Bolavé prso - pomoc

860
8.10.05 14:20

Bolavé prso - pomoc

Ahoj holky,
prosím o radu, plně kojím (mlíčka nemám moc ani málo, prostě tak akorát), a v jednom prsu se mi udělalo hodně bolestivé místo na dotek - jakoby zatvrdlé mlíčko, co s tím?????
Snažila jsem se rozmasírovat to v teplé vodě, ale moc to nepomohlo, nerada bych se dočkala zánětu … co na to pomáhá?? Mám raději skočit k doktorovi?

Radka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
8.10.05 14:53

Urcite bez k doktorovi a nenechej se odbyt. Ja jsem taky poprve zanet bez problemu rozmasirovala ( ale ledem, jak nam radili v Bohunicke nemocnici ) a po druhe uz se mi to nepovedlo, kulicka se zvetsovala a mizela a zase zvetsovala az byla jak pomeranc … nakonec jsem skoncila v nemocnici, prso mi rozrizli a mam definitivne po kojeni. Musela jsem jist nejake prasky na zastaveni laktace, aby se prestal tvorit dalsi hnis. Takze radeji bez hned a nechej si udelat ultrazvuk, pohmatem to leckdy moc nepoznaji.

• Nahlásit
  • Citovat
342
8.10.05 18:58

Ahoj Radko, já to měla několikrát, ale vždycky jsem to sama v pohodě rozehnala, chce to hodně teplou až horkou vodu a masírovat několikrát denně. A hlavně z toho prsu co nejvíce koj!!
Vím o čem mluvím, kojila jsem Honzíka 9 a Dádu 8 měsíců. :D

Tak ať to zvládneš!!

Hezký večer. Ája

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
868
8.10.05 19:07

...

Ahojky,

taky jsem měla 2× zánět a v obou případech se na začátku projevoval zatvrdlinou v prsu… :roll:

Pomáhalo mi na to sprchování teplou/horkou vodou přímo na to místo + rozmasírování a pak vždycky mezi kojením chladit (chladící polštářek, sáček s ledem). Vždy před kojením jsem si to prso zase nahřála (to je důležité, aby se uvolňovalo mléko). A jak už tady padlo, je důležité i přes bolest z toho prsa co nejvíc kojit…

Tak ať Tě to přejde!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
860
8.10.05 20:11

Ahoj holky,
díky za rady, nakonec jsem skočila na pohotovost, napsali mi penicilin pro jistotu, na zánět to prý nevypadá, ale bolí to šíleně, snad to rozeženu.
Mějte se hezky a ještě jednou díky.

Radka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
945
8.10.05 20:48

Radulko, spíš než jíst prášky pomáhá na zánět prsa obklad z tvarohu. Zabal si vždycky kousek vychlazeného tvarohu do kapesníku a přilož na bolavé místo. jakmile tvaroh vyschne a začně se drobit, udělej nový obklad.Vytáhne to horkost a sníží to i tu horečku, která zánět doprovází. Funguje to opravdu zázračně a miminku to neškodí.
A pak samozřejmě, jak už tu bylo řečeno - kojit často z bolavého prsa. Miminko ti ty zatvrdliny rozpije. Přeju brzké uzdravení (ještě mám vlastní zánět v čerstvé paměti :evil: )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
342
8.10.05 22:02

Ahojky, tedy dostat antibiotika PRO JISTOTU je teda síla :x . Když tak mě někdo opravte, ale při zánětu prsu jsou i vysoké horečky, nebo ne?

Mě to také bolelo šíleně, bála jsem se co z toho můžu mít, ale antibiotika mi nikdy nepředepsali. A při tak malinkým miminku :o 8O

Lolo, ten tvaroh je skvělý nápad! :)

Ahoj Ája

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16784
9.10.05 08:49

ahojky,
přihodím taky jeden typ ještě po mé babičce. Mám ho několikrát vyzkoušený a vždy pomohl. Na bolavé místo na prsu přikládat co nejvíce teplé ( jak sneseš) povidla. Zní to vtipně, ale rozhodně lepší než z opatrnosti brát při kojo antibiotika .-(. Btw. babské rady dávají i porodní asistentky, tak něco na nich bude :-)

Irias

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2857
9.10.05 09:19

Ahojky

pokud tě nebolí celé prso ale jen určitá část, která je zatvrdlá a cítíš tam bulku, tak se ti pravděpodobně ucpal mlékovod. Já to už měla 4× - teplá nepomáhala studená taky ne, prostě to tvrdý tam bylo furt a bolelo čím dál víc. Laktační poradkyně i ve špitále kam jsem volala mi poradili, jestli to je teda ucpaný tak to propíchnout. I tady holky mi tak poradili. Zní to hrozně, odhodlávala jsem se den. pak jsem do toho tím špendlíkem píchla a bylo to - mlíko stříkalo jak v šestinedělí (teda jen z toho jednoho mlékovodu) a úleva byla okamžitá.

No a jak poznat že je to ten mlékovod???? já šla do sprchy pod horkou vodu a snažila se odstříkat. šlo to, ale na bradavce se při zmáčknutí objevila tečka - bílá jako kdyby uher - tak do toho jsem pak píchla a bulka byla do 30 minut pryč…

Ovšem nemusí to být u tebe zrovna tak u mě (ale já už to měla 4× a začlo to taky až po 3-4 měsících kojení)

tak uvidíš… (teda když mi porpvý tady holky napsaly že se do toho má píchnout, tak jsem málem omdlívala, ale ta bolest mě fakt přesvědčila a hlavně jsem nechtěla brát atb…

tak at se to brzo zlepší

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2857
9.10.05 09:20

jo ještě já

pokud nemáš ty teploty (já také neměla) tak si myslím že to bude asi fakt ten mlékovod:( - ono by se to do těch teplot určitě za čas dostalo, ale ty atb. jsou fakt síla…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
509
9.10.05 17:21

Ahoj,
taky mě napadá jedna rada. V porodnici nám říkali, že miminko vypije prs nejvíc tam, kam mu směřuje bradička. Tak si zkus mimíska otočit při kojení bradičkou k bolavému místu, třeba to pomůže. Lepší to, než antibiotika pro jistotu.

Držím palce, ať jsi v pořádku.

Věrka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
860
9.10.05 19:04

Ahoj holky a zvášť Markéto,
Byl to opravdu ucpaný mlékovod!! Jak píšeš, nešlo to rozmasírovat ani omylem, ale ve sprše jsem si všimla bílé „tečky“ odstranila jsem jí nehtem a mlíčko stříkalo metr daleko…a ta úleva bla nepopsatelná!
Holky, díky moc za rady, jste zlaté.

Ps: na antibiotika nakonec nedošlo, prý při kojení nevadí…

Radka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2857
9.10.05 19:33
:))

Jsem ráda že se ti ulevilo a žes nebrala ty atb:)) až to příště příjde zase tak už budeš vědět.. já to poprvý taky nechala dýl protože jsem si myslela že to přestane. Podruhý jsem zkoušela kkolik z toho vyteče - a z jednoho mlékovodu během chvilky 50tka mlíka…

Jen nechápu proč se to ucpává, ale hlavně že to nejsou záněty s horečkama:)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
860
10.10.05 14:11

Markét, četla jsem, že to ucpání se může objevit: příliš těsné oblečení a podprsenka, spaní na břiše, delší nekojení v noci, a časté střídání prsů při jednom kojení… takže asi tak.Příště už budu vědět, ale divím se e doktora na pohotovosti nenapadlo, že to může být ten mlékovod, člověk, aby si na to přišel sám :?
Měj se hezky, Radka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2221
19.10.05 18:22

Ahoj..

Pro jistotu skoč k doktoru.
Já když měla tuhle zatvrdlinku, dostala jsem pak horečku. Dr. poradil mléčko neodstříkávat, ale odsávat odsávačkou, prso chladit, ledovat a dávat obklady z tvarohu. Ten tvaroh to výborně vytáhl, hlavně tu horkost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama