Zase ty peníze

O životě

Říkala jsem si, že mi to nedá, a tak se musím podělit o své pocity. Možná se mi i uleví. Jsem opravdu jiná než ostatní? Od září 2011 jsme se rozhodli, že si pořídíme miminko, je mi 27 let, příteli je 37 let (i je mu občas tak 15 :D), strašně moc se milujeme a jsme spolu strašně moc moc šťastní.

Oba máme již i nějaké vztahy za sebou, převážně dlouhodobé, a ani jednomu z nás to nevyšlo. Až teď, u každého z nás je to do třetice všeho dobrého. Mám báječného chlapa, který mi nosí neustále dárky, který se o mě stará, zažíváme pořád něco nového a krásného, nikdy není nuda. Ale to už stačí, o tom jsem psát nechtěla :-)

Před měsícem jsme se konečně dozvěděli tu radostnou zprávu, že čekáme miminko. Vzhledem k tomu, že mám problémy s ledvinou, a to nemalé, tak jsme za tuto zprávu byli neskutečně šťastní.

Zatím to prakticky nikdo neví, kromě mé nejlepší kamarádky a druhé kamarádky v práci. A teď nás čekalo říci to doma rodině, mamce a bráchovi. Tak jsme tam o víkendu zajeli – brácha má velkou a neskutečnou radost! Hned si chtěl poslechnout miminko, i přesto, že tam je jenom flíček :))), z něho jsem byla nadšená. Jsem trochu zklamaná z mamči, a to mě docela mrzí – na jednu stranu má radost, na druhou stranu má strach. Ale zároveň jí vadí následující věci a já musela čelit otázkám typu:

Proč si tě Milan nevezme? To se ti to jako líbí žít na psí knížku?
Proč nemáte svůj vlastní byt? Kam to dítě přivedete?
To chcete žít celý život v podnájmu?
Kam dáte dítěti trvalý pobyt?
To ti to připadá, že jsi udělala ten správný krok? To sis přála? Mít děti a nebýt vdaná? Bydlet v podnájmu? To jsi to teda dopracovala.

Nevím, jak to vy ostatní máte, ale já prostě takhle. Vážně jsem jediná, kdo nemá peníze na svůj vlastní byt? Vážně jsme jediná, kdo nemá na ruce prstýnek, a přesto čeká dítě?

Holt prostě nemáme (žijeme v Praze) 3 miliony na to, abychom si koupili alespoň 3+kk a zadlužili se. A ani možná nechci dlužit 25 let a bydlet na jednom místě.

Holt jsem asi divná, ale já jsem prostě takhle šťastná – ano, nemám svůj vlastní byt. Ano, nemám prstýnek na ruce a nebudu se vdávat, ale kdo ví? Třeba až se prcek narodí, třeba ještě do porodu. Ale můžu to ovlivnit? Sama sebe si těžko vezmu :D A můj chlap to ví, takže to nechávám plně na něm, ať se rozhodne.

Jsem vážně jiná? Jsem divná? To, že nemám svůj vlastní byt, znamená, že přivedu dítě do „nedomova“? Nemůžu mu dát lásku, něhu a vše co potřebuje, i přesto, že bude žít v podnájmu? To je opravdu tak hrozné?

Jsem ale i tak šťastná, mám milujícího chlapa, nosím naše první miminko, žiji v podnájmu a nemám prstýnek. Přesto se raduji ze života a užívám každé minuty.

Hodnotilo 15 lidí. Score 3.7.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
bamba  12.05.12 06:50

Proč to,cos napsala sem,neřekneš mámě.Měla by ses snažit ji i pochopit.V do­bě,kdy měla sama děti,byla většinou napřed svatba,pak děti.Když se zadařilo,tak i byt.Většinou státní(zadarmo) nebo družstevní za nějaký ten peníz.Máma si asi myslí,že by to tak mělo být v tomto pořadí i dnes.Pochop,žě tě vychovala,má tě ráda a tak ti prostě řekla jen to,jak by si přála,aby jsi to měla stejné jako ona.Víš,většinou člověk pochopí starosti svých rodičů až v době,kdy je začne řešit sám.Tak se zkus nad máminy připomínky povznést a neber si je,jako útok proti tobě.

 
dasjana
Kecalka 296 příspěvků 2 inzeráty 12.05.12 06:55

tak hele :! ,vůbec nejsi divná-my čekáme také miminko..bydlíme v garsonce(zkrátka nejsou peníze). Větší vezmeme,až prcek povyroste :P .Svatbu budeme mít bez obřadu,měsíc před tím,než se mimi narodí :lol: ..co se týče miminka..přítel dělá,sociálka nám doplácí,jelikož jsem na pracáku a nic neberu-přítel je kuchař :D
Hlavní je,aby mimi vyrůstalo v milující rodině a aby bylo zabezpečené…všechno ostatní přijde :mavam:

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 12.05.12 07:13

Ten , kdo má byt nebo dům na hypotéku automaticky není ten, kdo má peníze a zázemí. Spoustu lidí ta hypotéka převálcuje. Něco se stane, jsou 5m bez příjmu a najednou jsou bez střechy nad hlavou, v hrozných potížích, exekucích..a to, že se dneska „něco“ (ztráta práce) stane, je Bohužel dost pravděpodobné, tak to je. V nájmu se stane maximálně to, že už si ho nebudeš moct dovolit a tak nepříjdeš o vlastní dům nakterý sis půjčila x milionů nebo stovek tisíc, ale jen o hezký podnájem a nebueš bydlet za 10 trisiíc, ale za 7 v garsonce.
Já jsem otěhotněla, bydleli jsme na 36m2 , manžel nebyl ještě rozvedený se svou bývalou ženou ( rozvedli je necelý měsíc po tom, manželství jsem jim nerozbila já ;) ) a v jeho práci se objevily obří problémy…Teď, o neclých 9m později bydlíme v krásném, i když pronajatém 2+1, jsme manželé a muž má dobrou novou práci..takže, co není teď, může zachvilku nastat, takže ty buď v klidu a mamka…dneska už to tak nechodí, de facto dneska je zázrak, když ten chlap neuteče, mám pocit, že se to stává čím dál častěji.
reakcema okolí obecně se netrap, taky jsem u někoho čekala famfáry a dostalo se mi obyčejného „Hmmm, vážně?“ Mysli na sebe, šetři se, těš se a nech to plynout, mít svůj byt a být vdaná není vůbec žádný poředpoklad pro šťastné a spokojené žití a mateřství.

 
hoppa
Kecalka 404 příspěvků 12.05.12 07:22

Maminky jsou stará škola. Nenech se otrávit a těš se na mimi!!! ;)

 
Kačus82
Kelišová 6363 příspěvků 12.05.12 08:22

ahoj, mně to teda nepřijde jako problém bytu nebo svatby, to máte asi s přítelem vyřešené, pokud jsi šťastná a spokojená, jak píšeš, tak do toho nikomu nic není …
Připadá mi to spíš jako problém v separaci od maminky, možná poprvé jsi něco udělala na vlastní pěst (to nechci schazovat, jenom mi to tak přijde, když to takhle hrozně řešíš), maminka pomalu chápe, že jsi dospělá a že budeš mít vlastní rodinu a už nebudeš jenom její a ona taky přestane být ta nejbližší… něčím podobným jsem si prošla ;) Nebo se bojí, že jsi nešťastná, že se trápíš, že si tě přítel nevezme, tak se snaží to nějak změnit. Možná ji zaskočilo, že bude „babka“ :think:

Těžko říct, ale každopádně se nenech otrávit, děláte to dobře, není na co čekat, než byste zplatili aspoň část bytu v Praze by ti bylo možná i daleko přes 30 a co kdyby to děťátko potom nešlo (i s ohledem na Tvou nemoc)?
Jinak mně je 30, taky jsme v podnájmu, na hypotéku bude moře času, až se vrátím do práce (myslím, že takových 30 let na splacení hypo mi zbyde :roll: )

Hezké těhotenství a mateřství :mavam:

 
ynax
Extra třída :D 13109 příspěvků 12.05.12 08:38

divná nejsi, ale chápej taky svou mámu, že by chtěla abys byla zajištěná. A ať se na mě ostatní dámy zlobí nebo nezlobí, dnešní móda nebrat se, mít různá příjmení protože, co kdybychom se rozešli ať to není tak složité, nebo nemáme potřebu se brát, protože… mi nepřijde jako ten nejlepší nápad. Prostě tvoje maminka vidí, že se oba asi bojíte jít do svatby, vidí, že máte obavu z manželství - a tak jí přijde divné, že budete mít dítě - toho se nebojíte.

 
jruz
Zasloužilá kecalka 872 příspěvků 12.05.12 08:44

presne, jak pise bamba - nase maminky vyrostly uplne v jinych podminkach, nez my (moje mamka, ma skorotchyne…proste to tak je a muzu te ujistit, ze se musi obcas clovek premahat, aby ty pripominky skousl - ikdyz by radeji babicky zakousl :) )
ale dokud jejich nazory jsou jen nazory a nezasahuji prilis do zivota (cili to nedosahne neunosneho prudeni, i to jsem zazila) a k vnoucatum se chovaji skvele, toz je treba to obcas prejit s usmevem - nebo i nasr.nim.

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 8854 příspěvků 12.05.12 09:04

My taky bydlíme v nájemním bytě, i když bysme na hypotéku asi měli (teda před tím, než jsem šla na mateřskou). Ale pro mě by to byl hroznej stres, že mě to může převálcovat - a i když nemáme malej nájem, platit hypotéku na desítky let a ještě k tomu poplatky, pojištění, daň z nemovitosti atd., spočítali jsme to, že by to bylo aspoň dvakrát víc (a to bysme museli jít se širšího centra někam na sídliště). Takže za sebe: rozhodnutí nebrat si v Praze hypotéku chápu.

A pokud jde o svatbu, taky jsme ji původně neměli s manželem v plánu, přijde mi, že když se lidi chtějí rozejít, nejsou svoji a neumějí se dohodnout, dá se to vždycky řešit u soudu; když se ale dohodnout umějí, jako manželé si to musejí oběhat po těch soudech a úřadech. Čili to taky chápu a z maminčiny reakce bych si nedělala hlavu. Však ona Tě třeba časem taky pochopí…

Držím palec, ať to s miminem dobře dopadne!

 
Jadla
Zasloužilá kecalka 523 příspěvků 12.05.12 10:02

Petulo, neboj se! Jsem v osmém měsíci, nejsem vdaná a bydlím v podnájmu. A přesto jsem přesvědčená, že miminko bude vyrůstat v harmonické a šťastné rodině. V prostředí, kde bude v bezpečí, s lidmi, kteří ho budou milovat. Partner část mého těhotenství nemohl sehnat práci, bylo to těžké, skromné, ale měli jsme se (a máme se) rádi a to je přece důležité. Nedej se, neboj se a zvládnete to. Maminka to myslí dobře, má starost, aby vše bylo v pořádku, ale to je ve vašich rukách a vy na rodinu zjevně jste připravení! :kytka:

 
Pettule69
Ukecaná baba ;) 1562 příspěvků 12.05.12 12:13

Ahojky já taky nejsem vdaná, bydlíme v podnájmu s přítelem a máme dvouměsíčního syna, hypoteku by jsme si vzali, kdyby to šlo, ale zadlužit se na tolik let mi příjde trochu riskantní, člověk příjde o práci a je to v háji, ještě když třeba tady v Ostravě se tak blbě shání práce, a v bance moc vstřícní nejsou…jak prostě člověk nezaplatí hned už jedou exekuce, riziko že příjdeš o střechu nad hlavou…no asi začnu vsázet sportku :mrgreen: :mrgreen:

 
lenkabu
Extra třída :D 13733 příspěvků 12.05.12 12:40

Pokud by muž neměl svůj vlastní byt, což má,tak bych do hypo před dětma ani nešla a vzala si ji až po mém návratu do práce ;) Podnájem je pružný dá se vzít levný když nejsou peníze, prostě mi nepřijde moc chytré řešení většiny lidí vzít si po (před) svatbě hypo a pak děti..je to těžší ustát, než dočasné bydlení v pronájmu. Takže bud v klidu ;) A máma to jistě myslí dobře.

 
Kůželíná
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 12.05.12 13:52

Každá to máme jinak a každá potřebujeme k životu něco jiného, někdo jistoty, jiný život bez závazků, zařiďte se podle svého, jak vám dvěma to bude nejlépe vyhovovat a mamku se snaž pochopit, má tě ráda a má strach o svou malou holčičku :-) však sama za chvíli poznáš, jaké to je :-) držím palce, určitě to zvládnete :kytka:

 
lyžařka
Kecalka 362 příspěvků 12.05.12 15:35

Ahojky, reakce tvé matky je docela normální - vždyt je to jiná generace… je mezi náma tech 25 let za tu dobu se svet nekam posunul atd. bylo by divne kdyby mela stejne nazory jako my mladí anebo my mladí měli nazory jako oni rozumíš :-) její mamka a tvá babička taky žila uplne jinak než tva matka..svět jde kupředu, mění se a my v něm žijeme co možná nejpohodlněji a nejpříjemněji protožeživot mame jen jeden. stejne tak žili i naši rodiče a jejich rodiče …normální stav :-) příště se pousměj řekni mamce že jsi spokojená a štastná a to že je hlavní a ona at se stara o svoje stestí a spokojenost a ne o cizí

 
misicka38
Zasloužilá kecalka 582 příspěvků 12.05.12 16:06

Myslím že vůbec nejsi divná,my bydlíme ve vlastním tak na půl a rozhodně nejsem svoji…mame sedmiměsíční holčičku a myslím že teda zrovna nestráda…:D Lepší platit nájem na kterej vim že mám,než se zadlužit a pak přijít o všechno..to je horší…Takže za mě je vše v naprostém pořádku..:)

 
mari1912
Vesmírná mluvilka 31742 příspěvků 12.05.12 16:18

Taky nejsem vdaná,taky bydlíme v nájmu a taky čekáme miminko.Je to jedno,je to v pořádku-divná nejsi.
Jinak já osobně a myslím i ty,by jsem se svatbě nebránila,ale to mám jako toho chlapa k tomu oltáři dotáhnout???Takže řeči typu,že já svatbu nepotřebuji používám tehdy,když nechci otázky,proč se nevememe ;)
Někdo tu psal něco o módě se nebrat,ale ono to může být jinak,prostě přece toho druhého nebudu nutit do něčeho co nechce-to je počátek konce.
Takže si užij těhotenství a máma to myslí dobře,ale není moc diplomat.
Jinak bych se jí optala,kolik jí stál její byt když si ho pořizovala a ukázala bych jí,kolik stojí byty dnes.Snad pak přestane rejpat :pankac:

 
Gina108
Generální žvanilka 23848 příspěvků 12.05.12 16:38

No Bamba má pravdu, dej mámě přečíst cos napsala. Vadná :mrgreen: nejsem též a nikdy mě nikdo nedonutí, sice bydlím ve svém, ale na rozdíl od tebe mám zas miliónové dluhy :roll: to si prostě nevybereš. :nevim:

 
Olion
Závislačka 2692 příspěvků 12.05.12 17:24

Ahoj, hele plně tě chápu. A pro tvůj klid něktří jsme na tom hůř než ty. Raduj se a nenech si nic znechutit. Já bydlím s tátou a jeho přítelkyní a ještě spolubydlící. Jeho přítelkyni nejsem dost dobrá, všechno co udělám není dost. Přítel má nízký příjem takže do vlastního ani nemůžeme, máme pokoj o velikosti necelých 13m čtverečních. A zhruba do 10ti dnů tu budeme 3. Otěhotněla jsem na střední takže bez mateřské a rodičák budu mít ten nejhorší možnej. Jestli si v podnájmu a ste tam jen z přítelem tak se raduj. Nestresuj se a všechno bez z nadhledem. A k té svatbě. Já se neplánuju vdávat a když už tak až za nějaký čas. Když už svatbu tak krásnou a to se rovná peníze. Ted raději koupím něco pro mimi než vrazit do nějakého obřadu, který mi stejně rodina zkritizuje.

 
Jim Boehner
Povídálka 42 příspěvků 12.05.12 19:01

Jsem sice chlap, ale názor mám podobný jako většina přispívajících přede mnou a to i proto, že jsem v podobné situaci jako ty v oblasti bydlení. Opravdu v dnešní době bydlet ve vlastním je záležitost buď štěstí - dědictví po rodičích, možnost bydlet v domě/bytě po prarodičích apod. Nebo druhá možnost vydělávat opravdu silně nadprůměrně a moci si následně vzít hypotéku. Ta druhá možnost je, ale pro většinu lidí špatná volba. Spousta lidí si hypo vezme i když na to „nemají“ a po jejím zaplacení každý měsíc jim zbývá na ostatní životní náklady doslova jen několik tisíc korun. O případném výpadku příjmu při ztrátě zaměstnání, úrazu apod. ani nemluvě. Takových případů je hodně, prostě ne každý umí počítat.

Sám s přítelkyní žiju v pronájmu, čekáme zanedlouho prvního potomka. I přes to, že jsme oba VŠ vzdělaní a máme oba příjem nad republikovým průměrem, tak prostě na vlastní krcálek (taky jsme z Prahy) klidně v nějakém paneláku nemáme, stejně jako ty. Nedělej si z toho hlavu. Jak vidíš, lidí kteří jsou na tom podobně jako ty je spoustu. Je jiná doba, v mnohém ohledu složitější než do bylo za časů našich rodičů i když je nám do hlav často vtloukáno něco jiného.

Co se svatby týče, to je druhá věc. Uznávám, že záleží na chlapovi. Jsme líný a nechceme se do toho rozhoupat. Já jsem se rozhoupal a věřim že časem, když se o vdavkách budeš sem tam nenápadně zmiňovat, se rozhoupe i ten tvůj :lol:

 
BertaCek  12.05.12 20:37

Ja bych dite s chlapem, co si me nechce vzit, nemela, ale ja jsem konzervativni. Znam tak asi tricet zen, co mely deti v podnajmu, nic zleho na tom nevidim. Vlastni byt nic neresi. Muzete se treba poptat na hypoteku, ale ze by to mela byt podminka spokojeneho rodicovstvi, to asi tezko. Tvoje maminka je evidentne ze stare skoly, az mozna i omezena, ale mysli to dobre. Vnimej to z jejiho pohledu, jeji dcera bude svobodna matka, bez naroku na cokoli, pokud se borec sebere a odejde, nema ani vlastni byt - proste ji nepriapda, ze to je stabilni. To ji za zle nemej, ale pohovor si s ni o tom. Proberte to o samote, vyrikejte si to, a bude obema lip… Uvidis, ze bude z mimi nadsena. Hodne stesti.

 
fufiiina
Zasloužilá kecalka 987 příspěvků 12.05.12 21:01

tak divná si občas připadám já,protože jsem se po 5leté známosti vdala,koupili byt a auto a za 5 let si pořídili dceru,neznám nikoho kdo by to v mém okolí měl,většinou všichni žijou po podnájmech a „svoji“ nejsou a jsou šťastní,maminka by si měla uvědomit,že je docela dost jiná doba a byty už se nedostávají jen za to že nastoupíš do nějakého většího podniku

 
Ivuska23
Závislačka 3620 příspěvků 12.05.12 21:35

Neboj se,nejsi sama. Též nejsem vdaná,též nemáme vlastní bydlení a též jsem si vyslechla tyhle otázky.. ano chtela jsem to tak a trvale bydliště ma miminko vždy po mámě byla má odpověď.. nejsem jediná,ani první a ani posledni..
Gratuluju k miminku a přeji hodně zdraví a pohodové těhotenství :-)

 
socina
Závislačka 4104 příspěvků 12.05.12 22:13

Divná si připadám já. Nejdřív jsme se vzali, pak postavili domek (stále stavím ale už to bude) a od ledna pracujem na mimču. Když jsem se brali tak se nás všichni ptali jestli „musíme“ nikdo nemohl pochopit že prostě chceme. A že mimčo chceme až budeme mít kde bydlet. Např můj bratr to udělal opačně, nejdřív mimčo pak svatba a pak snad nějaké to bydlení. Každý to cítí jinak a pro každého je normální něco jiného. Takže se nestresuj, maminku to přejde až uvidí mimčo :palec:

 
montchitchi
Zasloužilá kecalka 794 příspěvků 13.05.12 01:48

Teda mě je sotva 30, ale asi taky budu stará škola. Dítě bych si bez oddacího listu nepořídila, ono to má pak ten chlap až moc snadné - jen tak odejít.
A byt na hypotéku mi přijde logičtější než nájem. Ono ta výše může být stejná, ale při hypotéce prostě platíte vlastní, u nájmu dáváte peníze někomu jinému. Ale chápu, že dneska to není tak snadné.

 
Anonymní  13.05.12 13:22

dobrý den, tak já musím reagovat a navázat na pana Jim Broether, nebo jak se jmenoval.. popisuje tu, že pokud někdo něco nezdědí, nebo nevydělává silně nadpruměrně, nemůže si dovolit bydlení.. víte, ono jde o to, jak je kdo náročný a nebo ne.. neznám Prahu a okolí, ale znám dobře jižní Moravu a Vysočinu.. v okolí Brna lze koupit byt o třetinu klidně levnější, než v samotném Brně.. má to svoje výhody a nevýhody, to je jasné.. ale-tam, kde bydlím já nemáme problém se školkou, máme jich totiž ve vesnici 3, dále školu, obchody, obchvat obcí, takže nám přes vesnici projede velmi málo aut, vše je svedeno na obchad.. máme tu 3 rybníky, cyklostezku,kou­paliště, hospody, restaurce, nemáme problém pustit děti ven hrát si.. máme všechny bytové domy opravené a do brna je to 10 minut autem a 20 minut vlakem- autobusem. Ve vesnici jezdí jak vlak, tak autobus… a cena?? Za byt 2+ 1 kolem MILIONU, ano, jedná se o byt ve standartu, ale zateplený, ihned obyvatelný.. to se Vám zdá hodně?? pokud ale někdo musí mít barák, zadluží se jak kráva tak at se pak nediví, že nevyžije.. lidi jsou dneska hrozně rozmlasí a masirovaní reklamama- vem si uvěr, kup si, musíš mít auto, telku, notebook, krásnej barák, bazén.. pujčíme, ty budeš jen splácet.. tak si naberou uvěry a už to jede… milion za byt kousek od Brna je brnkačka, je to i s inkasem kolem 10t mesicne, podnájem 1+1 v Brně stojí kolem 8000t… rozhodně lepší než bydlet v podnajmu, kde si nemužu udělt nic podle svýho… a řeči o tom, jak se někdo nemůže stěhovat, protože má byt na hypošku.. nevím, kam bych se měl každých 10 let stěhovat, jednou jsem se stěhoval a uplně mi to stačilo.. je mi jasný, že každýmu vyhovuje něco jinýho, ale člověk musí taky přemýšlet, co je pro něho výhodnější a lepší..

 
Jim Boehner
Povídálka 42 příspěvků 13.05.12 15:36

Pane/paní anonymní, ano souhlasím s Váma. Jestli je možnost koupit byt kousek od Brna za milion, je to velmi dobrá cena a šel bych do toho. V Praze je to bohužel postavené na hlavu, nejlevnější byty jsou 2+1 v paneláku, daleko od centra, vetšinou bez rekonstrukce, zateplení a navíc většinou v neatraktivních lokalitách a to za min. za 2 miliony, spíše ale 2,5 milionu. V relativně lepší lokalitě a hezký byt už je 3,5 mil až „nekonečno“. A to bohužel už ta měsíční částka hypotéky dost vyšplhá. Každý v Praze není poslanec nebo lobista jak se to možná jeví z televize, takže pro běžné lidi velký problém. Sám vím jak jsou levné byty i rodinné domy na Ostravsku, to bych si mohl dovolit z fleku a byl bych šťastnej jako blecha. Nojo jenže všichni víme jak je to tam s prací a platy. Takže holt něco za něco.

Příspěvek upraven 13.05.12 v 15:38

 
Anonymní  13.05.12 17:59

ano, já Vám plně věřím.. Praha je prostě výkladní skříň republiky a tomu odpovídají i ceny.. ovšem nikdo nikoho nenutí žít jen v Praze, každý má svobodnou volbu toho, kde a jak bude žít. Já jsem taky do Brna přistěhován, pracuji od střední školy a mám nedstandartní plat. Protože jsem na bydlení v Brně neměl, nebo spíš neměli, odstěhovali jsme se za Brno, kde jsou byty daleko levnější, zejména tedka, když je ,,krize,, padli ceny skutečně do velmi přijatelných čísel.. myslím si ale, že většina lidí nepřemýšlí, nebo nepočítá a slepě se žene za svým snem- barák, zahrada, pes.. když na to ale nemám, tak na to prostě nemám a nehoním si triko, jen abych si něco dokázal.. takže si myslím, že většina lidí by měla stát nohama na zemi a nehrát si na něco, co není a na co nemají… to myslím všeobecně a netýká se to Vás, abyste si to nebral, že Vás tu nějak peskuji… Lidi si prostě myslí, že pokud nebudou mít svůj americký sen, tak budou před okolím za socky.. já bydlím v paneláku, roční náklady na vodu, otop.. mám 15t za rok, jsme spokojeni, máme nové auto,garáž, zahradu 2km od bytu, děti mají kroužky, jezdíme na hory, k moři, do termálů… tohle všechno bych si v baráku s hypo 15t nemohl dovolit ale i tak si jako socka rozhodně nepřipadám.. raději v bytě než se strachovat jestli budu mít každého 10 v měsíci na hypotéku… :mavam: anonymně, nezlobte se.

 
Lorr
Zasloužilá kecalka 645 příspěvků 13.05.12 20:54

za mě teda divná nejsi, my s přítelem a dcerkou žijeme u tchánů a sezdaní taky nejsme, tedy zatím brzy to přijde, ale během mého těhotenství jsme o tom nemluvili ani to neřešili, přítel mě požádal o ruku v den kdy si mě přivezl z porodnice domů, což bylo mimochodem na štědrý den, ale i kdybychom se neměli brát tak si myslím že to nemá vliv na to jak moc milujeme naší dceru a jak dobře se nám ji podaří vychovat, a kdo si myslí opak je za mě omezenec a hlupák, rodina není o papíru ale o lásce kterou si umějí navzájem rozdávat.

 
Alenaxxxx  13.05.12 22:43

Divná z mého pohledu jsi. Ne proto, že jsi se nevdala, ale pro ty praktické důvody.
Dost často vidím ve své práci lidi, kteří špatně dopadli, protože svoje finance neukočírovali.
Hypotéka na byt nedaleko Prahy vyjde levněji než podnájem. Stejně jednou dříve nebo později svůj byt koupit musíte - nebo našetřit několik milionů, abyste vyžili v důchodu. Průšvih je, že Tvůj přítel je dost starý na to, aby si hypotéku vzal hned, nemůže čekat dalších 15 let, pak už si těžko bude moci vzít hypotéku na 20 let…
No sama si odpověz na jednoduché otázky:
Z čeho budete žít, kdyby přítel byl 3 měs. bez práce.
Z čeho budete žít a platit podnájem, až budete mít důchod v dnešních cenách 6000-8000 Kč každý, víc to opravdu nebude.
Většina lidí doufá, že to „nějak“ dopadne. No oni dopadnou tak akorát na hubu (nejpozději v tom důchodu) a bude to tvrdý. Co jste jako doposud dělali, že jste „dost“ starý a nemáte ani svoje bydlení? Kdybyste byli o 10 let mladší, tak OK, ale to vy nejste.

 
klara123
Ukecaná baba ;) 1505 příspěvků 13.05.12 22:44

tak to znám, moje máma řekla něco v podobném slova smyslu, když jsem jí to chtěla říct, tak jsem byla nervozní … tak jsem začala a ona mě přerušila: bydlíte v podnájmu, máte málo peněz, nejsi vdaná, to ti teda nezávidím :cert: :cert: :cert: opravdu slova která od vlastní matky potěší :cert:
a teď? mohla by se z malé po… :mrgreen: bydliště malé jsem napsala k rodičům, stejně jako jsem měla předtím já, bydlíme v pronajatém bytě (větším než předtím) od města a máme se fajn. ps: svobodná jsem stále a nějak mě to netíží. svatbu si možná dáme příští rok, uvidíme :) ale myslím, že na takovýchle věcech to nestojí :kytka:
takže odpovídám na tvou otázku: nejsi jediná, kdo žije v pronájmu, není vdaná a má dítě :D

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1705 příspěvků 13.05.12 22:57

Zrovna teď jsem četla, že Češi jsou ve srovnání se zbytkem Evropy „divní“ - všichni chtějí mít byt v osobním vlastnictví a do podnájmu jde jen třetina lidí. A Evropě je přesně opačný trend - dvě třetiny lidí žijí v podnájmu a jen slabá třetina má vlastní bydlení.
Podnájem má prý své výhody - člověk není vázaný a může podle práce migrovat po republice.
My máme tedy vlastní byt, protože je nám příjemnější zplácet hypotéku než ty peníze cpát pronajímateli do kapsy a nakonec nic nevlastnit :nevim:
Vy se s partnerem radujte z mimča, není všem dnům konec a jednou si něco vlastního pořídíte a třeba se i brzo vezmete. Důležité je, že teď máte kde bydlet a že vyjdete s penězi. Mamce se nediv,je to jiná generace a má model rodiny pevně zažitý, ona to s tebou myslí dobře a asi by tě ráda viděla více zajištěnou, to je všechno.

 
PetulaPl
Neúnavná pisatelka 16684 příspěvků 14.05.12 09:05

@klara123 jééé, děkuji :kytka: tak to jsem ráda, držím palce, ať jsi šťastná a spokojená a malá jen zdravá :)

 
PetulaPl
Neúnavná pisatelka 16684 příspěvků 14.05.12 09:07

@Lorr děkuji :-)))

 
PetulaPl
Neúnavná pisatelka 16684 příspěvků 14.05.12 09:09

no přesně, to si také říkám - že sice budeme mít vlastní byt, splácet hypotéku jako prase, ale nevezmeme dítě k moři, nedáme ho do kroužků, nic mu nekoupíme, protože budeme žít z huby do huby, ale super, máme vlastní byt …

 
PetulaPl
Neúnavná pisatelka 16684 příspěvků 14.05.12 09:12

@socina děkuji :-) napsala jsi to moc hezky

 
PetulaPl
Neúnavná pisatelka 16684 příspěvků 14.05.12 09:14

tak to jsi napsal moc hezky, i s tou svatbou je to taky pravda - chlapi jsou na tohle asi moc líní :)))
my si také nevyděláváme špatně, ale máme to prakticky jako vy :))) přeji zdravé miminko a ať jste šťastný :-)

 
PetulaPl
Neúnavná pisatelka 16684 příspěvků 14.05.12 09:17

@mari1912 tak to jsem ráda, že nejsem opravdu sama :)) s tou svatbou jsem tu fakt usmála, protože já říkám to samé :D to ho mám chytnout za pačesy a donutit?? Ne ne, on na to časem snad přijde sám :-) PS: Určitě bych se svatbě nebránila :kytka:

 
PetulaPl
Neúnavná pisatelka 16684 příspěvků 14.05.12 09:19

@Jadla děkuji moc!! :kytka: :kytka:

 
PetulaPl
Neúnavná pisatelka 16684 příspěvků 14.05.12 09:23

@bamba tak já se to mamce snažím říkat, ale ona si prostě pořád jede tu svou …

 
Alenaxxxx  14.05.12 16:34

Jo, a z čeho budeš platit nájem na cizí byt v důchodu, když si během života nepořídíš svůj?

 
Alenaxxxx  14.05.12 16:36

V Evropě jsou zvyklý bydlet v nájmu, taky jsou ale zvyklý si šetřit i 20% příjmů na důchod, kdo z těch lidí, kteří u nás bydlí v nájmu a nekupují svoje bydlení myslí na to, z čeho budou platit byt v důchodu? U nás jsme první generace, která musí řešit svůj důchod sama. V západní Evropě už jsou na to zvydlí, že pokud nechtějí žít jako socky v důchodu, musí si spořit.

 
panibobina
Kecalka 165 příspěvků 14.05.12 22:02

ahojky,tak za mě taky divná nejsi :mavam: my taky bydlíme v Praze v podnájmu už 9let a máme 20ti měsíční dceru a jsme spokojeni a našim to nějak nevadí,hlavná je že přítel má práci a malá je zdravá :kytka: jinak dřív mě štvali otázky na téma svatba,byt atd. ale teď už to neřeším a když je někdo hooodně chytrej tak ho pošlu slušně někam :lol: tak si z toho nic nedělej a užívej si těhulkování,rychle to uteče a přeji zdraví miminko :srdce:

 
PetulaPl
Neúnavná pisatelka 16684 příspěvků 15.05.12 11:24

budu to platit z peněz, které budu mít našetřený, popřípadě z výplaty, popřípadě z důchodu.
Tak v 70ti nebudu bydlet ve 3+kk za 13 tisíc že jo … z čeho ty budeš platit v 60ti hypotéku? :)

 
PetulaPl
Neúnavná pisatelka 16684 příspěvků 15.05.12 11:25

tak já si spořím :) a i na důchod :)

 
PetulaPl
Neúnavná pisatelka 16684 příspěvků 15.05.12 11:25

jeeeeee, děkuji děkuji moc!! :kytka:

 
Alenaxxxx  15.05.12 12:54

Já hypotéku neplatím, hodně jsem vydělala v zahraničí a mám dům bez hypotéky - skromný, ale náš. Mimochodem bydlíme v dojezdové vzdálenosti do Prahy a dům stál cca 2,5 mil. Kč. Takže pracuji v jednom okresním městě i v Praze. Já bych v Praze nechtěla bydlet ani náhodou.
Na stáří dům můžu prodat a jít do menšího. Spořím si na důchod, protože tuším, že budu potřebovat na normální život alespoň 15 000 Kč v dnešních cenách. Státní důchod bude 6000 Kč v dnešních cenách. 9000 Kč rentu si musím naspořit ze svého, takže mám penzijní připojištění (5000 Kč/měs.) a 2000 Kč/měs. spořím do fondů a ještě bude 2 pilíř důchodové reformy, který taky něco naspoří… Vím, že musím naspořit kombinací všech těch spoření 4 mil. Kč a to není žádná sranda!!!! To si skoro nikdo ze zde píšících neuvědomuje, že nějaké penzijní připojištění s platbou 300 Kč měs. ze svého nezabezpečí na stáří ani náhodou.
Takže by mě fakt zajímalo, z čeho bude platit podnájem v garzonce v důchodu ten, kdo si nic nenašetří a od státu dostane nějakých usmolených 6-8 tis. důchodu (v dnešních cenách). Možná píšu moc složitě, lepší je vidět to v tabulce (inflace, výnos fondů…). Pracuji na mateřské jako finanční poradkyně a při své práci vidím dnes a denně, jak jsou lidi totálně negramotní. Furt řeším případy, kdy si lidi po 5-ti letech práce NIC nenašetřili a najednou chtějí miminko, bydlet ve svém, a jediné co si za tu dobu pořídili je (bezcenné) auto na leasing. Takhle uvažuje 50% lidí a ty budou v důchodu totální socky. Někteří se stihnou napravit. Ale chlap v 37-letech bez vlastního bydlení a s manželkou na mateřské, ten už toho moc napravit nestihne ani kdyby se rozkrájel.

 
Alenaxxxx  15.05.12 12:55

Oprava: Penzijní připojištění jen 500 Kč měs. to jsem se s těmi 5000 Kč upsala:-)

 
PetulaPl
Neúnavná pisatelka 16684 příspěvků 15.05.12 13:00

no vidíš, tak někdo to štěstí jako ty má a někdo ne. Holt ne každý mohl vyjet do zahraničí a vydělat si tam miliony :-)
já ti držím palce, ať před důchodem máš na účtě 4 mega , ať si můžeš důchod užít.

 
denca29
Ukecaná baba ;) 1610 příspěvků 15.05.12 14:59

Neboj jednou budeš tohle všechno mít!!!!

 
LouLou  15.05.12 15:12

Nejsi divna- ja cekam druhe dite, sezdani nejsme…a nijak ani nechvatame…vlastni bydleni taky nemame, a to jsme dokonce v zahranici, a presto nemame ty "miliony' jak jsem videla o par komentaru vyse… :mrgreen:

Ale to vis,lidi, kteri preferujou placeni hypoteky ti budou tvrdit milion duvodu o tve nezodpovednosti atd…zalezi na povaze.Ja bych nemohla vstavat rano s pocitem, ze vic nez pulka platu muze jde bance, ze se nesmi nic stat, nesmi onemocnet, prijit o praci, nesmime se hnout z mista…a navic bychom museli obracet kazdou korunu.

 
hanak  15.05.12 15:42

Nejsi divná. Myslím, že tenhle trend bude brzy v ČR běžnou záležitostí, stejně jako je to tady v U.S. Lidé si často nekupují vlastní bydlení, ale pronajímají si byty-domy, stěhují se z místa na místo za prací, za novými možnostmi, za jiným stylem života. Stejně tak manželství jako takové - ať se nikdo na mě proto nezlobí, ale já to vnímám jako hloupý přežitek, který kdysi kdosi vymyslel, neboť to bylo výhodné pro evidenci, stát a ještě hlouběji v historii pro majetnické sklony pánů tvorstva.
Podívej .. chcete být spolu teď, super, buďte, to jde snadno i bez okroužkovaného prstu a požehnání úřadu ! ;) Pořídíte si miminko - proč ne, je to přeci přirozené :) Nemáte vlastní bydlení - a co je na tom za problém, když se byty dají pronajmout a často to vyjde levněji než platit poplatky a hypotéku k tomu, kde navíc nikdo nemá tu jistotu, že za x let bude mít na splácení.

Nezoufej kvůli postoji okolí. Mamince to zkus vysvětlit rozumnými argumenty .. ona je ještě ze staré školy, ale dnešní doba je skutečně hodně jiná, určitě to časem pochopí. Držím palce ! :hug: :palec:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama