Normálního porodu jsem se bála, proto jsem zvolila opět císaře

Pohodový porod naší druhorozené, které jsme dali jméno Natálka...

Normálního porodu jsem se bála, proto jsem zvolila opět císaře Normálního porodu jsem se bála, proto jsem zvolila opět císaře Zdroj: Canva

Zdravím všechny maminky.
Pro vyprávění jsem si vybrala téma porod. A bude to příjemné vyprávění.
Jelikož byl můj druhý porod plánovaný (stejně jako první), tak jsem věděla do čeho jdu. Poprvé jsem musela jít na císařský řez ze zdravotních důvodů a po druhé jsem se normálního porodu tak strašně bála, že jsem se císařský řez rozhodla zopakovat.
Nastoupila jsem tedy den před císařským řezem do nemocnice, kde mi sestřičky udělaly nejrůznější potřebná vyšetření (ten den byla celkem nuda), ale na druhou stranu jsem si trochu odpočinula od všedních starostí. Druhý den ráno jsem se musela pořádně umýt a oholit a přesunula jsem se na porodní sál do 8. patra. Zde si mě převzala porodní asistentka, která mi udělala znovu vyšetření a píchla mi kanylou do žíly nějaké vitamíny či co. Chvíli na to přijel manžel, protože chtěl u porodu být. A tak jsme dostali poučení, co se bude dít. Manžela jsme oblékli do sexy modrého oblečku. Poté jsem si lehla na pojízdnou postel a zanedlouho si pro mě přijela sestra z porodního sálu.
Na porodním sále jsem dostala instrukce, co se bude dít, ale jelikož jsem to už absolvovala jednou, tak jsem věděla, co se bude dít a proto jsem si to užila. A mimochodem, na porodním sále byla hrozná zima.
Musela jsem si sednout a nahrbit se a dostala jsem do zad injekci, která mi umrtvila spodek těla, aby pak doktor mohl císařský řez provést. Poté mě sestřičky opatrně položily, protože během chviličky jsem necítila nohy. Dostala jsem na ruku tlakoměr, před sebe záclonu abych nic neviděla (i když já jsem typ, který by se zrovna dívat chtěl). A už to začalo. Já teda vůbec nevím, že by se mi někdo “šťoural” v břiše, protože jsem vůbec nic necítila. U mě seděla sestřička a povídala si se mnou, aby mi to uteklo a abych nemyslela na nic špatného. A v 10:11 byla Natálka na světě ♥️ Dali mi ji na prsa, aby se pokusila přisát, a mezitím mě zašívali.
Pamatuji si, že byla hrozně ošklivá a fialová, až jsem se tomu začala smát Ale byla šikovná, protože se hned přisála. Ze sálu jsem odjížděla v 10:43.
Poté malou oblékli a dali na chvilku manželovi, aby si ji pochoval a vyfotil a mě odvezli na “dospávací” pokoj. Sem dorazil pan doktor a dal mi injekci do obou boků, kvůli bolesti. Zde jsem ležela asi 4 hodiny, než mi nohy přišly k sobě a začaly mi fungovat. Poté mě převezli na pokoj oddělení šestinedělí (sem jsem dorazila až někdy kolem 15. hodiny), kde jsem dostala malou k nakojení.
Ten den jsem ještě ležela, ale druhý den hned ráno mě sestry ukázaly, jak se zvedat, aby mi nepraskla jizva. Nahnaly mě hned do sprchy, kde mi také pomohly a oblékly mě. A další den přišla rehabilitační asistentka, která mi ukázala, jak masírovat jizvu, čím jí mazat a jak cvičit.
Další den už jsem se snažila fungovat a už jsem i k malý vstávala.
A za 3 dny jsme jely domu ♥️
Takže pro mě byl porod “pohoda”. Tímto děkuji porodnici v Havlíčkově Brodě: Jste opravdu skvělá porodnice, ani se mi nechtělo domů! Sestřičky se usmívají, neustále mají dobrou náladu, prostě pecka. Možná, že bych tedy i zvládla normální porod za těchto podmínek. Děkuji ♥️

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2326
23.11.21 08:09

Jak jsem četla ten průběh připrav a tak, hned sem si rikala, že to musí být Havlíčkův Brod. Také jsem tam dvakrát měla císaře a naprostá spokojenost. Tatínek u porodu byla novinka teď u druhého syna a bylo to moc fajn. Gratuluji k holčičce a přeji hodně zdraví :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
22038
23.11.21 09:19

Upf, no proti gustu… hlavně, že jsi byla spokojená ty. Já bych měla větší strach z téhle velké břišní operace a jak to tak čtu, tak celkem oprávněně. Po spontánním porodu většina žen za dvě hodiny vstane a všechno zvládne, sprchu, záchod, péči o miminko. Pro mě je tohle noční můra. Ale hlavně, že jste v pořádku, hodně zdraví přeji :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
673
23.11.21 09:21

Druhé jsem rodila vaginalne, první sekci. Jediný strach pro mě byla jizva. Porod spíš respekt. Znovu bych volila vaginal, byť sekce a rekonvalescence byly bez potíží. Gratuluji k ditku, ať jste zdraví.

 • Zmínit
 • Nahlásit
20931
23.11.21 14:41

@Míša213 Za mě má Brod dost mínus v tom, že tam dítě po CS nenechávají s matkou hned, ale vozí jen na kojení. Proto bych si ho nevybrala.

 • Zmínit
 • Nahlásit
20931
23.11.21 14:48

@unuděná Já si prošla oba dva a CS i s rozjetím kontrakcí a porodu. Asi je to jiné, když jdeš vyspalá a připravená v klidu na sál, než když k tomu dojde po x hodinách porodu.

A za mě vaginální taky mnohem lepší. Teď vím, že mám jizvu an celý život a celý život s ní musím pracovat a ta operace zasáhne spoustu struktur, které si ani neuvědomujeme. Takže jako životzachraňující úkon určitě. Ale dobrovolně bych si ho nevybrala.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2326
23.11.21 22:07

@P4ja A jak by se matka mohla starat o dítě sama, když je v podstatě první den nepohyblivá. A co si budeme, ten druhej den taky není žádné žůžo. Něco jiného asi je, když tam může být na pokoji i tatínek a pomáhá tedy s miminkem on. Já bych to asi nedala. Prvního syna jsem u sebe měla druhý den, když sem se trochu rozpohybovala. Druhého syna bohužel ne, protože byl nedonoseny a byl na vyhřívaném lůžku. Ale když ho přivezli na kojení, tak jsme spolu mohli být jak dlouho jsme chtěli. Krásně se zahříval u mě. Druhý den jsem u něho mohla být celý den na pokoji. Takže zrovna velké odloučení u nás se nekonalo a laktace se rozjela krásně u obou. Já tam byla opravdu spokojená. Když pominu to, že pan primář u prvního tak chvátal, že začal řezat než se plně rozjela anestezie a já se málem po*rala bolesti(plánovaný císař) :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
20931
23.11.21 23:48

@Míša213 Úplně normálně s dopomocí sestřiček. Když miminko potřebuje přebalí, pomůžou přiložit. Jinak ho máš pořád u sebe v posteli případně ho dáš do postýlky nebo na noc k sestrám, když se úplně necítíš. Ale jsi ta první, která je u něj, když pláče. Což je pro každé dítě důležité a obvzlast pro ty narozené CS. Je to dost velká motivace, když ho máš pořád u sebe. Prostě té ten uzlíček tě nenechá v klidu a mnohem líp se vstává. Jen je to o nastavení porodnice. Za mě ideál…V HB jsem porod zažila včetně separace na gynekologii. I když tam jsou milionové sestřičky, tak tohle je za mě zásadní. Proto jsem pro druhý porod volila jinak.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1593
24.11.21 05:18

@P4ja Já teda nevím, ale mně první den nedovolili vstát po sekci. Je to tedy už 12 let, tak se mohlo něco změnit, ale musela být na JiP az do druhého dne. :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
20931
24.11.21 08:17

@Bubllenka Vždyť já taky nemohla vstát. Ale ničemu to přece nebrání, že máš postýlku s miminkem u sebe už na dospávacím pokoji. A místo toho, aby bylo někde na sesterně, je s tebou a sestřičky ho přebalí a pomůžou přiložit. A pokud se cítíš, tak ho máš u sebe v posteli. To je opravdu jen otázka nastavení té dané porodnice.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2326
24.11.21 08:18

@P4ja motivace to určitě je, vstát se prostě musí když dítě pláče. Mě kluky vozili na kojení první den, když se člověk nesmí zvednout z postele a to u mě mohli být jak dlouho jsme chtěli. Druhý den hned byli semnou, po porodu jsem je taky měla hned na prsou a když měl vyšetření šel s ním tatínek. Zas tak velká separace mi to nepřijde, nake ženské psaly, že v jiné nemocnici jim dítě přinesli až druhý den, to v tom Brodě je to ještě krásný. A když císař být musí, tak se nedá nic dělat. Já jsem ráda za zdravé deti a to malé odloučení jsme krásně dohnali další dny :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
20931
24.11.21 08:29

@Míša213 tak jasně, v každé nemocnici je to jinak. Za mě to bylo zásadní vědět, ze když dojde na CS, tak miminko bude nonstop u mě, pokud se nic nezkomplikuje. Tak proto jsem podle toho volila. Navíc manžel by s námi být nemohl ani mimo Covid.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1593
24.11.21 09:58

@P4ja Já ale musela být na JIP, tam se deti nenechávají.

 • Zmínit
 • Nahlásit
20931
24.11.21 10:22

@Bubllenka Opravdu nevím, jak to kde mají v nemocnicích, a jak jsi to měla přesně ty. Prostě v některé nemocnici děti po standardním CS bez vyjímky dávají mimo a ženy taky. A někde to jde jinak. Tak to prostě záleží na konkrétních postupech té dané porodnice. Svojí poznámku jsem směřovala ke konkrétní porodnici, protože jsem uvažovala o porodu tam. A mířila i k tomu, že i v tomhle mají ženy možnost volby.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1593
24.11.21 10:56
 • Zmínit
 • Nahlásit
2326
24.11.21 14:30

@P4ja oni se ty nemocnice modernizují celkem rychle, určitě to bude možné za pár let všude. Určitě je to fajn volba, já byla ráda za ten první den, že se postarali sestřičky. Zase se mi tam spíš líbil ten přístup ke kojení. Jestli bude někdy třetí, já si tam tu dálku zase zajedu :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
20931
24.11.21 15:31

@Míša213 No, s tou modernizací nevím. Některé jsou sto let za opicemi pořád. Ale HB se teď hodně zlepšil v přístupu k přirozeným porodům a rodičkám. Každopádně je dobré vědět, že je možnost volby. A člověk nemusí do nejbližší porodnice. Ale dá se vybrat. Jinak u mě se taky staraly sestřičky. Ale já byla v klidu a nemusela přemýšlet, jak se junior má. V HB ta separace byla dlouhá.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1376
26.11.21 21:08

@P4ja U prvního syna jsem měla na pokoji paní po císaři, dítě jí nechali hned od začátku a to teda fakt nechceš. Nemohla se ani otočit, dítě nonstop řvalo, sestřička přišla dvakrát za den, s tím, že jednou ji dítě položila na prsa, fakt bezva, když se nemůže hýbat a neví, co má dělat, mít na sobě vřískající novorozeně a bát se, že spadne z nemocniční postele. :zed: No jestli někdo chce bonding za každou cenu, ať si vezme nadstandard, k sobě manžela a po císaři to zvládnou společně, ale jinak si myslím, že to je týrání všech zúčastněných. 8o

 • Zmínit
 • Nahlásit
20931
26.11.21 21:36

@prejeta_zaba Víš, ono je to hlavně o přístupu té porodnice a personálu. Tady je to běžná praxe, takže prosím nepiš nic o bondingu za každou cenu. A kdyby to nešlo, tak by si sestřičky miminko k sobě vzaly.

Já byla na pokoji sama a nebyl problém. Sestřičky chodily naprosto bez problémů. Naopak, když mě pak dali na normální, tak tam přivezli maminku po klasickém porodu a miminko plakalo skoro celou noc. Vydrželi jsme to všichni. Vždycky to záleží a nedá se to zobecnit tak, že s dítětem u matky po CS budou problémy. A v době, kdy jsem rodila já, ani otce nepustili na návštěvu natož nadstandart, protože Covid a z nadstandartu melu Covid pokoje. A manžel by ani nemohl.

A upřímně, nějak nechápu tu potřebu automaticky trestat ženy a miminka po CS tím, že je separuješ bez ohledu na jejich vlastní pocity a stav. Ano, jsou věci, které nezvládnou, ale jsou stejně tak matky jako ty, které porodily vaginálně. Je smutné, že někde mít miminko u sebe jde. A jinde to automaticky nejde. Zvláštní co?

Příspěvek upraven 26.11.21 v 21:47

 • Zmínit
 • Nahlásit
3792
27.11.21 19:50

@P4ja rodila jsem přirozeně a stejně jsem poslední dítě po porodu v jednu v noci, viděla pak až v 11, šestinedělí přeplněná a já tu noc musela strávit na úplně jiném patře a oddělení, taky jsme to přežily, myslím, že se to přeceňuje, sestřičky na šestinedělí se o děti s láskou na těch pár hodin postarají, vlastně i první dítě jsem na pokoj dostala až ráno, večer jsem kvůli špatnému zavinovani dělohy ztratila hodně krve a byla dost mimo…tu mi ale nosily sestřičky každé 3 hodiny…

 • Zmínit
 • Nahlásit
20931
27.11.21 21:38

@welovefashion Tak každý máme prefernece jinde. A je to správně. Jen jsem napsala, že i tohle si může žena vybrat, když vybírá porodnici.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4218
1.12.21 13:44

Já osobně preferuji sekci… z přirozeného porodu mám víc, než hrůzu…

 • Zmínit
 • Nahlásit