa Jasně, že bych chtěla tentokrát rodit ideálně jen s PA a možná dulou, bez jakýchkoliv zásahů. Budu si to mooooc přát ;) :kytka:

Ale i autorky porod mi přijde celkem super, oproti jiným hororům tady :palec:

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 31.10.15 18:04

@Oli88 jo to asi jo… každopádně přeju, ať to teď dopadne podle tvých představ a hlavně zdravým, donošeným miminkem…

 
Oli88
Stálice 73 příspěvků 31.10.15 18:22

@Krrysa Děkuju :hug: :* :mavam:

 
eva valoi
Extra třída :D 10186 příspěvků 1 inzerát 31.10.15 19:27

Super. Možná bys mi mohla poradit, co dělám špatně.

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 31.10.15 19:49

@eva valoi :lol: :lol: :lol: ale tak jí to přej :jazyk: je to pro ni všechno ještě takové čerstvé :mrgreen:

 
eva valoi
Extra třída :D 10186 příspěvků 1 inzerát 31.10.15 19:58

@reinkarnace Já jí to přeji, ale celkem z některých žen nechápu. Kdysi jsem vynadala kamarádce, která se strašně holedbala tím, jak ona byla při porodu statečná a do dvou hodin měla odrozeno, kdežto nějaká jiná tam prý hekala už když přišla a pak tam byla ještě, když ona už odcházela. Vzhledem k tomu, že jsem měla celkem dlouhé porody, tak jsem jí řekla, ať je ráda za svůj porod a nevyvyšuje se nad ty, které to tak snadné nemají. Fakt mě tenkrát nas-rala za všechny, které rodí dlouho a těžce.

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 31.10.15 20:02

@eva valoi já bych byla v její pozici třeba nešťastná..ale když ji to takhle naplňuje..proč ne? ;)

 
eva valoi
Extra třída :D 10186 příspěvků 1 inzerát 31.10.15 20:12

@reinkarnace Tak já jsem doma s dětmi taky celkem spokojená.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 31.10.15 20:25

:kytka: Hezký deníček, pozitivní a svěží. :palec:

 
Šmoulinka337
Povídálka 12 příspěvků 01.11.15 01:33

Krásně napsané! Gratulace k chlapečkovi a ať Vám dělá jen samou radost. :) Tak snad se nám s přítelem taky zadaří zadělat na mimčo :)

 
fenny
Závislačka 4915 příspěvků 01.11.15 07:52

@Krrysa Vzalas mi to z huby, přirozený porod vypadá ještě trošku jinak. Ale na nemocniční klasiku vcelku přijatelný (hlavně, že jsi, autorko, spokojená ty - gratuluju k miminku), nicméně, nebrala bych. :nevim:

 
martina97
Ukecaná baba ;) 1788 příspěvků 01.11.15 08:15

Krásný deníček a naprosto souhlasím! Je super, ze začínají byt i „mladé“ maminky, mne je 18 a mam 3mes holčičku, ikdyz jsu bohužel bez partnera, tak s pomoci rodiny to jde krásne zvládat i se školou!! Porod jsi měla krásný, ten můj bohužel po 12 hodinách skončil císařem, ale dávám ti zapravdu, ze je to úžasné a nádherné a to nejvíc co na světe je!!
Jen nechápu to je asi starší deníček ze? Protože 27.6. To uz jsou měsíce čtyři?
Tak ať roste!! :palec:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama