Výsledky ankety o kojení

Ostatní
  • emimino
  • 26.03.03

Seznamte se s výsledky ankety, která se snažila zmapovat současný přístup ke kojení v České republice, především nalézt odpovědi na otázky Jak se to s podporou kojení v České republice, jak vnímá veřejnost ženy kojící na veřejnosti?

Na základě odpovědí respondentů, kteří se ve většině případů setkali s anketou mapující názor kojení na internetu, vypnulo následující. Jednoduše a výstižně shrnuto do jediné věty - dobrá zpráva pro všechny současné i budoucí kojící maminky ? nemusíte se obávat kojit na veřejnosti! Až na výjimky totiž anketa zjistila, že lidem kojení na veřejnosti připadá přirozené, některým nezvyklé, ale nevadí jim!
Skoro všichni dotázaní také považují kojení za nejlepší potravu pro kojence.

A odkud se v současné době nejčastěji čerpají informace o kojení? Především z odborné literatury, dále od odborníků (lékaři, poradna), poté z internetu a ze svého okolí.
Podle více než poloviny respondentů byla dříve informovanost ohledně kojení nedostatečná. Dnes je podle odpovědí informovanost ohledně kojení lepší, než v minulých letech. Necelá polovina respondentů odpověděla, že s informováním ohledně kojení by se mělo začít v rámci předporodní přípravy, přes 30 % respondentů pak odpovědělo, že na Základní škole, 15% na Střední škole.

Co se věkového složení účastníků ankety týče, přes 60 % byla zastoupena věková skupina 20-29 let, 25 % 30-39 let, necelých 10 % tvořila věková skupina 40-49 let.

Odpovídaly hlavně ženy, z velkého či menšího města, nejčastěji se středoškolským vzděláním. Za jejich odpovědi jim patří dík. Nejen jim, ale také všem mužům, kteří se ankety zúčastnili!

Jana Šuterová

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.03.03 10:14

Výsledek ankety je jistě potěšující, ale mám obavu, že je způsoben spíše výběrem respondentů. Jednak odpovídaly hlavně ženy a navíc odpovídali pouze mladí lidé. U této skupiny bych souhlas s kojením na veřejnosti očekávala. Obavu mám spíše z názoru starších lidí, kteří takovéto „novinky“ mohou přijímat obtížněji. Bohužel však žádný důchodce dotazován nebyl. Myslím, že je to škoda, výsledek by pak byl zajímavější.
 Eva

Vložit nový komentář