Trable s příjmením

O životě

Jak jsem byla naivní, když jsem se těšila, až se vdám a budu se jmenovat jinak. Od narození jsem měla později velice známé příjmení. Slýchávala jsem často otázku, zda nejsem příbuzná.

Dnes jsem byla v lékárně a paní, když si přečetla mé jméno na receptu, se zeptala, jestli nejsem příbuzná jednoho politika, protože máme stejné příjmení. S radostí jsem odpověděla, že ne. Jelikož se s touto otázkou setkávám už od dětství rozhodla jsem se podělit o moje trable s dvěma příjmeními.

Vše pěkně popořádku. Od narození jsem měla stejné příjmení jako jeden pán z harvardských fondů. Když se tento pán dostal do podvědomí lidí, nebyl snad den, aby se mě někdo nezeptal na příbuzenský vztah s ním. Stále jsem odpovídala, že ne. Chodila jsem jěště do školy. Občas jsem měla dny, kdy jsem se těšila až se vdám a budu se jmenovat jinak.

Jak jsem byla naivní. Bylo několik lásek, jejichž příjmení se nedala s nikým spojovat. Jenže pak přišla jedna láska, kterou jsem si vzala a s ní i příjmení. V té době se tak jmenoval jen jeden zpěvák, ne moc známý. Tak jsem si říkala, že je to lepší než to rodné. Jak jsem se spletla. Dnes se do podvědomí lidí dostal i on a ještě jeden zpěvák a politik. Otázek o příbuzenském vztahu s některým z nich jsem se nezbavila.

Když jsem čekala první dítě tak se manželovi líbilo stejné jméno jako toho zpěváka, ale mě ne. Byla jsem rozhodnuta, že se syn bude jmenovat Dominik. Jenže byla doba olympiády v Naganu a s Dominikem (Hašek) se roztrhl pytel. Jen za tu dobu, co jsem byla v porodnici, jich přišlo na svět 7. Tak jsem ustoupila a vznikl kompromis. Syn má stejné jméno jako zpěvák jen trochu upravené.

Když se narodil další syn dostal jméno po manželově otci a mém dědečkovi. Krátce na to se objevil v povědomí další zpěvák,který má stejné jméno i příjmení jako druhý syn. Není to tak dávno, co se do povědomí lidí dostal i jeden ze současných politiků se stejným příjmením.

Takže jsem se nezbavila známého příjmení ani já ale ani moje děti. Malý to ještě nechápe ale ten větší už také slýchá otázku: nejste jeho příbuzný?. Bude v nich ale jeden rozdíl. Moji synové nebudou zpěváci. Ten větší bude nejspíš sportovec, u malého to ještě nevíme, ale asi bude cestovat, zajímá ho zeměpis.

Hodnotilo 11 lidí. Score 2.3.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
eVerča
Ukecaná baba ;) 1598 příspěvků 03.04.11 09:57

takhle si pod tím moc nepředstavíme :nevim: Mohla jsi uvést alespoň ta křestní jména :kytka:

 
finduska
Extra třída :D 13661 příspěvků 03.04.11 10:18

Barta to asi nebude? To bylo jedine co mi napadlo pri kouknouti na jmena:-]

 
TereuliJa
Ukecaná baba ;) 2088 příspěvků 03.04.11 11:06

Mému synovi jsem dala jméno jako má bůj brácha brotože se mi moc líbí Lukášek.(A příj­mení má mé, jelikož až se s přítelem vemem chceme si nechat moje, přítel má německé a nechce ho :-D.) Jenomže jsme se přestěhovali blízko k rodině a trvalý pobyt jsme nahlásili tam. Protože v podnájmu to nejde. No a když přišel Lukáškovi dopis od VZP s kartičkou tak si ho vyzvedl samozdřejmě můj brácha a moc se divil co mu pojištovna chce :-DD. No vše se vysvětlilo, :-D :-D :-D :mavam:

 
madlicka
Kelišová 6473 příspěvků 03.04.11 14:14

kožená a kalousková asi. :-D

 
DMartina
Zasloužilá kecalka 565 příspěvků 03.04.11 15:22

To teda musím říct, že moc nevím, na co si pisatelko, stěžuješ… Jméno Kožená (soudím dle Harvardských fondů) není žádná katastrofa a fakt musíš mít asi smůlu na lidi, které napadne jen tahle asociace.. Mě by třeba napadla Magdalena Kožená…
Pokud to druhé je Kalousek, tak co, jako?
My jsme Dvořákovi. Náš syn se dokonce jmenuje Tomáš… nevím, jaký z něj vyroste sportovec, ale nijak mě netrápí, když někdo poznamená „jako ten desetibojař“… Myslím, že obě tvá příjmení jsou krásně vhodná k tomu, aby se k nim hodilo jakékoli křestní jméno… žádné R, Ř, Š… nestane se nic, když se tvé dítě bude jmenovat Alfréd, Sebastian ani Honza…

 
Anulka
Ukecaná baba ;) 2236 příspěvků 03.04.11 17:20

já byla za svobodna Havlová a dodnes, když se mě zeptají na rodné příjmení, tak se každý prá, jestli nejsem příbuzná. Když jsem se vdala, tak jsem myslela, že to bude lepší, jenže mé příjmení je maďarského původu začíná na SZ (čte se jako S) a tady na ostravsku to čte každý po polsky či německy jako Š. Takže 90% lidí nám příjmení komolí, synové zvažují, že by si časem počátek příjmení nechali zjednodušit na „S“. Se jmény to bylo tak, že nejstarší syn má po mém bráchovi, druhý po manž., u třetího jsem si jméno prosadila já (líbil se mi za mlada herec Vašut, tak syn je Marek) a dcera u té byl se jménem boj. Já chtěla Viktorku, a kluci nejstarší Beatrice, prostřední Valerii a nejml. byl od 5.let zamilován do Elišky „ze mlejne“, tak máme Elišku-pokud by to byl kluk, tak by to byl Štěpán.

 
nakukovatelka
Závislačka 4174 příspěvků 03.04.11 19:55

Ahoj, trochu to znam, ja mam ted i za svobodna prijmeni cizi. Takze uz jsem zvykla svoje prijmeni rovnou spelovat, protoze v 99% pripadu kdyz to reknu rovnou, tak nez se stacim nadechnout a rict „pise se to …“, uz je zacatek napsan blbe :roll:
Obcas zavidim Novakovejm a Prochazkovejm, ze tohle neznaj :lol:

 
Dellynka  03.04.11 20:15

Hold příjmení si nevybíráme :-D .Já mám německé příjmení,ale počeštělý a často se mi stává jestli se píše německy nebo česky :-P .
Ted jsem si vzpomněla jednou semnou byla v lázních slečna,která se jmenovala Lucie Bílá a nebyla to naše slavice :-D

 
Pinkie
Kelišová 5178 příspěvků 03.04.11 20:29

To je strašně zmatečný, bez znalosti toho příjmení je ten článek šíleně zamotanej. :wink:

 
piskle2
Ukecaná baba ;) 1570 příspěvků 03.04.11 20:59

pro Nakukovatelku:

:) Já se za svobodna jmenovala Adamcová a v mém okolí jich byly snad i desítky. No a pak jsem se vdala a jmenuji se Procházková. Světe div se, oni se snad namnožili :D

Většinou zde je otázka, zda se píši se s nebo z. :)

 
jjelena  03.04.11 21:47

Haha, tak tenhle článek mi připomíná mě. Za svobodna jsem měla politické jméno, jen s tím rozdílem, že u mě ten příbuzenský vztah byl a dost blízký - děda politik. Vdala jsem se za nositele jména zcela normálního, ne ale běžnýho a jen díky spojitosti s jednou fakt vtipnou a notoricky známou postavou z úžasný český komedie, dost lidí při představování pobavím. Naše jméno se užívá díky filmu i jako hláška. :roll:

Bratranec - současný politik, má naštěstí příjmení jiný a spojitost ve jménech tu naštěstí není.

 
jjelena  03.04.11 21:53

Jinak za mě je to taky Bárta - Dan, Václav, a Vít :-D

 
Brontik
Kelišová 7009 příspěvků 03.04.11 22:21

pískle2:
Se mnou do školy na střední, ale do jiné třídy chodily 2 Petry. Jedna se jmenovala Vochosková, druhá Vochozková…

A kolegyně z práce si ani svatbou k jinému příjmení nepomohla… Vzala si kluka se stejným příjmením jako měla ona.
Po svatbě měla výhodu, že nemusela měnit řidičák a spoustu jiných dokladů, jenom OP. ;)

U mamky v práci si zas dělali legraci z paní, která když se vdala, se začala jmenovat Svobodná. A prej, proč se vdávala, když je zase Svobodná… ;)

 
zuzukaa  03.04.11 23:51

tak to se omlouvam ale tenhle denicek sem teda vubec nepochopila aspon zakladatelko si mohla napsat ty prijmeni :pocitac: :nevim:

 
DaiquiriQ
Kelišová 6299 příspěvků 04.04.11 07:15

Já jsem od narození Dagmar Zemanová a nějak to přecházím…abych každému vysvětlovala, že Veškrnová jsem nikdy nebyla a za Zemana jsem se taky nevdala… :dance: Už se těším, až se opravdu vdám… :mrgreen:

 
Novire
Neúnavná pisatelka 19379 příspěvků 04.04.11 07:25

Já mám jenom technickou - příjmení se nedostalo do PODVĚDOMÍ, ale do POVĚDOMÍ. Prosím neplést, je to dost rozdíl.

 
Evick1
Kecalka 209 příspěvků 04.04.11 10:00

Bez příjmení je to jako bez konce :mrgreen: no já jsem měla dlouhatánské německé příjmení také je možné ho spojovot ale s historickou osobností a kamkoliv jsem přišla: „Jméno a příjmení!“ já na to: „moment dám vám občanku“ ona:„Tak stačí říct né?!“ a já to : ta a ta (a když už jsme u neříkání taky příjmení neřeknu) paní na přepážce: „aha tak to raději tu občanku“ :zed: ale musím tedy říct že když jsem se vdávala tak mi bylo líto že o něj příjdu.. takových nováků je všude spousta.. já na něj byla hrdá :srdce:

 
Sylvii
Závislačka 3953 příspěvků 04.04.11 11:18

:-) hele, ale to přeci není žádná tragedie, ne :-) příjmení je prostě míň než lidí.. těžko může každý chtít svoje originální.. a to že se tě občas někdo zeptá, jestli nejsi s někým spřízněná? no co.. nejsem a je to :-)
Já byla za mlada Kroupová.. na základce na mě jeden kluk volal posrancová, bo v té době byl jistý pan Kroupa poslancem.. Hm.. a co, no :-)
TeĎ mám bezva jméno.. ale také ho všichni komolí. Jsem Mafková.. a kdykoliv se kamkoliv objednám, nakonec mě nemůžou najít.. většinou si píšou Mašková.. a to vždycky hláskuju.. :-)
Prostě jmenovat se jako někdo známý.. takových lidí je mraky!!! :-) je lepší to neprožívat :-D a pokud by vám to tak moc vadilo.. i příjmení se dá změnit..
Ještě tedy musím dodat, že jsem své původní příjmení fakt nesnášela.. ale vůbec ne proto, že se tak jmenoval nějaký poslanec.. :-) prostě se mi nelíbilo.
Takže úplně chápu, že se někdo těší, až se příjmení zbaví :-)

Příspěvek upraven 04.04.11 v 11:21

 
Sylvii
Závislačka 3953 příspěvků 04.04.11 11:32

PS: a přesně, jak už někdo psal.. pokud by někdo řekl Kožená, napadne mě daleko spíš Magdaléna :-) A Kalouska znám taky a nikdy by mě nenapadlo ho kvůli tomu, že se jmenuje stejně jako nějaký politik, vnímat nějak jinak, než kdyby se jmenoval třeba Konopný :)

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 04.04.11 11:56

Tak s příjmením jsem si užila do sytosti. Mě se spíše ve škole posmívali, měla kvůli příjmení jsem hanlivou přezdívku…nakopat těm malejm zmetkům zadky…no jo jenže outsider, to prostě nešlo.

V létě si budu brát přítele s příjmením, které je za trest. Za prvé se plete s jedním cikánským příjmením( normální romové prominou) a za druhé je tam dvojité W a dvě T, navíc je dlouhé a k mému jménu Miroslava, to je taky dost dobrý :roll:

Můj přítel už leta, když někomu nechce vysvětlovat, jak má jeho příjmení vyslovovat nebo napsat, tak se představuje „Šťastný“ :mrgreen: a má klid :lol:

 
Gretchen
Zasloužilá kecalka 572 příspěvků 04.04.11 12:32

Já jsem se za svobodna jmenovala Smatanová a samozřejmě si to všichni pletli se Smetanovou, nejvíc mě vytáčelo, když jsem to svoje příjmení někam psala a pak jsem byla tázána, zda jsem ho náhodou nenapsala špatně :pocitac: A když jsem se jednou přihlašovala do knihovny, tak paní knihovnice mi do kartičky vypsala Smetanová, i když u toho měla v ruce mojí občanku :pocitac: A po svatbě jsem si taky moc nepolepšila - jmenuju se Bottová a všude musím už dopředu hlásit, že je to s dvěma t :roll: ale kupodivu pochopit ta dvě t dělá lidem míň problémů, než svého času pochopit, že jsem (byla) opravdu Smatanová s A a ne s E :nevim:

 
Evick1
Kecalka 209 příspěvků 04.04.11 12:34

júúú já jsem taky měla w a dvě tt :D ale w mi zůstalo.. ale co už byla jsem Kuttelwascherová :mrgreen:

 
surikataXY
Echt Kelišová 9518 příspěvků 04.04.11 12:59

tak ja mam taky zname prijmeni - Galatikova - pibuzensky vztah tam je, ale s rodinou very Galatikove jsme se nikdy nestykali…kaz­dopadne mi nikdy nevadilo, ze se me lidi ptaji, jestli jsme pribuzne…moje detska zubarka mi dokonce rikala Verusko :lol:
za mesic se vdavam a bude ze me Chlopčíková - meho pritele se zase obcas ptaji, jestli je pribuzny Zdenka Chlopčíka ze Stardance :lol:

 
teredes
Kelišová 6266 příspěvků 04.04.11 14:32

Spoluzacka byla Michetschlagerova. Kdyz vyucujici vyvolaval na zkouseni a zacal u toho koktat, tak se zvedala a automaticky sla k tabuli :-) . A moje maminka je rozena Hoznauerova. Taky dobry :mrgreen:

 
petull.a1
Ukecaná baba ;) 1002 příspěvků 04.04.11 14:46

Náhodou mně se tento deníček líbí, aspoň jsem musela zapnout mozek a příjmení si domyslet :mrgreen:

Já jsem vyvdala příjmení Jungmannová a pár lidí se mě už zeptalo, zda jsme potomci Josefa Jungmanna (který navíc v našem kraji žil). No tak potomci ne, ale nějakej společnej pra… pra… pra… tam je :wink: Akorát mě tedy štve, když to někdo napíše s jedním „n“. Jo, a polepšila jsem si - za svobodna jsem byla Kozlová :mrgreen: Sestřenka je na tom hůř, ta se ze slečny Kozlové stala paní Ptáčkovou :mrgreen: A v práci se mnou byla jedna kolegyně, která měla příjmení jako strom, a druhá, která se jmenovala jako jeden pták, tak jsem si dělala srandu a říkala jsem, že je to u nás něco mezi statkem a lesem :mrgreen:

 
Sylvii
Závislačka 3953 příspěvků 04.04.11 18:20

AHOJ HOLKY :-)

děkuju za přijetí.. diskutuju s Borůvkou na skorodvojčatech, tak jsem jí zneužila, abych si pokecala s holkama z Prahy :-) jsem z Hůrky / Nových Butovic..

omlouvám se, nejsem kecací typ, který by u PC mohl být celý den.. chodím do práce (střídáme se s mužíkem), večer zpívám a diriguju. prostě jsem hodně mimo.

Ale že bych nic neříkala, to zas ne..
tak uvidíme :-) teba mě zas brzo vyhodíte.

teď se omlouvám ale běžím zpívat :-)
zkusím trochu dočíst a zorientovat se v noci..

papa

 
ANEBjája
Závislačka 4275 příspěvků 05.01.12 15:32

i když starší deníček, musím si taky postěžovat - moje máma je politik, hodně vysoko, i když ne celorepublikově na očích, tak ve městě a okolí samozřejmě všichni ví. těšila jsem se, až se vdám, ze stejného důvodu. protože u mě je ještě ten bonus, že si půlka lidí myslí, že jste všade protekčně - na škole, na brigádě, na úřadě že vám všechno vyřídí nejlíp okamžitě a zadarmo… no a i když jsem se vdala, mám smůlu. do svých 20 let, kdy se tak stalo, jsem se vybarvila jako hodně povedená kopie mojí mámy, takže už mě poznávají i lidi, co moje jméno neznají. naposledy paní ve frontě na šunku v místním supermarketu. ach jo :(

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama