Řekla jsem pediatričce, že nekojím. Cítila jsem se jako kriminálník

Sdílet s někým svůj nejintimnější mateřský boj a cítit při tom absolutní vinu. Tak jsem se cítila, když jsem poprvé přiznala pediatričce, že moje dítě nedostává mateřské mléko.

Řekla jsem pediatričce, že nekojím. Cítila jsem se jako kriminálník Řekla jsem pediatričce, že nekojím. Cítila jsem se jako kriminálník Zdroj: Canva

Vešla jsem do ordinace a snažila se tvářit klidně. Pediatrička seděla za stolem, poznámkový blok připravený, a já jsem věděla, že přichází otázky. „Jak to jde s kojením?“ zeptala se. Já se odmlčela, protože věděla odpověď dřív, než jsem stihla říct cokoliv.

„No… já… vlastně nekojím,“ vyprskla jsem nakonec, hlasem, který zněl slabě a provinile. V ten moment jsem měla pocit, že jsem spáchala zločin. Pediatrička se na mě chvíli dívala, tiše, pak napsala něco do notesu. „Dobře, důležité je, aby dítě mělo dostatečnou výživu,“ řekla konečně. Ale já slyšela jen: „Ty jsi špatná matka.“

Cítila jsem, jak mi začíná hořet tvář. V duchu jsem si přehrávala všechny varovné články a příběhy, které říkaly: „Kojení je nejdůležitější věc, jinak selháváte.“ A já seděla u ní a měla pocit, že každé mé nadechnutí je obžaloba.

Dítě doma pláče a já se bojím každého krmení. Snažím se připravit lahvičku přesně podle instrukcí, ale moje ruce se třesou. A každá minuta se mi zdá být testem mé „mateřské hodnoty“.

Pediatrička se mě snažila uklidnit: „Pokud dítě prospívá, všechno je v pořádku.“ A já přemýšlela, proč je to tak těžké uvěřit. Proč i vědomí, že moje dítě je zdravé, nestačí k tomu, abych se necítila provinile?

Odcházela jsem s těžkým srdcem. Každý kolemjdoucí v čekárně mi připadal jako soudce. „Co když to dělám špatně?“ šeptala jsem si. Ale zároveň jsem věděla: jediné, co opravdu mohu, je milovat své dítě a dělat vše, co mu prospívá, ať už mléko pochází ode mě, nebo z lahvičky.

A doma? Tam jsem poprvé dovolila sama sobě nadechnout se, dát dítěti pusu a říct si: „Nejsi zločinec. Jen matka, která se snaží přežít.“

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
66
26.12.25 18:46

Držíš se a děláš pro své dítě to nejlepší, co v danou chvíli můžeš. Důležité je spokojené, prospívající miminko a máma, která to zvládá. Kojení neurčuje hodnotu matky. :srdce: :srdce: :srdce:

  • načítám...
  • Zmínit
28.12.25 23:07

V klidu. Má dcera zase po narození jíst odmítala. Cokoliv. I v Motole jsme skončili. Dnes je z ní zdravá puberťačka. Pokud dítě prospívá, neřešte to. Nejhorší je pocit viny. A ten mít nemusíte. Dítě bude v pohodě i s umělým mlékem.

  • načítám...
  • Zmínit
2133
30.12.25 13:18

Laktační psychóza. Vše jsem zvládala, vše se dalo, jen kojení. Vždy po pokusech o kojení (protože syn stejně spolupracoval asi jen první minutu, dvě ) pak u prsu pravidelně usínal a nebylo síly, ktera by s ním hnula, tak já pravidelně rvala a nevěděla proč. Věděla jsem jen, že za 3 hodiny zase to kojení a měla z toho osobní trauma. Jedna sestřička si to všimla, řekla mi, že dítě vyroste i na umělém mléku, pokud aspoň trochu zvládnu odsávat (ano, tam větší problém nebyl), tak budu odsávat a holt bude pit od začátku z láhve, dokrmovat budu umělým. I stalo se tak.. naštěstí pediatricka to nijak nekomentovala, možná chtěla být hodná, možná viděla moje pevné rozhodnuti, možná zkušenosti, možná si myslela své, ale nahlas neřekla. Já se zklidnila a to bylo víc než hektolitry sice mateřského mléka, ale vykoupené depresemi.

  • načítám...
  • Zmínit