Já a Mirena

O tom, jaká byla má zkušenost s touto formou antikoncepce.

Já a Mirena

Po dlouhém váhání jsem se vnitřně rozhodla, že do toho půjdu. Hormonální tělísko Mirena mi po zvážení těch známých „pro“ a „proti“ připadalo přijatelné. Mám za sebou 13 let braní hormonální antikoncepce, po jejím vysazení se mi hodně ulevilo. Byla jsem rozhodnutá, že už ji brát nechci. Věřila jsem, že hormony obsažené v tělísku mají lokální účinek a jsou pro tělo šetrnější. Velmi mě lákalo to pohodlí, těšila jsem se, že mě nepřekvapí menstruace třeba na dovolené, byla jsem ráda, že budu spolehlivě chráněná.

Byla jsem nějaké čtyři měsíce po svém třetím porodu, zatím bez menstruace, a čekala mě kontrola u mého gynekologa. Chtěla jsem s ním probrat možnost zavedení Mireny, měla jsem v plánu, že o tom budeme třeba i chvíli diskutovat, realita byla o poznání jednodušší. Můj doktor mi řekl, že jsem podle něj ideální adeptka na Mirenu, že mi ji rovnou zavede, pokud chci, že nevidí žádný problém. Byla jsem vlastně v tu chvíli i ráda, o zavádění jsem četla různé příběhy a vlastně jsem se nestihla ani bát, zavedení jsem vůbec necítila, pan doktor mě ujistil, že jsem již od zavedení chráněná, že Mirena sedí v děloze perfektně, vše zkontroloval přes ultrazvuk. Byla jsem poučena, že budu asi několik dní špinit, abych s tím počítala. Zaplatila jsem, sestra mi strčila do ruky příbalový letáček a já spokojená odešla. Měla jsem nastudované různé zkušenosti z internetu, vnitřně jsem se připravovala i na to, že špinění nemusí být v řádu dnů, ale klidně i několik týdnů, že i půl roku si tělo může zvykat.

Během dvou dnů jsem začala krvácet, postupně méně a pak zase více, nicméně první měsíc vlastně nepřetržitě. A další měsíc to bylo velmi podobné, měnila se intenzita, ale krvácení neustávalo. Obrátila jsem se na svého gynekologa s prosbou o pomoc, byl mi doporučen Ascorutin, ten jsem poctivě brala a efekt nulový. Další měsíc byl v podobném duchu, jen pár dní jsem nekrvácela, zbytek měsíce ano, ještě jsem kojila, vnitřně jsem se upínala k tomu, že třeba až dokojím, vše se srovná.

Za další dva měsíce kdy jsem vyzkoušela vše možné i nemožné počínaje vitamíny a konče homeopatiky, jsem už začínala mít pochybnosti, upínala jsem se k tomu půl roku, který jsem vnímala jako jakousi hranici, kdy si tělísko prostě sedne a bude lépe, absolvovala jsem i jednu kontrolu ultrazvukem a byla jsem ujištěna, že tělísko sedí perfektně a mám vydržet. Dcerka se mi postupně odstavila, a asi půl roku od zavedení Mireny jsem přestala kojit. Čekala jsem, jak zareaguje moje tělo, spustilo se silnější krvácení, které trvalo 10 dní a pak ustalo asi na týden, následně začalo opět špinění a poté další krvácení, které opět trvalo 10 dní. Tělo si nastavilo nový cyklus, který měl 24 dnů a z toho deset byla menstruace. A to jsem po ukončení užívání tabletek hormonální antikoncepce měla vždy ukázkový cyklus, co trval 28 dní, nikdy jinak.

Blížily se Vánoce, začalo mi být hrozně zle, silná bolest břicha, velké křeče trvající několik hodin. Měla jsem strach. Několik dní předtím jsem nedokázala nahmatat vlákna od tělíska, v příbalovém letáku je uvedené, že je vhodné to kontrolovat. Spolu s tou neznámou bolestí mě to docela vyděsilo a další den jsem se vnutila do ordinace, bolest polevila, ale bála jsem se, zda se tělísko neposunulo někam mimo dělohu. Lékař mě svým verdiktem docela uzemnil, prý, že tělísko je na svém místě, vše v pořádku a nic jiného, co by mělo gynekologický původ, mi bolest prý také nezpůsobilo. Vlákna jsou prý skutečně uvnitř, takže vyndání bude složitější, prý jsem si je zastrčila sama, co to mám za nápady „si tam sahat“. Ptala jsem se, zda ta bolest nemůže být spojená s ovulací, bylo mi řečeno, že v žádném případě, že Mirena ovulaci blokuje. Koukala jsem jako opařená a odcházela jsem s docela hnusným pocitem, tak nějak rozhodnutá si nechat ten zázrak vyjmout. Zarazilo mě, že jiní gynekologové naopak tvrdí, že ovulace normálně probíhá, podobně se to píše i v příbalovém letáku.

Z neznámé bolesti se postupně stala známá, vždy 11. den cyklu jsem si nemohla cokoli plánovat, protože mi bylo strašně zle. Vždy to bylo přesné jako hodinky, můj cyklus trval stále těch 24 dní a menstruace 10 dní. Takže vlastně toho vytouženého pohodlí jsem si užívala v ideálním případě tak 10 dní v měsíci, to jsem měla Mirenu zavedenou něco přes rok. Začala jsem trpět na padání vlasů, dříve jsem to přisuzovala kojení, ale bylo to stále horší. Cítila jsem se i celkově mizerně, unavená, bez života, silné bolesti hlavy a oblasti okolo očí.

Čekala mě roční preventivní kontrola na gynekologii. Hned první informace, kterou jsem dostala, bylo, že mám nějaký nález, docela velká sraženina nebo polyp, to se mi utvořilo v děloze, prý se nevyhnu hysteroskopii. Nafasovala jsem na dva měsíce Norethisteron, začala jsem ho brát s obavou, co to se mnou udělá. Neberu léky, vyhýbám se jim, nestonám, antibiotika jsme brala naposledy před deseti lety, hormonální léčba se mi příčila, ale pokud to měla být jediná šance, jak se vyhnout chirurgickému řešení, musela jsem to podstoupit. Přestala jsem krvácet, to byl jediný pozitivní jev, vlasy mi padaly po chomáčích, začaly ještě silnější bolesti hlavy a měla jsem permanentní splín a byla jsem podrážděná a tak nějak permanentně nešťastná. Po dvou měsících této terapie jsem se dostavila na kontrolu a efekt žádný, ten útvar tam stále byl a stejně veliký, v těsné blízkosti tělíska. A najel mi opět ten podivný 24denní cyklus s dlouhou menstruací. Mirena je v tom prý nevinně, naopak u žen co na polypy trpí, se nasazuje prý jako prevence. Vnitřně jsem doktorovi nevěřila, ale akceptovala jsem jeho odborné vysvětlení. Nikdy předtím jsem neměla ani gynekologický zánět, natož polyp, myom nebo cokoli obdobného.

Měla jsem se dostavit na další kontrolu měsíc poté, gynekolog mi udělal ultrazvuk, já jsem si řekla důrazně o vyjmutí, že zkrátka už tělísku nedůvěřuji. Tentokrát doktor neargumentoval, ihned a bez narkózy mi ho vyjmul. Nevím, co přesně na tom ultrazvuku viděl, ale asi to nebylo tak docela v pořádku. Šla jsem domů s obrovskou úlevou, nepopsatelný pocit, že ze mě vše spadlo. Postupně mi přestaly vypadávat vlasy a cítila jsem se úžasně, najednou mi bylo dobře. Za dva dny se dostavilo tak ukrutné krvácení, že jsem několik dní musela být v klidovém režimu, nemohla jsem se hnout z domu. Další měsíc se to opakovalo, a pak ještě dvakrát tak silná menstruace, která připomínala spíš krvácení po porodu. Když jsem se dostavila na kontrolu, dozvěděla jsem se, že žádný nález tam nemám a hysteroskopie nebude potřeba. Chvála mému tělu a síle přírody, poradila si sama.

Celé to trvalo 1,5 roku, stálo mě to nějakých 5 tisíc, hromadu peněz za doplňky stravy i léky a v neposlední řadě i za ty hygienické potřeby. Vliv na mé zdraví těžko hodnotit. Jsem již poučená, tohle byla moje poslední „hormonální“ zkušenost, už nikdy více.

Nechci hodnotit tuto formu antikoncepce z pohledu laika, to, co jsem zde sepsala, je jen má osobní a zcela subjektivní zkušenost. Bylo by fajn, zhodnotit, že jsou ženy s podobnými symptomy v menšině, ale nejsem si jistá. Dočetla jsem se o dalších vedlejších účincích, se kterými jsem se setkala a které jsem nepřisuzovala tělísku, ale měla jsem je a to v docela velké míře. Určitě nechci nijak zatracovat nebo pomlouvat tuto formu antikoncepce, ale buďte opatrné, ptejte se spíš více než méně a sledujte nežádoucí účinky, bohužel mnoho gynekologů hormonální tělíska prezentuje jako absolutně ideální a bezproblémovou věc a problémy velmi zlehčuje.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3094
5.8.19 13:47

A o změně gynekologa neuvažuješ?

 • Zmínit
 • Nahlásit
618
5.8.19 14:40

Děkuju za přínosný deníček. Před časem jsem zvažovala na popud mé gynekoložky Mirenu. Přístup byl stejný-Mirena bude bez problémů, vedlejší účinky veškeré žádné. Paradoxně právě to se mi nezdálo a motivovalo mě to hledat - a že jsem toho našla! A na zahraničních stránkách ještě daleko víc. Zůstala jsem radsi u Pharmatexu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1324
5.8.19 14:56

Pěkně napsané. Fascinuje mě, že jakmile se člověk zmíní, že nechce/nemůže HA, hned mu gynekolog nabízí tělísko. A to stylem prodavače zázračných hrnců. Po druhém dítěti řeším problém se silným krvácením při MS a doktorka? Dáme tělísko! Přitom jeden z nežádoucích účinků je silné krvácení :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2680
5.8.19 15:45

Já mám zkušenost naprosto opačnou, zavedení tělíska mě bolelo relativně dost, úplně jsem cítila, jak si ta tyčinka razí cestu čípkem, i jak se usazují obě části do jednotlivých záhybů k vaječníkům. Rodila jsem dvakrát vaginálně, neumím si představit bolest při zavádění bez porodu. Byla jsem upozorněna na možné krvácení atd. Moje menstruace po druhém porodu byla silná, minimálně těch prvních několik, a i dlouhá. Pravidelná relativně, pokud minus 25-32 dní. Po zavedení jsem lehce špinila, po 23 dnech od zavedení (zavedeno 6.den menses) přišlo krvácení, trvalo 8 dní, intenzita slabá, na dvě vložky denně dva dny, zbytek na jednu, později jen na intimku. Druhá menstruace po zavedení obdobná, jen o něco delší, opět po asi 28 dnech. Čtvrtá nebo pátá už bylo jen třídenní špinění na intimku, dvakrát naposledy jsem nepotřebovala ani tu, jen jsem párkrát postřehla zabarvení na toaletním papíře. Takže za mě nejlíp investovaný peníze, žádný bolesti, žádný masivní krvácení, žádný problémy. Je to člověk od člověka.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5061
5.8.19 16:34

Já mám zkušenost úplně jinou. Zavádění mě bolelo, ale pak super a hodlám jít do ní zas, až se dostaví menstruace po porodu. Měla jsem asi 3m po zavedení sem tam špinění a pak 3r MS vůbec. Pak jsem si ji nechala vyndat a záhy otěhotněla. Mně tedy sedla a doporučila bych ji naopak dalším. Spíš mě zaráží přístup tvého gynekologa. Přijde mi to, jak kdyby nepřipustil, že vlastní zboží nemůže mít mouchy.. :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
14938
5.8.19 16:45

Poslední dobou se mi zdá významná spojitost mezi „bolí mě zavádění“a „mirena mi vyhovuje“ :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
5.8.19 18:34

Chvala bohu za kondomy a tobe klobouk dolu za trpelivost…

 • Zmínit
 • Nahlásit
793
5.8.19 21:18

Takja mam podobnou zkusenost (bez toho krvaceni),akorat jsem to vydrzela pouze 3mesice. Nechtela jsem jiz brat tabletky, tak mi mirena prisla jako idealni reseni. Zavadeni bylo v pohode,1.tri dny jsem se citila divne, pak chvilku spineni. Celkove jsem ale nemela absolutne chut na sex a asi po 2mesicich me zacalo hodne bolet bricho. Podle gynekologa vse v poradku az na “maly zanet”, takze jsem si zavadela globule a brala antibiotika (do te doby jsem zanet nikdy nemela). Za dalsi mesic uz velke bolesti bricha, jela jsem na pohotovost, velky zanet v tele, moc nevedeli kde presne. Podle ultrazvuku tekutina a mirne zvetseny vajecnik (bricho jsem mela hrozne nafoukle). Nechali si me v nemocnici a to jsem si musela vylozene vydupat, ze tam budu mit na nadstandardu i svoji 4mesicni dceru, ktera byla plne kojena (pozn. musel tam byt i manzel, ja jako pacientka nemohla byt zodpovedna za miminko). 3doktorum jsem rekla, ze za to muze telisko at mi ho vyndaji. Ani jeden se mnou nesouhlasil, pry mi bezvadne sedi, ze prijdu o penize…no rekla jsem, ze je mi to u prd…,vyndali mi ho (dle primare divne zapachalo). Od te doby klid👍takze jsem se vesele vratila k tabletkam a jsem spokojena :lol: Snad nevadi tak dlouhy pribeh😉

 • Zmínit
 • Nahlásit
2752
5.8.19 22:13

Nechala jsem si Mirenu zavést letos v lednu.(3roky po porodu) Po dvou dětech už opravdu další neplanujeme. Přečetla jsem plno recenzí a moje blízké kamarádky si ji nemohly vynachválit a tak jsem do toho šla taky. Vidina pohodového života bez zobání pilulek a bez menstruace byla úžasná. Zavedení příjemné nebylo ale dalo se vydržet, 4dny jsem krvácela a pak bylo po krvácení SUPER říkala jsem si, jo to SUPER vydrzelo cca 10 dní pak nastaly křeče, krvácení. Byla jsem po měsíci na kontrole zda tělísko sedí, na ultrazvuku vše v pořádku až na to krvácení. Dostala jsem Ascorutin ale krvácení pokračovalo další dva měsíce ( do konce března) pořád se to stupňovalo, jak křeče tak krvácení až ze mě padali sražené kusy. Uklidňovala jsem se že si tělísko,, sedá a že to už v dubnu bude v pořádku". Ráno jsem se necítila dobře a jela jsem do práce. Křeče v podbřišku a mohutné krvácení, běžela jsem na záchod vyměnit vložku a ejhle co to na mě kouká 😱na vložce ležela Mirena. Oplachla jsem jí, zabalila do papíru a volala doktorovi. Měla jsem okamžitě dorazit. Prohlédl mě i ultrazvukem, napsal léky na zastavení krvácení. Dneska jsem bohužel zpět na pilulkach ale mám klid odmenstruuju si svůj půl den a mám klid. Mrzí mě že mi to s Mirenou nevyšlo jako jiným co jsou spokojení, holt tělo si řeklo samo. Naštěstí peníze mi doktor vrátil protože se s tím prý setkal pouze 4×. Holt každý je jiný takže úplně chápu čím jste si prošla.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
5.8.19 22:14

Mám už 3. Mirenu, snáším jí naštěstí velmi dobře. Maminka prodělala karcinom děložní sliznice, tak mi ji doktor doporučil i jako prevenci. Jsem spokojená, je příjemné nemenstruovat, to přiznávám otevřeně. Špinění bylo jen prvních po pár měsíců.

 • Nahlásit
822
5.8.19 23:13

@Bubla Bůčková přesně to si ted říkám, že když zavedeni neboli, asi je zavedeno chybně

 • Zmínit
 • Nahlásit
10
7.8.19 06:21

Moje zkušenost je podobná. Po šestinedělí po druhém porodu zavedena Kyleena (obsahuje méně hormonů než Mirena), zavádění v pohodě a já se těšila, jak teď na 5 let mám klid. Doktor mě hned upozornil, že 3 měsíce si tělísko sedá a může to být divoký. A bylo. 3,5 měsíce bláznivýho krvácení, bolestí břicha, průjmů, motání hlavy… 2× jsem si vydupala kontrolu a vždy byla ujišťena, že sedí perfektně, ať mu dám ještě šanci. Dostala jsem pupalkový olej na harmonizaci a cyclo3fort na zástavu krvácení. Vše to vyvrcholilo vytvořením cysty 4×6cm, bolestí jsem se ohýbala, nemohla ani na jednu potřebu, absolvovala další prohlídky, no běs. Prý cysta k zavedení tělíska patří… Nicméně teď ho mám necelý půlrok a začíná snad být klid. Jen mě tu a tam bolí hlava, a to z dřív skoro neznám, a taky jsem po porodu hubla den ze dne a po usazení tělíska se to stoplo a za celou dobu ani gram a příjde mi, že mám permanentně nafouklé bříško. Nevím, zda se v nedaleké budoucnosti s milým tělískem taky nerozloučím…

 • Zmínit
 • Nahlásit
33183
8.8.19 15:58

Zavedeni jsem ani necitila, spineni bylo pul roku s prestavkama, a ted 4 roky pohody..za chvili jdu do druhe..pak bude smik, smik

 • Zmínit
 • Nahlásit
816
9.8.19 07:21

Mirenu jsem mela 10 let, zavadeni bolelo, par mesicu stridave spineni a pak pohoda. Sla jsem do ni po ctyricitce, vic jak 10 let po druhem porodu. A vlastne mne bezproblemove provedla i prechodem. Ale kazde telo je jine, nekomu nemusi sednout.

 • Zmínit
 • Nahlásit
29022
29.9.19 08:39

Halt nedáte si baby říct a nedáte, pořád do sebe ty hormony budete a budete cpát. Tohle je dan´za ně.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8690
30.9.19 18:39

@berry4 tohle na emiminu miluju, nebrat antikoncepci je spatne, za to si kazda zaslouzi policek…pouzivat antikoncepci je take spatne…tak snad jedine kondom, pesar a nebo ovci strivko :lol: :lol:

Prave Mirenu hodne lekari proklamuji jako bezpecne hormonalni telisko, ale hormony maji pusobit lokalne v deloze, tak kde se berou vsechny ty nezadouci ucinky…? :roll: Tohle mi na tom pripada nejvic spatne, ze v konecnem dusledku je zobani tabletek z hlediska rizika nezadoucich ucinku asi i bezpecnejsi.

Ja si proste s pravidelnym cyklem jen spocitam ovulaci a do hormonu by me nikdo uz nedonutil, ale co ty, ktere nemaji pravidelny cyklus a chteji spolehlivou ochranu…? Mirenu nabizi doktori jako pohodovou, bezpecnou antikoncepci pro vetsinu zen po porodu…

 • Zmínit
 • Nahlásit
29022
1.10.19 17:28

@lucillee ale ona není k dispozici jen mirena. A nejsou k dispozici jen růžové pilulky. Ale to by chtělo se o to zajímat a informovat.Tady na miminu je toho k dispozici víc, než dost. Jen použít lupu. Mirenu lékaři doporučují proto, že z ní mají vejvar. A to stejné HA. Důsledky je nezajímají. Proč by. Oni to nezobou.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8690
1.10.19 17:39

@berry4 nehormonální tělísko má spolehlivost okolo 70%…pesar a kondom jmenuju výše, máš ještě nějaké tipy na nehormonální ochranu před nechtěným početím?

Já osobně tedy nehledám, ale třeba to někomu usnadníš ;)

Já jsem si třeba ohledně antikoncepce dělala rešerši docela podrobnou, napříč českým trhem i zahraničím, a nic jiného nehormonálního než co zmiňuji v předchozím příspěvku i výše jsem tedy neobjevila. :D Samozřejmě existují možnosti radikální a invazivní jako podvázání vejcovodů nebo vasektomie u muže…nemusíš být jenom tak jízlivá, poraď neznalým.

 • Zmínit
 • Nahlásit
29022
1.10.19 17:51

Nehormonální tělísko má spolehlivost okolo 70 %? A kolik má potom HA, když tu každá druhá, co přišla omylem do jiného stavu píše, že brala HA? Mě to vychází na 50% 8o :lol:
Jsem jízlivá. Ano. Protože i po snad 10 ti letech, co tu jsem, čtu to samé stále dokola.
Každá antikoncepce má samozřejmě svá pro i proti. Je třeba zkusit. Já osobně jsem s tělískem spokojena již 27 let, mají ho i mé dcery. Vždy 100% ochrana.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8690
1.10.19 18:48

@berry4 Bud rada, ze funguje a vyhovuje ;) :kytka: Ja na nehormonalni nemela nervy…moje matka s nim krvacela 14dni z mesice a zacala trpet na velike myomy, segra obdobne negativni zkusenost, krvacela extremne az musela byt hospitalizovana, nedala si rict a stejne ho chtelazkusit…no kdyz jsem slysela o nekolika pripadech otehotneni v blizkem okoli (spoluzacka na VS) tak jsem taky mela strach, konkretne slo o gynefix. Nicmene tech 70%muze byt zastaraly udaj u telisek drivejsi generace…nechci se s tim ohanet. Asi hlavnim smyslem meho prispevku byla spis kritika lekaru, vadi mi jak zrovna tu Mirenu protlacuji, je to uz za hranici lekarske etiky, muj gynekolog si na ni taky hodne zaklada, pry ma 85% spokojenych uzivatelek. Je to veliky podraz, hormony totiz nepusobi jen lokalne…

 • Zmínit
 • Nahlásit
29022
1.10.19 19:04

Psala jsem. Je to jen lobby, protože doktoři z mireny a jiných horm. tělísek mají tučné marže. Proč o ně přicházet a hlásat pravdu… Pravdou není ani to, že působí lokálně. Houbeles. Všechny hormony působí na podvěsek mozkový, jdou krevní cestou a jen tak mohou účinkovat. Působí komplexně. Určitě ne lokálně. Gynefix neznám, moje dr ho ani nenabízí (ovšem je jedna z těch normálních, asi ví proč ho nenabízí), osobně jsem nejvíc spokojená za tu dobu, co užívám s tělískem se zlatem. Všechno jde dopředu, když to srovnám s tím, co jsem měla na začátku. Hodně si holky chvílí i Pharmatex, ovšem u nás by to vzhledem k situacím tak nějak nešlo -plánovat :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
181
30.12.19 20:47

@berry4 100% ochrana při tělísku není. Máme v rodině případ, kdy se i přes ně otěhotnělo :D To jen pro doplnění. Máte v rodině štěstí, ale není to opravdu 100% :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit