Můj první porod

Tento deníček jsem napsala, abych nezapomněla na svůj první porod a možná snad jednou pro toho našeho cvrčka.

Jako klasická prvorodička jsem byla ze všeho naprosto vykulená. V roce 2015, tedy přesněji 8.8.2015, jsme se po 7 letech vztahu s tehdy ještě přítelem vzali. Byla to ta klasická středoškolská láska, a svatbou začala další epizodu našich životů.

Hned po svatbě jsme začali pracovat na miminku. Já jsem po něm toužila už dlouho, ale všechno mělo svůj čas. Nejdříve škola a pak získání praxe v oboru a hlavně místa, kam se budu moct jednou po mateřské vrátit. Čas plynul a nám se zadařilo za 3 měsíce. Samozřejmě radost byla obrovská ze všech stran. Byl listopad, když nám lékařka potvrdila těhotenství a stanovila datum porodu na 31.7.2016.

A tak měsíce utíkaly, všechny vyšetření dopadly na jedničku a z naší fazolky se postupně stala brambůrka, která ne a ne ukázat, jestli bude holčička, nebo kluk. Mně i manželovi bylo úplně jedno, jak to nakonec dopadne, hlavně aby bylo to malé zdravé. Možná někde v hloubi duše jsem si říkala, že by to mohl být chlapeček, taková malá kopie manžela. Ano tušíte správně, teď mi tady vykřikuje skoro čtyřměsíční holčička, která je naprostou kopií svého tatínka. :-D Ale postupně.

Když jsme se dozvěděli, že čekáme holčičku, vybrali jsme ji jméno Emma. Znělo to tedy určitě lépe než brambůrka. :-D Kromě počátečních nevolností, které nebyly nijak šílené, jsem měla těhotenství krásné. Tedy alespoň po té fyzické stránce. Psychická pohoda byla dost narušená v dubnu, kdy mi nečekaně zemřel dědeček. Zrovna ON, který se tak moc těšil na svoji pravnučku. Kremace pro mě byla hrozná. Bohužel člověk míní a život mění. A tak jak se říká: jeden musel odejít, aby ten druhý přišel. :-(

Termín porodu se blížil a kromě bolesti zad a vlastně celého těžktonážního těla jsme byly v pořádku. Byl čtvrtek 28.7.2016 kdy jsem cítila menší bolesti v podbřišku a jako hysterická prvorodička si říkala, jak asi poznám ten porod. :-D Pro ostatní hysteričky POROD POZNÁTE! :-D Bolesti postupně sílily, ale nic až tak hrozného. V noci jsem toho už moc nenaspala, ale odpočívat se dalo.

V pátek dopoledne už šlo do tuhého. Kontrakce po 10,9,8, ale zase až po 15 minutách a bolesti neskutečné. Tedy do té doby jsem si myslela jak trpím, já hloupá. :-D Takže opět se ve mně probudila bystrá prvorodička a vyrazili jsme směr porodnice.

Po příjezdu mě prohlédl lékař a přišel s velice vtipnou větou: „No, maminko, něco se děje ale težko říct zda je to porod.“ :-D Samozřejmě mě natočili monitor. Bylo mi řečeno, že jediný, co mohou, tak napustit vanu, a snad se to rozjede. Zkrátím to.

Co bych ležela v nemocnici ve vaně, když můžu ležet doma, a tak jsme vtipně zase vyrazili domů. Doma jsem napustila vanu asi kolem 13:30 s strávila v ní celou dobu až do soboty 30.7.2016. Kolem půl druhé ráno už nepomáhala ani vana, a tak jsme opět vyrazili do porodnice. Mezitím jsem trochu zašpinila, ale plodová voda neodtekla. Takže hysterka v porodnici podruhé.

Naštěstí po vyšetření jsem byla otevřená na 3 cm, takže jsem zůstala. Sestřička mi udělala přípravu, včetně klystýru, což není nic hrozného, a dovedla mě na porodní sál, kde na mě už čekal poněkud bledý manžel. :) Bolesti jsem prodýchávala v předklonu u postele. Nejhorší byl monitor, kdy jsem musela ležet.

Ve 4 hodiny ráno přišla PA s větou: „Tak maminko, vypustíme ten bazének ať se to trochu hne.“ A pak to přišlo: po příjemné záplavě tepla začaly kontrakce, které měly teprve grády. Bazének odtekl a hlavně jeho vypuštění pomohlo k otevření na 8 cm. Ale malá ne a ne sestoupit, a tak musel zafungovat manžel a držet mě ve stoje s masáží zad, aby gravitace zapracovala. Až na zpocené a poslintané triko to přežil bez úhony. :-D

V 6 hodin se vyměnily služby a přišla PA, která se se mnou vůbec nemazlila. Prostě mi na rovinu řekla, že musím zabrat, nebo skončím na akutní sekci. To mě nakoplo, nohy šly na kozu a šlo se na to. Asi na 5 zatlačení byla malá venku. Přesně v 6:53, s váhou 3610 g a výškou 50 cm. Byla to největší úleva v životě a hlavně všechna ta bolest byla najednou pryč.

Malá mi přistála na břiše a všechno bylo krásné. Po přestřižení pupeční šnůry a podání oxytocinu jsem porodila placentu a šlo se na šití. Bohužel jsem začala krvácet, takže jsem musela prodělat kyretáž a následné zavedení drénu, ale i to se dalo zvládnout. Šití bylo delší, protože jsem byla dost nastřižená, ale skoro vůbec jsme to necítila, takže u mě se trauma ze šití po porodu nekonalo. Nakonec jsem dostala ještě pytlík lahodné transfúze. Tímto děkuji všem, co darují krev, sama se na to chystám. :-)

Na oddělení šestinedělí jsme byly 6 dní, protože malá měla žloutenku a musela být pod světlem. A teď? Ten cvrček kope v houpátku o sto šest a neví roupama co dřív :-D

Takže doufám, že jsem povzbudila všechny prvorodičky. Myslím, že na první porod jsem to měla docela rychlé. Zubaře se bojím pořád víc :-D

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
2446
20.11.16 09:50

Gratuluju k holčičce, ale nezlob se na mě, tohle mi nepřijde jako rychlý porod. Je super, že to tak vnímáš. Sestra měla podobně dlouhý a druhé dítě nechce. Mě ráno začly bolesti, v 19 hod. jsem přijela do podnice otevřená na prst a za dvě hodiny byl malý na světě. Bez klystýru, nástřihu a vypouštění vody. Jen jsem ty největší bolesti strávila na šestinedělí na WC.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1657
20.11.16 10:00

@Lidym jasně chápu ;-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
793
20.11.16 10:37

Pěkný deníček, pěkný porod, gratuluju k holčičce. Taky jsem měla rychlovku, akorát to šití, to bylo snad ještě horší než samotný porod :D. Jen mi přijde úsměvné, když porodní deníček začíná vysvětlením, že to dotyčná píše, aby nezapomněla…nedokážu si představit, co by se muselo stát, abych zapomněla, jak jsem rodila své dítě ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1657
20.11.16 10:48

@zuzika82 děkuju ;-)jo to je pravda, zatím jsem nezapomněla ale jsou to teprve 4 měsíce :mrgreen: ale kamarádky kolem mě tvrdí že se to zapomíná dost tak kdyby náhodou :mrgreen: ale ten nejkrásnější pocit, který byl na konci ten nezapomenu nikdy :andel:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2316
20.11.16 13:05

Gratuluju k malé Emičce a souhlasim s poslední větou. Taky se bojim zubaře víc než porodu :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2314
20.11.16 14:17

Také gratuluji.. Tak si říkám, že na tuhle část života se asi jen tak nezapomene.. :) Mně to teprve čeká v květnu.. A myslím si, že se jednalo o ten rychlejší porod.. Než ležet 24 hodin někde v bolestech… Ještě jednou gratuluji :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1657
20.11.16 15:02

Děkuju ;-) @JuliF tak přeji pohodový průběh ;-)přesně tak, to nejhorší trvalo zhruba 2 hodiny po prasknutí vody :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
2314
20.11.16 15:39

@Katka272 Také jsem na rozpacích.. Sice mě to čeká až na začátku května.. Ale strach tam je :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
1657
20.11.16 17:20

@JuliF určitě to bude dobrý ;) a hlavně nejsladší odměna čeká na konci :andel:

 • Nahlásit
 • Zmínit
24.11.16 04:39

Moc gratuluji k holčičce.. :srdce: Máme také Emminku :dance: narodila se nám 3.8 jako naše čtvrté děťátko.. :dance: a jako vysněná holčička.. Máme totiž tři chlapečky :lol: Celkový porod trval 53 minut.. :) po plodovce byla za 23 minut na světě…Všechny porody jsem mela naštěstí rychlé.. První 3,5 hodiny, po plodovce za 12 minut na světe.. Druhý za 2 hodinky, po plodovce za 7 minut na světě… Třetí za 1 hodinku a 14 minut po plodovce.. ;).. A můžu ubezpečit, že i po dvanácti letech od prvního porodu si pamatuji vše… ;) :lol: Na to se jen tak nezapomene :srdce:

Příspěvek upraven 24.11.16 v 04:41

 • Nahlásit
 • Zmínit
1657
12.12.16 10:14

@Verronicca tak to gratuluji také ;) to je hezký po třech klukách holčička, bude mít 3 ochranáře :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
13.12.16 13:19

Tak já můžu říct, že na porod se zapomenout dá. Vůbec si nepamatuju některé věci, nevím co jak šlo za sebou. A myslím si, že je to kvůli tomu, že jsem měla tenkrát před 13 lety u porodu doktora, který byl opilý a velice sprostý. Prostě jsem to raději zapomněla. Ne tedy doslova, ale mám okna. @Katka272 gratuluji k holčičce a přeji hodně zdraví :kytka:

 • Nahlásit
1657
15.12.16 09:45

Teda tak to je docela nářez :roll: to člověk radši nějaké části vytěsní :hug: a jinak děkujeme ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit