Borelióza - antibiotika preventivě?

Anonymní
15.5.21 21:28

Borelióza - antibiotika preventivě?

Partner měl klíště, měl ho nejspíš přisáté cca 10 hod. Poslal ho na rozbor a vyšlo, že je vysoce infikované boreliózou.
Preventivně antibiotika brát nechce. Že prý si zajde za 6 týdnů na test protilátek.
Máte prosím někdo zkušenost? Přijde vám ten postup lepší než brát preventivně atb?

Díky všem za názory.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
431
15.5.21 21:29

Cim driv, tim lip. Urcite jsem pro, i kdyby preventivne.
U boreliozy ano. Jinak atb urcite velice s rozvahou, ale tady podle mne neni o cem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10886
15.5.21 21:31

I pokud má lékař jen podezření na boreliózu, tak okamžitě nasazuje antibiotika ještě předtím, než se výsledky potvrdí z krve. Tady bych fakt nepřemýšlela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5070
15.5.21 21:36

Bude čekat 6 týdnů a poté atb lékař předepíše. Proč je nechce?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9427
15.5.21 21:37

Ano, já bych je brala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9772
15.5.21 21:38

Jak myslí, ale hlavně at na to nezapomene. Já jsem s tím chodila asi půl roku než mi na to prisli a to jsem ani klíště neměla. Pak ty 3 týdny na kapackach bych nikomu nepřála.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
362
15.5.21 21:39

Vysoce infekcni znamena vysokou pravdepodobnost prenosu, zapite dlouho. S atb profylaxi bych nevahala a necekala. V tomto pripade radeji atb tyden pripadne tzv zbytecne nez to nechat rozbehnout. Paklize ma lekare, co mu to napise, ne kazdy na toto bohuzel slysi. A zkusenost mam, atb byla ve stejnem pripade predepsana i vyuzivana. V Nemecku je dokonce nekterymi lekari doporucovana jednorazova atb profylaxe po jakemkoli zapiti klistete. A tady je infekcnost navic zcela potvrzena. Kdyz uz ten test zaplatil, delal to z nejakeho duvodu. Ma moznost se ucinne a zavcasu chranit. Za 6 tydnu uz muze byt pomerne pozde na jednoduche reseni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53773
15.5.21 21:42

A na rozbor ho posílal proč? myslela jsem, že to lidi dělají právě proto, aby věděli, zda se mají bát nebo ne. Po zkušenosti s borelióou v rodině, kdy byla atb nasazena až po delší době a nestačilo to, bych o tom vůbec nepřemýšlela a brala bych.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24320
15.5.21 21:43

Určitě okamžitě antibiotika, sousedka měla nadřízeného, který měl pozdě léčenou boreliózu, pán je v plném důchodu, chodí o dvou berlích, má téměř nehybnou ruku a zkřivený obličej

• jestli se taková vyhlídka příteli líbí, tak ať riskuje
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.5.21 21:44

A kdyby začal ta atb brát po těch 6 týdnech, tak už nemusí fungovat? Nebo se musí brát dýl, větší dávky…? Proč je lepší preventivně?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
15.5.21 21:44

Určitě ano, já se z neléčené boreliozy už několik let hrabu, totálně mě to rozhasilo imunitní a nervový systém. Není to sranda (dřív jsem to tak brala…)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
15.5.21 21:48

Nejlépe co nejdřív, protože ta spirocheta borelie už v těle úřaduje. Je to příbuzná bakterie jako syfilis, takže záleží jak moc silnou imunitu muž má, ale dokud není v krvi moc pomnožená, dá se dobře likvidovat, pak už je to horší. Já na mou boreliozu došla asi 3 měsíce po klíštěti. Ochrnuly mě svaly a zůstala jsem ležák na půl roku.

• Citovat
  • Nahlásit
362
15.5.21 21:49
@Anonymní píše:
A kdyby začal ta atb brát po těch 6 týdnech, tak už nemusí fungovat? Nebo se musí brát dýl, větší dávky…? Proč je lepší preventivně?

Po 6ti tydnech uz ty bestie muzou byt pomnozene, rozlezle kde vsude, schovane kde vsude, napadajici kde co. Kdyz tomuto zabrani na zacatku, aby se to vubec stalo, tak je to to nejlepsi reseni. Efektivni lecba je hned na zacatku, cim pozdeji, tim vetsi rizko, ze to nebude stacit, bude to narocnejsi, take to muze nadelat skody a take to muze prejit do chronicity a nezbavi se toho uz nikdy. Ten maly hajzlik mu muze znicit cely zivot.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.5.21 21:51

@stinga Jak pozdě léčenou? Po 6 týdnech?

• Citovat
  • Nahlásit
24320
15.5.21 21:53
@Anonymní píše:
@stinga Jak pozdě léčenou? Po 6 týdnech?

jako podrobnosti neznám, jen že se mu to pořád zdálo zbytečné užívat antibiotika, on k nim chodí na návštěvu, tak ho vidím, jak teď vypadá

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat