Porod kleštěmi

Porod

O našem porodu v porodnici Podolí, který nedopadl úplně podle mých představ a musel být ukončen kleštěmi. Naštěstí vše nakonec dobře dopadlo. Jsme obě zdravé.

Naše Adélka je už na světě skoro tři měsíce a já se pořád trochu trápím z toho příšerného zážitku, který z porodu mám. Když tady pročítám ty vaše deníčky, napadlo mě, že bych se z toho mohla zkusit vypsat a podělit se o svůj příběh s ostatními. Na porod jsem se moc těšila. O miminko jsme s přítelem dlouho usilovali a já jsem se nemohla dočkat toho okamžiku, až naše vytoužená holčička přijde na svět. Každý týden, kdy jsem docházela na pravidelné kontroly do porodnice Podolí, jsem čekala, že mi už konečně paní doktorka řekne, že porod se blíží. Naší Adélce se ale na svět nějak nechtělo.

Když už jsem tedy Adélku přenášela týden, dohodli jsme se na vyvolání porodu. Do poslední chvíle jsem doufala, že se Adélka umoudří a půjde na svět přirozenou cestou. Marně. Přenášela jsem jí deset dní a v pátek 13. 7. 2012 v 9 ráno jsem nastoupila na vyvolání porodu. Přítel byl zrovna po noční, ale do porodnice mě doprovodil. Protože jsme oba chtěli, aby byl u porodu měl se jít domů vyspat, aby za mnou mohl co nejdříve přijet. Před zavedením tablety mě vyšetřili a dělali ultrazvuk. Ještě jsem se ptala, jak je holčička velká, protože jsem vypadala, jako když čekám dvojčata. Na odpověď doktorky opravdu nikdy nezapomenu: „Miminko je dost velké, ale snad byste ho měla zvládnout porodit". Tak jsem dostala tabletu, šla se ubytovat na pokoj a čekala, co se začne dít.

Asi po dvou hodinách jsem začala mít slabé kontrakce, tak mě PA vyšetřila, ale porodní cesty pro porod vůbec nebyli. Takhle to šlo celý den. Kontrakce se stupňovaly, ale jinak se nic nedělo. Přítel mě samozřejmě neposlechl, nešel spát a pořád volal, jestli se už něco děje. Když už na večer byly kontrakce, jak jsem si naivně myslela dost nepříjemné, šla jsem za PA, jak to ještě asi bude dlouho trvat, že už chci rodit. Po dalším vyšetření mi sdělila, že jsem propustná jen na prst a že tedy dostanu injekci na uklidnění kontrakcí a bude se pokračovat druhý den. Šla jsem v půl desáté večer ještě na poslední monitor, a když se kolem mě začalo sbíhat několik doktorů, byla jsem dost nervózní a ptala se co se děje: „Miminku se už v bříšku nelíbí a musí okamžitě ven".

Jela jsem tedy pěkně vyděšená na porodní sál a měl se udělat akutní císař. Tam mě připojili na monitor a sledovali. Najednou se srdíčko uklidnilo, a že se tedy bude rodit normálně. Dali mi tedy kapačku kvůli streptokoku, na kterého jsem byla pozitivní, a za nějakou dobu teprve začaly ty opravdové kontrakce. Myslela jsem, že umřu, že už to nevydržím. Nemyslela jsem si, že to může být tak strašný. Kdo by přeci něco takového dobrovolně podstupoval. Nemohla jsem si ani najít žádnou úlevovou polohu. Sprcha ani míč nepomáhaly. Plazila jsem se tam po zemi, křičela a chtěla, aby už bylo konečně po všem. PA říkala, že takhle hodně silné kontrakce jsou právě po té tabletě. A já byla stále otevřená jen na prst, takže konec v nedohlednu.

V 1 ráno jsem konečně dostala vytoužený epidural a konečně si trochu odpočinula. Volala jsem příteli, ale spal a byl k neprobuzení. Byla jsem hrozně vyděšená a naštvaná, že tam jsem na to všechno sama a on tam není. Za chvíli kontrakce začaly na novo a ani další dávka epiduralu nezabrala. Dali mi kapačku oxytocinu, píchli vodu a potom jsem se otevřela už rychle. Šlo se tedy tlačit, konečně. Tlačila jsem v několika polohách, ale miminko nemohla vytlačit. Byla jsem už zoufalá. Jsem ještě ke všemu astmatik a už jsem ani nestačila s dechem. Pořád na mě řvali, ať tlačím víc, že ji musím za každou cenu porodit. Po 8 hodinách nesnesitelných kontrakcí, které mezi sebou neměly žádné pauzy, a třech hodinách tlačení, tam nakráčel další doktor a že by mi asi měli ukázat, jak se to dělá! To už jsem ale řvala, že už nemůžu a že už to nevydržím.

Pak už miminko nemělo kyslík a muselo se rychle dostat ven. Jenže už bylo v porodních cestách a tedy císař nepřipadal v úvahu. Pořád na mě křičeli, že přeci nechci, aby použili kleště a ať tlačím. Já už byla totálně vyčerpaná a křičela, ať už něco dělají, ať Adélku dostanou rychle ven. Vzali tedy kleště a začali jí vytahovat ven. Najednou tam byl plný pokoj doktorů, všichni na mě zírali a já řvala neskutečnou bolestí. Když jí vytáhli, byla celá modrá a nekřičela. Takový pocit si někdo, kdo to nezažil, nedokáže představit. Měla jsem strašný strach, že je mrtvá! Za chvíli jsem jí slyšela plakat a byla jsem nejšťastnější máma na světě.

Adélka se narodila 14. 7. 2012 v 7:28 s mírami 3850 g a 53 cm. Dali mi ji pochovat, ale ani jsem ji nemohla udržet. Byla ale krásná. Měla chudinka modřiny a drápance na obličeji od těch kleští ale byla díky bohu zdravá. Po porodu to byl ale taky očistec. Musela jsem ještě porodit placentu, pak mně celý spodek opichovali a ještě půl hodiny šili a po půl hodině mi řekli, že jsem tak strašně moc poraněná, že mě musejí uspat. Pamatuji si jen, jak mi říkají, ať se nekoukám. Bylo všude strašně moc krve. Ztratila jsem hodně krve, takže jsem dostala ještě 2 transfuze plazmy. Přítel hned ráno volal a ptal se, jak to vypadá. Když jsem mu řekla, že malá je už na světě, štěstím nemohl skoro mluvit a hned jel za námi. Když jsme jí společně drželi v náručí tak v tu chvíli jsme byli ti nejšťastnější rodiče.

Adélku jsem mohla mít u sebe na pokoji až za dva dny, protože jsem nebyla schopná se kvůli krevní ztrátě postavit. Za sebe říkám, že vyvolávaný porod už nikdy. To, co jsem na tom porodním sále zažila a viděla, už nikdy nechci zažít. Jsem neskutečně vděčná, že jsme obě v pořádku. Šestinedělí jsme měly taky dost šílené. Nebyla jsem vůbec schopná si dojít ani na malou ani na velkou. Měla jsem strašné bolesti, že jsem se nemohla ani postavit. To trvalo asi ještě tři týdny. Tím pádem jsem přišla i o mléko a jsme na Nutrilonu. Ještě bych chtěla říct, že jestli se nám poštěstí a budeme mít ještě jedno dítě, tak Podolí bych si už nevybrala. Myslím, že si nabírají až moc pacientek a pak tu péči nezvládají tak, jak by měli. Můj názor je, že takhle těžkému porodu se dalo předejít. Teď jsou Adélce skoro tři měsíce. Je to zdravá, hodná a krásná holčička.

Hodnotilo 11 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Kamča.dalmatinka
Hvězda diskuse 46984 příspěvků 30.09.12 06:33

Ahoj.
Muj syn byl taky kleštěma. Porod měl podobý pruběh a skončil kleštěma-dítě otisk branží, poporodní nádor(asi jako tenisák na hlavě)špatnou hybnost poloviny těla a celkově vypadal jak když to nepřežije..
Ted je mu 5let a je o. k :palec: Huře teda mluví, spíš mele, ale to taky nemusí být s toho. Jinak je podle lékařu naopak abnormálně inteligetní.
Přeji at je u vás také vše jak má a ty s snaž brzo zapomenout.
Já díky tomu porodu měla přes rok noční mury a zařekla sem se že už rodit nebudu :,( .No nějak mě to po 4 letech naštěstí přešlo a máme 5měsíčního Tomáška, ale šel na jistotu císařem :lol:

 
chelsea001
Ukecaná baba ;) 2183 příspěvků 30.09.12 07:46

Ahoj měla jsem to úplně stejně, porod vyvolávaný, nakonec kleště, obrovská krevní ztráta…teď jsem znova těhotná a porodu se opravdu děsim, chtěla bych císaře :?

 
kristy84
Závislačka 3118 příspěvků 30.09.12 08:15

Ahoj, jako by jsi popisovala můj porod, až na to, že mi malou nemuseli tahat kleštěma. Taky jsem ho měla vyvolávaný, šílený bolesti nonstop, velká krevní ztráta, takže mi taky dávali dvě plazmy, byla jsem potrhaná, takže revize pod narkozou 8o Po porodu jsem nebyla schopná fungovat a několikrát omdlela. Už je to osm měsíců a pořád říkám, že by mi to někdo musel vymazat z hlavy, abych se rozhodla pro druhý miminko 8o Jasně, nemusí to být podruhý takový, ale co když?
Jsem ale šťastná, že je to za mnou a tou největší odměnou je mi zdravá a krásná dcera, určitě to stálo za to, podstoupit to pro ni, ale na porod opravdu nevzpomínám ráda 8o
Ať Ti holčička dělá jen samou radost :kytka:

 
Misschelle
Echt Kelišová 9239 příspěvků 30.09.12 08:33

Hm… vyvolat, zastavit, znovu vyvolat oxytocin… z Českého porodnictví je mi na :poblion: :poblion: :poblion: :poblion:

 
prudusinka
Zasloužilá kecalka 522 příspěvků 30.09.12 08:43

Taky mi to hodně připomíná porod dcery, krevní ztráta taky velká, malá měla ještě dlouho porodní nádor. K akutnímu císaři se asi v každé porodnici staví jinak, dcera byla dlouho v porodních cestách a rozhodovali se buď pro císaře nebo vex, chtěla jsem vex, protože mi bylo jasné že než by nachystali všechno na císaře trvalo by to strašně dlouho, jakmile zavedli vex, tak se malá do 5 minut narodila

 
Run
Generální žvanilka 20184 příspěvků 30.09.12 08:52

Já rodila taky vyvolávaně, ale u mě to naštěstí byl rychlej pohodovej porod.. Možná u tebe bylo týden po termínu moc brzo, to už nikdo nezjistí.. Mě nechali „přenášet“ 13dni, podle jiného odhadu termínu dokonce 18 dní a pak stačila čtvrtka tablety a protože jinak už asi bylo všechno nachystáno byla malá venku za tři hodinky od prasnutí vody.. V Motole začali mluvit o vyvolání týden po termínu, ale stylem - pro jistotu vás tam napíšu, aby bylo místo, ale dáme vám ještě čas.. Šílenej deníček.. Taky nechápu, to vyvolávání a následné zastavování a znovu..

 
ametyst
Extra třída :D 10408 příspěvků 30.09.12 08:59

Jo jo taky to nechápu. Měla jsem to samé, vyvolávaný porod a taky v Podolí. Ale já byla spokojená s PA i doktorkou.Taky jsem měla nesnesitelné bolesti celých 16 hodin. Do toho jsem ještě půlku porodu prozvracela jak mi bylo špatně-prý po těch tabletách :(. Taky mi hrozily kleštěma, ale to jsem se nějak vzchopila a zvládla to. Šili mě i zevnitř takže to taky bez zranění nebylo a malej měl ještě „zlomenej“ nos ze mě-asi byly cesty úzké nebo nevím.
Nemyslím to vůbec nijak zle vůči tobě, ale myslím že v mém případě kdybych řekla, že už taky nezvládám a „nějak to dítě ze mě vyndejte“, tak bych řekla že na 99% by taky použily kleště. Jenže to já neřekla, já jim pořád tvrdila že to zvládnu, i když to bolelo jako čert a já opravdu taky nebyla statečná. Takže to je jen můj názor, třeba to bylo úplně jinak. Přeju ať jste obě zdravé a ať jsi co nejrychleji v pořádku :hug:

 
Miš-El
Závislačka 3066 příspěvků 30.09.12 09:05

Nechápu, proč vyvolávají porod a pak ho zastavují. Poslední dobou jsem četla o podobném průběhu několikrát, ale ty jsi teda bojovnice. Adélce všechno nejlepší do života a ať pěkně roste :-)

 
Akrasha  30.09.12 09:21

Hrozný, hrozný, hrozný. Je mi tě hrozně líto. naštěstí vše dobře dopadlo a jste obě zdravé. Já měla taky vyvolávané oba porody v Podolí, a chemický nikdy nekončící kontrakce dobře znám. Naštěstí jsem měla průběh úžasný, rychlý porody. U prvního taky den vyvolávání, kontrakce k ničemu, pak na noc injekce, vyspala jsem se a druhý den znova, dcera narozena 13:30. U druhého tabletka na noc - celkem jsem spala, ráno druhá tabletka, dcera narozena 11:20, ten druhý porod byl pohodový. Žádný nástřih, měla jsem pocit, že můžu jít okamžitě na volejbal (asi euforie hormonů) :-)))
U vyvolávání je problém, že každá jsme jiná a naše miminka taky. Mělo by se k němu přistupovat fakt v odůvodněných případech, když už není jiná cesta. V Podolí mám pocit, že vyvolávají jak na běžícím pásu…

 
iggy.piggy
Zasloužilá kecalka 966 příspěvků 30.09.12 10:33

Jsi hrozně statečná, já jsem zažila podobný porod a celé šestinedělí jsem probrečela a byla naprosto vyřízená z každého pohybu, který jsem musela udělat. Ráno po porodu mě sestra ještě seřvala, že ještě nechodím, že paní co rodila po mě už chodí, ale kvůli krevní ztrátě jsem omdlévala a měla pocit, že už nikdy nebudu stát rovně. Po třech měsících jsem se posadila a byla tak šťastná, že sedím! Přeju ti, ať se ty špatné vzpomínky nahradí nové a gratuluju ke krásné holčičce :srdce:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 30.09.12 10:51

Blahopřeju k holčičce :kytka: ať se jí dobře daří. Ale postup té porodnice je na žalobu :poblion: :poblion:

 
Barush
Ukecaná baba ;) 1344 příspěvků 30.09.12 10:59

Kreténi.
Newim. proč.90%českýh. miminek. doktoři.tahaj­.wen.násilím???Já. musela. hodně.bojowat­.aby.mi.neděla­li. Hamiltony, posouwat. wywoláwání…naš­těstí.jsem.boj­.s. doktory. wyhrála…a.porod­.byl.krásný… :srdce:

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 30.09.12 11:29

Mas naprostou pravdu.
A nejhorsi je, ze ti nedali malou dva dny na pokoj…a to ma byt baby friendly porodnice?
:hug: :hug: :hug: :hug:

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 30.09.12 12:21

Možná lepší, když to tatínek zaspal…
Jinak tohle je přesně důsledek slavných monitorů, jednou je monitor špatný, hned se dělá haló, že se miminku nedaří, paknse ženská projde a monitor v pohodě, že by to bylo třeba nevhodnou polohou při monitorování, to nikoho jaksi nenapadně, pro jistotu se začne vyvolávat na plný kule. Tohle mohlo dopadnout opravdu tragicky, bohužel na vině bych neviděla porodnici jako takovou, ale strach lékaře, který rozhodnul o takovém postupu. Strach z potermínové gravidity a jednoho podělanýho monitoru.
Přeju, ať se rány zahojí a ty zapomeneš!

 
lokynka
Kelišová 5041 příspěvků 1 inzerát 30.09.12 12:21

Předně gratuluji k naroození hočičky, užila sis teda pořádně.
Já měla vyvolávané všechny tři porody po termínu a naštěstí vše v pořádku, mám na porody pěkné vzpomínky, obzvlášť ten poslední byl krásný

na špatné zapomeneš a po dalším miminku určitě ještě zatoužíš

 
P28  30.09.12 12:54

Ach české porodnictví. To je fakt děs. Já nevím, nejsem doktor, ale tak nějak mi přijde logický, že když se nepřipravené porodní cesty, nepřipravené dítě a nepřipravené matčino tělo narve oxytocinem, že to nedopadne moc dobře. Kontrakce jedou jak zběsilý, ale čípek se prostě neotevírá. A řvát na rodičku, která už toho má plný kecky??? Kde to jsme? To si jako vážně doktoři myslej, že to dělá schválně, že je líná, že simuluje? Tak to zkusíme, nějak to dopadne?? Kdyžtak holt císař, když se stihne, no a jinak kleště, však už to přežilo spousta ženskejch… Krucinál, zatracený porodníci.

 
sibi
Zasloužilá kecalka 873 příspěvků 30.09.12 13:03

Holky já vás obdivuji…já měla velmi rychlí a příjemný porod, ale do druhého se nehrnu že se bojím že to tak nebude… a jak tady píšou jiné, nechápu to že ho vyvolají a pak zastaví, musí to být hnus pro to tělo a pro mimčo

 
3Lu
Extra třída :D 10552 příspěvků 20 inzerátů 30.09.12 14:15

Jejeeee… Co jsem to udelala??? :-( Jsem v 8. tydnu po IVF a jeste jsem si za tu hruzu, co me ceka pekne zaplatila :-)… Proc ty porody nemuzou byt proste krasne!!!
Tobe gratuluji a moc te obdivuji, ja mam ze sebe zatim pocit, ze to proste nedam… :think:

 
helenkanai
Závislačka 3239 příspěvků 30.09.12 14:56

Ahoj, koulkám že jsi si porod pěkny vyžrala ale hlavně že jste s malou v pořádku :-)
to je to nejdůležitější. Bohužel v našem zdra. jsou různé divné praktiky.. jako skáníní po břiše apod.
držte se holky a at je dobře :)

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1705 příspěvků 30.09.12 14:59

Škoda, že ti neuděli toho císaře, asi čekali, že když se maličké uklidnilo srdce, že se to zvládne, ale nastaly komplikace. Věřím, že i pro ty doktory je těžké se rychle a hlavně správně rozhodnout, tentokrát to podle mě neodhadli.
Když jsem rodila dceru, nemohla jsem ji vytlačit, protože jsem to dělala úplně špatně. Místo aby mi hned řekli, že mám tlačit jako na velkou, houkl po mě doktor, že takto tam budeme dva dny, ať se snažím, že malá musí hned ven. Pak ještě skání po břiše a malá se narodila přidušená a modrá. Kdyby mi ksakru řekli hned jak tlačit, nemusela být malá modrá. Někdy stačí klid a empatie, to si myslím, že rodičku taky dokáže vyhecovat.

 
Paja R
Závislačka 3739 příspěvků 30.09.12 15:01

Ahoj, ja porodila meho syna take klestema, ale tak dlouho me trapit nenechali, od zacatku nejvetsich bolesti (take vyvolavany porod, prenasela jsem 3 tydny)do doby nez maleho vytahli ubehlo jen 25 minut. Diky bohu byl maly i ja v poradku, vyfasovala jsem 42 vnitrnich stehu a 6 vnejsich. Bolest prvni tri tydny neskutecna. Take jsem ztratila behem prvnich 3 tydnu mleko a byli jsme na sunaru. Ted je malemu uz 9 let ma IQ jako deti 14-ti lete, ale musime pichat injekce rustoveho hormonu, protoze nam nerostl, posledni 3 roky jen 1 cm za rok. Jinak je v poradku. Muj druhy porod jsem si take prosla vyvolanim, ale to uz v terminu a ten uz byl bez komplikaci a porodila jsem zdravou holcicku, ktere uz je 5 let. Preji ti, aby uz slo vse jen dobre. :hug:

 
AliTad
Závislačka 4906 příspěvků 30.09.12 15:04

Z deníčku mám husí kůži, ještě, že to nakonec dobře dopadlo :kytka: Z českého porodnictví bych taky :poblion: Všechny problémy byly očividně důsledkem toho, že tělo nebylo na porod ještě připravené. A pokud neměla dcera nějaké potíže, klidně ještě mohla v bříšku zůstat. Z toho vyvolávání a potom utlumování kontrakcí není divu, že bylo tělo úplně zblblé. A chování zdravotnického personálu? Hnus!!! Mají přeci matku především podporovat!
A pak že jediné bezpečné místo k porodu je porodnice… Já tedy měla první porod úplně bez problémů, ale stejně zpětně vidím, kolik zbytečných věcí (které mohly spíš uškodit, a to i podle aktuálních poznatků WHO) do mě narvali a co se mnou dělali.

 
Eilaan  30.09.12 15:30

Holky, jak tu někdo moudře napsal, každá jsme jiná a proto má každý vyvolávaný porod úplně jiný. Dokonce nehledě na nález, někomu zafunguje půlka tabletky hned, někomu ani 3 v průběhu dne (jako poprvé mně). Proto se dávají nejdřív malé dávky, aby si člověk nevykoledoval překotný porod. Ten je jak pro dítě, tak pro matku nebezpečný.

2. Rozhodnutí, že když nezaberou tabletky během dne, ať se nechá rodička odpočinout si myslím, že je také na místě. Alespoň já jsem to hodně přivítala. To, že k tomu nakonec u pisatelky nedošlo díky klesajícím ozvům miminka si myslím, že spolu s astmatem (za ani jedno samozřejmě nemůže) zapříčinilo to, že nebyla schopná miminko vytlačit. Mimochodem vůbec se neboj, při druhém porodu půjde vše mnohem snadněji (alespoň většinou). ;-)

3. Nechápu, proč tu někdo píše, že v Podolí se vyvolává jak na běžícím páse, když autorka přenášela 10 dní??? Ukažte mi tedy porodnici, kde nechávají přenášet déle??? A slyšely jste o tom, že ke konci už placenta stárne, dělají se na ní infarkty které mohou ohrozit dítě? A spočítaly jste si například o kolik dítě ke konci těhotenství přibírá a tudíž že čím déle budete dítko přenášet, tím bude větší, což se může výrazně projevit na průběhu porodu a tudíž paradoxně na jeho zdraví???

4. To, že se člověk nezvedne z postele asi nebylo způsobeno krevní ztrátou. Já měla při 2. porodu 6 transfuzí (což znamená x 0, litru celkem 3 litry a další ještě následující den plus další 2 na šestinedělí a zvednout jsem se mohla hned 2. den (i když jsem si to musela na JIPu moc vyprosit). Bylo to spíš tou vyčerpaností, bolestí a psychikou. To úplně chápu. Neslyšet své dítě po porodu plakat musí být šok a vnitřní poranění, která jsi měla musí bolet neskutečně… To chápu.

5. To, že péči nezvládají bych také neřekla. Chyba podle mě byla z výe uvedených důvodů přenášet. Proč tedy neudělali císaře, když už na něj byli nachystáni nevím, ale řekla bych, že je to možná kvůli (pro mě hloupým) hlasům volajícím za „přirozenost“ za každou cenu, kdy jsou porodnice v současnosti posuzovány bezmála hlavně podle toho, jaké procento císařů dělají. Co já vím, tak v Podolí nedělají jen tak pro nic za nic císaře na přání. A rozhodně si myslím, že přitom císař je pro porodníka v podstatě v něčem jednodušší a dělají je rádi, protože je to celkově méně rizikové.

6. Bohužel zdá se, že člověk porodí pouze díky intuici, ale nemusí to tak být, podívejte se, kolik žen umíralo při porodech dříve! Pravda je taková, že správné tlačení a dýchání může být pro někoho věda (opět vlastní zkušenost: Já měla při porodu tlak jako na poševní vchod, nikoli na konečník. Zkuste si to nanečisto, při zatlačení na tyto 2 oblasti používáte jiné svaly. Takže jsem pár kontrakcí protlačila zbytečně, až jsem uvěřila lékařce, začala tlačit proti konečníku a malý byl na 2 zatlačení venku! A zrovna tak dýchání… A pokud někdo zavrhne předporodní kurz nebo zvolí jen nějakou rychlovku, pak se nesmí divit… (To je myšleno obecně, ne na autorku.)

Abych to zakončila, zlobí mě, když se někdo na nic pořádně nevyptá a potom spekuluje a straší ostatní. Já jsem také laik, ale snažím se nic neponechat náhodě, o všem se co nejvíc dozvědět a zajistit si, co se dá. V podolí se dá už u porodu nasmlouvat lékař. Já rodila v Podolí 2×, pokaždé vyvolávaně a slovy mého muže: První porod nebyl žádná hrůza a ten druhý byl oproti němu už úplně v pohodě. (Nezmiňuji se tedy o komplikacích co bezprostředně navázaly na 2. porod a kde mi tým lékařů z Podolí zachránil život. Ale o tom možná někdy napíši deníček.)

Závěrem přeji autorce deníku jen to nejlepší, psychické šrámy se hojí mnohem déle než fyzické. Ale řekla bych, že na nich může mít velký podíl zloba a výčitky zdravotníkům, kteří za to však třeba vůbec nemohou. A zlobu plodí neznalost… Prostě brala bych to tak, že to byla souhra více faktorů, za které nemohl nikdo a že příště to už bude nejspíš vše jinak. ;-) Ať holčička krásně roste!

 
Lucilinka
Kecalka 187 příspěvků 30.09.12 16:42

Děkuji všem za přečtení mého deníčku a pochopení. Jen bych chtěla upřesnit, že jsem nesvolila ke kleštím kvůli sobě, aby to už konečně skončilo, ale proto, že jsem mimčo nemohla ani po 3 hodinách tlačení vytlačit a ona musela rychle ven protože už neměla kyslík. A proti císaři jsem neprotestovala. Nechtěla bych rodit přirozeně za každou cenu.Moje šrámy na duši z porodu nejsou ze zloby k lékařům a zdravotníkům. Například PA byli úžasný a moc hodný. Jen mám pořád před očima tu hrůzu a strach co jsem tam zažila. Každopádně jsem vděčná za to, že jsme obě zdravé. Jen až si budu příště vybírat porodnici, tak Podolí už to nebude. Můj názor je, že toho císaře mi měli udělat. To, že malá nemá následky z kleští je opravdu štěstí.

 
gloomka
Stálice 60 příspěvků 30.09.12 18:46

Příště epi no a bude to bez problému :palec:

 
Lucinatko
Závislačka 4750 příspěvků 30.09.12 19:44

Teda prozila jsi si fakt peklo 8o jesteze jste vporadku! A na uvod denicku bych napsala varovani pro prvorodicky… ;)

 
splouchadlo  30.09.12 19:58

Je strašně jednoduché něco zkritizovat když tomu nerozumíte. Jsem PA a když čtu komentáře jako je tento : Hm… vyvolat, zastavit, znovu vyvolat oxytocin… z Českého porodnictví je mi na… Tady jsou všichni strašně chytří a jenom krizizují, můžete být rádi, že jste zdravé, jak rodičky tak miminka. Každý porod je jiný a to že byl vyvolávaný k tomu patří. Když se neporodí do max. 42 týdne, hrozí odúmrtí plodu!!! Je totak prostě daný!!! Nemůže se čekat až se to někdy spustí samo, tak buďte alespoň trochu soudní při tom vašem krotozování českého porodnictví a zdravotníků!!!

 
Bábrdl
Neúnavná pisatelka 16234 příspěvků 30.09.12 20:34

Zlatý císařský řez. :? A to se dřív dělal přímo přes celé břicho.
Dneska je to malilinká jizvička, žádná bolest, miminko bezpečně venku za pár minut.
Pak to bolí, ale to už je miminku jedno.

 
Mišanila  30.09.12 20:39

Tak já si ymslím, že z popisu deníčku se opravdu nedá říct, že za to může personál. Neznáme detaily, jaké rozhodnutí a na základě čeho a proč to lékař takhle přesně udělal. Takže já jsem optarná v tom soudit porod jen tak z popisu.
Je teda ale fakt, že někdy ty porody končící císařem nebo kleštěma jsou si podobné, příliš brzké vyvolávání a někdy ani to ne a jen dávky oxytocinu do dobře rozběhlého porodu a končí to tísní plodu a skákáním na břicho. Možná by stálo za zamyšlení, jestli ty zásahy jsou vždy to nejlepší pro dítě a matku.
Někdy za to může jen příroda a smůla, ale někdy lékaři, je třeba si to přiznat.

Takže trocha sebereflexe a sebekritiky pro český porodnický personál nezaškodí a je jí třeba. Některé z těch postupů nejsou zrovna košer, někdy jde o zbytečné zásahy, rodičky občas nejsou vůbec informovány proč a co přesně jim zdravotníci dávají a jaké přesně to má důvody a jaké to může mít důsledky a moc se tu nekoná spolurozhodování rodičky na věcech, které si rozhodnout může.

A jinak si nemyslím že by tady převažovala kritika, pochval je tu taky dost.

 
rawala
Ukecaná baba ;) 1821 příspěvků 30.09.12 20:48

Tak to byl teda porod! jste šikovný obě! ať se vám daří a jste zdravé a spokojené!!já jsem měla císaře, malého museli rozdýchat a já jsem byla omámená, abych necítila ten řez, bylo mi z toho zle. a moc mě mrzí, že jsem viděla malého až za dva dny a nemohla si ho pochovat, jsem tím taková okradená, chybí mi to. Byl na jipce ještě několik dní a já jsem za ním chodila a nechtělo se mi odcházet, dralo mi to srdce. měl ode mě infekci, tak dostával antibiotika do hlavičky! tak jsem si užili dost po porodu :,( ale dnes jsme zdraví a spokojení oba dva :hug:

 
zrzana2  30.09.12 21:28

Mam podobnou zkusenost, sice bez klesti, ale doufam ze takovou hruzu uz nikdy nezaziju. Kdyz si na to vzpomenu, tak je mi uzko. Prvnich par dni doma jsem mela pocit, ze jsem se zcvokla.

 
P28  30.09.12 23:15

Pro Splouchadlo: a strašení a deptání rodiček, kt. toho už fakt maj plný zuby, místo empatie a podpory ti taky připadá v pořádku? Myslíš, že když se na ženskou řve, že je neschopná tlačit, že jí to pomůže?

 
Anonymní  01.10.12 00:14

No, byl to tezky porod, mala byla hodne velka, nemyslim si narozdil od versiny diskutujicich, ze problem byl ve vyvolavani, ale ve vetsim plodu, a ze i kdyby se cekalo na spontanni nastup porodu, ze to bude podobny prubeh…

Navic spatne monitory a nasledny akutni cisar uz zachranil lecktere ditko…

Muj porod byl podobny, nejakych 36 hodin, oxytocin, nakonec akutni cisar-miminko bylo neporoditelne pro vzacnou poruchu porodnich cest… Oklepavala jsem se z toho taky dlouho, chtela jsem prirozeny, spiritualni porod, a misto toho tohle, ale pred 80 lety by to moje mala nejspis neprezila, a dost mozna ani ja ne… Takze ja to proste nehrotim, jsem vdecna, ze jsou veci, jak jsou… 13.5% prenasenych deti umre, proto se vyvolavaji porody… Placenta proste nevydrzi. Je tu hodne militantnich matek, co proklinaji porodniky, ale je potreba videt veci kontextualne a v tvem pripade si vubec nejsem jista, ze by jsi psala stastnejsi denicek, pokud by se veci nechaly byt… Je mi lito, ze to byl tak narocny zazitek, ale soustred se na to nejlepsi z toho…a jinak Podoli je precenovane podle meho.

 
Anonymní  01.10.12 01:46

A co takhle názor že každý snáší bolest jinak :think:
Nejsi první ani poslední kter má porod indukovaný, byla tady už spousta věcí řešena, napsána a vysvětlena.
Uznávám, že to je trošku děsivý zážitek, ale věř že to opravdu čas otupí.
Zkušenost mám podobnou jen neskončila u kleští, mám za sebou dva porody oba indukované, druhý porod se indukoval dle předepsaných postupů 6 dní nakonec zněl povel směr sál a hurá na císaře s čímž jsem ale nesouhlasila já, takže nakonec při nálezu hrdlo pro 2 prsty došlo ca píchnutí vody a následně dvě infuze s oxytocinem, ale nelituji. Naopak přestože druhý indukovaný porod byl tak dlouhý byl ve finále mnohem krásnější a pohodovější než porod první a ani jedno dítko nebylo zrovna malé první 3950g a druhé 3800g takže ani ta váha není zas až tak podstatná. Mezi mými dětmi je dost velký věkový rozdíl, takže se ani nedá říct že by napodruhé byly porodní cesty líp připravené.
MMch druhé šestinedělí přes pohodový porod mělo psychicky horší průběh než první, takže ani tady neplatí dobrý porod pohodové šestinedělí. A to že si svojí holčičku nekojila z tebe nedělá méněcenou maminu :hug:
Myslím že je to i o psychické pohodě a vyrovnanosti. Možná by ti bylo líp s podporou partnera atd.....bylo zde víc věcí které podkreslili celkový distres
Tak tu prosím na české porodnictví neházejme jen špínu je nás spoust spokojených.
Přeji hodně štěstí a pohody tobě i tvému miminku :kytka:

 
Mišanila  01.10.12 10:52

To přece musí maminka vydržet nějaké to řvaní, když chce zdravé dítě. :?

Mně přijde hrozné, že nad tím se mnozí ani nepozastaví a přijde jim ok, že je potřeba na matku v takové situaci řvát. A komu se takové chování nelíbí, tak háže špínu na české porodnictví a moc kritizuje.
Můj první porod taky skončil kleštěma, miminko nešlo vytlačit, klesaly ozvy a bylo potřeba ho dostat ven a nikdo na mě neřval. Je to jen o lidech a taky trochu o rodičkách, my jsme vychovaní v tom držet hubu a krok, poslouchat doktory a moc si nestěžovat, protože kdo si stěžuje, je určitě potížistka, která si neváží porodníků.
Nedávno jsem četla o britské sestře, kterou propustili za mnohem menší prohřešek vůči rodičce, tady u nás by to všichni brali jako normál. Takže dokud se nebudeme ozývat a kritizovat to, co si kritiku zaslouží, tak se na nás bude řvát…

A taky se mi moc nezdá to vyvolání, pak něco na zastavení, pak znova tableta na rozjezd, no nevim, někdy mi připadá, že doktoři chtějí přelstít přírodu a myslí si, že jsou chytřejší jak ona a pak někdy ty konce…
Na jednu stranu dlouhé přenášení má svá rizika, ale na druhou takovýhle porod je hodně rizikový pro dítě i matku. Naštěstí to dopadlo dobře…

 
Mišanila  01.10.12 11:07

Autorko, to byl opravdu hodně těžký porod, snad na to brzo zapomeneš. Ale třeba jsi si už smůlu vybrala a jestli bude nějaké příště, tak to bude určit o hodně lepší! U mě to tak bylo ;)

Pečlivě bych vybrala porodnici a byla opatrná s tím vyvoláváním, je vždycky dobré vědět co nejpřesněji datum početí, aby jsi zabránila tomu, že je termín porodu určen špatně a pak se vyvolává zbytečně příliš brzo. Já jsem téměř přesný termín početí věděla pokaždé, poprvé to byla náhoda a podruhé jsem si to ohlídala.
Osobně bych radši riskla počkat do 14 dní po termínu s velmi častými kontrolami, pokud je tedy vše ostatní v pořádku, než riskovat takové problémy při porodu.

 
kotaska91
Echt Kelišová 8256 příspěvků 01.10.12 11:14

Ahoj, taky my porod vyvolávali a taky skončil kleštěmi, takže vím, jak je to strašné, malá sice měla jen 3 kg, ale byla jsem taky potrhaná venku a uvnitř a Dr. spotřeboval 2 sady šití, ale u jsem na tu bolest zapoměla a chtěla bych rodit znovu. Gratuluji ti k miminku, hlavně ať jste zdravé a šťastné :kytka:

 
lucillee
Echt Kelišová 7966 příspěvků 10 inzerátů 01.10.12 19:58

Hlavně že jste obě v pořádku :hug: co jsi prožila zní děsivě, své první dítě porodím v prosinci, už teď si vyhlížím porodnici, aniž bych chtěla hodnotit postupy zdravotníků v tvém případě-to mi nepřísluší-tak za sebe vím, že si moc přeji přirozený porod a modlím se, aby to tak dopadlo. Lidskost a pochopení je možná to, co někdy v porodnicích personálu skutečně chybí, ať jsou okolnosti jakékoliv…Já prostě přeze všechno vyhrožování a strašení věřím, že my ženy umíme rodit děti a někdy všechny ty intervence, kapačky a umělý oxytocin spíš ubližují…Přeju ti ať postupně zapomeneš a užíváš si krásnou dcerku.

 
splouchadlo  01.10.12 20:49

Neříkám, že řvaní na rodičky je správné!!! Já bych to nikdy nedělala, ale tlačení je z největší části na ni a ikdyž si myslí, že už nemůže, tak to nejde vzdát, bez tlačení to nedje. Ale přála bych všem kritičkám, aby si někdy zažily pár služeb na PS! Jde o život jak rodičky tak i plodu a tato společnost nepřipouští komplikace u porodu a když se bohužel někdy něco přihodí a nikdo za to nemůže tak jde kritika na personál. Ale je vidět, že jste laikové…

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 01.10.12 22:29

Splouchadlo, otázka velikosti plodu to být nemusí. Skutečně může být značná souvislost mezi vyvoláváním a vzniklými potížemi. Ano, jsem laik a zažila jsem si dva poměrně těžké porody s oxytocinem v kapačce a dva porody bez poranění, také v porodnicích, ale v jiných než ty první dva. V porodnicích, kde uměli porodu i dítěti dát potřebný čas a prostor i když to pro mě znamenalo cestování za porodem. Jako studovaná a praktikující PA, seznámená spíše s tím prvním způsobem vedení porodů mi stejně neuvěříte na souvislost mezi intezivními kontrakcemi z kapačky a horšími porody a přirozenými kontrakcemi, které si vede tělo a dítě a lehčími porody. Patrně budete stejně považovat za náhodu, že těžší porody byly u dětí pod 4kg a lehký porod bez poranění i u dítka 4290g s o 2 cm větším obvodem hlavy než u prvních dvou dětí, ale bez chemie a se svobodou pohybu, závěr v kleče. Osobně bych nepřistoupila na vyvolávání. Buď se dítěti daří dobře a není co řešit = vyčkávala bych. Nebo je důvod ke znepokojení a tam bych jako lék první volby rozhodně nebrala vyvolávání, které více zatěžuje plod a současně vyčerpává dělohu i rodičku, ale SC. Možná při delším přenášení a dobrém stavu dítěte bych byla ochotná zvážit možnost drobného „pošťouchnutí“ jestli nechybí jen malinko a porod se nerozjede téměř sám, ale když by se moje tělo tvářilo dál celkem nepřipraveně, volila bych sekci. Obecně variatu s vyvoláváním považuju za nejrizikovější pro dítě a tím nejhororovější pro matku i když samozřejmě sekci nepovažuju za procházku růžovou zahradou a hodně by mrzelo, pokud by k ní muselo dojít. Rozhodně si myslím, že se vyvolávání nadužívá. Obecně to ovlivnit neumím, ale u sebe už si to setsakra hlídám.

 
Adriapia
Ukecaná baba ;) 2120 příspěvků 01.10.12 23:04

Gratuluji k holčičce a přeji jen to dobré ;-)
můj první porod trval 48 hod a taky skončil kleštěmi…malej byl přidušenej, ale je v pořádku a už má 12 let, mlátí s ním puberta a je na zabití :-), 4.150 g a 55 cm…otoky na hlavičce naštěstí neměl, problémy byly s tím, že mi v pochvě při zašívání nechali tampon, tak si dovedete představit, jak jsem pak „smrděla“ :-( když jsem na to po delší době přišla…a myslíte, že se aspoň omluvili??? :-( ne…rodila jsem v Brně v Bohunicích…druhý porod byl úžasně rychlej 5,5 h :-) a malej se narodil klasicky :-) porod šíleně bolestivej ale rychlej ;-)… 3.350 g a 51 cm a rodila jsem v Karlových Varech

Příspěvek upraven 01.10.12 v 23:05

 
ŠáruušN  01.10.12 23:56

Já jsem rodila třikrát a rozdíl mezi vyvolávaným a přirozeným porodem můžu potvrdit. Takové bolesti, jaké jsem zažila při vyvolávaném prvním porodu, jsem už při dalších, přirozených, nezažila. Přirozené kontrakce jsem měla pod kontrolou, přestože to bolelo taky jak sv*ňa, ale daly se přežít a oproti těm vyvolávaným to byla brnkačka. Jinak co se týče tlačení, při prvním porodu jsem necítila žádné tlaky na konečník, vůbec jsem nevnímala že už je hlavička napůl venku, takže kdyby mi personál neradil, jak a kdy tlačit, asi bych prostě neporodila (epidural jsem neměla) :nevim: Ale jakmile jsem pochopila jak tlačit, šlo to bez problému a porodila jsem bez jediného poranění, a to měl malý 4050g a 54cm a já jsem celkem malá. Zatímco třetí syn měl „pouze“ 3700g a nemohla jsem ho ze sebe dostat, i kdybych se rozkrájela, takže ho nakonec „dloubala“ PA rukou :D Na kleště díky Bohu nedošlo. Takže na velikosti plodu asi opravdu moc nezáleží a pisatelka deníčku nemusela mít tyhle komplikace zrovna kvůli tomu. Bude to souhra více náhod a popsané nemocniční postupy tomu opravdu moc neprospěly, i když byly myšleny dobře. Každopádně je to mazec a do čtvrtého dítěte po přečtení tohohle deníčku už tuplem nejdu :jazyk: Pisatelko, přeji hodně sil a jsem ráda že to dobře dopadlo a tvoje holčička je zdravá, to je ten největší dar.

 
blabola
Kecalka 158 příspěvků 02.10.12 14:51

@ametyst No já nevim, ale kdyby vaše dítě bylo při porodu celé modré, mohla byste doktorům trdit, že to zvládnete třeba do aluluja, ale kleštím byste se stejně nevyhla.

 
Lucilinka
Kecalka 187 příspěvků 02.10.12 17:09

Prosím ty, co na mě chtějí útočit, že jsem jen kritická ke zdravotníkům, tak ať deníček radši ani nekomentují. Dnes jsme byli odesláni na neurologii pro podezření na dětskou mozkovou obrnu jako následek porodu kleštěmi. Takže ano, teď budu kritická k doktorům kteří mě rodili. Pokud se diagnoza potvrdí, budu dokonce zvažovat žalobu. Měli mi udělat císaře a neudělali.

 
TereuliJa
Ukecaná baba ;) 2088 příspěvků 02.10.12 18:04

To je opravdu jak kde, mě chtěli vyvolávat když jsem přenášela akorát týden. Naštěstí se malej umoudřil a tu noc v porodnici se rozhodl vylézt sám. Veliká gratulace a obdiv tohle si nedokážu představit. Měla jsem oba porody rychlé a představit si ty bolesti déle mě šíleně děsí 8o.
Hodně štěstíčka a zdravíčka at už jenom krásně prospíváte. Pěkný deníček, těhulkám ale číst nedoporučuju :kytka: :mavam:

 
Mišanila  02.10.12 18:25

@Lucilinka Tak to držím pěsti, ať se diagnoza nepotvrdí a Adélka je zdravá!

Syn byl taky kleštěma, on teda byl v minutce venku, neměl žádné poranění nebo poporodní nádor, apgar 10,10,9.
V 6 měsících byla u něj diagnostikována hypotonie, byl lehce motoricky opožděný a museli jsme nějakou dobu cvičit vojtovku. Taky je hrozně nesoustředěný, u ničeho moc nevydrží, s věkem se to lehce zlepšuje. Jestli to je ale následek těch kleští, těžko říct, to už se nedozvíme. Já si myslím, že spíš ne, i když ta nesoustředěnost jako následek být může, co jsem se někde dočetla.

 
ametyst
Extra třída :D 10408 příspěvků 02.10.12 19:14

@blabola A jak vidí že je modré :think:??? Já jen psala svůj názor, třeba to bylo opravdu nevyhnutelné, mě ale kleště hrozně děsí i kvůli zdravotním problémům dítěte. Samozřejmě je lepší ale vzít kleště když už je to hodně špatné ale slyšela jsem i příběhy kdy rodička sama řekla že už nezvládá ať ji ho vyndaji jakkoliv, anebo jim omdlela. Určitě jsou ale případě kdy to nutnost je a není to ničí vina. U pisatelky deníčku jsem přehlídla že má astma, to mohlo taky mít velký vliv a měli to zohlednit, to určitě.

 
lendulelena  02.10.12 20:24

Můj první vyvolávaný porod byl také příšerný i když bez kleští - ty nejhorší kontrakce bez pauz 9 hodin (celkově kontrakce 27 hodin). Když jsem měla rodit podruhé a v poradně mi řekli, že musí vyvolat i druhý porod a že mám přijet druhý den ráno, málem jsem se nervově složila. Celé odpoledne jsem se klepala strachy co mě čeká, tolik jsem si přála se tomu vyvolávání vyhnout. Nervy asi udělali své a v noci jsem začala rodit samovolně. Porod byl úplně jiný, kontrakce o té nejhorší síle, které jsem před tím měla bez pauz 9 hodin jsem měla asi dvě těsně před tlačením, jinak byly mnohem snesitelnější, s pauzami, otevírala jsem se mnohem rychleji, dokonce mě ani nešili. Zatímco po prvním porodu jsem nebyla schopná se postavit na nohy a bledá jak stěna jsem omdlévala při každém pokusu se zvednout, po druhém jsem normálně vstala z lůžka a po svých odešla ze sálu do pokoje. Nebojte se druhého porodu - v žádném případě nemusí být stejný!

 
Simoncicak
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 03.10.12 00:08

Gratuluji k holčičce..Hlavní je že jste obě zdravé a že už to máte za sebou ;)..Já měla taky vyvolávaný porod, před dvěma lety a musím říct že ted už byc i brala znova otěhotnět, můj porod skončil akutním císařem …Co znám holky z okolí které se nevyhnuly indukci většinou jim to skončilo sekcí…
Hlavní a ej eže máme zdravé děti ;) ;) Jinak já rodila ve Zlíně a nemůžu na porodnici říci křivého slova!! ;) :kytka: :kytka: :kytka:

 
kalinichta
Kecalka 411 příspěvků 04.10.12 23:22

Hodne z nas to zazilo, vyvolavany, pak kleste. Hlavni je ze jsou ty nase slunicka v poradku. Nejhorsi je pak hojeni rany po klestis, ta silena ztrata sily na cokoliv krome miminka a tennasledny psychicky blok v hlave z neschopnosti porodit dite normalne. Ten blok tam pak zustava nekolik mesicu i let… Za me ale musim rict, ze jak jsme se po 4 letech rozhodlpro druhatko, ten porod byl jinde a jinak, pro me za odmenu, hned druhy den bych sla rodit znovu a to mel maly 4,15kg ;-):-D

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama