Bezplenková metoda?

341
22.8.08 15:10

Bezplenková metoda?!?

Ahoj, dneska jsem si četla rozhovor s hercem Hejlíkem (ze seriálu Ošklivka) a ten říká, že u své dcerky aplikovali tzv. bezplenkovou metodu - tedy že ji od narození dávají na nočník a prý reaguje na signály (asi ohledně vyprazdňování…) No přátelé, moc tohle nechápu - proto mám jen dotaz, zda už o tom někdo z Vás slyšel, že by tedy mohlo být novorozeně bez plínky. Mně to moc hlava nebere…Prý dávají látkové pleny jen když cestují - mají totiž bio domácnost.
Moc si to neumím představit, našemu borcovi už je dva a třičtvrtě a s plínama ještě pořád bojujeme 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

341
22.8.08 15:12
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9200
22.8.08 15:37

BlanulaK, více info najdeš na www.mokosha.info.
Jinak tahle metoda spočívá v tom, že už od novorozeněte vysleduješ jemné signály, kterými miminko hlásí svou potřebu. Většinou by ale mělo být miminko u tebe (např. v šátku), potom můžeš reagovat na signál - např. zavrtění, propnutí… A podržíš dítě nad nočníčkem. Nebo např. víš, že se dítě vyčůrá těsně po probuzení, nebo při kojení … apod. Postupně se miminko naučí zadržovat potřebu víc a víc (po několika měsících). Na případnou nehodu se dává látková plenka, abys mohla rychle reagovat.
Abych to shrnula, dítě vlastně odmalička chce vykonávat potřebu mimo své „hnízdo“. My ho plenkami učíme, že má kakat a čůrat pod sebe. A když si na to po dlouhých měsících zvykne, tak po něm zase najednou chceme, aby potřebu hlásilo, a dělalo jí někam jinam. Tolik bezplenková metoda :wink: .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
341
22.8.08 18:08

Díky za odpověď, spíš mě zajímá, jestli jsi to aplikovala v praxi? Jestli se to vůbec dá vyčíhnout?:)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8671
22.8.08 18:14

BlanuloK-na vlastní oči jsem viděla miminko chlapečka,jehož maminka byla s touto metodou úspěšná a chlapeček chodil od narození do umyvadla.Viděla jsem je v MC.Jak dál pokračovali,zda udrželi stav bezplenkový netušim,měla jsem možnost je sledovat tak do půl roku chlapečka.
Stáńa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
341
22.8.08 19:55

Tak to koukám jako blázen, nikdy dřív jsem o tom neslyšela. Takže jsem zase o něco chytřejší :D :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9200
22.8.08 20:41

Já jsem to nepraktikovala, protože čekám svoje první :wink: . Ale myslím, že to jde, prostuduj si můj odkaz, Bora to praktikovala určitě na většině svých dětí (myslím). Chodí i sem, ale dost málo. A určitě je tu o tom někde i diskuze :wink: .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1293
22.8.08 21:58

tyjo to si neumím představit!!! četla jsem o tom už dřív, ale fakticky si neumim představit že pořád jenom sleduju co miminko udělá, nehledě na to že naše dcera se NEUSTÁLE hejbala (o prohejbání nemluvě, přičemž ještě hlasitě ječela, tudíž jemné signály se opravdu daly lehko přehlédnout, spíš přesněji řečeno byly naprosto nezachytitelné :lol: :lol: :lol: :lol: )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.8.08 13:08

Holky, ono to asi urcite pujde, ale my si to nedokazeme dost dobre predstavit, protoze je to dano tim, ze jsme na plenkovou kulturu zvykle. Ja si koupila shodou okolnosti pred mesicem knizku od Ingrid Bauer „Diaper free“. Jeste jsem se do ni nepustila, ale jsem moc zvedava. V teto knizce by se prave metoda bez plen mela ucit. Knizka je bohuzel v anglictine, ale mozna se najde i v ceskem prekladu. Muj syn ma 2 roky a furt plinkujeme, ale kdyby prislo dalsi mimi, tak by to urcite za pokus stalo.
Taky jsem jednou cetla zajimavy clanek o lekarce, ktera jednu dobu praktikovala jako detska lekarka v Africe. Stala pred jeji ordinaci fronta domorodkyn s miminama a ona si vsimla, ze vsechny deti byly skoro nahe, sem tam nejaka kosolka, ale zadne pliny. Jak tam ty maminy cekaly v te fronte, tak si tu a tam jedna po druhe s deckem odskocila nekde do krovi. Doktorka se zeptala, protoze ji to nedalo, jak se mozne, ze deti nemaji pliny. No a maminky ji rekly, ze kdyz je potreba, tak si s miminem skoci na WC za ker. Ona na to…a jak to pro krista poznate, vzdyt ty deti jeste nemluvi. No a ted na ni ony pro zmenu ziraly jako na ufona…pry, „no jak, normalne ne, to prece kazda mama pozna“. Takze asi tak. Myslim si, ze Evropa a zbytek „civilizovaneho sveta“ by se mohl hodne vecem priucit odjinud. Asi jsme hodne ztratili kontakt s prirodou, prirodnosti a vnitrni intuici, ktera se vztahuje i na vztah k nasemu detatku.

Pekny vikend preje Marketa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
75
24.8.08 09:51

Naše Rozárka chodí kakat na nočník asi od 6 měsíců, kdy jsem začala přikrmovat a malá začala mít normální bobek. Nejdřív jsem si myslela, že to zase zapomene, ale nezapoměla. Naopak, když se to nevydaří - jsme někde mimo dosah nočníku nebo ji nevidim - a udělá bobek do plínky, tak mi to hlasitě hlásí a zjevně se jí v tom nelíbí. Taky bych řekla, že se jí do nočníku líp kaká. Teď se snažíme vychytávat čůrání. Třeba když se vzbudí a má suchou plínku. Už se nám to taky začíná dařit. Na nočníku sedí max. 5 min. Takže žádné trápení. Neumim si ale představit, že bych jí na nočník dávala jako novorozeně. Vždycky se vykakala při kojení, tak ani nevim jak bych to praktikovala.
Lucka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
24.8.08 18:29

..uz jsem to taky cetla a chtela zacit i praktikovat,jenze..do ted mi nikdo nevysvetlil,ani mamci co uz metodu praktikuji,jak se to dela venku v zime na prochazce?byvame s malou venku cele odpoledne a az se budou drzet teploty kolem nuly tak ji prdku nekam do krovi vystrcit nehodlam:(

• Nahlásit
  • Citovat
2724
24.8.08 21:11

Hejlík ani Ošklivka neznám, metodu považuju za blbost. To jako novorozeně držet 24 hod nahé nad nočníkem? Nebo s nočníkem kojit (moje děti bez jakéhokoli signálu kadily většinou během kojení, kromě toho ještě kdykoli jindy)? Zmiňte se o tom vašemu ortopedovi, neurologovi nebo pediatrovi, nechají vás odvézt rovnou do Bohnic. A proč jako, kvůli ekologii, penězům za plíny nebo jen tak, že poručíme větru dešti (jo a jak v zimě)?
Bára

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2753
24.8.08 21:18

BaraF: nikdo nikoho do Bohnic nepoveze, blbost to neni,je to metoda osvedcena a nikdo ti neradi drzet NOVOROZENE nad nocnikem. o tom nikdo nepsal. ja to sice nepraktikuju, ale mne zas prijde jako blbost nechavat decko v pline do skoro 3 let, jak je ted zvykem. Myslim, ze kdyz na svym diteti mama pozna spoustu veci/stavu, tak ji nedela problemy vysledovat i tohle…a to dite nemusim sledovat kazdou minutu, abych si vsimla, ze …

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
nic
19.12.09 02:01

Proc jako? Protoze nechat mimco lezet ve vlastnim curani nedela dobre jeho pleti. Napriklad.

• Nahlásit
  • Citovat
kristyocasek
16.2.10 20:39

V porodnici to praktikují

Nechci být protivná(jako Vy), ale moje kamarádka porodila asi před týdnem v porodnici v Neratovicích, kde se tato metoda normálně používá (používají ji pediatři, ortopedi apod.) a to s velkým úspěchem. Takže být Vámi se k tomu nestavím tak negativně, když o tom nic nevíte.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama