Miminkovský kalendář

Rodičovství
  • emimino
  • 25.07.01

Jaký bude ten první rok co dokáže, jak rychle poroste, jak dlouho bude spát

Každý rodič i prarodič se těší až se miminko narodí a radost má z každého pokroku, které miminko, udělá - začne se usmívat, udrží hlavičku, pase koníčky, umí se otáčet, sedí, leze, chodí, učí se mluvit.
Nesmíme ale zapomínat, že všechno má svůj čas a také, že každé miminko je jiné, takže některé se naučí rychle chodit, jiné zase mluvit.

první měsíc

Je to období prudkého vývoje. Dítě je nuceno se po porodu adaptovat na nové prostředí - měkké, teplé vodní prostředí, ve kterém slyší tlumené zvuky srdce své matky a ve kterém je 24 hodin denně přikrmováno pomocí pupeční šňůry je náhle bez varování vyměněno za svět plný hluku, ostrého světla, zimy a gravitace ( dítě se cítí těžší ).
Průměrná hmotnost novorozence se pohybuje okolo 3300-3700 g, délka kolem 48-51 cm. V prvních dnech dochází asi k 10 % úbytku hmotnosti, ten dítě získá zpět během dvou týdnů. V tomto období dítě na váze přibere v průměru 200 g za týden.
Pohyby novorozence jsou v tomto období neuvědomělé, náhodné.
V tomto období dítě většinu dne prospí - v průměru spí 20 hodin denně. Budí se pouze na krmení a přebalování. Kolem čtvrtého týdne je dítě schopno být bdělé v době koupání a večerního krmení.

druhý až třetí měsíc
Za první tři měsíce dítě vyroste v průměru o 7-8 cm a na váze přibere o 2-2,5 kg. Tříměsíční dítě váží 5,5-6kg.
Tato doba je pro matku velmi náročná - dítě od ní vyžaduje maximální pozornost. Na její přítomnost reaguje úsměvem, broukáním, dychtivým pohybem celého těla. Dosud zatnuté pěstičky začíná roztahovat, dokáže se protahovat a napínat končetiny, zvlášť pokud je rozbalené. Pohyby začínají být cílené . Dítě začíná zvedat hlavičku. Pohybující se předmět dítě sleduje nejen očima, ale rovněž zvedáním a otáčením hlavičky. Stejně dítě dokáže reagovat na zvuku, zejména na hlas matky. Dítě dokáže vydávat neartikulované zvuky. Ve druhém měsíci dokáže udržet chrastítko a mávat s ním. Ve třetím měsíci dítě poznává své ruce a prsty - ty se stávají nejoblíbenější hračkou.
Ve třetím měsíci začíná dítě rozeznávat mezi denním a nočním spánkem. průměrně spí 17 hodin, z toho 10-11 v noci a čtyřikrát po 1,5-2 hodinách přes den. Denní spánek je povrchnější, mezi jednotlivými spánky ve dne dítě bdí 1-2 hodiny.

čtvrtý až šestý měsíc
Koncem 6. měsíce se porodní hmotnost téměř zdvojnásobí - dítě váží v průměru 7-8 kg, přibere 150 gramů za týden, měří 66-68 cm.
V této době došlo k posílení svalů krku a celého trupu, dítě dokáže ležet na bříšku s vysoce zdviženou hlavičkou, opírá se o dlaně nebo pouze o jednu ruku, postupně se učí převracet se na bříško a zpět. Při zvedání z lehu do sedu, dokáže dítě držet vzpřímeně hlavičku.
Na konci šestého měsíce si dokáže přendávat hračky z ruky do ruky, dávat si je samo do úst.
Dítě se učí rozpoznávat příčinu a následek - při třepaní chrastítko hrká, při zmáčknutí gumová hračka zapíská ).
Rozbalené dokáže zvedat pokrčené nohy nad hrudník.
Umí se hlasitě smát, výskat si.
V tomto období dítě prospí asi 16-17 hodin, 11 hodin v noci, přes den třikrát 2 hodiny.

sedmý až dvanáctý měsíc
V této době dochází ke zpomalování růstu - čím je dítě starší, tím méně přibere na váze i do délky. V roce dosáhne dítě přibližně trojnásobku porodní váhy - má okolo 10 kg, měří 73-75 cm. Dítě se začíná osamostatňovat - umí sedět, lézt, stát, někdy i chodit. Šesti měsíční dítě při lehu na bříšku přitahuje kolínka a zvedá buď hlavičku nebo zadeček, v 8. měsíci jde po vzporu klečmo, v devíti měsících dokáže lézt po čtyřech. V této době se naučí samo posazovat. Okolo 10. měsíce umí vylézt na nižší schůdky, postavit se u nábytku, v 11. měsíci dokáže stát u nábytku a držet se jen jednou ruku, a pomalými úkroky nábytek obcházet. Do 15. měsíce umí dítě chodit. Okolo 9. měsíce umí napodobovat - paci, paci - ták jsem veliká - ty,ty,ty - mává. Dítě začíná rozumět zákazům a některým slovům, dokáže reagovat na oslovení. Ve spánku v tomto období začínají být velké rozdíly. V 7. měsíci prospí 16 hodin ( 10 hodin v noci, třikrát 1,5 hodiny ve dne ), v roce 14 hodin ( 12 hodin v noci, dvakrát 1 hodinu ve dne ). Mezi jednotlivými dětmi jsou velké rozdíly - některé prospí 12, jiné 18 hodin.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek