Štědrý den u cizích lidí

O životě

Jak si mě k sobě na Štědrý den pozvali cizí lidé aneb o dobru, které je stále mezi námi.

Bylo 24. 12. 2009 ráno. Sváteční den, který většina lidí tráví se svými bližními, užívá si klid, vánoční atmosféru a tradice. Vstávám o 7 hodině ranní, rychle do sebe nahážu snídani, kterou vystresovaný žaludek nechce přijmout. Ach Bože, mně se tam taaak nechce. Myslím na práci a na to, že mi spíš bere, než dává. Plat neodpovídající stresu a vypětí, které je na denním pořádku. Ne, nechci na to myslet, ještě tam nejsem, zkusím obrátit pozornost na jiné věci.

Kouknu z okna, abych zjistila, že sníh nedorazil, že počasí odpovídá spíš předjaří. Teplota kolem 10 stupňů, zataženo a mírný deštík. Popadnu kabát, zabouchnu dveře a vyrazím na zastávku. Jsem na ní sama, ještě pro jistotu zkontroluju jízdní řád, jestli ten spoj nezrušili, a čekám. Autobus jezdí co hoďku, ale jezdí. Co mě zarazí víc, je množství aut na silnicích. Čekala bych mírnější provoz, no, Brno je přeci jen 2. největší město republiky, a tak to tu žije jinak než v mém severočeském městečku.

Autobus mě vpustí před office center. Jedna moderní budova jako druhá, chladná ocel a skla a mraky zaměstnanců v kostýmech a s kufříky v rukách. Taky sem patřím, jsem jednou z nich (ty kalhoty už mi pnou, doufám, že si toho nikdo nevšimne, všechny ty holky jsou jak z katalogu na spodní prádlo).

Elektronická čtečka mě vpustí dovnitř a já se výtahem vyvezu do nejvyššího podlaží. „Ahoj!“ zleva, zprava. Je nás tu dost, cca 80% zaměstnanců firmy muselo přijít. Náš zákazník, náš pán a ten náš je ze zahraničí, kde se Štědrý den slaví až o den později. Zkráceně řečeno, čeká nás 8 hodin, kdy na nás v průměru 60-70 zákazníků bude křičet pro věci, které jsme neudělali a za které se budeme muset dokola omlouvat.

Najíždím na naučené fráze „Hello Sir, how may I help you?… Oh, I am very sorry for the inconvenience caused, but I´ll make sure you´ll get your compensation.“

Ani nevím jak, ale už je čas odpolední pauzy. Jdu si k firemní mikrovlnce ohřát lečo a narazím na novou kolegyňku Karin. Dělá u nás teprve měsíc a moc toho o ní tak nevím. Přisedne si ke mně a zapovídáme se. Bydlí v Brně, takže ji moc nemrzí, že přijde o skoro celý den, který je v práci. Podstatný je pro ni večer, kdy už si bude večeři a stromeček užívat se svým manželem. Ne jak já. Moje vyhlídky jsou takové, že po práci pojedu posledním autobusem na sídliště, vlezu do toho pronajatého 1+1, kde ještě nemám skoro nic, natož stromek, televizi apod. Nejspíš se pokusím Štědrý večer zaspat. Povídám jí o tom a ona mě v půlce přerušuje s tím, že nelze, aby mě nechala jít do prázdného bytu. Chápe, že na ŠD večer už vlaky nejezdí, a tak prostě nemám jak se domů dostat a nikdo pro mě přes celou republiku a pak zase zpět nepojede.

S příslibem strávení Štědrého večera se mi pracuje líp. Nadávky, byť neoprávněné, tak nebolí a já to překvapivě vypouštím. V 18 hodin večer máme padla. Otevřeme si s kolegy láhev vína a dáme si skleničku, nakonec je to vlastně fajn. Je mezi námi takové pěkné souznění, spolu jsme ten Štědrý den prožili v práci, byli na sebe hodní a dali si vzájemně cukroví, dárky od srdce a vřele si popřáli.

Od firmy už odjíždím s Karin a jejím mužem k nim domů. Je prostřeno pro tři, pod stromkem mám jeden dáreček i já a od 20 hodin pak koukáme na Tři oříšky pro Popelku. Je to něco úplně jiného, ale cítím se dobře. Žádný vetřelec, chudinka, co neměla kam jít. Ne, jsem vítaným hostem a je nám spolu fajn. Poznávám Karin a jejího muže jako vtipálky, milé lidi a HLAVNĚ LIDI SE ZLATÝM SRDCEM.

Druhý den, když jedu domů, tak na ně myslím a doteď na ten ŠD ráda vzpomínám.

Hodně věcí se od té doby změnilo: hned po Novém roce mě vyhodili z práce, já se z Brna nastěhovala do Prahy a našla si práci (podstatně lepší), poznala jsem svého manžela, dodělala si školu a porodila dvě děti. Někdy žasnu, co se dá stihnout za POUHÝCH 5 LET. Některé věci se nám dějí, protože se dít mají. Jakkoli se zdá osud nespravedlivý a krutý, tak časem se může ukázat, že i v krutosti může být trocha toho požehnání.

Nebuďme lhostejní k druhým, važme si sebe navzájem a nezapomínejme na ty, kteří nám pomohli, když jsme to potřebovali. Krásné svátky bohaté pro duši. :-)

Hodnotilo 51 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 8886 příspěvků 24.12.14 01:50

Deníček se mi moc líbil :)

A připomněl mi moje kamarády a kamarádky, co jsou na Vánoce - z různých důvodů - mimo svou rodinu. Dva z nich měli být letos na štědrovečerní jídlo a rozbalení dárků u nás. Třetí bude sama doma. Jako už několik let. Její otec má přítelkyni, se kterou kamarádka nevychází, takže tam ne - a k nám taky jet nechce. Vánoce jsou podle ní rodinný svátek, a ona by u nás byla „navíc“. Nepomáhají ani argumenty, že máme „navíc“ dva další lidi, že ji opravdu bereme a byli bychom rádi, kdyby přišla… Nepřijde.

Omlouvám se, za off topic, ale tak moc mi to připomnělo její situaci…

Pěkné Vánoce i Tobě, @Lada84.

 
dadik77
Kecalka 206 příspěvků 24.12.14 07:20

Moc hezký deníček. Připomíná mi sebe samu:-)
Krásné Vánoce.

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 24.12.14 07:57

Moc krásné! Preju mnoho dobrých lidi kolem a dekuju za deníček :) krasne svátky!

 
Vrtul
Závislačka 3343 příspěvků 24.12.14 08:01

Krásnej deníček. Přeci jen to s tou dobrosrdečností lidí nebude tak zlé!

 
quinny
Neúnavná pisatelka 16372 příspěvků 24.12.14 08:47

Krasne svatecni cteni. :palec:
Pohodove svatky vsem :srdce:

 
Anys29
Ukecaná baba ;) 1614 příspěvků 24.12.14 09:00

Hezky jsem si pocetla, slza ukapla :-) Krasne svatky!

 
jenika1
Závislačka 3037 příspěvků 24.12.14 09:51

Krásně napsané, i ta slza ukápla. Když tady čtu, že někteří nechtějí slavit svátky i se svými nejbližšími, a nedokáží se přenést přes žabomyší války, tak tento deníček je o naději, že jsou i lidé, kteří jsou empatičtí a nejsou jim lhostejné osudy jiných. Také jsem už měla u stolu lidi, kteří by byli jinak sami. Jinak všem přeji krásné Vánoce a hlavně zdraví a splněná přání v roce 2015.

 
Anonymní  24.12.14 11:49

Krásné. Před lety jsem se dostala do podobné situace, ale na té druhé straně. S mojí mámou jsme pozvaly na Vánoce jejího známého se synem.
U nás to ještě mělo dohru, že jsem si toho syna po pár letech vzala. Letos máme už společné desáté Vánoce, máme už děti, ale Vánoce pořád slavíme s mojí mámou a jeho tátou.
A myslím, že na Vánoce by neměl být nikdo sám.

 
bjetuschka
Závislačka 4035 příspěvků 24.12.14 12:35

Jeden z nejhezčích deníčků tady. :palec: Krásné Vánoce i Tobě! :kytka:

 
verulicek  24.12.14 13:22

MOc se mi deníček líbil! Konečně něco opravdu čtivého - až do poslední chvíle jsem nevěděla, co vše bude deníček obsahovat. Krásné! :kytka: hezké svátky!

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 24.12.14 13:58

Holky, vsem Vam moc dekuju za mile komentare, clovek jen zira, jak ten cas leti, ale na tohle budu vzpominat porad a kdyz to osud dovoli, tak budu rada ja tou, ktera ty svatky nekomu zprijemni. Krasny Stedry den :srdce:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26525 příspěvků 24.12.14 14:15

Moc hezky denicek :kytka: :kytka: :kytka: :srdce:
Krasne vanoce vsem :kytka: :kytka: :kytka:

 
Loocie
Závislačka 3445 příspěvků 24.12.14 16:16

Jé, krásný deníček a jako bys psala o mě. V roce 2008 jsem byla na půlroční školní praxi ve švýcarském Davosu. Celý štědrý den v práci, večer jsem si zalezla do svého personálního pokojíčku a hodlala to celé zaspat (25.12. mám navíc narozeniny, tehdy 18 let). Na dveře mi zaklepala paní ze Španělska, která pracovala v kuchyni i se svým mužem a prakticky jsem s ní ani moc nepotkávala. Pozvala mě k nim a tam jsem nestačila zírat - strávila jsem tehdy štědrý den po španělku ještě s dalšíma „opuštěnýma“ dušema personálu. Bylo to krásné.

 
jessikka
Echt Kelišová 9964 příspěvků 24.12.14 20:31

Začetla jsem se a jsem NEUVEŘITELNĚ překvapená. Vím totiž, o koho jde, i když my dvě jsme se bohužel nerozešly v dobrém. Nicméně čas aspoň u mě rány otupil. Taky jsem za těch pět let ušla dloooouou cestu a mám dvě děti. A Karin taky :-)
Určitě jí upozorním, aby si deníček přečetla :)

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 24.12.14 22:09

@jessikka Ahoj Hanko! :) S Karin jsem nedavno mluvila, volala jsem ji. Ma dve holcicky, tu mladsi snad trimesicni.
Ano, nerozesly jsme se tehdy v dobrem, myslela jsem, ze za mym propustenim z prace stojis ty a Blanka. Blanka v tom skutecne byla, ale krome ni taky, uz nevim jmeno, ale ta s tema hodne dlouhejma kudrnatejma vlasama. Pred vama dvema jsem tehdy rekla, ze nevim, zdali vyhra lahve vina skutecne dokaze vykompenzovat brani vice telefonu, tj. vyslech vice nastvanych lidi. Bum, a druhy den koberecek a „dobrovolne“ podepsani vypovedi. Ale jak jsem psala v denicku, tahle neferovost prinesla ovoce, daleko lepsi praci a zivot, ktery jsem si tehdy neumela ani predstavit :kytka: Co se nekdy jevi jako prohra, muze byt to nejvetsi stesti, ktere nas kdy potkalo ;) PS: Jsi jeste porad takova kocka? Kdyztak SZ, at tady holky nenudime pribehem o necem jinem :mavam:

 
jessikka
Echt Kelišová 9964 příspěvků 24.12.14 22:16

@Lada84 Nudit nemusíme. Jen jedno… Fakt si mě dobře pamatuješ? Kočka? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 24.12.14 22:29

@jessikka Pamatuju si te vic, nez si myslis. Za kockou si stojim!

 
jessikka
Echt Kelišová 9964 příspěvků 24.12.14 22:31

@Lada84 :mrgreen: :mrgreen: Tak díky moc, kromě mého manžela jsi asi jediná, kdo to o mně kdy prohlásil :kytka:

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 24.12.14 22:55

@jessikka Ma dobrej vkus ;)

 
Jana Martinková
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 25.12.14 09:32

Krásně napsaný deníček. Je vidět, že dobří lidé stále ještě existují.
Lada84 a Jessika - to je dobře, že se všechno nakonec vyřešilo.

 
Jitka79
Závislačka 3531 příspěvků 2 inzeráty 25.12.14 22:10

Určitě milá vzpomínka na „mládí“:) a deníček opravdu hezky psaný..

PS:jen nevím, jestli já bych se nechala přemluvit, asi bych se necítila.. ale nikdy neříkej nikdy..že ;)

 
daja87  26.12.14 22:52

Moc krásný deníček :hug:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama