Jak se náš Krteček vykrtil

Porod

Jak jsem i já, v 21 letech porodila nejkrásnější dar, syna Štěpána alias Krtka. :) Vařte kafíčka, rozbalte sušenky, bude to dlouhé! :)

V den narození

Rodinná :)
1 komentář

V den nástupu do porodnice

Papá zebru Mártyho od Lamaze

Vůbec si nejsme podobní :)
4 komentářů

Po porodu mám už 3 měsíce a dva týdny. Nechci ale nikdy zapomenout!

Těhotenství bylo očekávané, relativně klidné, ač strávené na neschopence kvůli mým žílám a zaměstnání. Termín podle menstruace byl stanovený na 14. 7. 2014 a podle prvotrimestrálního screeningu na 28. 7. 2014. Ale už od května mě strašili, že se maličký určitě narodí dřív, že je sestouplý a já se začínám otevírat.

A tak jsem se těšila, že tedy každou chvíli už. :) Krtečkovi se ale u mě v bříšku líbilo, a tak jsem dochodila kontroly u gynekoložky, byla předána do péče klatovské porodnice, kde jsem absolvovala první monitory a kontroly. Zástupce primáře chtěl čekat do termínu stanoveného na screeningu a pak čekat 7 dní, než by eventuelně porod vyvolali. Byla jsem z toho dost mrzutá, protože vzhledem ke genetickému onemocnění žil mi začaly dost otékat nohy a prosakovat krev, takže jsem byla oteklá a plná modřin.

Předposlední kontrolu jsem se dostala k primáři, to bylo pondělí 21. 7. 2014. Ten se zděsil a dal mi termín do středy, 23. 7. 2014, a že když neporodím, tak nástup na vyvolání.

Synkovi se ani přes veškerou mojí snahu ven nechtělo, a tak jsem ve středu ráno zvonila na porodnici s taškou v ruce a natěšená. Ne, vážně jsem se nebála, ale moc těšila. Pořád jsem si říkala, že ven prostě musí a strach mi nepomůže. Na šestinedělí měli plno, a tak mě ubytovali na oddělení gynekologie. Proběhl klasický příjem, spousta papírů, otázek, monitor a vyšetření, napíchli kanylu. Celý den se nic nedělo, bylo strašné horko a na náš balkon chodili kouřit sestry z celého oddělení, ale to bylo jediné mínus.

Byla jsem o zákazu pití a jídla, protože jsem měla před sebou zátěžový oxytocinový test, a tak co by kdyby. Nebudu lhát, celý den nalačno a já si připadala jako Vlk v pohádce O Karkulce. V šest večer přišla porodní asistentka- žákyňka a odvedla mě na oxytocinový test. Malý reagoval zřejmě dle tabulek, ale bez výsledku. Takže jsem se vyspala celkem do růžova, ale zklamaná, že se ten den nic nedělo a já tam ležela zbytečně.

V šest ráno mi udělala budíček sestřička, abych se zabalila a přesunula se na porodní pokoj. Pokoj jsem měla nádherný, velká postel, porodní lůžko, velká vana, koupelna se sprchou a záchodem, relaxační výbava, počítač a rádio. Nádhera, a to celé jen pro mě! :)

V sedm jsem tam již byla a čekala na tým doktorů. Porodní asistentka mi natočila monitor, v půl osmé přišel doktor, prohlédl mě a zkonstatoval, že přípravné tablety jsou zbytečné, že jsem otevřená na jeden prst a že zavedou půl tablety Prostinu.

V osm hodin mě začalo pobolívat břicho tak po 7-8 minutách. V deset hodin přišel opět doktor na kontrolu, to jsem tvrdnutí cítila po 5 minutách. Během té doby za mnou chodily asistentky, nosily čaj, dělaly co dvě hodiny monitory. Super péče! Doktor kouknul, otevřená na dva prsty, další tableta by byla prý zbytečná, nikam by se to nehnulo. Nabídli píchnutí vody a já souhlasila. Jasně že ve mně hrklo, když jsem viděla, jak z obalu doktor táhne ten dlooouhý háček, ale fakt jsem nic necítila kromě malého pramínku teplé vody.

Pak mi nabídla sestřička klystýr, a na ten jsem se těšila, to „tvrdnutí“ mě nepříjemně prohánělo. Klystýr byl celkem příjemný, sestřička tekutinu pouštěla pomalu, jak jsem se cítila a jak jsem si řekla. Nikdo mě nenutil nic držet, a tak to bylo fajn. Pak jsem zavolala manžela, který byl ten den na pohřbu svého dědy, ale byl tak nervózní, že přišel až hodinu po rozloučení, tak jel rovnou za mnou. Já už byla zavřená ve sprše, když tam za mnou přišel, moje opora v modrém. :) Byl moc hodný, ochotný a nápomocný, podával mi pití, nahříval záda, pouštěl hudbu - moje oblíbené Scorpions, napouštěl a vypouštěl vanu, sušil mě.

Ve 12 čekal monitor a opět kontrola. Bolení po dvou až třech minutách s minutovou pauzou. Doktor potěšen, že jsem na šest centimetrů otevřená a slíbil rychlý postup. To byla pozitivní zpráva hlavně pro nervózního manžela. Po kontrole se pocit tlaku dostavoval po minutě až dvou, s pauzou minutu. To bylo nepříjemné a v jednu hodinu jsem zvonila na sestřičku, že už to tlačí moc. Poprosila jsem jí něco na zmírnění tlaku a sestřička nezapomněla poznamenat, že tlak je správný, což jsem odsouhlasila, ale protože jsem ještě nesměla tlačit, tak jsem stejně něco chtěla, abych to vydržela. Zvažovala jsem plyn Entonox nebo injekci Nalbufinu. Dohodly jsme se polovině dávky Nalbufinu, který není na bolest, ale uvolňuje. Štíplo to do zadku, ale pak jsem stejně visela ze všeho možného a hučela.

Ve 13:30 jsem zvonila, že už opravdu tlačit musím, a tak si mě napolohovali do polohy na bobku, skoro jsem na křesle klečela s kolenama přitisknutýma k ramenou, bylo mi to pohodlně. Sestřičky říkaly, že nikoho tak ohebného tam ještě neměly. Začala jsem tlačit, muž mi dával mokré a studené obklady na čelo a podporoval mě. Já na jednu kontrakci stačila zatlačit jen dvakrát a zdálo se mi, že ne moc efektivně. Asi jsem si to myslela správně, protože mi byl podaný oxytocin do kanyly na podporu kontrakcí, lékařka mě s tím seznámila, vysvětlila, přesně jak jsem si psala v porodním plánu. Podání jsem odsouhlasila a pokračovala.

Jedna z asistentek kontrolovala ozvy malého, které začaly padat, nešla mi vytlačit hlavička. Lékařka po probrání se mnou přistoupila k nástřihu, i když jsme se mu snažili předejít, cvičila jsem s Aniballem, nacvičila jsem 30 centimetrů. Po malém nástřihu se konečně narodil nejkrásnější Krteček Štěpánek. Při předposledním zatlačení jsem vůbec necítila projít hlavičku, ale ramínko ano. A pak ještě jednou, abych vytlačila druhé ramínko, a to jsem také cítila, i zbytek tělíčka.

První nádech proběhl v 13:46 za tónů Scorpions a jejich Rock You Like A Hurricane.

Štěpánek vůbec neplakal ani nebroukal, hned jsme se s manželem ptali, zda je v pořádku. Přestřihli pupeční šňůru a vzali ho na vyhřívaný stůl pro ošetření miminka. Maličký byl naštěstí v pořádku, Apgar skóre měl 9-10-10. Hned mi ho dali nahatého na bříško, přikryli nás velkou plenkou. Bylo to krásné, nejúžasnější chvíle v životě. Opravdu, láska!

Pak si ho sestřičky vzaly na ošetření, manželovi jsem musela připomenout, aby šel fotit. To už trošku broukal. Mezitím mě doktorka prohlédla a zašila. Pak jsem už dostala Štěpánka k sobě, na postel si k nám lehl manžel a všechny nás sestřička přikryla dekou. Měli jsme pro sebe dvě hodiny v klidu a soukromí.

První hodinu jsme si užívali ten nádherný pocit a tu druhou rozeslali oznámení o tom, že Štěpánek přišel na svět. Mimochodem o tom, že jsem nastoupila do porodnice na vyvolání porodu, nikdo nevěděl. Nechtěla jsem, aby mě kdokoliv stresoval otázkami jako Už? Tak co? Jak to vypadá?

Pak jsme se přesunuli na pokoj na šestinedělí a stále zůstali spolu, ani na chvíli jsem se od syna neoddělila. Ten krásný slunečný den jsme se stali rodinou. Tou nejšťastnější. Štěpánek měl 3610 gramů, 51 centimetrů a přes hlavičku? Rovných 36 centimetrů.

Domů si nás manžel pyšně vezl 27. 7. 2014 v den našeho prvního výročí svatby. I když ten den pršelo, byl kouzelně krásný. Dnes je to plně kojený chlap, co má 6200 gramů, 63 centimetrů a hlavička mu narostla na 45 centimetrů. Plní naše dny láskou a štěstím. Je naším sluncem. Jinak porod vůbec nebolel, jen tlačil. Všem přeju pohodový porod a zdravá miminka!

Hodnotilo 26 lidí. Score 3.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
lucka83
Hvězda diskuse 46085 příspěvků 60 inzerátů 18.11.14 07:23

Gratuluji ke Štěpankovi :kytka:,at Vam děla jen samou radost :kytka:

 
verulicek  18.11.14 07:39

Hezký debíček…trochu nechápu postup zvolený při porodu (píchnuté vody už při 2cm a klystýr až po píchnutí…?) Ale hlavně že jste oba ok :-)

 
Babišovka  18.11.14 07:55

Proč Krtek? :-) jinak moc krásné, gratuluji…
já bych svoje a synovy fotečky nezvřejenila, jsi odvážná :kytka:

 
danger007
Ukecaná baba ;) 2136 příspěvků 18.11.14 09:34

Moc hezkééé gratuluji :-) :kytka: :kytka:

 
Verunka93
Kecalka 365 příspěvků 18.11.14 09:49

@lucka83 @danger007 děkujeme! :) :kytka: :hug:
@Babišovka Když byl v břiše, dělat mi kopec ve tvaru krtiny a ne těhotenského bříška… Taky než vylezl z té své,,krtiny" tak to dlouho trvalo. No a pak taky proto, že milujeme věci s Krtečkem, a tak jsme tomu našemu Krťátku koupili věci právě s ním ;) A děkujeme! :kytka:
@verulicek já ani nevím, jestli má být klystýr před vodou? :think: Možná by to urychlil spíš a vodu by nepíchali? :nevim: Přesto díky za přečtení a za koment! :kytka:

 
Koty
Závislačka 3701 příspěvků 18.11.14 10:03

Krásný, pozitivní deníček :potlesk: Obdivuju, jak ses k celému porodu postavila tak vyrovnaně a klidně. To já ve 21 letech byla hlavou ještě úplně jinde 8) Gratuluji ke krásné rodince a Krtečkovi :kytka:

Příspěvek upraven 18.11.14 v 10:04

 
verulicek  18.11.14 11:13

@Verunka93 no já jsem měla sice porod přirozený, ale byla jsem na prst a po klystýru jsem za dvě hodiny byla na 8 :nevim: vodu pak píchli až při devíti…klyzma urychluje, to je dokázané :kytka:

 
geileenka
Extra třída :D 10138 příspěvků 18.11.14 12:14

@Verunka93 Krásný porod, gratuluji. Druhý jsem vnímala podobně, jen já ho neměla vyvolávaný, ale voda mi praskla sama od sebe doma (na příjmu jsem taky byla kolem 3cm). První porod mě bolel děsně (křížové bolesti od zad až ke kolenům), u toho druhého jsem také vnímala spíše obrovský tlak a drobné píchání v kyčlích.

 
geileenka
Extra třída :D 10138 příspěvků 18.11.14 12:16

@verulicek Mně tedy u prvního porodu k otevření nepomohlo, ale tam jsem měla pocit, že by nepomohlo asi absolutně nic. Ale u druhého jsem po klystýru šla na 1,5 hodiny do sprchy a během té doby se otevřela ze 3 na 10, takže něco na tom určitě bude. Ale já už tedy vodu měla odteklou, samovolně.

 
Martinulinka
Kecalka 237 příspěvků 18.11.14 15:02

Hezké Verčo :) Štěpík je prostě koblížek :*

 
Arome danka.02
Kecalka 109 příspěvků 18.11.14 23:03

Krásný deníček :kytka: A moc gratuluji ke Štěpánkovi :kytka: :srdce:

 
verusav
Závislačka 4909 příspěvků 18.11.14 23:51

Měla jsem podobně krásný porod. pamatuji si teda i bolest, ale ta trvala jen hodinu a dvacet minut, takže rychlovka. Gratuluji k miminku a přeji lásku! :srdce:

 
svycarka
Kelišová 6895 příspěvků 19.11.14 13:41

Na me moc sladarna - vsechno tak chumlackove pozitivni ;) no proc ne. Hodne zdravi malemu :kytka:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama