Podpora během mateřské dovolené

na jakou podporu od státu máte nárok během základní a následné mateřské dovolené, kolik podpora činí a kde o ni žádat, jak je to u těhotenství v zaměstnání na dobu určitou

Přeji hezký den!
Mám jeden dotaz. Nenašla jsem zatím žádný odkaz na stránky, kde bych našla informace jak se vypočte mateřská dovolená.
Z kterého platu se počítá a kamarádka má smlouvu na dobu určitou a neví co by s ní bylo, kdyby v této době otěhotněla.
Zkuste mi poradit, kde bych tyto informace našla.
Děkuji
Martina

*Ahoj Martino,
pokud budeme hovořit o řádné mateřské dovolené (do 28. týdne od nástupu na mateřskou) pak maminka pobírá tzv. peněžitou pomoc v mateřství - její výše se počítá stejně jako nemocenská - pobírá se 69% z denního vyměřovacího základu (ten se počítá z posledního čtvrtletí). Maximálně to je však okolo 10.000,– měsíčně. Pokud chceš vědět přibližnou částku, pak se informuj na mzdové účtárně, kde Ti tuto částku sdělí. Peněžitou pomoc v mateřství Ti vyplácí podnik, nebo u malých organizací ( méně než 25 zaměstnanců) ji vyplácí příslušná Správa sociálního zabezpečení.

Pokud budeme hovořit o následné mateřské dovolené (po 28. týdnu od nástupu na mateřskou) pak si musíš podat žádost na Okresním úřadě - odbor sociální žádost na vyplácení rodičovského příspěvku - dnes činí 2409,–.

Podrobnosti můžeš dále najít na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí www.mpsv.cz

U kamarádky by v době těhotenství zřejmě nastal problém, protože po uplynutí doby uvedené na pracovní smlouvě by podnik s ní již pravděpodobně neobnovil smlouvu.

Šárka*

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek

Odesílám...