Pět jazyků lásky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Evalu
Zasloužilá kecalka 857 příspěvků 15.04.13 17:03
5 jazyků lásky

Znáte tuhle knížku? Kolikrát (skoro vždycky ) si na ní vzpomenu, když čtu diskuse v téhle kategorii. Zjednodušeně - autor tvrdí, že způsoby, jak projevit někomu lásku, respektive možnosti, aby se někdo cítí milovaný (já tedy slova láska a milovaný moc nemusím, ale pro tenhle případ…) nebo šířeji řečeno emočně uspokojovaný když se mu dostává od protějšku určitého jednání, se dají shrnout všechny do pěti skupin (popis jako chování od chlapa k ženě, ale lze to samozřejmě modifikovat na jakékoliv dvě osoby jakéhokoliv bližšího vztahu):

• slova uznání - patří sem jednak to, že mi druhý říká, že mě má rád, že mu na mě záleží…zkrátka slovně vyjadřujesvou náklonnost ke mně, jednak slovní uznání - pochvala za něco konkrétního, vyslovení toho, že jsem schopná, šikovná, chytrá..
  • skutky - tj. konkrétní pomoc - chlap jednak pro rodinu pracuje a vydělává, jednak pomůže s dítětem, nádobím, zahradou… „miluju jí, tedy pro ni pracuju“
  • dary - přinese třeba drobný dáreček, primulku za 15,–, něco na zub…i mimo narozenin a vánoc (to já bych už byla rozvedená, kdybych byla závislá na tomhle projevu přízně)
  • fyzický kontakt - obejme, pohladí, pochová v náručí když je člověku ouvej, vezme za ruku, sedíme vedle sebe u televize, přitulíme se v posteli na spaní…nejedná se zdaleka jen o sex
  • pozornost - aby se mnou byl, abychom společně něco dělali, povídali si, trávili čas, zahradničili, hráli karty, sportovlai, chodoli po známých - hlavně spolu, aby mě vyslechl, když večer přijde domů a já mu chci popovídat, co celý den bylo (to mě připomněla třeba aktuální diskuse „Jsem na druhém místě“ v partnerství a manželství - pisatelka je evidentně tohoto typu řekla bych)

A dále se tvrdí, že každý má své 1 - 2 prioritní způsoby. Tudíž když se mu nedostává projevů partnerské podpory „jeho“ způsobem, protějšek se může přerazit, ale člověk stejně není ve vztahu spokojený.

Např. žena je „pozornostní“ a muž „skutkový“ a snaží se jí zachovat způsobem sobě vlastním - dlouho do večera je v práci, aby přinesl hodně peněz a o víkendu sní snídani téměř ve stoje a letí makat na baráku, sekat zahradu, leštit auto a večer vyklízí myčku a luxuje… a ona je nešťasná, protože by si s ním chtěla chvíli jen tak sednout a popovídat nebo jít na výlet a má pocit, že z manželství nemá vůbec nic.

Nebo žena je „skutková“ a muž „fyzickokontaktní“, žena zběsile uklízí, vaří, peče, žehlí, popřípadě nahazuje barák, štípá dřevo atd. atd. a on by si radši snědl chleba s máslem a vytáhl poslední čisté ponožky z koše s prádlem, jen kdyby si našla víc času na manželskou erotiku nebo si večer u televize lehla s hlavou u něho na klíně.

Podaří se vám najít v tomhle sebe nebo svého partnera? Je to trochu zjednodušující jako všechna schémata, ale docela zajímavé.

Mimochodem, existuje i kniha „5 jazyků lásky pro děti“

Eva

Máte zkušenost s Návrat domů: Děti a pět jazyků lásky?

Reklama

Reakce:

heb
Kecalka 123 příspěvků 15.04.13 17:14

Znám a dost mi pomohla. Taky mi přijde, že spousta partnerských problémů začíná právě tím že nerozumíme „jazyku“ druhého.

kar-maa
Echt Kelišová 9706 příspěvků 15.04.13 17:15

Ja poznavam manzela, sedi na nej vsech pet bodu :srdce:

andelka83
Neúnavná pisatelka 18720 příspěvků 15.04.13 17:20

Znám, dost nás to změnilo, hodně jsme pochopili. Mylsím že spousta problémů ve vztazích by nebyla, kdyby ji lidi znali.

pomeranca
Extra třída :D 10700 příspěvků 15.04.13 20:46

Znám a doporučuju :-) taky myslím, že spousta problémů by nemuselo být, kdyby lidé hovořili správným jazykem

Danai
Stálice 98 příspěvků 15.07.15 10:24

Sice je to už stará diskuze, ale oživím, aby si to přečetlo více páru. Fakt pěkně napsaná knížka a jde najít i na uložtu, takže nemusíte kupovat. Zde odkaz ;) Pět jazyků lásky

Elephantka
Ukecaná baba ;) 1054 příspěvků 15.07.15 12:42

Znám - a mně pomohla hodně v tom najít sama sebe a pochopit, proč jsem měla pocit, že mi manžel nedával to, co jsem potřebovala a přitom jsem měla dojem, že já jemu toho dávám dost. Po přečtení knížky jsem zjistila, že spolu sice mluvíme, ale každý „jinak“. Když jsem jí dočela (já v PDF na mobilu), jemu jsem ji půjčila v knihovně. A pak jsme si vyříkali, kdo se našel kde a co je pro každého z nás to „ono“, co bychom každý potřebovali (ale dostávali). Spokojenost vlastně závisí na maličkostech, které člověk ale mnohdy nevidí… takže za mě plus :)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Tatínci youtubeři: Divočiny, co mámy raději nevidí

Čas se svými dětmi tráví před kamerou, královsky se u toho baví... a přitom... číst dále >

OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na... číst dále >

Články z Expres.cz

Slováček pod tlakem: Milenka Gelemová udělala scénu kvůli dovolené a Dádě

Ač to mezi Felixem Slováčkem (75) a jeho o desítky let mladší milenkou Lucií... číst dále >

Umělecká sebevražda, nebo promyšlený tah? Issa chystá duet se Štikovou!

Okurkovou sezonu po karlovarském festivalu rozčeří vydařená taškařice. Sámer... číst dále >

Články z Ona Dnes

Čtyři snadné změny, které vám pomohou přestat s neustálým mlsáním

Chutě, stres, nuda, ale hlavně špatně sestavený jídelníček. To jsou... číst dále >

Sára Saudková: Dědeček Jan je pro mé děti něco jako paní Columbová

Žila s fotografem Janem Saudkem, dnes vychovává čtyři děti s jeho synem... číst dále >

Reklama