Jak máte držet miminko

Rodičovství
  • emimino
  • 24.07.01

Jak zvednout a zase položit miminko, aniž by jste mu ublížili.

Brzy zjistíte, že vaše miminko je nejspokojenější, když se jej dotýkáte, když jej držíte v náručí. Nebojte se proto brát své miminko do rukou, pokud budete alespoň trošku opatrní, nemůžete děťátku ublížit. Jak držet miminko při kojení, jak jej zvedat a pokládat, jak jej koupat a přebalovat to vše vám ukáží v porodnici a ochotně vám pak poradí i váš pediatr. Důležité je, aby jste vše dělala pomalu, aby se miminko nepolekalo a aby jste na něj co nejvíce mluvila, protože tím jej uklidníte.

V prvních týdnech vám bude připadat miminko, jak hadrová panenka. Nožičky, ručičky a hlavička bezvládně klimbají. Je proto důležité, aby jste mu podpírala hlavu a tělo, protože svaly začne miminko ovládat asi až v osmi týdnech.

Při zvedání dítěte podsuňte jednu ruku pod zadeček, druhou pod krk a hlavu a opatrně dítě zvedejte, hlava nesmí přepadávat dozadu. Hlavičku pak opřete o ohnutý loket nebo rameno.

Při pokládání postupujte opačně. Rukama držte dítě pod zadečkem a pod krkem a hlavou. Dítě opatrně položte, vysuňte ruku zpod zadečku, trochu nadzvedněte hlavičku a vysuňte druhou ruku. Hlavičku opatrně položte.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek