vajíčka.jpg
Můžu zapojit do diskuze a dát Vám pár rad? Od malička žiju na vesnici, máme vlastní slepičky a rady jsem zdědila od maminky i od babičky - barvili jsme různě, jak v OVO, tak po přírodnu (cibulové slupky, červené zelí, kopřivy, červená řepa, kurkuma/kari)... Než začneme barvit musíme si vajíčka připravit - jak domácí tak kupovaná je nejlepší nejdříve omít vodou (studenou!) od případných nečistot, a pak vajíčka ještě "otřít" octem - používám čistou kuchyňskou houbičku a obyčejný lihový ocet, celé vajíčko jemně otřeme octem - ocet desinfikuje, odmašťuje a navíc "naleptá" povrch skořápky; zdrsní jí (mikroskopicky) a barva pak bude lépe držet.. (btw - dětský pokus - skořápka se časem v octu úplně rozpustí) Takto si vajíčka připravíme už před vařením. Někdy, když barvím pouze v cibulových slupkách, tak vajíčka předem nevařím, ale vařím je zároveň s barvením; výhodou je krásná barva vajíček; nevýhodou je, že uvnitř budou převařená a budou mít "našedlý" žloutek. Když barvím v OVO nebo v odvarech, tak po otření octem vajíčka uvařím. Já před barvením naběhnu na zahradu a nasbírám hezky tvarované lístky, které následně přiložím "lícem listu" na vajíčko ("žilkováním" od vajíčka") a převážu buď silonkou, nebo ještě raději obvazem, obvaz okolo vajíčka utáhnu a obvážu provázkem. Takto připravená vajíčka dále barvím podle libosti, v OVO podle návodu, v odvarech nechávám "ležet" 12-16hodin, v cibuli (nejprve vařím cibulové slupky ve vodě samotné cca 40min, následně k nim přidám vejce) vařím cca 15min a následně ještě nechám cca 20min odstát již odstavené. Z barvy vajíčka vyndávám postupně (popř. odstraním gázu a lístky) a hned lehce "suším" starým, k tomuto účelu opatrovaným povlečením po babičce, opravdu velice opatrně, jen přiložením, aby nedošlo k setření barev - především tech "chemických", ale i tech přírodních, odkládám do plata na vajíčka, kde "doschnou" (protože někdy se stane, že je některé naprasklé, a mohlo by obarvit ostatní, nebo na nich nechat skvrnku od "vlhka", následně vajíčka mastím - špekem - ideálně špekovou kůží, nejen že se krásně lesknou, ale i krásně voní! :kytka: (foto: loňská vajíčka vařená ve slupkách) Kdyby jste chtěli s něčím poradit, klidně napište! :mavam:
- Autor: hanik.rez
- Vloženo: 11.04.17
Zobrazit diskuzní příspěvek ke kterému byla fotka přidána