Bojí se vysavače

1493
4.6.07 23:18

Bojí se vysavače

Ahoj,
můj skoro roční syn se z ničeho nic (trvá to týden) začal bát zapnutého vysavače. Nikdy předtím mu to problémy nedělalo, vysávali jsme v jeho přítomnosti a vůbec mu to nevadilo. Dokonce to se zaujetím sledoval a sápal se po kabelu.

Ale před týdnem se zapnutého vysavače začal, nevím proč, bát. Spustí šílený řev a ač je naprosto nechovací typ, chce na ruce a schovává se za mámu.

Má někdo podobný problém, že se dítě bojí nějakého běžného domácího spotřebiče? Jak jste takový strach překonávali? Okolo vypnutého vysavače se pohybuje velmi opatrně, motivujeme ho hračkami, aby lezl kolem něj - a zdá se, že to funguje. Ale jakmile je vysavač zapnutý, musím s ním jít do jiné místnosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

290
4.6.07 23:31

můj nejstarší syn se od narození bál čehokoliv co vydávalo hlasitější zvuk (vysavač, mixér, varhany v kostele, …) Při vysávání jsem ho musela chovat ( což bylo dost náročné), nebo někdo vysával a já s ním byla v jiné místnosti. Jak trošku povyrostl, tak se utíkal schovat do postýlky. Zlapšilo se to až po 3.roce, teď už vysává se mnou. Ale jakmile je nějaký cizí hlasitý zvuk, tak se stále bojí. Ale už se mu to dá vysvětlit,tak to zvládne.Sice se bojí, schovává, ale po vysvětlení (i opakoveném) neřve. Třeba když venku sekají trávu, tak se chytne za ruku, schová za kočárek a jdeme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1293
4.6.07 23:32

Ahoj deimosko-
tak Ti popíšu, jak to bylo u nás :lol:
Od té doby, co malá začala registrovat „domácí spotřebiče“, tak okamžitě měla z vysavače hrůzu.
Takže jsem vysávala, když byla buď v jiné místnosti, nebo pokud možno úplně mimo byt - venku v kočárku. Nebo já byla s ní venku, a vysál manžel.
Od roka a půl začla vysavač milovat, začla si ho sama zapínat - zničeho nic, ze dne na den - dokonce začala sama napodobovat, že luxuje.
Ve dvou letech opět návrat ke strachu z vysavače. Opět ze dne na den.
Ve dvou a půl letech opět vysavač miluje, dokonce tak, že když ho pak vypnu (když mám hotovo), řičí na mě „uklízet!! uklízet!! zapnout!!“ takže někdy se mi vysávání poněkud protáhne 8) 8)
Buď v klidu.
U nás k tomu ještě vždycky přibývá strach z vody. Chvíli se jí děsí, chvíli se v ní cachtá (ta „chvíle“ trvá vždy několik měsíců).
Momentálně máme vodu plus strach, ale zato zase oblibu vysavače.
Tak jsem zvědavá, kdy se to otočí.

Každopádně - v dospělosti snad vysavač nesnáší skoro každej! :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1293
4.6.07 23:39

jo - třeba malej cejtí, že to „smrdí prací“ a nechce to :D to jsem samozřejmě teď hodně zlehčila, ale jak čtu tady příspěvek od Hvezdicky - tak u nás to samé - taky se malá bála např. mixeru.
Teď se mi venku ještě začala zničeho nic lekat i startujícího auta, nebo když projede větší náklaďák, o autoalarmu nebo siréně ani nemluvím.
Asi máme trošku lekavější děti, ale důležitý je asi je uklidnit, pochovat na ruce, pomazlit, a pak když už rozumí, co jim říkáš, tak pořád okolo mlít že „to nic nedělá, to nic nedělá“, a snažit se to otočit do nějaké hry, do zábavy… třeba s vypnutým vysavačem.
Je možný, že si ten přístroj spojí s tím zvukem, a bude se ho bát i vypnutého (např. já když jsem byla malá), ale taky je možný, že si s ním začne hrát ve vypnutém stavu, a pak si zvykne i na ten zvuk.
Jinak bych se ho zatím snažila spíš někam „uklidit do klidu“, kde ten vysavač neslyší.
Jo - deimosko - ještě Ti napíšu, že naše malá se strašně bojí LISTÍ NA CHODNÍKU - úplně obyčejnýho listí! Ale strašně, má úplně amok, začne se klepat, chce na ruku, a musím ji vždycky přenést přes úsek, kde leží listí.
Takže si umíš představit, jak úžasně probíhaly naše podzimní procházky - bála se ho, i když seděla v golfáčích.
pa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1493
4.6.07 23:45

Holky (hlavně pitrisku), to jste mě uklidnily. Nevěděla jsem, že strach u dětí je tak vrtkavý - že se ze dne na den začnou bát něčeho, co jim dřív nevadilo.

Jinak můj syn je od narození lekavý - hodně citlivý na zvuky, sebemenší zvuky ho budí. Ani nemůžu chodit s kočárkem do města … můžeme jen na tichá a odlehlá místa, kde nejezdí auta ani tramvaje, jinak neusne.

Na něco už si zvykl - kupodivu mu nevadí ohňostroje, bouřka … ale vadí mu teď ten vysavač, mixér mých prarodičů, hlasité smrkání a kýchání … Ještě jsem zkoušela zapnout při vysávání televizi, aby přilákala jeho pozornost, ale to zabralo asi jen na půl minuty.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1293
4.6.07 23:48

jéje - já mám dneska nějak rozkecáno… :lol:
ale ještě mi nedá napsat toto:
když už jsme u tématu DĚTSKÝ STRACH, tak si teď uvědomuju, že:

naše malá se bojí: větru, dále již výše zmíněného listí, vody, temné chodby, lítající mouchy, a pak taky ještě jedné naší příbuzné (doktory vynechám, to je snad kapitola sama pro sebe).

já jako dítě jsem se bála:
zásuvky do elektriky (!!! - ale hrozně!!! - s hrůzou jsem se na ni chodila dívat pod skříňku. Jak tam byly ty chrániče, tak mi nevadila, ale běda jak byly vidět ty dírky!)
a taky knoflíku se čtyřma dírkama. Jako fakt nejsem psychopat - ale tyto dvě věci mě zkrátka děsily a nedokážu dodnes říct proč. Dneska už s nima jako fakt nemam problém :o)

a kamarádky syn se v jednom roce bál tkaničky od bot a díry na punčoše! - ale tak hrozně, že se strachy poblinkal.
No, toť teda strachy…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1493
4.6.07 23:52

Pitrisku, tak to listí mě teda dostalo :D
Ale třeba nás to taky čeká … můj syn je v cizím prostředí hrozně opatrný (doma ne) a na neznámé věci sahá nejdřív kroužkem na kousání, pak se dotkne prstíkem, ale rychle ucukne (načež zkontroluje, jestli je prst celý) a až pak vezme novou věc do ruky. Všichni se mu proto smějou.

Takže si s tím mým strašpytlem asi taky užiju :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1493
4.6.07 23:54

:lol: :lol:
Já jsem se bála jako malá lustru, vodovodního kohoutku a jednoho talíře, co visel na stěně.

Jinak doktorů se syn bojí taky - stačí přijít do čekárny (klidně i prázdné) a spustí řev, který ustane, až když vylezeme z budovy a jdeme pryč.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
290
5.6.07 00:12

Tak much se Michálek taky bojí.Posledně se šel ke mě schovat až usnul. A holubi, z dálky na ně ukazuje a vykládá, ale jak je nějakej blíž, tak ja zle. Já se jako malá bála dveří do sklepa a spláchnutí (jak to hučí) :oops: Teď už jsem taky OK :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1293
6.6.07 13:39

Holky tak jste mě pobavily :D že jste se bály dveří do sklepa a talíře na stěně!
Fakt je neuvěřitelný, co dětská fantazie dokáže.
Jsem ráda, že si už nemusim připadat jako exot, kterej se bál knoflíku se čtyřma dírkama :lol:
a prosím tento strach mi snad vydržel do první třídy.
Tu zásuvku do elektriky jsem zvládla překonat dřív, myslím ve školce.

Jinak máme doma dětičky bojácníčky, ale ono je to snad někdy lepší, že jsou opatrnější… akorát to uklidňování nám dá zabrat, co :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
215
7.6.07 15:26

Taky přidám zkušenost batole-vysavač. Náš malý se vysavače taky bál, ale jen když byl zapnutý. Když byl vypnutý, klidně si s ním vysával, ale jak se zapnul, řev, za mamků, vypnůt…no děs…na vánoce dostal dětský vysavač, který po zapnutí vydával zvuk a toho se kupodivu nebál- vysával i desetkrát za den (ani netušíte, jak jsem byla ráda, když se vybily baterky… :roll: ) Říkala jsem si, že to už snad s tím velkým vysavačem bude OK, ale pořád to samé. Tak jsme to řešili tak, že se vysávalo, když malý nebyl doma. No a je to minulý víkend, co jsem pustila vysavač a malý doběhl a chtěl vysávat se mnou. Docela jsem nechápala, ale přešlo to vážně ze dne na den. 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1180
7.6.07 23:14

Ahoj,
malá se taky od 8mi měsíců bála vysavače. Dříve ne, ale pak to byl fakt děs. Ona plakala a já ji musela mít v náručí a tak vysávat. Ruce mně málem vždycky upadly. Ale jinak to nešlo. Přešlo to náhle v jejích 15ti měsících, dostala svou první rýmu a my 3× za den odsávali z nosíku. V té době se vysavače přestala bát a stal se jejím kamarádem :D Dneska jak řeknu budeme vysávat, už letí k vysavači a čeká až ho zapnu a pak se smíchem lítá kolem něj, nechává se ovívat vzduchem a jezdí po něm autíčkem. Někdy chce vysávat sama a jde jí to moc hezky. Dělá to dokonce s chutí - za pár let jí to však dojde a opět bude vysavač nenávidět :D 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1493
7.6.07 23:20

Tak tady asi pomůže jedině čas. Budu doufat, že ho to za pár měsíců samo přejde. Když se bude vysávat (což dělá partner), půjdu se synem radši někam pryč.

Akorát Lukáškovi vadí vysavač, i když je ve vedlejší místnosti - vždy s ním musím odejít „ještě dál“, aby se nebál.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1493
14.6.07 11:01

Tak teď se nám k tomu přidal strach ze zapnuté pračky, ze školní sirény a z telefonního sluchátka. Jsem zvědavá, co ještě přijde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.4.08 13:45

ahoj tady Iriska , tento problém předpokládám už je u vás pryč a nám nyní začal, vždy byl malej v pohodě dokonce na vysavači seděl a jezdil na něm při vysávání ted ječí jak pominutý a začla mu vadit i puštěná voda ve vaně a zapnutá rychlovarná konvice, vždy u toho ztropí cirkus a je až hysterický! Prosím napiš jak jste to překonali a jak dlouho to trvalo ?? moc díky za info pěkný dny Iriska :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama