2 příjmení pro dítě

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
3.1.20 19:13

2 příjmení pro dítě

Ahojte, chtěla jsem svému dítěti dát příjmení jak po mě tak po příteli a až teď jsem zjistila že to v ČR asi nejde.
Nikdy by mě to nenapadlo kdybych měla klasické české dlouhé příjmení s koncovkou ovál. Ale mám příjmení po otci (cizinci), které je velmi krátké a jmenuji se příjmením jen Le [Lí]. Takže se mi líbila představa že by se naše dítě jmenovalo například Anna Le Tomanová. Je možné že by v tomto případě existovala nějaká vyjimka? Nebo se budeme muset rozhodnout po kom se dítě bude jmenovat?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
36657
3.1.20 19:19
@Anonymní píše:
Ahojte, chtěla jsem svému dítěti dát příjmení jak po mě tak po příteli a až teď jsem zjistila že to v ČR asi nejde.
Nikdy by mě to nenapadlo kdybych měla klasické české dlouhé příjmení s koncovkou ovál. Ale mám příjmení po otci (cizinci), které je velmi krátké a jmenuji se příjmením jen Le [Lí]. Takže se mi líbila představa že by se naše dítě jmenovalo například Anna Le Tomanová. Je možné že by v tomto případě existovala nějaká vyjimka? Nebo se budeme muset rozhodnout po kom se dítě bude jmenovat?

Můžete jí ho dát jako druhé křestní? :think:

Ale nějuak to jde, tak rok to v médiích řešil pan Gregor Brzobohatý

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9699
3.1.20 19:37

Četla jsem o případu, kdy si matka nejdříve přidala jako druhé příjmení partnera a pak pro dítě mohla použít obě příjmení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
491
3.1.20 19:47

Nekomplikoovala bych to a dala Le jako druhé křestní, bude to znít velmi hezky. Mám známé, cizince, jejich dcerka má podobnou složeninu dvou křestních jmen, kdy jedno z těch křestních je začátkem matčina dívčího příjmení, a vždy se mi to líbilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5114
3.1.20 19:59

Myslím, že jediná možnost jak toho dosáhnout je, že si ještě za svobodna zdvojíš příjmení. Ale je otázka, jestli ti to vůbec povolí. Jinak se dává dětem vždy jen jedno příjmení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.1.20 20:00
@nani77 píše:
Nekomplikoovala bych to a dala Le jako druhé křestní, bude to znít velmi hezky. Mám známé, cizince, jejich dcerka má podobnou složeninu dvou křestních jmen, kdy jedno z těch křestních je začátkem matčina dívčího příjmení, a vždy se mi to líbilo.

A je to možné? Dát mu mé příjmení jako křestní?

• Citovat
  • Nahlásit
685
3.1.20 20:03

Bohužel to nejde, ale můžeš podat žalobu - já o tom přemýšlela, ale zatím jsem dané neřešila a tak nějak si zvykám, že má syn jiné příjmení a občas mě někdo osloví příjmením partnera.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5114
3.1.20 20:04
@Anonymní píše:

Nejsem si jistá. Našla jsem to jako mužské jméno, takže klukovi asi jo, jestli je ženské, to nevím. To jsou otázky na matriku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
289
6.1.20 06:41

Ahojte, ja som toto riesila celkom nedavno. otec maleho je spaniel, a v spanielsku sa beru dve priezviska, tak sme to tak chceli aj tu. informovala som sa na viacerych matrikach s verdiktom, ze dve priezviska nejdu a to ani, ak matka ma priezvisko svoje aj partnerove (po svatbe).
co sa tyka druheho krstneho, tak cudzincom povolia v podstate cokolvek, pokial to okato nie je druhe priezvisko. ale ak dobre chapem, cudzinec je len tvoj otec a vy ste obaja česi?

jo a ak sa niekomu podarilo dat dietatu priezviska dve, tak by ma fakt zaujimalo, ako… ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
491
11.1.20 22:07
@Anonymní píše:

Pokud explicitně neuvedeš, že je to tvé dívčí příjmení (matrikářka to samozřejmě okamžitě zjistí, samozrejmě), a proto to chceš, ale např. odkážeš na své kořeny a jména obvyklá v zemi původu tvého otce…? Zkus to osobně teď na vaší matrice probrat s matrikářkou a uvidíš. Podle mě máš velkou šanci. Malá bude Češka, čeština jméno Le nezná, tedy nemůže s určitostí říct, že to není křestní jméno… ale jen můj osobní dohad. Zkusila bych to tak, jak píšu. Držím palce. Dej pak vědět, jak jsi se rozhodla a jak to dopadlo ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
92
11.1.20 22:30

Dítěti lze dát v ČR jméno, které je v knize Miroslavy Knappové. Pokud v knize není, musela bys zjistit, jestli existuje v ČR někdo, kdo ho má a pak na matrice nebude problém. Pokud nikdo v ČR jméno nemá, musí se žádat o posudek, který dělá právě pí Knappová a uvést důvody, proč to jméno chceš, když to povolí, přidá se to pak do té knihy. Stojí to myslím cca 1500, ale chce to dělat trochu v předstihu, mám pocit, že to trvá cca 6 týdnů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat