Babička nechce k doktorce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.01.19 21:01
Babička nechce k doktorce

Dobrý den,
prosím o radu co s babičkou :(. Babičce je 71 let a dostat jí k lékaři alespoň na preventivní prohlídku je skoro nemožné :(. Babička je docela silná kuřačka, občas jí zlobí žlučník po operaci žlučníku cca ve 30 letech, má velké křečové žíly, kvůli kterým jí často bolí nohy, ale nechce s tím nikam jít, tvrdí, že je to už na operaci a že to už dožije takhle :/. Poslední půl rok začala hůře mluvit - občas jí vypadne slovo a nemůže si na něj chvíli vzpomenout nebo ho zamění za jiné, pak jí to ale dojde a opraví se, také hodně pospíchá když mluví a pak věta kolikrát nedává smysl - to se pak ale také opraví a řekne to pomaleji a srozumitelně a pak se jí občas jakoby přehodí písmenka v určitém slově třeba dnes - místo přesolila řekla pepřesolila, pak se hned opraví, takže to ví, že jí to zlobí. Mysleli jsme si, že je to částečnou zubní náhradou, kterou má už asi 4 roky, ale nosí ji jen když jde jíst nebo někam jde - proto jsme mysleli, že si na ni nezvykla a ani nezvykne, když ji nosí tak málo, ale takhle mluví i bez zubní náhrady. Paměť má ale pořád dobrou, dokonce lepší než já - 27let a mamča - 45let :). Neustále nás upomíná, aby jsme na nic nezapomněli atd.. Asi rok je taky více jakoby vulgární - používá místo slov jíst - žrát, s..át atd.. To dříve nedělala nebo alespoň ne tolik.. Luští číselné křížovky, chodíme na procházky, šije na stroji, takže pohybově je v pořádku. Prosím o radu, co by mohlo babičce pomoci, nějaké vitamíny, doplňky stravy? Ještě jsem zapomněla napsat, že je dost hubená a i když jí docela dost, tak prostě nepřibere. Hubená je ale už déle, tak 10 let. Je to prostě stářím? Koupili jsme jí Gynkobilobu a konečně jí teda občas bere. Četla jsem snad milion článků o martvičce, ale jediné, co je s tomu podobné je právě to mluvení, jinak nic. Děkuji za jakoukoliv radu a přeji hezký den.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Jagwa
Kecalka 282 příspěvků 11.01.19 21:10

Je to prostě stáří… Je na tom ještě celkem dobře :hug:

suzyz
Povídálka 21 příspěvků 1 inzerát 11.01.19 21:17

Je hrozne hezke, ze se o babicku takto starate, z tveho prispevku je uplne citit, jak vam na ni moc zalezi :srdce: co se tyce doktoru, tak tam se obavam, ze nic moc delat nejde - z vlastni zkusenosti vim, ze ten odpor muze byt u starsich lidi neprekonatelny a pokud se to clovek snazi zmenit, muze to byt kontraproduktivni (napr. babicka vam prestane vubec rikat o novych zdrav.potozich). Je fajn, ze ma zajem o ty aktivity. Dulezity je pitny rezim a napada mi zkusit nutridrink - maji v lekarnach, zkus vygooglit.

KájaHvězdička
Povídálka 50 příspěvků 11.01.19 21:19

Nevím, co poradit. Podle popisu mi ale přijde, že je čilá. Možná se začínají více projevovat takové ty mouchy, co mají někdy starší lidé, jinak je super, že ji zajímají křížovky, tím si tu hlavu dost procvičí. Co poradit.. Povídat si s ní, mít s ní trpělivost.. :srdce: Je moc hezké, jak jsi starostlivá, jde vidět, že ji máš s maminkou moc ráda.

mamoch
Zasloužilá kecalka 618 příspěvků 11.01.19 21:36

Nechte babičku být a k žádnému doktorovi ji nehoňte, staří lidé si na nějaké „preventivky“ nehrajou , ona až bude cítit, že ji opravdu něco trápí, tak se svěří bez nátlaku.

stinga
Závislačka 4890 příspěvků 3 inzeráty 11.01.19 21:45

přesně jak píše @mamoch co si myslíš, že by všelijaké vyšetřování babičce přineslo, prostě stárne, to se nedá nic moc dělat, novou hlavu ani nové nohy jí už nikdo nenamontuje :kytka:
teď ji život baví a když bude harcovat po nemocnicích, bude nešťastná a nemocná ještě víc

Burj Chalifa
Nadpozemská drbna 29519 příspěvků 11.01.19 21:48

podobný případ jsem měla v sousedství, jak přes kopírák.Paní taky 70 let, též silná kuřačka,povahové změny, zvyšující se agresivita.Pak se přišlo na příčinu - zhoubný nádor na mozku.Zemřela zanedlouho.

axelina
Ukecaná baba ;) 2455 příspěvků 11.01.19 21:52
@Anonymní píše:
Dobrý den,
prosím o radu co s babičkou :(. Babičce je 71 let a dostat jí k lékaři alespoň na preventivní prohlídku je skoro nemožné :(. Babička je docela silná kuřačka, občas jí zlobí žlučník po operaci žlučníku cca ve 30 letech, má velké křečové žíly, kvůli kterým jí často bolí nohy, ale nechce s tím nikam jít, tvrdí, že je to už na operaci a že to už dožije takhle :/. Poslední půl rok začala hůře mluvit - občas jí vypadne slovo a nemůže si na něj chvíli vzpomenout nebo ho zamění za jiné, pak jí to ale dojde a opraví se, také hodně pospíchá když mluví a pak věta kolikrát nedává smysl - to se pak ale také opraví a řekne to pomaleji a srozumitelně a pak se jí občas jakoby přehodí písmenka v určitém slově třeba dnes - místo přesolila řekla pepřesolila, pak se hned opraví, takže to ví, že jí to zlobí. Mysleli jsme si, že je to částečnou zubní náhradou, kterou má už asi 4 roky, ale nosí ji jen když jde jíst nebo někam jde - proto jsme mysleli, že si na ni nezvykla a ani nezvykne, když ji nosí tak málo, ale takhle mluví i bez zubní náhrady. Paměť má ale pořád dobrou, dokonce lepší než já - 27let a mamča - 45let :). Neustále nás upomíná, aby jsme na nic nezapomněli atd.. Asi rok je taky více jakoby vulgární - používá místo slov jíst - žrát, s..át atd.. To dříve nedělala nebo alespoň ne tolik.. Luští číselné křížovky, chodíme na procházky, šije na stroji, takže pohybově je v pořádku. Prosím o radu, co by mohlo babičce pomoci, nějaké vitamíny, doplňky stravy? Ještě jsem zapomněla napsat, že je dost hubená a i když jí docela dost, tak prostě nepřibere. Hubená je ale už déle, tak 10 let. Je to prostě stářím? Koupili jsme jí Gynkobilobu a konečně jí teda občas bere. Četla jsem snad milion článků o martvičce, ale jediné, co je s tomu podobné je právě to mluvení, jinak nic. Děkuji za jakoukoliv radu a přeji hezký den.

v 70 bych neřekla že je „stara“ :-) určitě ne… muj strýc v 72 zaběhl pulmaraton letos –každý človek je jiny ale lide s tímto přistupem mi přijdou že jsou lenivý neco změnit, nechce se jim a tak k doktorovi radeji nechodi aby se nahodou nedozvěděli že maj to a to a měli by se vzdat třeba zrovna kouření… moji rodiče jsou to stejný… máma vysoký tlak ale nikam nepujde..a tata to je bez komentáře uplně.. já tento přistup odsuzuju a štve mě to u nasich

Ou
Kelišová 5849 příspěvků 11.01.19 21:54

Ta řeč a změna chování je dost varovný signál. To že prodělala lehčí mrtvičku by byla ta nejlepší varianta.

Potřbeuje důkladné vyšetření - neurologické.

Burj Chalifa
Nadpozemská drbna 29519 příspěvků 11.01.19 21:55
@axelina píše:
v 70 bych neřekla že je „stara“ :-) určitě ne… muj strýc v 72 zaběhl pulmaraton letos –každý človek je jiny ale lide s tímto přistupem mi přijdou že jsou lenivý neco změnit, nechce se jim a tak k doktorovi radeji nechodi aby se nahodou nedozvěděli že maj to a to a měli by se vzdat třeba zrovna kouření… moji rodiče jsou to stejný… máma vysoký tlak ale nikam nepujde..a tata to je bez komentáře uplně.. já tento přistup odsuzuju a štve mě to u nasich

kuřáci a nepoučitelní ať nikam nechodí, léčba nemocí spojených s nezdravým životním stylem, kouřením je zbytečné vyhazování peněz ze solidárního zdravotního pojištění.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.01.19 21:58

Moc všem děkuji. Když ona je kolikrát úplně v pohodě a stejně nám řekne: Co budete dneska žrát? Tak já nevím, jestli jí jen moc pozoruju nebo je to varovný signál něčeho..? Je mi jasný, že je starší, unavená (když nevydrží nic nedělat) ale nechci si jednou vyčítat, že jsem měla udělat něco víc a já jenom čekala.. :(

atominnka
Generální žvanilka 21867 příspěvků 11.01.19 22:11

Hele takhle… promluvte s ní o tom a když nebude chtít jít, tak nepujde. Je svéprávná. :nevim: Znám to s babi, to samý, ale je jí 83.

To, že je hubená… moje babi má 38kilo. :nevim: měl max 45 co si pamatuji. někdo to tak má.

katyna1984
Zasloužilá kecalka 626 příspěvků 11.01.19 22:12

Můj děda celý život říkal, že dokud nepůjde k doktorovi, bude zdravý. A vlastně měl pravdu. Když si v 86 letech ukopl palec, dotáhl ho táta k doktorovi a už se z toho kolečka lékařského nevyhrabal. Do té doby naprosto vitální a samostatný člověk se pod vlivem léčby náhle objevených nemoci stal smutným, zlým a rezignovanym chudáčkem, závislým na pomoci druhých. Po pár měsících to vzdal a odešel. Třeba by v tu dobu odešel tak jako tak, ale věřím , že bez zásahu do toho, co celý život fungovalo, by odešel spokojenější a šťastnější.

Takže nechte babičku žít tak, jak chce prosím.

axelina
Ukecaná baba ;) 2455 příspěvků 11.01.19 22:15

@katyna1984 děda měl stestí…moje doktorka (a to je z oboru) ---nikam nechodila a tím padem ji zjistili rakovinu až ve finalnim stadiu v 55 letech. zbytečná smrt.

kvaček
Extra třída :D 13689 příspěvků 11.01.19 22:18

Já nevím, je to jenom názor, mě přijde uplně v normě, ale možná je to tím, že já mám babičku 81 a ted se starám o 92 letou babičkou a prostě toto je jak pře kopírák..
A je to 20 let navíc..
Já si myslím, že změna osobnosti je normální, já si vzpomínám, že babička co má 92 taky byla zhruba před 5 lety jiná.. Ted možná, je to životem, a nebo nechutí, ráno vstávat nevím, těžko říct, ale už je to takové, hodně, když spolu mluvítě, že jde všechno to negaticního.. Dřív byla prostě taková, že podpořila, usmívala se, ted prostě je to jié.. Asi to stáří u někoho propukne dřív, někdo až později..
To mluvení, mě taky nepřijde.. MOje babička ta druhá běžně komolí místo SMS, říká sesemesky a tak různě :mrgreen: je zdravá, ta na vyšetření chodí..
ale každopádně, nejsem lékař, je co tak soudím

Příspěvek upraven 11.01.19 v 22:20

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Reportáž: Izera v televizi nechtěli, divadla ale kvůli němu praskají ve švech

Málokterý český komik se těší takové popularitě jako Zdeněk Izer (52). I... číst dále >

Kam zmizela nechvalně proslulá iniciátorka kauzy Me Too Asia Argento?

Bývalá herecká hvězda, Jimmy Bennett reagoval na loňskou vlnu Me Too, ve... číst dále >

Články z Ona Dnes

Silvestrovské jednohubky a novoroční jídelní tradice

Za dveřmi je oslava nového roku. A co by to bylo za slávu, kdyby nebylo co... číst dále >

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >