BPD nebo Bipolární porucha?

Anonymní
17.9.21 14:35

BPD nebo Bipolarni porucha?

Zdravim, chtela bych se optat na vas nazor-co je zavaznejsi? co je tezsi pro cloveka s nemoci a co pro jeho okoli? dekuji ;)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
18310
17.9.21 14:50

To se fakt nedá srovnávat. Nehledě na to že zrovna v tomhle případě se dá „mít“ oboje.

Obecně pacienti bez poruch osobnosti bývají o fous motivovanější do léčby, což umí život dost usnadnit, ale to je celé nesmírně individuální a zejména u bipolárky bývá těžké nenaskočit na manickou fázi, nevysadit léky a nerozjebat si zase celej život. Obojí dost zvyšuje šance na věci jako jsou sebevraždy, rizkové chování, závislosti atd.

A navíc - není na výběr, nedá se vybrat co člověku geneticko-výchovně-sociální loterie přinese.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4178
17.9.21 14:58
@Anonymní píše:
Zdravim, chtela bych se optat na vas nazor-co je zavaznejsi? co je tezsi pro cloveka s nemoci a co pro jeho okoli? dekuji ;)

Ahoj, já se léčím mimo jiné s BPD. Mám několik kamarádek s BAP. Myslím, že nejde říct, co je zavaznejsi. Každý má u obou poruch úplně odlišný průběh. Mám kamarádku, která má BAP a chodi na 6 hodin denně do práce a to ne chráněné. Ale bere léky a i tak se jí střídají deprese a mánie. Ale naposledy byla hospitalizovana v roce 2011. Já mám BPD a jeste psychozu a deprese a jsem teď po 23. v léčebně. Ale BPD není nemoc jako taková, ale vystupnovane nějaké vlastnosti a projevy chování. Nejúčinnější léčba je u ní psychoterapie, casto jsou ale potřeba i léky na doprovodné projevy - úzkosti, deprese… Na BAP většinou musí být stabilizátory nálady apod. I když terapie je taky důležitá. Co je tezsi pro okolí je též těžké porovnat, myslím, že to ani nejde každý je unikát, může být stabilizovaný a fungovat, nebo rozjetý a mimo. Proč se vlastně ptáš?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.9.21 17:55

V puberte mi byla diagnostikovana BAP ale v dospelosti se to vyloucilo a zjistilo se BPD spojene s dalsimi psychotickymi onemocnenimi-jen me zajima jak to bere okoli a jake jsou vase zkusenostu

• Citovat
  • Nahlásit
10.10.21 21:25

Myslím, že je úplně jedno, co je horší.
Máš prostě nějaký soubor konkrétního prožívání a chování a nikdo jiný nemá úplně totéž. Spíš třeba napiš, co se ti v životě děje, jaké situace. Možná bych ti pak napsala nějakou zkušenost přímo na tu situaci, kdyby to bylo něco mně známého.
Nebo prostě co přesně máš na srdci, co tě ve vztahu k okolí nebo sobě samé zrovna teď trápí. Ale jestli už tyhle věci řešíš roky, ať jedno, nebo druhé - a nakonec ta nálepka je jen orientační -, budeš největší odborník ty sama. :nevim:
Ale jestli chceš, tak se trochu rozepis. Zrovna jsem si taky chtěla popovídat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat