Zkušenost s rotaviry

U prvního syna jsme se s rotaviry nesetkali, tak jsme nějak naivně předpokládali, že i s druhým synem se nám to vyhne.

Zkušenost s rotaviry Zkušenost s rotaviry Zdroj: Canva

Bylo to v létě, o prázdninách. Krásné počasí, většinu dní jsme trávili, jak jinak než venku. Starší syn je docela aktivní, takže pořád někde běhal, lezl, člověk ho neustále musel hlídat, protože ač měl tři roky, s oblibou všechno olizoval, včetně houpačky, židle, klacku… no prostě cokoli vás napadne. Naštěstí mladší syn, který měl v té době rok, byl pravý opak a do pusy naopak nedával nic.

A to jsme se tak jednou váleli doma a starší syn, že ho bolí bříško. A po chvíli zvracení. A průjem. Cokoli syn pozřel, včetně vody, letělo ven. Volám doktorce, popisuju příznaky a doktorka na mě, že toho má teď plnou ordinaci a s největší pravděpodobností to budou rotaviry. Takže instrukce: černý, mírně oslazený čaj po lžičkách v několikaminutových intervalech, postupně přidávat množství nebo zkracovat interval. Poté se ptá, co mladší syn a já, že je v pohodě. Prý mám počítat s tím, že to chytne taky. Tak jsem s tím tedy počítala. Ale starší syn se lepšil, po pár dnech už byl fit, začal i normálně jíst, pil, naprosto bez problémů.

Měli jsme v plánu jet za mými rodiči, kteří bydlí přes půl republiky, manžel měl zůstat doma, protože se na baráku měnily okna. Vzhledem k tomu, že byli kluci zdraví, tak jsme jeli. Jenže jen co jsme dojeli, mladšího jsem nakojila a do pěti minut mi všechno vyhodil. Oká, asi to bylo brzo po příjezdu. Jenže kdykoli jsme ho nakojila, šlo to ven. Cokoli, co vypil, šlo ven. Snědl oběd, šel ven. Volám doktorce a ona zase, že musíme po lžičkách, že ho nemám kojit naplno, ale po trochách. No, zkusily jste odtrhnout hladové mimino od prsu? Ale kupodivu byl syn v pohodě, hrál si, smál se.

V noci všechno v pohodě, ráno se vzbudíme, já jdu přebalit syna a on naprosto suchá plína. Volám opět doktorce a ona na mě, že syn má rok a je docela možné, že už vydrží přes noc a mám tomu dát půl hodiny, jestli se nevyčůrá. Vyčkávám a po 15 minutách syn čůrá. Aha, že by fakt vydržel? Kojím, mlíko letí ven. To snad není možné. Syn stále veselý, hravý. Občas mu dám cucnout trošku vody. Dobrý, voda drží. Tak zkouším odstříkat mléko, abych mohla dávat po lžičkách. Bohužel mi to nejde. No nic, bude na vodě, hlavně hydratovat. K večeru si říkám, zkusím trochu vývaru. Do syna to padá, jak by měsíc nejedl. Dojedl a za pět minut jde vše zpátky ven. Tak to ne, na tohle už nemám. Prosím tátu, jestli by nás nevzal pro jistotu na pohotovost. Volám na 155, abych zjistila, do které nemocnice máme jet. Tam jsme dojeli po 17. hodině, doktor vyšetřil a prohlásil, že to budou s největší pravděpodobností rotaviry, dal nám žádanku a ať jedeme do fakultky, že nás tam hospitalizují.

Areál fakultní nemocnice obrovský, já s unaveným dítětem, které je zvyklé chodit v 19 hodin spát, trajdala a hledala dětské oddělení. Mrkli na žádanku a řekli, že musí na infekční. Takže zase hledat infekční oddělení. Jenže tam měli kvůli covidu plno a že máme jít zpátky na dětské! Naštěstí doktoři i sestřičky byli hodní, skvělí. Já tam zjistila, že syn už kilo zhubnul, samozřejmě tam brečel, spousta cizích lidí, on chudák unavený. Vzhledem k tomu, že byla doba covidová, první, co udělali bylo, že nám dělali test na covid. Chudák syn, sotva rok a už mu šťárali do mozku. A pak následovaly odběry krve, zavedení kanyly na infuze, výtěry ze zadku. Do postele jsme se dostali až ve 23 hodin! Oba jsme byli úplně hotoví.

Celý následující den syn prospal, byl vždy jen chviličku vzhůru a pak zase spinkal. Sestřičky mu měnily infuze, potvrdily rotaviry, vyloučily covid.

Další den už byl syn úplně v pohodě. Vzhledem k zavedené infuzi v noze nemohl moc chodit. Jenže ho to tam samozřejmě nebavilo. S povolením doktora jsem ho vypustila, přičemž chudák vypadal jak na vodítku :D celé oddělení už slyšelo, že je syn v pohodě, protože tam sunul židle po podlaze, stůl, pak tam rozebral zásuvku, vypreparoval šroubek u postele. Nejhorší bylo, že jsme nesměli z pokoje vylézt (měli tam dětskou hernu), protože byl syn infekční.

Čtvrtý den nás propustili, konečně pro nás i pro mé rodiče, protože moje máma se nedobrovolně musela postarat o mého staršího syna :D naštěstí i na tenhle případ je možno mít ošetřovačku.
Takže na závěr musím říct, že u staršího ty rotaviry vypadaly hrozně, byl úplně hotový, ale po pár dnech byl naprosto zdráv a u mladšího to přicházelo plíživě s tím, že syn byl celou dobu naprosto usměvavý a nikdo z okolí by nepoznal, že mu něco je, ale dostával se z toho o něco déle.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
607
17.5.22 13:35

V US je očkování u miminek na rotaviry součástí povinných očkování. A byla jsem za to ráda. Moje starší děti, coby čerstvá naplavenina z Česka, chytly rotaviry ve škole a následně se nakazila celá rodina. Zatímco nám všem bylo fakt zle, zvracení, průjem, horečka, nejmenší, tehdy pár měsíční, byl vysmátý, očkování ho opravdu ochránilo

Příspěvek upraven 17.05.22 v 14:07

 • Zmínit
 • Nahlásit
852
17.5.22 20:33

Taky mám zkušenost. Synovi byl rok a hodně zvracel. Obyč střevní chřipka, měly to i dcery a na rotaviry mám všechny děti naočkované. Jenže syn měl nemocné ledviny a jak vše zvracel (i čaj), tak 12 hod nečůral a já se už bála, tak jsem zavolala na dětský a že máme přijet přes noc, že mu dají kapačku. Na příjmu doktorka koukala a prej,,Jé, syn je očkovaný proti rotavirům, tak my vás dáme na pokoj, kde je chlapeček s rotaviry, máme plno, ale nebojte váš malej to nechytne". Což o to, můj malej stejně blil jak šakal, tak se tam sešly dvě zvracející miminka. Chlapeček teda šílené průjmy, můj syn ne. Tak mému dali kapačku (poprvé špatně, kapalo to mimo a syn nemohl bolestí spát, furt se kojil na usnutí a samozřejmě to zase zvracel, po hodině jeho naříkání přišla sestra a prej kdo mu to píchal, vždyť je to špatně… Syn druhý den ručičku modrou :,( ) pak už dobře, malej hned usnul, zavodnili ho, do rána spal v kuse, pak už nezvracel a udržel v sobě něco málo ale pro jistotu že tam zůstaneme ještě jednu noc. Ok. No jenže já tam něco chytla. :roll: Nevím zda od syna mebo ty rotaviry, ale byl to teda masakr. Od 2 ráno jsem lítala zvracet každých 10 minut, jednou jsem skoro nedoběhla, mezi zvracením 3× průjem… Sestřička mě slyšela lítat, přišla když jsem vyčerpaná brečela u záchodu na zemi mezi zvraceními. A dala mi nějaký čípek, bohužel nevím co to bylo, ale ulevilo se mi, pak už jsem nezvracela, břicho se zklidnilo, nádhera. Kdybych tak věděla název…

 • Zmínit
 • Nahlásit
896
17.5.22 21:32

@luloinka

Tak to je síla..jako my s manželem to od kluků nechytli, což je vlastně docela zvláštní 😀 ani babička s dědou..nikdo očkování nejsme 🙂 hlavně že to přešlo a pak už bylo líp 🙂

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
17.5.22 21:45

Mohu se optat, zda rotaviry jsou nějaká novinka? Mam několik dětí, ale už ve věku 22-16 let a blicích epizod za život měli nespočet. Naštěstí nikdy s nutností hospitalizace. Teď s miminem opakovaně čtu o ratavirech, nemocnici. Tak nevím jestli jsme měli kliku u starších a nebo je to teď jiné? Děkuji.

 • Nahlásit
27647
18.5.22 14:24

Já myslím, že jste si tu nemocnici mohli odpustit. Z toho, co píšeš, semtam něco vypil/snědl, voda po lžičkách taky procházela, čůral nakonec taky. Přišlo mi to jako běžná střevní chřipka (laický název, ale obvykle se skutečně jedná o rotaviry), která stejně kromě zavodňování nemá léčbu. A v době přetížení nemocnic covidem bych tam určitě nechodila. Ale chápu, že jsi byla vyplašená :hug:

Příspěvek upraven 18.05.22 v 14:25

 • Zmínit
 • Nahlásit
592
18.5.22 14:45

My měli rotaviry přes tyhle Velikonoce a taky nás hospitalizovali na 3 dny. Jen pak jsem to chytla já a po mě manžel, tak to obletělo celou rodinu. Byl to opravdu hnus.

 • Zmínit
 • Nahlásit
896
18.5.22 19:29

@unuděná
Nemohli, syn už dehydratovaný byl, nečůral vůbec, zhubnul, u ročního mimina to asi není to pravé ořechové. A radši půjdu 100× zbytečně, než něco podcenit :wink:

 • Zmínit
 • Nahlásit
19942
18.5.22 21:42

Dcera mela rotaviry spolu se salmonelou, nic moc epizoda, ale zpetne bych si ty tri dny v nemocnici odpustila (akorat ji sledovali a nedali ji ani blby probiotika, s lecbou jsme zacali az doma).

Co vim od sebe, kdyz je cloveku blbe, kapacka proste postavi na nohy, neni to zadna hruza, jak vsichni casto s desem v ocich lici, jak na tom dite bylo spatne, ale v nemocnicich je to uplne bezna vec a dostane ji snad kazdej s jakoukoliv diagnozou :).

Jinak „zvysit povedomi o rotavirech“ bylo cilem medialni kampane vyrobcu ockovacich latek, jinak by po tom nikdo nevzdechl (jde dohledat na netu, zaplava clanku v tisku a online vcetne vyjadreni lekaru a doporuceni ockovani byla soucasti).

 • Zmínit
 • Nahlásit
896
18.5.22 21:47

@Lucie_Sx
A kolik bylo dceři? My ty rotaviry se starším taky zvládli sami 🙂

Jinak rotaviry nejsou novinka, ale já je nijak neřešila, jsem si říkala, že to jsou jen průjmy, zvracení, ty se dají zvládnout. Ani doktorka mě nijak nestrašila, jen řekla že je možnost očkovat 🙂

 • Zmínit
 • Nahlásit
852
19.5.22 05:33

My s manželem jsme o očkování neuvažovali, ale když jsme viděli, co to udělalo se synem kamarádky, kdy byli týden na infekčním ani ne v naší nemocnici ale v krajské fakultce, tak jsme se lekli a nechali jsme. Mně i vyhovovalo, že je to očkování na lžičku a ne další píchání, to bych se rozmýšlela víc. Jinak jestli je to novinka nebo ne, netuším, my se ségrou když jsme byly malé tak mamka o ničem takovém neslyšela.

 • Zmínit
 • Nahlásit
27647
19.5.22 06:45

@Meggiska Tak to rozhodně, ale nic takového jsi v deníčku nepsala, jen že zhubnul, což mi u střevních potíží přijde v pořádku :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
19942
19.5.22 07:27

@Meggiska
Byly ji dva.

 • Zmínit
 • Nahlásit
896
19.5.22 08:48

@unuděná
Jo, je fakt že jsem tam nenapsala, že už měl pak pořád suchou plinu, to se omlouvám 🙂

 • Zmínit
 • Nahlásit
1290
19.5.22 23:12

@luloinka Nejspíš Torecan.

 • Zmínit
 • Nahlásit
19
23.5.22 10:30

My taky řešili, když byly dcerce 2 roky a synovi 4… Tim, že méně pijí, tak byli dehydrovani a pak jsme byli asi 4dny v nemocnici 🤦 ale jako vždy se vše zvládne…

 • Zmínit
 • Nahlásit