Už nikdy víc!

Můj snad nekonečné dlouhý porod.

*

Ahoj, ráda bych se podělila o svůj porod. Na začátek bych ráda napsala, že jsem za celé těhotenství neměla žádné problémy, vše probíhalo tak, jak má, přes to všechno, jsem nedokázala syna donosit a přijdu si jako špatná máma.

Jak jsem psala, vše probíhalo tak, jak má, až do začátku února. V prvním týdnu jsem se začala cítit nějak divně a mít pocit, že malý se narodí dřív. Bříško mi spadlo docela rychle dolů, a všichni jsme čekali, jestli to bude něco znamenat, nebo ne. Na Valentýna 14.2.2020 bylo vše stejné, dali jsme si s přítelem večeři, pak jsem si šla na chvíli lehnout a v tu chvíli jsem to viděla. Mé bříško, které jinak bylo krásně kulaté, vypadalo najednou jako vyfouklý balón. Tak, jak jsem vždy cítila malého a věděla, že v bříšku je, teď jsem měla pocit, že tam prostě není. Bříško bylo neskutečně měkké, a vypadala jsem už spíš jako po porodu.

Zhruba po hodince, jsem si šla dát kávu, a jakmile jsem dosedla na židli, myslela jsem si, že jsem se počůrala. Nějak jsem to neřešila, jenže po chvilce to začalo být častější, a to už mi přišlo zvláštní. Šla jsem tedy do sprchy, dobalit si tašku do porodnice a jeli jsme.

V porodnici udělali test na plodovou vodu, a k mému zděšení to vyšlo pozitivně. Ten den jsem byla 36+1tt. Udělal se monitor, vše bylo v pořádku a dali mě na pokoj. Napíchli mi kapačku s antibiotiky a řekli, že počkáme další den, jestli se to rozjede.

V sobotu 15.2. se pořád nic nedělo. Chodila jsem pořád do sprchy, abych tomu pomohla, snažila jsem se skákat na míči, ale nic nepomáhalo. Večer proběhla kontrola, byla jsem pořád na 2 prsty těsně, v neděli se mělo začít vyvolávat.

V neděli 16.2. v 9 hod. ráno, mi zavedli první tabletu na vyvolání. Bolesti začaly za cca hodinku. Ale bylo to jako slabá MS. Pořád jsem byla ve sprše, ale žádná změna. V 15 hod. přišel doktor mě zkontrolovat. Nález pořád stejný. V 16 hod. zavedena další tableta. Bolesti silnější a musela jsem prodýchávat. Byla jsem ráda, že se konečně něco děje.
Radost mě přešla večer ve 20 hod. Nález pořád stejný. Pan doktor řekl, že zavedeme do čípku tyčinky a do rána bych měla porodit. Když tyčinky zaváděl, brečela jsem jak malá holka, ale to jsem ještě nečekala, jak bolí, když vám ty tyčinky musí ucpat suchým obvazem, aby nevypadly. To už jsem se modlila, abych začala rodit.

17.2. ráno, nález pořád stejný a doktor nechápal, jak je to možné. Ale konečně mi bylo nabídnuto, že mi dají kapačku s oxytocinem a to už určitě pomůže. Na jednu stranu jsem nevěřila, ale na druhou jsem to chtěla mít už za sebou.

V 9 hod. ráno jsem šla na porodní box, dali mi kapačku s oxytocinem a za půl hodiny to začalo. Z ničeho nic byly bolesti jako blázen snad v kuse. Měla jsem pocit, že je to jedna veliká bolest, která nekončí. Přítel mi byl velikou oporou, i přesto, že dle jeho slov si přišel zbytečný. Mně stačilo jen to, že byl vedle mě a otevíral mi okno, jelikož mi bylo hrozné vedro, a když jsem chtěla napít, podal mi pití.

Po 3 hodinách bolestí, nález pořád stejný, pořád na 2 prsty. To už jsem začala křičet, že to přece není normální, když to takhle nepostupuje, že chci císařský řez. Sestra mi nabídla epidural nebo kapačku, která zastaví bolesti. No pardon, ale kapačku na zastavení bolestí vážně nechci, když konečně po 3 dnech se něco děje. A epiduralu jsem se bála, jako čert kříže. Poprosila jsem o rajský plyn.

Rajský plyn měl spíše placebo efekt, protože bolesti byly stále, ale nějak jsem je neřešila, protože jsem byla dost mimo. Ale k něčemu byl dobrý, po hodině už jsem byla na 5 prstů. Sláva. No ale nastal problém, měla jsem hrozné nutkání tlačit. Nešlo to ovládat.

Když přišla sestra, říkala jsem, že mě to nutí tlačit, tak mě zkontrolovala a řekla, že tlačit nesmím. No hezky se to řekne, ale hůř dělá. Prostě to nešlo, takže jsem začala tlačit při 5 prstech. Ve 13:45 přišla sestra, že půjdeme do sprchy a dojdu si na záchod. Já v tu chvíli byla ráda, že dýchám, a ještě abych někam chodila. Řekla, že si mě nejdříve zkontroluje a půjdeme. Už jsem to chtěla mít za sebou. Najednou se ozvalo „Tak nikam nejdeme, jste na 9 prstů, už půjdeme tlačit.“ No v tu chvíli jsem měla tolik sil, že nechápu, kde jsem to vzala.

Ve 14 hod. už vše šlo do finále. Konečně. Začala jsem tlačit a myslela, že to bude rychlovka. Ale malý prostě ne a ne jít ven. Po každé kontrakci, zaklouzl zase zpátky. Při každé kontrakci jsem stihla tlačit 3×. Doktor provedl nástřih, aby malému pomohl ven. Při 4. kontrakci už mi sestra tlačila na bříško a přítel mi držel hlavu na prsou. Malý se narodil na další kontrakci ve 14:26 hod. s váhou 2 710 g a 48 cm. Takový drobeček a dal mi takhle zabrat.

Čekala jsem, že porod bolí, ale že můj první porod bude takhle nekonečný, to mě ani ve snu nenapadlo. Od začátku odtoku plodové vody se malý narodil za 64 hodin. Bylo to nekonečné, ale hned jak mi ho položili na břicho, chtěla jsem si ho vzít do ruky. Dostala jsem vynadáno, že na něho nesmím sahat. Nakonec jsem měla jen 3 stehy, ale tajně doufám, že jestli se rozhodneme, mít ještě jedno mimčo, že porod bude rychlejší. Tohle už nikdy víc!

Váš příspěvek

Odesílám...
3422
6.7.20 02:53

No teda, uf, ještě, že jste oba v pořádku. Pro větší úspěch u dalšího mimča si raději najděte jinou porodnici. Nedivím se, že máš pocity, jaké máš, podle popisu jde totiž o naprosto mizerně (a místy non lege artis, viz tlak na fundus) vedený porod. A u věty, kdy cizí člověk zakazuje po všech směrech způsobilé matce sahat na její vlastní dítě, se mi regulérně otevírá kudla v kapse. Takhle by to být opravdu nemělo.

Příspěvek upraven 06.07.20 v 02:59

 • Nahlásit
 • Zmínit
1667
6.7.20 07:32

No me dite na bricho nedali a ukazali mi ji a taky mi rekli ze nesmim na ni sahnout. Pomalu jsem se jim jeste omluvila. Pak kdyz mi ji dali k prsu, tak uz jsem mohla. Ty 2 hodiny na porodnim sale byla dcera v takove plastove bedynce vedle. A nedosahla jsem na ni. Poradne osahat jsem si ji mohla az po tech 6 hodinach na pokoji. A muj porod je na denicek. Jak se da na sestinedeli v jidelne udelat skoro prirozeny porod.

 • Nahlásit
 • Zmínit
8352
6.7.20 08:21

@Lerista :palec: v jídelně? 8o Která porodnice má na 6nedeli jídelnu, to slyším prvně? No tak šup sem s denickem :lol: :mavam:

Příspěvek upraven 06.07.20 v 08:22

 • Nahlásit
 • Zmínit
1667
6.7.20 08:25

@Jahudka82 v CB. Klasicka jidelna. Na pokoji jsme nejedly. Ta stara porodnice. Je to uz 8 let. Ted postavili novou a tam je to mozna jinak. A roc by maminky nejedly v jidelne? Ja tam stravila uplne celou 1. dobu porodni. Zadny porodni sal, ale jidelna.

Příspěvek upraven 06.07.20 v 08:29

 • Nahlásit
 • Zmínit
3373
6.7.20 08:27

Tak to tedy fuj. Hlavně že jste v pořádku. Přístup absolutně děs, osobně by se mi nelíbil ani postup… :zed: :zed:.
Jak nesmět sahat po porodu u nás ihned mimčo dávají tzv. Kůži na kůži a je to úžasné :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
700
6.7.20 08:58

Jeeeeezis vy jste haklive, pred 35 lety byste rodily bez partnera, po klystyru, na hekarne kde by vas bylo 6-10. Na druhou stranu monitor jen kratce pri prijmu, jinak sestra dokazala naslouchatkem a pohmatem zjistit polohu plodu, oxytocin byl drahy, takze se necpal kazde na potkani. Jo a poslouchaly jsme, co nam rikaji, protoze jsme zdravotnikum verily. Po porodu vam dite ukazali a odnesli zvazit a zmerit, pak vam je dali na chvili pochovat a pak jste mely da poporodnim 2 hodky klid. Jo a na kojeni vam dite nosili co 3 hodiny, posledni doba kdy jste mely klid, doma pak nastoupil klasicky kolotoc - domacnost, pliny, dite, manzel, vareni atd. A zvladly jsme to.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2779
6.7.20 09:21

@Ba412 a děti jste tatínkům ukazovaly z okna, protože neměli na oddělení přístup. Přežily jste to, to zase jo, ale nic jiného vám nezbývalo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
700
6.7.20 09:47

@Veveří nevim, jestli bych partnera u porodu chtela. Oba porody jsem mela pohodove, ale nevim, jestli by to partner ustal. Mne samotnou rodil mlady doktor, ktery pred tydnem rodil vlastni zenu a rikal, ze to byla chyba.

 • Nahlásit
 • Zmínit
6.7.20 09:51

@Ba412 a máte na to jen ty nejlepší vzpomínky a vzpomínáte se slzickou v oku.

 • Nahlásit
 • Zmínit
8352
6.7.20 10:56

@Lerista Ahaaa, tak v Plzni se jí vše normálně u stolku na pokoji. A musíš si dojít na chodbu pro tác a zase ho odnést. Po císaři fakt super. Tak jsme se střídaly, kdo zrovna mohl, donesl jídlo i ostatním. A kdo to nestihl za cca 40 min, bo třeba zrovna kojil, měl smůlu… Takže děti jste daly sestrickam a šly dlabat? ;) Doma už pak takový luxus nemas, tak proč ne, zejo :lol: :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
700
6.7.20 10:58

@Koblizkova1980 porod beru jako proces jak se dite dostane na svet. Nic vic, nic min. Uspech je, kdyz to preziji oba, tedy matka a dite a ve zdravi. Nic vic od porodu necekam. Mnohem dulezitejsi je dalsi vyvoj a vychova.

 • Nahlásit
 • Zmínit
8352
6.7.20 11:10

@Ba412 Je fakt, že tehdy ale taky sla každá druhá mamina z porodnice s receptem na UM, protože se tímhle stylem nerozkojily. Ale zase si tam odpocinuly, když jim na pokoji nebekaly mimina na střídačku. Já šla s 1.ditetem domu v dost bidnym stavu, za 3,5 dne jsem naspala max 2h a to ještě ne v kuse. A doma jsem pak nebyla pořádně schopna spát celý šestinedělí. Hormony na pochodu, psychika z nevyspani v háji, naštěstí aspoň mlíko teklo proudem, ale byla jsem tehdy spíš zrala na AD a zastavení laktace :zed: S 2.uz to bylo lepší. U 1.porodu jsem chlapa měla, u 2. jsem ho poslala domů a nelituju :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
8352
6.7.20 11:17

@Ba412 Hm, to asi není nejlepší nápad, horší jak učit vlastní dítě ve škole… Mámy nadrizeny manžel je gynekolog a má v péči min. polovinu jejich „ústavu“ :mrgreen: Kamos porodník byl prý jednou dost v rozpacích, když mu přivezli na oddělení nějakou jeho kamarádku, rudý oba a sestřička to rozstipla hláškou „no co, však ta vaše není první, kterou pan doktor viděl“ :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3422
6.7.20 12:37

@Ba412 A když se to tak dělalo kdysi, znamená to, že to bylo správně! Stejně jako mlácení děti rákoskami a opium do mléka pro klidné spaní <3

 • Nahlásit
 • Zmínit
700
6.7.20 12:38

@Jahudka82 Ja sla z porodnice jako plne kojici ale do konce sestinedeli diky tomu ficaku doma slo kojeni do haje. A to mi mliko teklo proudem.

 • Nahlásit
 • Zmínit
700
6.7.20 12:40

@SlečnaDahlia no ono nekdy skoda rany, ktera vedle padne.

 • Nahlásit
 • Zmínit
6.7.20 13:18

@Ba412 ne všechny to tak máme, že se snažíme pouze porod přežít.
Ony existují i porody hezké, ze kterého si ženy odnášejí krásné zážitky na celý život. Ale všimla jsem si, že ženy s hnusnymi zážitky, ktere si u porodu neuměly nebo nemohly říct co a jak chtějí, to nehodlají druhým ženám dopřát. Musí jim jejich pocity dehonestovat, za každou cenu je urazet, snižovat. Když mám já za sebou hnusný porod, tak ho musí mít hnusný všechny! Já vám dám krásný a bezbolestný porod! Nikdy

 • Nahlásit
 • Zmínit
10180
6.7.20 13:19

@Ba412 a co jako? Tohle nikdo nechce zpět.

 • Nahlásit
 • Zmínit
4871
6.7.20 13:43

@Ba412 jakému ficaku??? 8o 8o 8o

 • Nahlásit
 • Zmínit
4871
6.7.20 13:45

Měla si teda šílený porod, ale nic si nevycitej ;).. Nechapu proč ti nenechali sáhnout na mimčo, asi by to fakt chtělo příště vyměnit porodnici.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3266
6.7.20 14:05

@Ba412
No…to že to tak kdysi bylo NEZNAMENÁ, že to bylo správně…U takových komentů vždycky nadskočím na židli :cert:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3266
6.7.20 14:07

Proboha, to je hrozný přístup v této nemocnici :zed: Ještě, že už to máte za sebou :hug: Příště jdi rodit rozhodně jinam a poznáš ten rozdíl :kytka: Hodně radosti s miminkem :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2779
6.7.20 14:21

@Ba412 rodit vlastní ženu byla chyba, ale na druhou stranu, co od toho ten doktor čekal? Jinak chápu všechny ženy, které chtějí rodit bez partnera a chápu i muže, kteří k porodu nejdou. Tohle by si měl každý svobodně rozhodnout sám. A k těm porodnicím za socialismu - můžu vycházet jen z toho, co mi říkala mamka a té se to už tehdy nelíbilo, bylo to prý neosobní a „jak na běžícím pásu“.

 • Nahlásit
 • Zmínit
12159
6.7.20 15:46

To mi je lito, ja rodila vyvolavane 36+2 a diky skvelemu pristupu porodnice jsem sla z porodu s pocitem, ze jsem supermatka a ze jsem to nadherne zvladla. Proc bys nemohla sahnout na vlastni dite nechapu, to tlaceni na bricho je tady v temer kazdem dennicku, I kdyz je nelegalni :zed: Neslelhala jsi ty, ale porodnice, pokud do toho pujdes znova, poohledni se jinde. Drzim palce!

 • Nahlásit
 • Zmínit
12159
6.7.20 15:50

No jo, pred 35 lety se rodilo bajecne, me mamka vypravela, ze bylo obvykle, ze doktori na zenske rvali apod. To chceme zpet! Idealne jeste vic zpet, pred 100 lety si dokonce ani doktori nebo porodni baby neumyvali ruce, to bylo taky zuzo :roll:

Příspěvek upraven 06.07.20 v 16:06

 • Nahlásit
 • Zmínit
3373
6.7.20 16:33

Já myslím, že každá doba má něco do sebe. Není třeba se navážet do někoho, kdo zažil něco jiného v jiné době… Ne vždycky je to správně či špatně.
Add rákoska když občas vidím ty absolutně nevychované děti, klidně bych ji s chutí použila. Nemyslím si, že by nás rodiče nevychovali špatně, dnes se bohužel traduje nevýchova a obdobné ptákovinky, které z mého pohledu nejsou u jistých dětí absolutně na místě.
Mám za sebou tři porody u všech tatínka…byla jsem za něj ráda. Ale vždy v zákazu návštěv a byla jsem za to vděčná, měli jsme klid sami pro sebe a pokud jsem si nevěděla rady, vždy byly sestřičky vstřícné.
Občas je na místě pokora, která v dnešní době dost často chybí.

 • Nahlásit
 • Zmínit
510
6.7.20 18:22

Já jenom doufám, že v nemocnici, kde budu rodit, budou lepší odborníci. Kristellova exprese, neboli vytlačení miminka z břicha je nelegální a zakázaná, protože je škodlivá. Příště jedině do jiné porodnice. O zákazu sahání na miminko pomlčím.
Kdyby se ženy více zajímali o průběh porodu, takové věci by již byli nereálné. Ale np. svatbu potřeba plánovat nejlépe 2 roky dopředu, do všech podrobností s přípravou, ale porod zjevně není tak důležitý, aby se pro něj cokoliv udělalo (jasně, že nepíšu o všech). Když se ženy samotné nepostaví za sebe a nebudou se připravovat, tak takovéhle smutné deníčky nevymizí.
A partner u porodu je bezva věc - jestli nic jiného a jestli je dobře připravený, tak alespoň dohlídne na lékaře staré školy, které „ženy rodí“ a ne je u porodu provázejí.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1219
6.7.20 19:45

@Veveří Proto jsou ty socialistický matky takový psí čumáci. Zažily si porodnické násilí, přišlo jim to normální. I ten studený přístup a zabiják kojení radami typu: Kojte co 3 hodiny. Naštěstí dnes už je jiná doba a jiné poznatky a ženy mohou rodit převážně podle sebe. Stačí mít informace, porodní asistenku nebo dulu… Může to naštěstí vypadat i jinak než jako jatka :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1219
6.7.20 19:50

@Capelucia Tady s nějakým vědomým těhotenstvím a přípravou moc nepochodíš :kytka:

Příspěvek upraven 06.07.20 v 19:50

 • Nahlásit
 • Zmínit
2779
6.7.20 20:18

@Capelucia zase bych všeho brala s mírou. Dneska většinou člověk padne na příjemný personál. Nemyslím si, že je dobré za každou cenu u porodu soupeřit s doktorem, kdo o porodu ví víc - na to nemáme ani vzdělání, ani sílu. Je to doktor, kdo za porod nese osobní odpovědnost, i tu trestně právní. Mně taky sestra tlačila na břicho, ale moje dítě uvízlo v cestách a padaly mu ozvy, narodila se úplně fialová. Nezlobím se na ně, přežily jsme obě zdravé a to je základ. To jsem se s nimi měla hádat a dceru nechat udusit? Mně se moc nelíbí přehnaná hysterie matek a prosazování porodního plánu za každou cenu. I matky zodpovídají za náladu na sále, ne jen personál.

 • Nahlásit
 • Zmínit
510
6.7.20 20:42

@Walburga Asi máš pravdu :kytka:. Vypadá na to, že vědomá příprava = přehnaná hysterie a válka s lékaři :).

Příspěvek upraven 06.07.20 v 20:43

 • Nahlásit
 • Zmínit
1219
6.7.20 20:45

@Capelucia Jojo, a hlavně poslouchat své tělo je moc ezo :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1261
6.7.20 21:40

@Jahudka82 u nás se také chodí jíst do jídelny a děti si maminky vozí do té jídelny sebou, sestřička je nehlídá :lol:.
Zakladatelko, moc mě to mrzí. Druhého jsem rodila ve 36+4, také vyvolávané a byl to teda brutal porod, ale personál byl skvělý a jen mě chválil. Třetí porod byl naopak takový ficák, že to manžel ani nestihl. Mrzí mě to. Příště jiná porodnice :hug:

Příspěvek upraven 06.07.20 v 21:42

 • Nahlásit
 • Zmínit
2600
7.7.20 00:15

Hlavně, že jste v pořádku ty i dítě a příště to bude určitě větší fofr. Mám taky 1.porod vyvolaný (jen 24h) a druhý šel jak po másle přirozeně (ani ne hodinka).

@Jahudka82 Jo, to s tím tácem je super a když nestihneš odnest nebo ti jaksi první den nesdělí, že se to má někam vůbec odnášet, tak si pro něj pak přijdou s výrazem, že takhle příště teda ne :D Ale to je naštěstí jen detail, jinak se mi ve Fakultce rodilo krásně :D
@Ba412 No moje máma zas tak nostalgicky na porod před 35 lety nevzpomíná a já osobně jsem tedy velmi vděčná za dnešní metody, postupy a i přístup většiny personálu..

 • Nahlásit
 • Zmínit
700
7.7.20 06:07

@Pidulka1991 No v te dobe nebyly jednorazove pleny a taky se doma samo neuklidilo, neuvarilo. Kdyz ty jsi se narodila, mne bylo 30 a mela jsem 2 deti. A denni prani a zehleni plen byla opravdu zabava. A to bez susicky, mycky nadobi atd. Lehnout si s ditetem na nekolik hodin do postele nepripadlo v uvahu. Nakojit, ulozit do postylky a jit zase pracovat.

 • Nahlásit
 • Zmínit
700
7.7.20 06:15

@vrbule ja kdyz ctu dnesni postupy a srovnam s temi, ktere jsem zazila pred 35 lety, tak si na ty dnesni rikam “no fuj”. Napriklad vyvolavalo se jen v nejnutnejsim pripade. K druhemu porodu jsem sla s tim, ze se bude vyvolavat(Prilis velky plod, po terminu). A lekarka mi rekla, nebudu do vas cpat chemii, napred zkusime pichnout plodovou vodu, ono se to vetsinou samo rozjede, no a za 3 hodiny byl kluk na svete. Nezazila jsem u nikoho tlak na bricho. Nikdo mi nic nenutil, vzdy jen doporucovali a bylo na mne, co udelam. A dite bych u sebe v porodnici nechtela ani dnes.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
7.7.20 08:32

@Walburga přesně. Svoji mamu mám ráda, ale je to studený psi čumák. Manžel ještě říká ledová kra a slýcháme to od víc kamarádek, že to tak s mamkama mají. Rok narození 84

 • Nahlásit
4871
7.7.20 09:09

@Ba412. Dítě jsem mam nedonosene, musela jsem několikrát do mesice(neurologie, rehbilitace, chirurgie, kardiologie, nedonosenecke a pediatra) venku - 15 stresy jako hovado. Dcera měla problémy zápal plic operace. Třeba během 4 měsíců byla 4× hospitalizována a měla 2 operace a kojila jsem 2 roky. Neříkej, že jsem to měla jednoduché, ale ano mám myčku a sušičku jsem si pořizovala až při druhém, protože jsem chtěla používat látkové pleny(sušičku využívám pouze v zimě, máme 2v1). Takže starám se o 2 děti mám látkové pleny, starám se o domácnost, vařím (třeba peču i domaci pečivo). Našla jsem si velký koníček a mám čas šít oblečení pro rodinu. O mléko jsem nepřišla, stále kojím. Neříkám, že si to měla jednoduché, ale neříkej, že já jo, jen kvůli tomu že jsem navíc měla mycku ;). Za tebe byla nulová podpora kojení. Hadala jsem se o tom s mamou, která mi taky tvrdila, že přišla o mléki, kdyby věděla kolikrát já jsem měla pocit z toho stresu, ale vždy jsme to s dcerou zvládly. Taky jsem si s ní nemohla lehnout dcera do 2 let prakticky nespala. Byl to masakr.

 • Nahlásit
 • Zmínit
4871
7.7.20 09:12

@vrbule moje máma taky. Chovali se k ní jak ke kusů hadru. Sestra ji servala za to že ji v jídelně praskla voda. Doktor utekl od porodu, protože se brácha zasekl (měl velkou hlavu). Dítě ji nikdo nechtěl ukázat protože se neosprchovala, ale zároveň ji nikdo nepomohl. Říkala, že takhle ji nikdo nikdy neponizil. Trvalo 6 let než vzala odvahu a pořídila si druhé. Říkala, že to už bylo lepší, ale to co máme my to rozhodně nebylo. Hodně mi to závidí. Vnuka si pochovala 4hodiny po narození. O tom si mohla nechat zdát.

Příspěvek upraven 07.07.20 v 17:14

 • Nahlásit
 • Zmínit
8352
7.7.20 10:09

@Pidulka1991 No, tak moje mamka má na porodnici, když tan byla se mnou, taky super vzpomínky - sestricka mi neumytyma rukama zanesla do pupíku infekci a z obvyklých 3 dní byly skoro 3 měsíce…

 • Nahlásit
 • Zmínit
5301
7.7.20 11:17

@Ba412 Jsem možná o generaci mladší než ty, sušičku nemám, první myčku mám od letošního května, na obě děti jsem používala látkové pleny (bílé klasické čtverce, žádné all-in-one). Doma se mi taky samo neuklidilo ani neuvařilo. Přesto se necítím jako hrdinka, která jediná ví, jak těžké je mateřství. A nemám potřebu shazovat ženské, které si vypomůžou sušičkou, myčkou a robotickým vysavačem.

Ale díky tomu, že jsem měla hezký (podle tebe změkčilý) porod a okamžitý kontakt se svým dítětem, tak jsem plně kojila a pochopila, že prioritou je dělat blaho miminku. S oběma dětmi, dnes už školáky, máme krásný vztah (co bude dál, to se samozřejmě teprve ukáže). A díky tomu, že jsem u těch porodů mohla mačkat ruku manželovi, jsem se nemusela hned po porodu stát superženou a mašinou bez osobních potřeb, která všechno zvládne sama. Chlap viděl, že to není „hop na krávu a je tele“, chápal, z čeho jsem utahaná, a tak taky přiložil doma ruku k dílu. Takže já bych ten význam pohody při porodu zas až tak nesnižovala.

 • Nahlásit
 • Zmínit
700
7.7.20 11:42

@opinka já nikoho neshazuju, jen píšu, že se porod dal zvládnout i bez manžela. Ani bych ho tam nechtěla. Jenže co se těžko zvládalo, byly nadávky vlastní matky, když mi doma dítě řvalo, nebo když jsem nestihla uklidit, protože dítě celý den prořvalo a já se mu musela věnovat. A manžel se nestaral, nebo nadával, že není uklizeno a uvařeno. Bohužel po narození dítěte jsme museli bydlet u našich, podnájmy se sháněly těžko a byty ještě hůř. Byla polovina 80.let. Na interupci jsem taky nemohla jít, byly ještě komise - jestli vůbec víš co to bylo.
Když jsem si v roce 1998 pořídila myčku, hrozně se mi ulevilo. Člověk si neuvědomí, kolik takový přístroj za něj udělá práce.

 • Nahlásit
 • Zmínit
6509
7.7.20 12:40

@Ba412 nezlob se, ale sex jsi ocividne schopna byla mit, tak jsi holt nesla nasledky. To z tebe nedela hrdinku. Rodice si samozrejme nevybiras, ale partnera sis vybrala sama. A ze to byl (je? Nevim) hulvat a choval se k tobe, jak se choval, za to holt nikdo okolo nemuze (snad vychova, ale ne nikdo tu). Predstav si, mam dite a nemam mycku ani susicku (v baraku uz bude). Zvladam domacnost - uvarit, uklidit, vyprat, zehlit, staram se o dite..manzel lita na barak a chodi do prace. Ano, nekdy je to narocne, ale nechapu, proc si porad jen stezovat a delat chudaka. Kazdy si udela zivot, jaky si udela ;)

Co se tyce porodu, souhlasim, ze nekdy je to prehnane a rodicky akorat machruji na doktory a sestry - byla jsem bohuzel svedkem. Pak se jeste rozciluji, kdyz jsou sestry neprijemne, neochotne (nedivim se jim nekdy, po tom jak se k nim nektere zenske chovaji :poblion: ). Plno lidem chybi v dnesni dobe pokora - to uz tu taky zaznelo. Plno zenskych se chova, jak kdyby prave ony mely vystudovanou medicinu, pritom jen precetly knihy, procetly servery ci chodily na nejake kurzy. Nerikam se neozvat, ale nekdy je to opravdu moc…
V dnesni dobe mi prijde, ze pokud se zenska chova slusne a s pokorou, neni nejmensi problem se domluvit. Ano, vzdy se da natrefit na vola, ale jsou to v tehle dobe nastesti vyjimky.

A jeste se tu pak dohadujete a shazujete mezi sebou pod denickem o porodu… :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit
35
7.7.20 13:10

8o 8o to vám tedy nezávidím já měla 1 syna odrozeneho za 3hodiny že vším všudy a 2 syna za 2 :think: :potlesk: :lol: obdivuji maminky co to měli takhle jako vy :srdce: :srdce: protože bych zešilela :zed:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1431
7.7.20 15:48

@Ba412 máte v sobě asi spoustu nezhojenych ran na duši… :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1431
7.7.20 15:53

@Pidulka1991 moje maminka má na můj porod také hnusné vzpomínky… zůstaly ji jizvy na těle i na duši. Já se z vlastního porodu teď právě vylízavám, ptž mi komlikoval bytí a i porody dcer. Když jsem se na porody holek připravovala, mamka mi záviděla, jaké možnosti a informace dnes máme…

 • Nahlásit
 • Zmínit
2870
7.7.20 16:13

@Jahudka82

V RK taky mají jídelnu na odd šestinedělí. Kam jinam by přeci maminy měly chodit jíst? Miminka jsme si braly s sebou. Na pokoj nosili svačiny a večeře. Ale oběd byl vzdy v jídelně.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2600
7.7.20 16:30

@Ba412 Nemyslím si, že ani dnes by se porody vyvolávaly jen tak z pleziru :nevim: Mě praskla voda a jako GBS pozitivní jsem musela do 24h porodit. Jelikož porod nepostupoval, tak se vyvolávalo. Ale jinak jsem byla při obou porodech spokojená a jsem ráda, že jsem mohla mít miminko do 2h u sebe. Bohužel bez bondingu. Byl to zahul, nevyspání, ale člověk se připravuje 9 měsíců a je lepší spadnout přímo do vody a naučit se hned plavat než čekat domů. Alespoň pro mě to tak bylo. No ale je dobré, pokud by jste s minulostí spokojená. Člověk v měl mít jen pěkné vzpomínky na porod. Moje mamka si se mnou užila to, co bylo ve vaší době odepřeno…byla se mnou na ultrazvuku, které během svého těhotenství nikdy neviděla, byla u jednoho z porodů, takže si pochovala čerstvě miminko bezprostředně po porodu a myslím, že si to částečně vynahradila. Člověk neví, o co ho ochudili, dokud nevidí, že to jde i jinak..

 • Nahlásit
 • Zmínit
2600
7.7.20 16:40

@Ba412 No já mám 2 děti krátce po sobě, pracujícího manžela, nemám ani myčku, ani sušičku…vařím, peču, uklízím a taky šiju, jak tu někdo psal. Moje mamka se nabízela s pomocí, ale já chci být samostatná a ne na někom závislá. Naši taky museli být krátce u našich než měli na vlastní bydlení a stálo to prý za prd. Takže než jsem si poridila první dítě, tak jsem si našla muže, vzali jsem se, koupili byt, auto, našetřili peníze a až pak si pořídili první dítě. Jako ale chápu, že v osmdesatkach člověk neměl tolik možností, tak se dělali děti :D Naše generace je za to ráda, jinak bychom tu nebyli, že :lol: Ale pomlouvat dnešní způsoby není úplně fér ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
8352
7.7.20 22:52

@Peťula21 RK myslíš Rychnov n. Kněžnou nebo Rokycany? :think: :)
Já rodila dvakrát ve fakultce v Plzni, byly jsme 3 na pokoji a jedly tam, i oběd. Stůl byl dělaný tak akorát na ty 3 tácy. Jídlo teda žádná sláva.

Já rodila normálně, tak jsem neměla s tacem problém, ale jednou jsem tam byla se podívat za kámoškou, byla po císaři na nadstandardu a mela s tím prý co dělat. Skoro by mohly být návštěvy i přes poledne, aby si mimčo nuchala rodina a mamka se mohla v klidu najíst, příp. jí pro jídlo mohli dojít a zas odnést. I když na ten nadstand. se asi může i mimo ofiko návštěvy; když jsem byla v porodnici s tím starším, byla bych za něj fakt ráda, protože za ostatníma 2 maminkama (kterým navíc děti rvaly nonstop, takže jsem nemohla spát, ani když spalo moje dítě - a když už byly v klidu ty 2, spustilo moje) tam lezl pořád někdo - dopoledne, odpoledne, večer a sestry je tam klidně pouštěly, tatínky i v 8, 9 večer a ja se strašně styděla kojit před cizím chlapem, nesla jsem se ani sprchovat, o odpočinku nemluvě… jo a bonding si u 1. užil i tatínek, já byla v těch půl 2 ráno úplně KO! :lol:

S 2. jsme měly naštěstí docela klid, všechny 3 holčičky byly zlatý, my si četly, pospavaly, byly na mobilu, pohoda. Navíc nás všichni příbuzní zásobovali dobrotama, takže hlady jsme fakt neumiraly, a kolikrát si radši daly jogurt než tu nemocniční slichtu bez chuti a bez zápachu ;)

Příspěvek upraven 07.07.20 v 23:01

 • Nahlásit
 • Zmínit