Dcera nechce chodit ven

Anonymní
31.3.21 20:10

Dcera nechce chodit ven

Má dcera (16 let) nechce chodit ven. Začalo to až v době karantény, kdy si zvykla na výuku z domu. S kamarádkama ven jít nechce, zajít si do knihovny nechce… Zkrátka všechno co by znamenalo vytáhnout paty z domu nechce. Vždycky jsem měla spíš opačný problém…

Například, dnes měla jít na nákup. Viděla jsem na ni, že je z toho celá nesvá. Snažila se z toho vykroutit, což se ji nakonec nepovedlo. Přišla domů. Vybalila nákup. Schovala věci. Zbytek peněz mi dala na stůl a zavřela se do pokoje.

Po nějaké době sama za mnou přišla s prosbou, abych ji dala aspoň tři dny dopředu vědět, že bude muset jít ven. No byla jsem jak opařená. Jako důvod proč nechce chodit ven řekl, že by všude narazila na lidi. A není to ze strachu z korony… To jsem si jistá!

Je pravda, že se vždycky centru a míst, kde jich bylo hodně vyhýbala, ale tohle?

Vůbec nevím, jak ji mám pomoc, tak se obracím na vás, holky.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1549
31.3.21 20:15

Asi se v ni nejak kumuluje uzkost, asi i pocinajici deprese, kdyz nechce ani za kamoskama. Co cele ty dny dela? Ja bych ji podporila, aby ven chodila, ale pozvolna. Co si treba rozdelit povinnosti a mezi ty jeji bude patrit vynaset kos, pak treba ty nakupy…urcite bych se spojila se soukromym pschologem, kam bych zasla sama se poradit na strategii…je to hrozne :?. Nase dcera taky moc nechce chodit ven, ale je mladsi nez ta tvoje, takze proste reknu, ze jdeme, ona sice knoura ale samozrejme jde. Pak obvykle i uz a, ze to bylo lepsi, nez sedet doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.3.21 20:19
@kalie píše:
Asi se v ni nejak kumuluje uzkost, asi i pocinajici deprese, kdyz nechce ani za kamoskama. Co cele ty dny dela? Ja bych ji podporila, aby ven chodila, ale pozvolna. Co si treba rozdelit povinnosti a mezi ty jeji bude patrit vynaset kos, pak treba ty nakupy…urcite bych se spojila se soukromym pschologem, kam bych zasla sama se poradit na strategii…je to hrozne :?. Nase dcera taky moc nechce chodit ven, ale je mladsi nez ta tvoje, takze proste reknu, ze jdeme, ona sice knoura ale samozrejme jde. Pak obvykle i uz a, ze to bylo lepsi, nez sedet doma.

Koš jsem už zavedla. Taky mě napadlo, jestli nemá problém s těma kamarádkama. :think: Když jdeme spolu tak je v pohodě, ale když má jít sama… Tak to vypadá takhle.

• Citovat
  • Nahlásit
2333
31.3.21 20:21

Asi jde na ni uzkost :) zacala bych s ni chodit ven mezi lidi, na kratke prochazky… Ono jak se clovek zabedni doma na delsi cas, tezko pak nekdy zase navazuje kontakty a umi mluvit s lidmi plynule a spontanne, prirozene…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
565
31.3.21 20:22

A to ani s vámi nechce chodit na procházku? Promarnit tyto nádherné dny je skoro hřích. Sluneční paprsky potřebuje každý z nás. Na internetu se jí něco nepříjemného nepřihodilo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.3.21 20:23

Dceři se takhle rozjely úzkosti a depresivní stavy. Takže dostala antidepresiva a pokyn úzkosti se vystavovat a trénovat situace se sociálním kontaktem. Nejhorší co může udělat začít se tomu vyhýbat. Plus teda mít pevný denní režim a dost pohybu venku. Doktorka říkala, že teda není vůbec jediná a že se už modlí, aby otevřeli školy, že jí přibylo hrozně moc dětských pacientů.

• Citovat
  • Nahlásit
565
31.3.21 20:24
@Anonymní píše:
Dceři se takhle rozjely úzkosti a depresivní stavy. Takže dostala antidepresiva a pokyn úzkosti se vystavovat a trénovat situace se sociálním kontaktem. Nejhorší co může udělat začít se tomu vyhýbat. Plus teda mít pevný denní režim a dost pohybu venku. Doktorka říkala, že teda není vůbec jediná a že se už modlí, aby otevřeli školy, že jí přibylo hrozně moc dětských pacientů.

Tedy v šestnácti do nich cpát antidepresiva, no to tedy nevím, nevím…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.3.21 20:28
@Aquarius79 píše:
Tedy v šestnácti do nich cpát antidepresiva, no to tedy nevím, nevím…

Dcera je ještě o dost mladší, jde o to aby se jí nerozvinula panická ataka. Dědičně má k tomu velké dispozice. A lidi s úzkostí mají nepokrytou potřebu serotoninu, v čemž AD pomohou. A pak je na řadě terapie. Takže pro mě není o čem.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
31.3.21 20:29
@Aquarius79 píše:
A to ani s vámi nechce chodit na procházku? Promarnit tyto nádherné dny je skoro hřích. Sluneční paprsky potřebuje každý z nás. Na internetu se jí něco nepříjemného nepřihodilo?

Na procházky si zajdeme o víkendu celá rodinka a to je v pohodě. Ona byla vždycky hodně stydlivá, ale časem se otrkávala víc a víc. Ne. Ani náznak v chování. Je pořád vysmátá, ale jakmile ma jít ven tak vidím, že se snaží zachovat v klidu, ale kdyby to šlo tak zaleze.

• Citovat
  • Nahlásit
Ou
15995
31.3.21 20:41

Izolace a zátěž z toho, co je okolo se jí projevilo jako sociální fobie. Ještě k tomu si přijde jako úplněně neschopná a nejhorší na světě.

Není to ničí vina - kombinace nějaké vrozené stydlivosti a vyšší citlivosti k úzkoti, dospívání a pandemie je prostě velká zátěž.

Je potřeba najít cestu aby byla ochotná se svěřit s tím, že je zaplavená úzksotí (taky je možný že nejdřív vůec potřebuje pochopit že to, co se jí děje je úzkot), zjistit že ji akceptuješ i když je zaplavená úzkosti a pak pomali začít tu úzkost řešit.

Pořiď si tuhle knížku, nejdřív to proji ty a pak to zkuste nějak projít i s dcerou.

https://obchod.portal.cz/…z-se-nestyd/

A kdykoliv můžeš volat pro poradu či podporu na rodičovskou linku

https://www.rodicovskalinka.cz/

Pokud to nepůjde zvládnout takhle, tak zajděte společně všichni co bydlíte v jedné domácnosti do rodinné terapie - bude jednodušší aby dcera překonala obavu a spolupracovala a dočistí to i s nějaké případné další obtíže
http://www. soft-zs. cz/akreditace/terapeuti#

A teda kdyby ani to nefungovalo, tak antidepresiva není něco, co se má odkládat až po té, co bude mozek úplně zničený rozhozenou neurochemií, ale pokud se nasadí včas, tak stačí mírnější a kratší dobu, ale to co popisuješ imho ještě není vyloženě na léky.

Zkus to nejprve svépomocí a tvou pomocí s tou knížkou, když to nepůjde, přiberte terapii a tam se pak dá konzultovat, jestli má smysl ulevit si léky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
565
31.3.21 20:51
@Anonymní píše:
Na procházky si zajdeme o víkendu celá rodinka a to je v pohodě. Ona byla vždycky hodně stydlivá, ale časem se otrkávala víc a víc. Ne. Ani náznak v chování. Je pořád vysmátá, ale jakmile ma jít ven tak vidím, že se snaží zachovat v klidu, ale kdyby to šlo tak zaleze.

Rozumím dobře tomu, že tedy jde ven i když by raději nešla? Pak se s tím pere z donucení. Jestli je to městská lokalita bez toho, aniž by se mohla cournout někde sama, pak ji tak trošku chápu. Dívat se na respirátorské obličeje není žádná sranda, a je jedno, jestli to je v lidlu, nebo kaufu. A zkusila jste jí nadchnout třeba pro geocaching?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31.3.21 21:05

Taky bych to viděla na tu úzkost, ale když to vezmu podle sebe, tak jako náctiletou mě taky nikdo nemohl dokopat ven. Na internetu jsem prostě měla pořád co dělat a moje kamarádky to stejné. Takže i když mamka řekla, ať jdu ven za kamarádkama, tak ty taky byly přilepený na internetu a byly jsme všechny spolu tam. Já jsem to vnímala tak, že kdybych šla ven, tak…co tam budu dělat? Budu se procházet po ulici sama? Nebo budu chodit pořád dokola po dvoře? Přece jen, když jsme byli všichni malí, tak jsme lítali venku od rána do večera a pořád bylo co dělat. Ale pak si kamarádky našly kluky a byly tak maximálně s nima. Ale ve vašem případě mě zaskočilo, že se vás ptala, jestli byste jí mohla aspoň 3 dny dopředu dát vědět, že bude muset jít ven.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23
31.3.21 21:07
@Anonymní píše:
Má dcera (16 let) nechce chodit ven. Začalo to až v době karantény, kdy si zvykla na výuku z domu. S kamarádkama ven jít nechce, zajít si do knihovny nechce… Zkrátka všechno co by znamenalo vytáhnout paty z domu nechce. Vždycky jsem měla spíš opačný problém…

Například, dnes měla jít na nákup. Viděla jsem na ni, že je z toho celá nesvá. Snažila se z toho vykroutit, což se ji nakonec nepovedlo. Přišla domů. Vybalila nákup. Schovala věci. Zbytek peněz mi dala na stůl a zavřela se do pokoje.

Po nějaké době sama za mnou přišla s prosbou, abych ji dala aspoň tři dny dopředu vědět, že bude muset jít ven. No byla jsem jak opařená. Jako důvod proč nechce chodit ven řekl, že by všude narazila na lidi. A není to ze strachu z korony… To jsem si jistá!

Je pravda, že se vždycky centru a míst, kde jich bylo hodně vyhýbala, ale tohle?

Vůbec nevím, jak ji mám pomoc, tak se obracím na vás, holky.

Mně je 16 a mám podobný problém. Mám úzkosti a dělá mi problém jít sama mezi lidi. Většinou mám pocit že na mě každý kouká a je mi nepříjemné mezi lidmi být. Samozřejmě může mít vaše dcera jiný problém, ale to co popisujete dost sedí na mě. Myslím, že by to chtělo si s ní promluvit. Moje maminka to se mnou neřeší a tak to musím zvládat sama. Každý jsme jiní, ale mě by se ulevilo, kdybych si o tom s nějakým mohla promluvit, kdo by to chápal a pomáhal mi. Zkuste to, ta pokus nic nedáte. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8001
31.3.21 21:13

NO a spolu chodíte kde?? MOžnáje to tím, že ji,, vyženeš někde ven, ale samotnou..Nevíš, co kamarádky, třeba se ven nehrnou a nebo třeba nějaká má jiné přátele, těžko říct..
Já bych si jako máma vzala holku a zaša s ní třeba někde jen tak.. Chtěla jsem napsat na nákup, ale asi ted těžko, ale třeba bylo teplo, jen tak zajít, koupit si třeba nanuk sednout si někde na lavičkui

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52865
31.3.21 21:26

Až si najde kluka, tak zas začne chodit ven.
Potřebuje kladný podnět.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat