Když odmítá jíst

Rodičovství
  • emimino
  • 18.08.01

jak na dítě, které odmítá jíst

Milá Šárka.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám ročného syna, ktorý už asi mesiac nechce jesť.
Keď ho pri jedle zabávam, tak trocha zje, ale už nepomáha ani to. Moja lekárka však hovorí, že to nemám robiť. Že mu nemám dávať, len keď to zje sám od seba. Lenže potom zje len večeru aj to nie vždy. Občas zje aj nejaký jogurt, alebo kúsok rožka, al. piškóty.
Kojím ho ráno, večer a v noci asi raz, alebo dva krát. Cez deň už nie, lebo potom nezje vôbec nič.
Ráno mu odšťavím ovocie, to vypije. Cez deň pije vodu, al. čaj. Za deň vypije max. 2-3 dcl.
Inak je živý, vypadá to ako keby mu jedlo vôbec nechýbalo, ako keby naozaj nebol hladný.
Predtým jedával normálne, aj keď som ho aj predtým musela pri jedle trochu zabávať. Ráno mal mlieko, na desiatu ovocie, al. jogurt, na obed mäso, zeleninu, ryžu, cestoviny?, na olovrant jogurt, al. výživu a na večeru mliečnu kašu. Pred spaním ešte kojenie.
Teraz zje veľmi málo. To nie je že by mu nechutilo nejaké jedlo, on nechce nič, ani len neochutná. Keď má ísť jesť začne byť nervózny, plače, vrtí sa mi v sedačke. Ale potom, keď celý deň nič neje a je večer hladný, pekne sedí, otvára ústa a papá.
Lekárka mu robila aj vyšetrenia, moč, krv. Ešte nemá všetky výsledky, ale zatiaľ je to v poriadku.
Ne myslím si však, že tam niečo bude, skôr mi to pripadá ako jeho výmysel. Kvôli zubom to tiež nie je, už to trvá moc dlho a ani to nevyzerá, že by mu chceli nejaké vyliezť. Zatiaľ má len dva spodné.
Vážil 9,5 kg. Za posledný mesiac schudol 150g. Pôrodná váha bola 3,5kg.
Neviem čo mám robiť, poraďte mi ako naňho. Mám ho zabaviť, aby aspoň niečo zjedol, alebo nie? Mám ho kojiť aj cez deň? Stačí mu mlieko?
Vopred ďakujem za radu.
 Zuzana

Ahoj Zuzko,
já sama mohu sice napsat svůj názor na Váš problém, ale spolupracovat budete muset zejména s Vaší dětskou lékařkou, která sama chlapečka vyšetřuje a zná dobře jeho zdravotní stav.
Kojení je určitě dostačující, pokud to půjde zkuste vydržet ještě několik měsíců. Množství tekutin, které chlapec spotřebuje bude patrně také dostatečné - už vzhledem k tomu, že kojíte. Pokud by bylo tekutin málo, byly by na chlapečkovi patrny známky dehydratace. Zvýšit množství vypitých tekutin, pokud je jinak odmítá, můžete zkusit podáváním pití zábavnou formou - pití brčkem, podávání pití v dětském nádobíčku.
Vaše lékařka má pravdu, že by jste neměla dítě během jídla bavit něčím jiným a odvádět tak od jídla pozornost. Dítě musí vědět, že je čas jídla a čas hraní. Pokud chlapec odmítá jíst, můžete se pokusit dát mu na misku piškotky nebo kousky ovoce a dát mu je v jeho dosah. Možná si občas „zobne“.
Do jídla ho nenuťte - je dostatečně veliký, aby si dokázal říci, že chce nebo nechce jíst. Zkuste mu dát jeho lžičku a nechat ho, ať Vám pomůže při krmení. Možná pocit samostatnosti a „hraní si“ s lžící se mu zalíbí a bude papat. Zkuste udělat z jídla hru - říkejte básničky - Vařila myšička kašičku, Za maminku, za tatínka - schovávejte papání do bříška, pokud jíte zároveň s ním, pak soutěžte o to, kdo to první sní a bude král.
Píšete, že chlapeček je zdravý a živý hoch. Zkuste se tedy uklidnit - on moc dobře cítí Vaši nervozitu, když se blíží čas jídla a i možná proto vzdoruje.
To, že poněkud zhubl, u tak velkého dítěte zas až tolik nevadí. Navíc je jeho současná váha zcela v pořádku.
Pokud mohu radit, přestaňte si tím tolik lámat hlavu - z Vašeho chlapečka určitě jednou vyroste chlap jak hora, pro kterého nebudete stačit vyvařovat. Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek