Matka a dcera II

O životě

Pokračování skutečného příběhu o matce a její dceři. Maminka je šťastná a pozná to na ní každý. Sálá z ní pozitivní energie, kterou předává dál. Nový partner je pro ni vším a je bez chyb. Nebo je ona zatím nevidí?

Je milý, pozorný, zahrnuje ji dárky, chodí spolu na romantické procházky a co víc, požádal ji o ruku. Tohle přeci je vyznání jeho bezmezné lásky k ní i malé. Se svatbou okamžitě souhlasí. Píše se rok 1995 a koná se svatba. Velká veselá svatba. Nevěsta si už bílé šaty nedovolí, ale zvolí růžové. Svoje ANO si poví na radnici a jede se slavit domů. Oslava se koná v obýváku. Přes celý obývák se táhnou stoly, které se prohýbají dobrým jídlem a pitím. Novomanželé rozbíjí talíře a čekají, že jim střepy přinesou štěstí. A slaví se.

Dceři dětství utíká rychle, svůj čas tráví ve školce a v zahraničí, kam si ji berou příbuzní a ona tam tak tráví i dost podstatnou část svého života a i v dospělosti bude na ty okamžiky, strávené pod Tatrami, vzpomínat, jako na nejkrásnější. Ještě v témže roce se rodina rozroste o jednoho člena. Maminka počala svou druhou dceru. Hrdý otec koupí své ženě další zlato na ruku, jako dík za krásnou dceru. Každý má to, co si přál. A hlavně on, má starostlivou, pečlivou ženu a matku svého prvního potomka. Po návratu z porodnice se zajede do stejných kolejí, žena tráví čas doma na mateřské dovolené a manžel vydělává. A možná tohle byla ta zásadní chyba, která nahrála novému manželovi a dala mu prostor se projevit v celé kráse. I když tady o kráse rozhodně mluvit nejde.

Říká se, že rodiče jsou pro své děti vzorem a v tomto případě to platí více, než by si kdo dokázal připustit. Jací byli vlastně jeho rodiče? Jejich vztah se odehrával ve dvou rovinách. První rovina se konala za absence alkoholu. Už když byl malý, tak se jeho otec rád podíval sklence na dno. Syn často chodil do hospody pro svého opilého otce a prosil ho, ať jde už domů. Myslím, že ne jednou byl nepřiměřeně potrestán a dost často byl i potrestán bez důvodu. Otec byl po alkoholu agresivní a takříkajíc nechodil pro ránu daleko. Proč pil? Je víc teorií, já se to nikdy nedozvěděla. Matka trávila svůj čas doma, pečovala o svého muže a syna, plnila si své povinnosti a věnovala se zahradě, kterou měla tak ráda. Věděla, kde svého muže najít, když se nevrátil z práce a také věděla, v jaké přijde náladě. Nikdy od něho neodešla a i v těch nejtěžších chvílích pro něj byla určitě oporou.

Druhá rovina jejich vztahu se odehrávala ve chvílích, kdy se manžel vrátil střízlivý domů. Věnovali se svému obydlí, zvelebovali svůj domek, chodili do lesa na houby a borůvky. A protože měli kladný vztah ke zvířatům, chovali doma slepice, prasata, králíky, psy a ptactvo. Na jejich spory, otcovy alkoholové výstupy a matčino naříkání, byl zvyklý a už ho to ani nepřekvapovalo. Jeho žena se jim líbila, i ta vnučka. A i když nebyla jejich, vždycky ji obdarovali. Nikdy od nich neodjížděla s prázdnou.

Něco se ale změnilo, byla to změna, kterou jako první pocítila dcera, která si již byla vědoma vlastního já. První změnu zpozorovala na své matce. Už jí nepřišla tak upovídaná a rozhodná. Jakmile se dítě něčeho dožadovalo, mrkla nejdřív po očku na svého muže a ve výrazu jeho tváře hledala odpověď na prosbu. Z jeho výrazu se dalo mnohé vyčíst a nejen malé dítě poznalo, když bylo zle. Maminka nikdy o ničem nerozhodla sama a vždy na žádost odpověděla, že se musí poradit s tatínkem. Asi to tak má v rodině fungovat, že rodiče se spolu domluví a teprve poté dají dítěti jednohlasný souhlas nebo naopak.

Ale doma to fungovalo úplně jinak. Dítě se zeptalo matky a matka se šla zeptat otce, a pokud on svolil, bylo vše v pořádku. Nikdo se s nikým nedomlouval a slovo měl v rodině pouze otec. Jeho výhradní postavení mu toleroval každý, žena i děti. A na tuhle skutečnost, že vy můžete rozhodovat, se krásně zvyká. Můžete beztrestně zasahovat do života druhého, určovat mu směr a klást si okolnosti, ze kterých profitujete především vy. I přes to všechno se svojí pozice vedle manžela, žena nevzdávala. Ale už nikdy se jí nepodařilo být svému muži rovnocenným partnerem a mít možnost zasahovat do rodinného života. Její slovo nemělo žádnou váhu.

Bohužel, netrvalo dlouho a i vyjadřování vlastního názoru ji stálo mnoho bolestných ran. Bolest psychická se mísila s bolestí fyzickou a matka se stala z milující ženy otrokem svého pána. To, že od něho neodešla, mělo fatální důsledky pro celou rodinu. Možná jí v té době už došlo, že tenhle chlap nebude to pravé a možná také ne.

Je mnoho forem domácího násilí. Jak jste se již dočetli, z otcovy strany bylo násilí u rodičů na denním pořádku. Alkohol byl jen urychlovačem, který jejich vztah vedl do záhuby. Ale u nás doma byl hlavní psychický nátlak, a teprve když ten nezabíral, došlo k bití. Od výchovy dětí se přešlo k výchově manželky. Metoda byla nenásilná, otec začal matce vštěpovat jeho zvyklosti a postupy. Názorně jí ukazoval výchovné metody, které chtěl na svých dětech praktikovat a vedl ji k tomu, že pozice ženy v rodině je u plotny a on je pánem domu. Pokud ona postupovala dle jeho standardů, odměnil ji. Připomíná Vám to metodu cukru a biče? Tohle byl jen spíš návod na to, jak udělat z mladé soběstačné ženy robota. Výchovné prostředky, které chtěl uplatňovat na dětech, musely projít zatěžkávající zkouškou a jediné dítě, které by se mohlo stát pokusným králíkem, byla jeho vyženěná dcera… na jménu nezáleží, jsem jeho vyženěnou dcerou a tohle je začátek mého příběhu.

Hodnotilo 22 lidí. Score 3.5.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Simoncicak
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 11.02.13 00:27

Ufff..tak doufám že ještě bude pokračování!! S tím s čím ses potýkala jsem se potýkala také ale já odešla od přítele už v těhotenství asi proto že se projevil jako despota mnohem dříve než tvůjmanžel! Ale měl stejné dětství jako ten tvůj rodiče chlastali oba a on s jeho bráchou se tak báli víkendů že je trávili zamklí v pokojíčku bez jídla a jen se třepali co zase bude… :( :( :(..Doufám že tvá životní etapa nakonec skončí dobře a jak jsem řekla těším se n apokračování snad bude :mavam:

 
Wink
Kecalka 265 příspěvků 11.02.13 01:57

@Simoncicak Manzel? Ja jsem to prave pochopila tak, ze tenhle cely pribeh pise dcera a ne matka/manzelka dotycneho. Ted jsem zmatena :D

 
Wink
Kecalka 265 příspěvků 11.02.13 02:06

Dnicek moc dobre a chytlave napsany, ikdyz vypravis o vecech ne uz tak hezkych. Opravdu doufam, ze Tvuj zivot nabral jiny smer a jsi ted mnohem stastnejsi… snad se o ten svuj pribeh zase podelis. Ja byla jeste hodne mala, kdyz tata matku bil a nepamatuju si proc a detaily, ale za to jsem si vyslechla teorie a vzpominky sourozencu a jinych blizkych a nebylo to nic prijemneho, jsem rada, ze si nic z toho nepamatuju…Domaci nasili, at psychicke nebo fyzicke, mi uz prijde jako strasne bezny problem v mnoha domacnostech. Je to smutne :(

 
kufnerka
Zasloužilá kecalka 877 příspěvků 11.02.13 02:41

To je moc smutné čtení, ale tvoje máma se měla vzpamatovat hned při prvním náznaku domácího i byť psychického, násilí. Možná neměla tu vůli a sílu, ale při pohledu na děti jí měla získat. Spousta takto týraných žen se nechá týrat jen proto, že mají strach, že by na vše zůstaly samy. Ale je to lepší řešení než být sama a svobodná bez tyrana? Myslím, že ne. Raději sama než aby mě bil nějaký otrapa. Poprosit přátele o pomoc nebo nějaké spolky, které jsou zaměřeny na pomoc ženám v takovéto situaci. Možná se někomu nebude můj názor líbit, ale takto to vidím já. Tvoje matka měla sebrat odvahu a odejít od toho tyrana. Snad bude mít tento příběh šťastný konec :hug: :hug: :hug:

 
medvidek  11.02.13 09:00

Ufffff :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug:.

 
Mamango
Ukecaná baba ;) 1165 příspěvků 11.02.13 09:45

Až mám husinu na těle. Jsem zvědavá jaké a hlavně kdy bude další pokračování. Doufám že vše zlé máš již za sebou :hug: :hug:

 
martas22
Extra třída :D 10075 příspěvků 11.02.13 11:27

To je tak dobře napsanej deníček fakt lepší jako kniha se to čte velice dobře a už se teda těším na pokračovaní a ano i ja pochopila, že pisatelka je vyženěná dcera…tudíž jsem napjata jak se to vyvrbí ale něco mi říka, že asi ne moc dobře což je velice smutné

 
maxi2408
Zasloužilá kecalka 733 příspěvků 11.02.13 11:28

Výborně psané, gratuluji :kytka: :mavam:

 
unity
Kecalka 167 příspěvků 11.02.13 13:26

Hltám každý tvůj deníček, jen bych uvítala ne tak na pokračování. Moc to nemusím takhle rozdělené. Klidně si přečtu jeden delší a najednou.
Maminka asi měla strašnou smůlu na chlapy, ale jsem tak trochu názoru, že ve vztahu je potřeba, aby si občas i ženská dupla a projevila se, aby si ten muž nezačal zvykat na její pokoru. Jsem napnutá, co bylo pak s tebou

 
maruska1975  11.02.13 14:20

UŽ U PRVNÍ ČÁSTI JSEM POZNALA, ŽE JE TO VÁŠ PŘÍBĚH. PŘEJI VÁM V ŽIVOTĚ HODNĚ LÁSKY A HODNÉ LIDI VE VAŠEM OKOLÍ. :hug:

 
mismurka
Závislačka 2843 příspěvků 11.02.13 15:32

I já už v první části poznala, kdo příběh píše. Toto pokračování je opět moc hezky čtivé, vůbec by nevadilo být to napsané v jednom deníčku, protože psaný tímto stylem, se čte úplně sám :)
Doufám, že Váš život se nyní ubírá úplně jiným směrem než v době Vašeho dětství.

 
mamaho
Kecalka 405 příspěvků 11.02.13 16:31

Panečku, hltám to jedním douškem a jsem napjatá jako struna. Moc se těším na pokračování. Máš neuvěřitelný talent na psané slovo a tvé deníčky jsou velice čtivé. Dokáži si představit, že bych si jednou koupila knihu s názvem Matka a dcera. :pankac:

 
Pejtsna
Zasloužilá kecalka 825 příspěvků 11.02.13 21:41

@Simoncicak
Ona je ale jeho dcera, né žena. V poslední větě je to dost jasné.

 
Pejtsna
Zasloužilá kecalka 825 příspěvků 11.02.13 21:42

Určitě máte velký talent na psaní, snad se vám už v životě daří lépe. Těším se na pokračování příběhu :)

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 12.02.13 12:28

Napsané je to krásně… to ano… těším se na pokračování příběhu i když se po přečtení tohoto deníčku celkem obávám toho co přijde… :hug: :hug:

 
Skytafka
Závislačka 4164 příspěvků 12.02.13 12:37

Druhý deníček je stejně poutavý jako ten první ;) Už se těším na další! :)

 
LouLou  27.02.13 15:24

Absence alkoholu=nepri­tomnost alkoholu :!

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama