Darování orgánů po smrti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
sara1000
Kelišová 5395 příspěvků 4 inzeráty 15.05.12 13:09
Darování orgánů po smrti

Ahoj holky,chtela jsem se zeptat,zda mi nektera nemuzete poradit.
V pripade,ze bych nahle zemrela bych chtela darovat organy.A moje otazka zni,musim nekde neco dopredu podepisovat,nebo komu mam dat info?Staci,kdyz rekne manzel,ze jsem si to tak prala?
Trosku smutne tema,ale zajimame to,jak to funguje.Dekuju


Reklama

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:
 
skritek Petra
Kelišová 5505 příspěvků 15.05.12 13:13

Ahoj, ze zakona automaticky po smrti v CR jsou organy nabidnuti k darovani. Naopak, pokud bys nechtela, aby byly organy darovany, tak se musis ohlasit predem nekde oficialne neco podepsat. Takze u nas automaticky organy jdou k darovani, pokud jsou vhodne.

 
danyk
Generální žvanilka 22721 příspěvků 15.05.12 13:13

U nás právně platí, že pokud nejsi v registru, že odmítáš darovat orgány, tak se předpokládá, že souhlasíš s tím, že si je nebudeš brát do nebe, protože jsou potřeba zde.
Jen málokdo se hodí jako dárce. Bude to znít hnusně, ale to bys musela třeba šikovně zakrvácet do hlavy apod. bez další devastace.
Je to od Tebe hezké, že takhle uvažuješ.
Zatím se můžeš užitečně dát třeba zaregistrovat jako dárce kostní dřeně.

Příspěvek upraven 03.08.14 v 13:07

 
74paja
Závislačka 4470 příspěvků 15.05.12 13:13

Ja mam pocit, ze patrime mezi staty, kde je ustanovený institut predpokladaného
souhlasu. Podle neho se clovek považuje za potencionalniho darce. Takze se te nikdo na nic ptat nebude a te rozeberou :o)))

 
skritek Petra
Kelišová 5505 příspěvků 15.05.12 13:13

toto je za zakona:
Současný stav
Podmínky pro odběr orgánů pro transplantaci v ČR upravuje zákon č.285/2002 Sb., o darování, odběrech a transplantacích tkání a orgánů a o změně některých zákonů (Transplantační zákon), dále se této oblasti týká zákon č.20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů a zákon č.296/2008 Sb., o zajištění jakosti a bezpečnosti lidských tkání a buněk určených pro použití u člověka (Zákon o lidských tkáních a buňkách). Organizační složkou státu, zřízenou MZ, je podle Transplantačního zákona Koordinační středisko transplantací.
Základním kritériem pro odběr orgánů je v ČR zásada předpokládaného souhlasu s darováním orgánů. Osoby, které odmítají posmrtně darovat své orgány pro účely transplantace (dále tx) jsou vedeny v Národním registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů (zapsáno 971 osob).
V ČR je zakázáno obchodování s tkáněmi či orgány, platí systém přísné regulace nakládání s tkáněmi a orgány, není přípustná reklama v této oblasti atd. Za porušení Transplantačního zákona hrozí přísné tresty, od vysokých pokut přes zákaz výkonu činnosti až po nepodmíněné odnětí svobody.
V ČR je jediná Národní čekací listina na tx orgánů. Indikaci provádí transplantační centra (v případě ledvin ve spolupráci s dialyzačními pracovišti), zařazení a správu čekací listiny má na starosti Koordinační středisko transplantací. Průměrná čekací doba na tx je v ČR cca 12 měsíců, což je oproti členským státům EU poměrně krátká doba (registrováno kolem 700 čekatelů na tx).

 
j.a.n.i1
Hvězda diskuse 58286 příspěvků 15.05.12 13:14

Co vím, tak tady funguje tzv. předpokládaný souhlas, takže pokud za života darování neodmítneš, tak se bere, že souhlasíš. Takže by určitě stačilo, kdyby to potvrdil manžel.

 
ondas
Zasloužilá kecalka 549 příspěvků 15.05.12 13:15

trochu smuté téma,ale našla jsem třeba tohle.:
Jakou formou se uděluje souhlas k darování orgánů během života? skrýt odpověď

Co se týče formy udělení souhlasu, musí být proveden písemnou formou, stvrzen podpisem a datem a založen ve zdravotnické dokumentaci dárce. Součástí souhlasu vysloveného v souvislosti s odběrem tkáně je vymezení účelu jejího použití. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Zdravotnické zařízení pak posílá váš souhlas konkrétnímu národnímu registru, nebo zařízení (Národní registr dárců tkání a orgánů).

 
sara1000
Kelišová 5395 příspěvků 4 inzeráty 15.05.12 13:27

To je zajimave,takze pokud si nepreji darovani,tak spise musim nekam zajit „zakazat to“.Tak to asi necham na manzelovi,az na to nekdy prijde :).
Ja si prave rikala,zda nemam nekde neco podepsat a oni to nekam zalozi.Zase si rikam,kdyz zemru,tak se automaticky nekam nahlizi,zda jsem nahodou nepodepsala souhlas?Prijde mi to „slozite“.
Zkusim se jeste pozeptat u lekare.
Ale s tim predpokladanym souhlasem,to kdyz zemru a manzel rekne,ze nechce,aby me „vykuchali“,tak to snad nesmi udelat,ne?Snad potrebuji souhlas nekoho blizkeho.

 
danyk
Generální žvanilka 22721 příspěvků 15.05.12 13:36

@sara1000 když by došlo na věc, tak se na ARO lékaři přesto rodiny ptají a pokud rodina za nemocného odmítne, tak se to respektuje. Ale odmítej, když víš, že můžeš pomoci třeba 6 lidem.
Jmenuje se to Národní registr osob, které nesouhlasí s posmrtným odběrem - spravuje ho ministerstvo zdravotnictví a lékař, když uvažuje, že by se člověk hodil jako dárce, do něj musí nahlédnout. Když jsi volná, jde se pak za rodinou.

Příspěvek upraven 03.08.14 v 13:08

 
sara1000
Kelišová 5395 příspěvků 4 inzeráty 15.05.12 13:49
@danyk píše:
@sara1000 když by došlo na věc, tak se na ARO lékaři přesto rodiny ptají a pokud rodina za nemocného odmítne, tak se to respektuje. Ale odmítej, když víš, že můžeš pomoci třeba 6 lidem.
Jmenuje se to Národní registr osob, které nesouhlasí s posmrtným odběrem - spravuje ho ministerstvo zdravotnictví a lékař, když uvažuje, že by se člověk hodil jako dárce, do něj musí nahlédnout. Když jsi volná, jde se pak za rodinou.

Tak super,manzel ma veskere instrukce a jeste radeji informuji rodice…
Mluvim,jak kdybych se chystala na vecnost.Ale proste mam rada,kdyz je vse zarizene a dane.

 
Anael
Echt Kelišová 7797 příspěvků 15.05.12 13:57

Jak píšou holky, je to tak, že pokud jsou orgány použitelné (autohavárie, atd…) jsou automaticky brané na dárcovství. Pokud to člověk vyloženě za svého života nechce, musí to být černé na bílém.
V práci jsme to měli běžně tak, že když se stala nějaká havárka a byla tam použitelná ledvina (pracovala jsem na urologii) okamžitě se svolával transplantační tým. Jednou, i když byli všichni doktoři z týmu v Praze na kongresu, je to vždy rychlovka.

 
kvaček
Extra třída :D 13283 příspěvků 15.05.12 14:04

Holky, takže pokud například v rodině někdo umře- máma, dítě atd. A prostě mu budou chtít vzít např. ledvinu, tak se nikoho neptají a vezmnou i když například by s tím rodina nesouhlasila :think:

 
danyk
Generální žvanilka 22721 příspěvků 15.05.12 14:12

@kvaček nemusej se ptát, ale z etických důvodů se ptají. A samozřejmě musíš umřít na něco, aby se orgány daly použít. Tj. žádné vleklé choroby, žádná autohavárie, kdy je člověk dolámanej s vnitřníma zraněníma. „Vhodné“ je úraz hlavy, krvácení do hlavy. Plus nesmíš mít pod 5 let, nad 60 let, být ve výkonu trestu, cizinec (vadilo dřív, dnes nevím), nesmí jít o trestný čin, AIDS, sepse, infekce jako žloutenky, systémové choroby, malignita, metastázy… Pak se ještě výběrově s ohledem na orgán řeší třeba věk, cukrovka, vysoký tlak

Příspěvek upraven 03.08.14 v 13:09

 
kvaček
Extra třída :D 13283 příspěvků 15.05.12 14:13

A kdyby rodina nesouhlasila..

 
lukresia
Kelišová 7081 příspěvků 15.05.12 14:24

@skritek Petra nestačím se divit, to jako pokud mi zemřel někdo blízký po autonehodě, tak je možné že darovali jeho orgány bez souhlasu rodiny?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Jsem expertka na zkrácené úvazky, směje se Karolina

Karolina Macúchová působí klidně, jako by se právě vrátila z jógové lekce.... číst dále >

Jak dítě odtrhnout od počítače? Klíčem je jiná zábava

Také byste radši viděli své děti trávit čas jinak než koukáním na videa na... číst dále >

Články z Ona Dnes

Soumrak smažáku. Rychlé a skvělé večeře pro milovníky sýra

Zapomeňte na smažený sýr, stálici jídelních lístků českých pohostinství i... číst dále >

Chlap u porodu? Pro Jakuba je to povinnost, Marek o tom nechce slyšet

Názory na přítomnost otce u porodu se různí, valná většina žen by si ale... číst dále >


Reklama