Ti, co pomáhají

Snažení

Zdravím všechny snažilky! Předem mého psaní, bych chtěla moc pozdravit Zebřičky z deníčku, kde i já nějakou dobu působila, holky mi tu moc pomáhly, je to fajn parta. Ale v zájmu toho, abych si od veškerého snažení a všeho kolem miminka odpočinula, jsem tyto stránky opustila, abych si pročistila hlavu a tak moc na to nemyslela.

S manželem se snažíme o miminko 2,5 roku. Na doporučení mého gynekologa, jsme se svěřili do péče Unicy v Brně. Tady nám pan prof.Malý diagnostikoval, že já mám polycystické vaječníky, tedy řekl, že Vánoce jsou častěji než moje ovulace a manžel měl dost špatný spermiogram. Verdikt zněl, že přirozeně zkrátka nemůžu otěhotnět a jedinou možností je pro nás IVF/ICSI. Nutno podotknout, že jsem v tu dobu neměla ani laparoskopické vyšetření a manžel měl za sebou jen jeden spermiogram z nemocnice v našem bydlišti, kde to s výsledkem sice nebyla žádná sláva, ale hodnoty byly lepší, než jaké vyšly na Unice. Nějak jsem doufala, že se na Unice začnou pídit po tom, proč tento stav u nás je takový. Ale to jsem se zklamala, takový je prý úděl sudiček. Nechápala jsem, že ani u manžela se nedá zjistit podrobněji, proč je to tak špatné, ale bylo mi řečeno, že to prostě nejde.
Rozhovor s manem prof.Malým v nás zanechal zvláštní dojem. Těžko definovat přesně jaký, ale rozhodně to byl spíše negativní pocit. Především proto, že jsme cítili, že tohle všechno je také velký obchod, pan profesor dobrý řečník (odborník zcela jistě také) a tak proč by u nás zjišťovali nějaké příčiny, když takhle to pro ně bude rychlejší a hlavně finančně zajímavé. Ale řekli jsme si, že oni jsou zkrátka odborníci a svěříme se jim do péče, hlavně aby to mělo nějaký výsledek.
Během roku jsme na Unice podstoupili dvě IVF/ICSI. První z části úspěšné, kde se mi podařilo na pár týdnů otěhotnět, ovšem plod se brzy přestal vyvíjet a druhé s transferem, ale bohužel se nic neuchytilo. Hned po prvním neúspěchu nám pan profesor nabízel možnost použití cizí spermie a také konstatoval, že jim kazíme statistiky (co si o tom po prvním neúspěchu mám mylset, že?!) a při druhém neúspěchu opět použití cizí spermie, popřípadě celého embrya, na pokaženou statistiku také došlo. Už jsme si říkali, že jde snad o naše těhotenství, než nějakou statistiku!Zdálo se nám brzy, vlastně po roce a půl snažení, podstupovat takový kompromis a vzdávat se tak šance na naše vlastní miminko. V tu chvíli jsme věděli, že tady končíme. Po listování na Internetu a setkání jednou paní, která se setkala z mnoha ženami z řad snažilek, jsem se dozvěděla, že takových příběhů jako byl ten náš je spousta a především z Unicy, kde na tom byli podobně a teď někteří už vozí kočárek a to i přirozenou cestou!
A tak jsme si s manželem dali rok přestávku a naše miminko nějak speciálně neřešili. Před půl rokem jsem vyměnila i mého gynekologa za velice ochotnou gynekoložku, z jejíž strany cítím, že je tu konečně někdo, kdo nám chce opravdu pomoci a nejsme pro ni jen „další případ“. I tohle jsem potřebovala, povzbudit a cítit snahu a ochotu. Paní doktorka to vše vzala pěkně od začátku, jak už to mělo být dávno! Poslala mě na laparoskopii, která dopadla dobře, v bříšku je to vše tak, jak má být, dokonce mi nepotvrdili polycystické vaječníky a zjistili, že u mě k ovulaci dochází a manžela poslala na speciální spermiogram, kde mu zjistí proč je ten jeho stav takový, jaký je. Přesně to, co jsme chtěli znát od Unicy a řekli nám, že to nejde. A ono to jde. Sice to bude znít zvláštně, ale takoví odborníci jsou ve Výzkumném ústavu veterinární léčby v Brně. Pan profesor Věžník, velice příjemný pán a jeho kolektiv. Tady zjistitli, že manžel má ve spermatu mykoplasmata, která brání spermiím v jejich množství, kvalitě, pohyblivosti. Oba jsme se tedy museli přeléčit antibiotiky. A právě tohle byl zřejmě důvod, proč nám nevyšla dvě IVF, protože takto napadené spermie se projeví až ve finálním stádiu. Tak jsme si říkali, že celý ten kolotoč na Unice, byl „zřejmě“ zbytečný a kdyby se tohle vědělo dříve, mohlo být vše jinak. Když si přestavíme, že by jsme přitoupili na možnost dárcovství, vzbudí se v nás vlna vzteku, jak velký obchod to je. Ani lékaři, s kterými jsme se setkali během dalších kroků, se nechtěli k této klinice vyjadřovat.
Jistě, ještě nemáme vyhráno. Zda jsme přeléčeni zcela a vše je dobré se zjistí po kontrolním spermiogramu, na jehož výsledky čekáme, pokud to bude vše OK, rozhodně se posuneme v našem snažení o velký kus vpřed. Ovšem to, že se vše odehrává zcela jiným směrem, kterým mělo už na začátku, věci se daly do pohybu a víme skutečnosti, o kterých jsme neměli ani páru, nám dává určitou naději. Ještě chceme podstoupit urologické vyšetření, které je prý také při snažení důležité. Kdo ví, třeba budeme muset podstoupit i tak další IVF, ale to už by bylo někde jinde a třeba nám bude přáno a půjde to i přirozenou cestou.
Jsme rádi, že jsem změnila gynekologa a následně i CAR. Tentokrát nám byla doporučena Repromeda v Brně. Pevně doufám, že nás tu nepoženou hned na IVF, ale budeme to řešit jinými variantami, zda to bude možné.Cesta za miminkem je někdy dlouhá a trnitá, ale zkusit se má vše a my chceme bojovat, snad se nám zadaří.
Nemáte, prosím, někdo zkušenosti s touto klinikou Repromeda? Rovněž jsme slyšeli dobré recenze na Obilňák v Brně. Budu vděčna za každou radu.
Arny
P.S. Na závěr bych chtěla moc, moc pogratulovat Maru z deníčku Zebřiček k jejímu těhotenství. Maru, je to opravdu krásný zázrak, jsi pro všechny snažilky příkladem, že nic se nemá vzdávat, a že i zázraky se ději, Přeji bezproblémové těhotenství a především zdravé miminko.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Ditta77
Závislačka 4189 příspěvků 28.02.08 17:49

Arny-moc díky za opravdu zajímavý článek.......­...vyslovila si nahlas to, co já říkám a myslím si už dávno........­....sama jsem snažilka od srpna, od podzimu mám nějaké problémy, takže kdoví…taky to u nás možná bude dlouhá cesta za miminkem.Jedno zlatíčko už máme-8 letý.Otěhotněla jsem hned první měsíc a říkala jsem si, že to druhý dítko asi jen tak snadno nedostanu…To co píšeš, je hodně ze života a mně nezbývá než s tebou souhlasit.....Taky už se o tuhle problematiku zajímám a přesně si napsala o brněnský Unice to-co jsem si myslela už dávno… i podle zkušeností jiných snažilek.....­.Zajímavý je, že jakmile se u nich ocitne ženská, která má(prý) PCO, tak vždycky má její manžel špatný spermiogram a naopak.......A na­víc v hodně Carech se vůbec nezaobírají tím, jaká ta příčina může být- umužů-špatný spermiogram, když se často jedná třeba o banalitu, se kterou by se dalo něco dělat…přesně jak píšeš ty…nebo varikokélu u mužů…tam taky stačí poměrně nenáročný zákrok a je šance na rapidní zlepšení......jenže proč by se tím snažili zabývat, když je to pro ně vynikající byznys(myslím IVF+ICSI apod.)  Nehledě na to, že když má ženská PCO, tak mnohdy stačí skarifikace a vaječníky taky můžou fungovat normálně(aspoň nějakou dobu)........­............A­le, aby to někdo nepochopil tak, že odsuzuju všechny instituce, které se zabývají neplodností a pomáhají neplodným párům-to proboha né.......Jsou to odborníci a bohužel někdy opravdu jiná možnost, než umělé oplodnění prostě není.....jen jsem tím chtěla říct, že by někteří lékaři neměli zapomínat, že nejde jen o byznys, ale taky o lidskou duši.Že lidé, kteří se dostali do té neradostné situace a nedaří se jim počít, tak, že potřebují mít pocit, že se jim lékaři snaží pomoct a ne, že jim jde jen o peníze, nebo statistiku...­...........Já jsem totiž mezi nimi taky…mám strach, ne o to, že se vyskytnou problémy, ale o to, že nebude nikdo, kdo by mi s nimi pomohl.......­.........Tak ti Arny z celého srdce přeju, aby to všechno dopadlo, jak nejlépe může a brzy se pochlubíš se šťastnou zprávou............  

 
masajka
Kecalka 351 příspěvků 28.02.08 18:59

Ahoj Arny,
ač jsem ještě nikdy nereagovala na žádný článek u toho tvého mi to prostě nedá...... Jsem totiž taky bývalá pacientka drahé kliniky UNIKA v Brně a řeknu ti, že už by mě tam nedostal nikdo ani za milion !!!!! My jsme tam byli odesláni , protože manžel měl opravdu špatný spermiogram což panu Malému (záměrně píšu panu nikoli doktoru, protože tento člověk u mě doktor není) náramně nahrávalo, takže okamžitě jediná šance dárce… mě od stolu dle papíru od mojí lékařky naordinoval PCO a řekl, že prostě neovoluji !!!!! Do dneška nevím podle čeho tak usoudil. Asi, aby mě v této své teorii přesvědčil, tak mě vzal na ultrazvuk, jenže na ultrazvuku se ukázalo, že ovuluji a to ukázkově (jak mi později zdělila moje gyn.) on to ovšem komentoval tim, že tento měsíc je zřejmě vyjímka....... takže jediná šance u nás je IVF+ISCI+prodlou­žená kultivace a samozřejmě z dárcem !!!! Žádná vyšetření, prostě hotová věc !!!!! Načež jsem mu řekla, že tato varianta je pro nás nepřijatelná a vrátila mu kartičku, kterou jsem dostala na recepci s tím, že tady už určitě nepřijdeme. Patrně ho to vyvedlo z míry a jediné co mi řekl bylo : Ale je vám jasné, že vy dítě nikde mít nebudete !!!!!   
Celý rok nám trvalo než jsme se z této návštěvy vzpamatovali a mohli začít podstupovat další vyšetření a vůbec o tom mohli začít mluvit.. byl to rok plný beznadějě,  bolesti a zoufalství.....  

Píšu to proto, abych uchránila ostatní holky, které připadně uvažují o tom, že navštíví tuto kliniku. Ještě jsem nečetla, že by p. Malý někomu diagnostikoval něco jiného něž PCO a dárce…  

Arny zkus se podívat na stránky WWW.neplodnost.cz  na diskusní fórum, píšou tam mimo jiné dvě holky, které taky prošly unikou se stejnou diagnozou, odešly jinam a teď jsou obě těhulky, je to Pusik a cacovka, doufám, že se na mě nebudou zlobit, že tě na ně odkazuji.
Jestli jsem to správně pochopila tak Unika byla výborná klinika dokud od tamtud neodešla embrioložka a několik doktorů do Redrofitu ( doufám, že jsem ten název nezkomolila), takže teď drží prim právě redrofit myslím, že právě cacovka tam byla na poslední IVF a je teď těhu.  

Doufám, že jsem to napsala alespoň trošku srozumitelně, ještě teď to totiž ve mě vře a píšu jak mi myšlenky jdou.  

Moc ti přeju, aby se ti co nejdříve oběvily dvě tlustice !!!!!
Měj se pěkně masajka od zebřiček

 
lucikry
Ukecaná baba ;) 1776 příspěvků 28.02.08 20:16

Ahojky,
já mám taky podobný příběh. Bohužel podobně postupoval lékař s ostravské kliniky pro neplodnost. jediné vyšetření, které mi udělal byl odběr krve. Manžel také podstoupil odběr + spermiogram. Manžel byl v pořádku. U mě dle krve zjistil anovulaci.
Také jsem změnila jiného gynekologa. Ten mi nechal udělat vyšetření vaječníku - vše Ok, průchodné. Pak jsem se nechala odeslat na endokrinologii - i přes dobré výsledky s krve, štítná žláza nefungovala - po lécích se upravila. A na radu kamarádky jsem navštívila urologa. Problém jsem neměla žádný, ale i přesto jsem se léčila 3 měsíce na zánět. Navíc jsem cvičila u dr. Mojžíšovou.
A dnes po třech letech snažení,  mám již 16-ti měsíční Barunku. Počala jsem scela přirozeně. I já si dodnes pamatuju slova dr. Čermáka, který nám tvrdil, že děti přirozeně nebudu nikdy mít. No naštěstí se spletl. Jenže jediné jeho přání bylo vydělat na nás nějakou korunku do svého rozpočtu. O hledání příčiny neměl zájem. proč taky, že.
Takže to rozhodně nevzdávej. Tělo je chytré a pokud něco nefunguje, tak se blokne. Moc ti budu držet palečky, ať jsi i ty brzo těhulka.
Pa Lucka

 
Arny
Stálice 57 příspěvků 28.02.08 21:59

Milá Masajko,
tušila jsem, že nás, které máme podobný příběh z Unicy bude více. Také mnou clámá vztek, když si představím celý ten kolotoč na Unice a „zlatohrdlé řeči“ pana Malého. Závěr je takový, že tohle je prostě jen obchod. Někdo by argumentoval- „vždyť mají takovou úspěšnost!“ - na tohle jen mohu říci - „jak by ne, když na IVF posílají lidi, kteří to třeba ani nepotřebují, pak se daří“.
Jsem opravdu rozčílená, zláště když jsem se dozvěděla, že na manželům problém by stačila „jen“ antibiotika, a že moje diagnóza není taková (PCO) jak mi tvrdil pan Malý stejně jako Tobě, od stolu! Zdá se mi, že mnohé páry, které navštěvují Unicu, mají podobný scénář. V době, kdy jsem kliniku navštěvovala, jsem zaznamena rapidní změnu v lékařském týmu, pokaždé se mě ujal jiný doktor. Odchody lékařů mi už dehdy avizovaly, že tady nebude zřejmě něco v pořádku.
Pan Malý je podle mě arogantní člověk a především velký obchodník.  

 
Arny
Stálice 57 příspěvků 28.02.08 22:13

Ditto,
děkuji za reakci na můj článek. Přesně jak píšeš, když už se člověk ocitne v takového těžké situaci věří, že věda je tak daleko, že se jim bude snažit někdo pomoci a najde se řešení. Ale na Unice bylo jediným řešením jedině IVF. Když o tom moc člověk neví, uvěří a přijme co nabízejí. Až po neúspěších jsem hledala odpovědi. První chybou byla volba Unicy a to, že jsem od svého gynekologa měla odejít už dávno. Zdálo se mi, že nikdo nechce nic řešit. Též jsem vyčetla na netu  o skarifikaci (do té doby se žádný z lékařů nezmínil), vzhledem k dobrým výsledkům laparoskopie nebyla potřeba.
Jsem velice ráda, že jsem změnila gynekologa a opustila Unicu. A především jsem moc vděčná mé nové paní gynekoložce, která manžela odeslala k prof.Věžníkovi a mě na laparoskopii. Vzala to za správný konec. Myslím, že jsem našla opravdu TY, KTEŘÍ POMÁHAJÍ a chtějí pomáhat a především odhalují a odstraňují příčiny proč to nejde. Dodávají mi tak sílu dál bojovat, nevzdávat se a dávají naději , že vždy je řešní a, že by to snad mohlo jít i samo. Pan Malý z Unicy, to viděl přesně naopak, on totiž nic hledat nechtěl, chtěl vydělávat a hlavně mít dobré STATISTIKY!
Jistě, těhotná ještě nejsem, ale alespoň se něco děje  a mám kolem sebe konečně lidi, kterým věřím a i já věřím na úspěch. Teď ješte zvolit tu správnou kliniku (CAR), kde nám s tím budou chtít pomoci.

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 618 příspěvků 29.02.08 09:20

Ahojky, ani mně to nedá abych nepřidala jeden svůj názor a svou zkušenost, jak jinak než taky se „slavnou“ Unicou. Po roce a půl snažení s doktorkou, která mi udělala maximálně 1× za dva měsíce ultrazvuk (těsně po menstruaci) a zmohla se jen na povzdechnutí: „Ach jo, já fakt nevím co s váma… a měla za sebou pouze laparoskopii na vlastní žádost,“ jsem se rozhodla k radikálnímu řešení, sama, bez doporučení, jsem zavolala do Unicy - na doporučení kamarádky, která má údajně s jejich přístupem jen ty nejlepší zkušeností. Příjemně mě překvapilo že mě objednali hned za dva dny - a tím taky všechno příjemné s touto klinikou pro mě skončilo.
Spermiogram, který vyšel u naší doktorky nadprůměrně, byl najednou mírně pod průměrem, prý nic špatnýho, ale ani nic dobrýho. U mně diagnostikoval syndrom PCO - stejně jako u tebe, tenkrát mě ani nenapadlo že by to nemusela být pravda, ani mi nepřišlo zvláštní, že tuhle diagnózu stanovil přesně v den mé MS. Aniž by řešil cokoli jiného, navrhl IVF, kterou jsme nejprve zamítli z toho důvodu, že bych v té době byla ještě samoplátce a chtěli jsme počkat necelý rok, kdy by IVF hradila pojišťovna (nebo aspoň její část). Doktor se na to rozhodně netvářil nijak nadšeně, taky mi tvrdil, že jestli dítě opravdu chci, měla bych dát na jeho názor, ale když pak pochopil, že to myslím smrtelně vážně, navrhl další variantu - IUI, ale prý jen v tom případě, že spermiogram bude vynikající.
Na kontrolní spermouš jsme šli asi za dva měsíce, druhý den jsem si měla volat na výsledky. Zažila jsem největší šok, protože tentýž doktor (tuším že se jmenoval Otevřel) mi sdělil, že:  ten spermiogram je hroznej, s tímhle máte šanci maximálně 10% na přirozené početí, ale to nevidím moc reálně, podle mého názoru je jediná šance IVF, jinak děti mít nemusíte vůbec. Smůla, no, bohužel. Nezmohla jsem se ani na slovo a ještě jednou jsem se ujistila, že ta IUI je opravdu bez šance a když mi to potvrdil a já zjišťovala co dalšího by doporučil, řekl mi že nic, jen to IVF a kdyby se to nepovedlo takhle, tak s dárkyní nebo dárcem. Žádné další vyšetření, žádný jiný postup. Když jsem mu opět vysvětlila, že základních 70 000 Kč teď opravdu nenašetříme, tudíž na IVF nemůžeme, řekl mi, ať se teda stavím za ten rok až na IVF přispěje pojišťovna. A opět to jeho: Je to smůla, no, ale bohužel…
Brečela jsem celý dopoledne a měla po náladě, přesto jsem byla rozhodnutá, že to nevzdáme a zkusímě štěstí jinde. Změnila jsem gynekologa, který mi okamžitě na:,–(il hormony, změnila jsem i CAR - začala jsem chodit do Fertimedu, na který teď nedám dopustit. Okamžitě se začaly dít věci - manželovo další vyšetření, vyšetření mých hormonů, několikrát do měsíce folikulometrie, pregnyl, IUI a ujištění, že spermiogram rozhodně není mizernej, jak nám řekli v Unice. všechno nám krásně vysvětlili, na poslední cyklus jsem dostala i Utrogestan… Folikuly jsme měla nádherný, sice zřejmě po Clomhexalu, ale byly tam.
A výsledek? Jsem na konci 9 týdne a každému, kdo se mě zeptá na radu kam do CARu, poradím okamžitě Fertimed. Prostředí, přístup, ani odbornost, se s Unicou prostě srovnat nedají. Všechno je tam osobní, příjemné, každý mi všechno vždycky vysvětlil a zadařilo se nám bez jakéhokoli IVF, bez cizí spermie i bez cizího vajíčka.
Moje rada je - rozhodně to nevzdávej a bojuj, my jsme čekali sice jen necelé dva roky, ale i to byla věčnost, záhul na psychiku, těžká zkouška našeho manželství, pocit beznaděje a neštěstí, ale vyšlo nám to. Neváhej změnit CAR klidně i 50×, když nebudeš spokojená, trvej si na svým a nedělej nic, co by jsi nezvládla. Myslím, že teď jste na dobré cestě, už se aspoň ví v čem je problém a snad i jak jej řešit. Držím palečky ať štěstíčko výjde a vás čeká stejně příjemný šok, jako mě a mého manžela.
Filipina z Psychiky snažilky

 
Maru
Závislačka 3427 příspěvků 03.03.08 10:59

Ahoj Arny,
teda holka máš toho za sebou spoustu a mrzí mě, že takové špatné zkušenosti s CAR. Ale určitě se blýská na lepší časy a brzo se dočkáte miminka. Budu držet kopýtka co mi budou síly stačit. Tvůj deníčk mě hrozně milě dojal, ukáplo i pár slziček a moc děkuju za všechna ta hezká slova, která jsi mě a zebřičkám napsala.
A určitě přijď někdy nakouknout k nám do denčíku, rády tě uvidíme a  nalijeme ti optimismus do žil :-)
A teď speciálně pro tebe posílám spoustu těhuprskanečků - věřím,ž epřinesou štěstíčko.
PRSK PRSK PRSK PRSK
PRSK PRSK PRSK PRSK
PRSK PRSK PRSK PRSK
PRSK PRSK PRSK PRSK
PRSK PRSK PRSK PRSK  

Maru

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama