Last minute v Podolí

Těhotenství

Naše Anička se rozhodla podívat na svět o dva dny dříve před plánovaným termínem. Celý den mi bylo tak nějak divně, ale nijak jsem se neznepokojovala, moje důvěra v lékařské výpočty byla tehdy bezmezná. Asi v půl desáté večer jsem ucítila prudkou řezavou bolest v podbřišku. A za chvilku zas. Petr přinesl stopky a měřil čas. Kontrakce přicházely po 3 minutách. Po hodině jsme volali do porodnice v Podolí, kterou jsme měli vybranou. Sestřička se mě dotázala, zda mi praskla voda. Odpověď zněla ne, a tak se mnou začala mluvit tónem, který se obvykle používá ke konejšení duševně chorých: Ale maminko, no tak se uklidněte, porod prvního miminka trvá tak 14 hodin! Ale já mám stahy už po třech minutách? protestovala jsem. No, tak když vás to za tři hoďky nepřejde, tak se přijeďte na nás podívat,no zakončila rozhovot ta dobrá duše.

Zalezla jsem zpátky do vany a sprchovala si záda horkou vodou, což byl jediný způsob, jak si ulevit od sílící bolesti. Následující hodiny si moc nepamatuju, vím jen že jsem se plazila ze sprchy do ložnice a zpátky a bylo mi ouvej. O půlnoci to už Petr nevydržel a zavolal sanitku. Uprosil dokonce saniťáky, aby ho vzali se mnou - což byla klika - jak se ukázalo.

Horší bylo, že mě nechali sedět a cesta mezi Holešovicemi a Podolím se změnila v peklo. Úplně nejhorší byly tramvajové koleje! Do podolské porodnice jsme dojeli v asi v 0.25. Hned mě hnali na monitor, jenže v tu ránu mi praskla voda! Asistentka zavelela:„Všechno dolu a na stůl! Ta voda je teda už pěkně zakalená!“

V hlavě mi začaly šrotovat všechny ty články o přidušených miminkách a málem jsem se při vyšetření rozbrečela." Ježišmarjá, vy budete rodit! Holky, vemte pani okamžitě na sál!" pokračovala ta velitelská osoba.

Dostavila se křehoučká asi dvacetiletá blondýnka, která se mě snažila podpírat:„Tak šup, šup, přece nám nechcete porodit na chodbě, to se dělá, jezdit takhle na poslední chvíli?“ „Já jsem chtěla dřív, ale nějaká sestra od vás mi říkala, že až tak za tři hodiny…“ bránila jsem se z posledních sil.„Hmm, no to jsem byla já, ale dyť sem vám řikala ať přijedete, nééé?“ odsekla moje dobrodějka.

Naštěstí jsme už byly na sále, kde čekala porodní asistentka (jiná než na přijmu). Bleskově mě vyšetřila, nastavila lehátko do sympatického polosedu, a vysvětlila mi jak tlačit. Petrovi přikázala, že mi má podpírat hlavu a hlavně neomdlít. Pak už si jenom pamatuju na ohromnou úlevu a najednou mám na břiše nádherný miminko, strašlivě vlasatý a hlavně úplně v pořádku!!!! Bylo 0.50. Ještě překvapení - ptáme se, co to vlastně máme??? ! „Přece slečnu!“ odpovídá rozesmátá porodní bába. „Aničku, my máme Aničku!!!!“ řveme unisono - skoro jako na fotbale.

Pak následovalo poporodní vyšetření - asi nejošklivější část porodu - pokud jste si někdy rozbili koleno a maminka vám ho vymývala pomocí kartáčku - tak asi víte o čem mluvím a asi tak je to příjemný. Doktor nás nejdřív pochválil - nemusel se dělat nástřih a nic se nestalo - pak se omlouval, že měli s kolegou vedle nějaký komplikovaný porod a tak nestihl přijít k nám.

Druhý den jsem zjistila, že v tu samou noc jako naše Andulka se narodily ještě další tři slečny - Adélka, Alžběta a Andrea -asi nějaká příznivá konstelace pro A?. V Podolí jsme pobyly čtyři dny, docela v pohodě. Jen nechápu, proč se v porodnici vaří čočka, před kterou kojící maminky varuje snad každý pediatr. Taky mě zarazilo, když mi jedna ze sester nechtěla přinést další plenky s poukazem na to, že každé dítě má denně nárok jen na pět kusů. Nakonec mi je ale dala - řekla jsem jí totiž, ať to tomu dvoudennímu robátku vysvětlí sama, že já na to nejsem dostatečně fundovaná.

Nicméně, do Podolí příště pojedeme zase, ale už poučenější a hlavně včas!!!!
Cilka+Anička

 Váš příspěvek
 
baghira
Závislačka 2901 příspěvků 21.03.04 12:43

Ahoj Cilko a Aničko!

Teda - takhle rychlý porod (i když poněud dramatický:o)) ti můžu jen závidět!!! Mě čeká tahle událost už za týden a něco, tak jsem zvědavá…
Jinak - s těma plínkama: chraň bože, že bych se tohohle systému chtěla zastávat, ale v některých porodnicích je to prostě tak, že ti dají všeho, kolik si řekneš, a jinde máš jen určité denní „příděly“ plínek, vložek a pod..
Ovšem - ta čočka, to je něco! (Možná tak chtějí uštřit místo, když se jim polovina maminek a miminek vznáší u stropu:o))

Takže - obrovská gratulace k Aničce - a buď ráda, že už to máš za sebou. Moc ti závidím!!!

Baghira (od Jarních mimine) a Eliška 39.t.t.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.03.04 16:24

Ahoj Cilko,
docela jsem se u tvého popisu porodu nasmála. Já rodila před pěti lety v Motole a přesně jako ty jsem „věděla“, že první porod trvá minimálně 16 hodin, takže i když jsem měla od počátku dvouminutové kontrakce po dvou minutách (podle porodní asistentky v kurzu něco nemožného), nechtělo se mi jet hekat do porodnice. Nakonec mě donutil manžel, který se už na mě němohl koukat a taky to bylo narychlo. Můj porod trval od první kontrakce k miminku na prsou šest hodin. A s tou čočkou to je asi nějaký český zvyk - já ji měla hned první den k večeři, pro jistotu s opečeným buřtem (samozřejmě jsem to nejedla), zato k obědu bylo něco pro kojící matky velice vhodného - srbské žebírko s tak pálivou omáčkou, že by se i za netěhotného a nekojícího stavu prostě nedala vzít do úst.
Tak teď jen čekám, jak to bude s druhým porodem. Pokud by měl být skutečně rychlejší, jak všichni tvrdí, tak abych jela hned jak se něco šustne, že jo? Tak se měj ty i miminko krásně!
Zuzana (20+0)

 
Cilka
Nováček 3 příspěvky 21.03.04 20:31

Ahoj holky,
držíme vám palce, ať to je rychlý!!! Myslím, že ty bolesti nejsou tak strašný, takže bez obav. Koneckonců - miminko všechno vynahradí. A snad budete mít i štěstí na nějaký slušnější jídlo a hodný sestřičky!
Cilka a Anička
PS: Ještě je dobrý si nezapomenout pantofle - mě se to povedlo a erární nemocniční gumáky jsou opravdu příšerný!

 
Cilka
Nováček 3 příspěvky 21.03.04 20:49

Ahoj Zuzko,
myslím, že ty rychlý porody jsou asi nějak dědičný. Podle mojí maminky jsem se narodila i já takovýmhle zběsilým tempem - cca za pět hodin. A to byl taky první porod. Jsem docela zvědavá, jak to bude vypadat podruhý. Ale asi budu víc spoléhat na svůj instinkt než na konzultace se sestřičkama po telefonu.
Ještě k tomu jídlu - já jsem navíc vegetarián(nijak ortodoxní, ale maso mi prostě nechutná a v těhotenství jsem se na něj nemohla ani podívat) - a to byl pro podolskou vývařovnu naprosto neřešitelný úkol. I když jsem dopředu hlásila, že maso opravdu ne, vytrvale mi nosili polívku s masovýma knedlíčkama, nebo rizoto s kuřecím masem apod. Takže to jídlo pak nosili nedotkutý zpátky a já si přála už jen být co nejrychleji doma:))))
Tak se měj fajn
Cilka a Anička

 
baghira
Závislačka 2901 příspěvků 22.03.04 06:36

Ahoj Cilko!
Už mám sbaleno tolik věcí - a čím víc se to čekání, tím víc mi toho přibývá… Už se vidím, jak jedu do porodnice se třema kuframa:o))))

Měj te se s Aničkou krásně!

Baghira a Eliška

 
baghira
Závislačka 2901 příspěvků 22.03.04 06:36

Ahoj Cilko!
Už mám sbaleno tolik věcí - a čím víc se to čekání prodlužuje, tím víc mi toho přibývá… Už se vidím, jak jedu do porodnice se třema kuframa:o))))

Mějte se s Aničkou krásně!

Baghira a Eliška

 
Zdenik1
Ukecaná baba ;) 1652 příspěvků 22.03.04 12:49

Ahojky Cilko,
teda klobouk dolů to byla rychlost!! teda někdy rozum zůstává stát nad tím přístupem v porodnicích co? no jo je to o lidech..

jo a k plínkám a vložkám… my jsme měli teda vlastní až na nějaké to minimum na první den…takže 5 plínek na den mi připadne jako výhra!

Zdenik od cipísků

 
Zdenik1
Ukecaná baba ;) 1652 příspěvků 22.03.04 12:51

já hlava dubová…mějte se s Aničkou moc krásně a opatrujte se

zdenik

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.03.04 22:29

Mě takové štěstí rychlého porodu nepotkalo, Měla jsem porod vyvolávaný (tableta, pak 2 kapačky) pak jsem se dočetla že po kapačkách jsou kontrakce silnějsí, delší a v kratších intervalech, měla jsem kontrakce po 3 min. od 9 od rána do 17.45. Doufám že to druhý bude rychlejší a hlavně že to půjde samo.. Ale mojí švagrové se vydařilo porodit 2× od první kontrakce až k mimču do 2 hodin.
U nás měli miminka 2 plenky na den (papírové) cpali se jim do nich hadrové, takže ty papírové se měnili až byli opravdu durch…
Jsem také vegetariánka, 3 hodiny po porodu po 24 hodinách hladu mi k večeři přinesli francouzské brambory se zapečeným buřtíkem, hlad jsem měla dalších 12 hodin a zbytek týdne jsem si přála být doma u své ledničky a sporáku a vařit si sama…

Vložit nový komentář