Šátek místo klokanky

Ostatní
  • emimino
  • 15.08.01

Výhody a nevýhody šátků a ostatních nosítek

Ahoj Šárko,
prošel jsem Tvými stránkami, vcelku se mi líbily akorát postrádám informaci o porodnici kde jsi rodila a v sekci o cestování a nošení dítěte bych z vlastní zkušenosti doporučil místo klokanky šátek (variabilnější - více poloh, jednoduší na nasazení a vložení dítěte do něj, snadno se v něm dá dítě nakojit, lze ho používat od narození až cirka do 15 kg váhy caparta, dítě je v něm ve fyziologické poloze a hlavně je to skvělá věc, když máš nespavé nebo uplakané dítě, které vyžaduje péči a nošení po větší část dne, zatímco ty potřebuješ udělat nějaké domácí práce nebo máš už ruce z nošení vytahané po kolena). Pokud bys chtěla více informací o šátcích ozvi se, rádi ti je poskytneme.
zdraví Filip a Kamila

*

Děkujeme za Váš dopis. Verunka se narodila v břeclavské porodnici. Tuto informaci jsem již doplnila i na stránce Já a moje mimino.
Moc se mi líbil Váš nápad s použitím šátku místo klokanky. Budu moc ráda, když napíšete o jeho použití bližší informace.*


A tady je slíbené pokračování


Milá Šárko,

ze všeho nejdřív se chci omluvit, že jsme se neozvali dřív, ale uplynulý podzim byl u nás doma tak trochu boj o přežití. Co se mohlo „zkomplikovat“ - velmi jemně řečeno - se zkomplikovalo. Teď už je situace trochu klidnější, takže:

Šátek na nošení dětí je tradiční a mnohde jediný možný způsob přepravy dětí. V západní Evropě a hlavně v USA proběhl za podpory dětských psychologů a fyziologů návrat k tomuto způsobu péče o dítě. Na některých místech dokonce potkáte rodiče s kočárkem jen vyjímečně. Z vlastní zkušenosti vím, že když si člověk zvykne nosit dítě v šátku, kočárek vnímá jako omezení - s kočárkem totiž nevjedu všude, neunesu ho sama do schodů a vytlačit ho do kopce je pěkná dřina.

Tradiční šátek je pruh pevné látky, který se různými způsoby uvazuje na uzel. Vyrábí se v mnoha šířkách a délkách. Často se na koncích sešívá, takže vnikne kolo bez uzlu, nebo se uzel nahrazuje sponou. V USA zřejmě získaly šátky velkou oblibu, protože se objevil ještě pohodlnější model s vycpávkami po stranách a se všitým „polštářkem“, který malému dítěti podpírá hlavičku a když dítě povyroste a ztěžkne, tak rozkládá váhu na rameni matky. Uzel a různé kroucení látky, nutné pro fixaci polohy, vystřídala spona. Tento typ šátku je uživatelsky velmi pohodlný. Snadněji se ho naučíte používat, dítě do šátku rychleji dáte a vždy dobře a sám drží tvar. Vy jenom jednoduše upravujete délku. Jeho největší nevýhodou je, že celá váha vždy leží jenom na jednom rameni - oproti klasickému šátku, který lze uvázat jak přes jedno, tak přes obě ramena. Také je méně variabilní, takže s ním dítě nepřikryjete a nevytvoříte z něj závěsné lůžko.

Šátky:

výhody: variabilita (pro určitý věk jsou vhodné různé typy úvazů), fyziologicky vhodnější, skladnost (u klasických šátků), použitelnost od narození do „neomezeného“ věku (běžně se používá do dvou až dvou a půl let, příležitostně i déle), poslouží i jako přikrývka, povijan, provizorní závěsné lůžko…,

nevýhody: uvázat ho vyžaduje cvik, stále ještě se u nás můžete setkat s kritikou okolí

Ostatní nosítka:

výhody: uživatelsky pohodlnější, okolí zpravidla neprotestuje

nevýhody: dítě je vždy ve stejné pozici, fyziologicky méně vhodné, nevhodné pro novorozence,

Z psychologického hlediska je jedno, jaký typ nosítka použijete (s vyjímkou novorozeneckého období, kdy je vhodný pouze šátek).

Před více než rokem jsem se snažila získat šátek. Veškeré vynaložené úsilí vedlo nakonec k rozhodnutí zpřístupnit šátky také českým maminkám. Momentálně probíhají poslední schvalovací řízení (atestace apod.), nutné pro uvedení na náš trh. V první vlně (a to - doufáme - během několika týdnů) budou k dostání sice dražší, ale podle našich informací nejkvalitnější německé tradiční šátky v různých délkách. Poté chceme co nejdříve nabídnout model se sponou, vycpávkami a všitým „polštářkem“.

Kamila Kašlíková

P. S.: Pro ilustraci přikládám několik obrázků úvazů klasických šátků. V případě jakýchkoliv nejasností nebo zájmu o podrobnější informace mě můžete kontaktovat.

143×253 .{hspace:20, border:0} ][ 151×247 .{hspace:20, border:0} ] [ 145×265 .{hspace:20, border:0} ][ 147×266 .{hspace:20, border:0} *]

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek