Dědické právo v praxi

1654
11.9.19 20:12

Dědické právo v praxi

Ahoj, zajímalo by mě, zda je tady někdo, kdo má přímou zkušenost, jak to funguje v praxi - když zemře člověk, který žil v dlouholetém manželství, kdy neměl žádný vlastní majetek a vše spadalo do SJM, z manželství vzešly 2 již dospělé děti a nebyla pořízena závěť- teorie je mi jasná, majetek ze SJM se rozdělí na půl, jednu půlku dostane přeživší manžel a druhá půjde do dědického řízení, kde dostane každý (manžel + každé dítě) třetinu - jak je to ale v praxi? Kdy žijící manžel nemá žádný vlastní majetek (vše bylo v SJM) - zjistí se stav na jeho účtu ke dni úmrtí, aby se pak vědělo, s čím se má v dědickém řízení počítat? Nebo se mu všechny jeho účty dočasně zablokují, aby se společným majetkem nemohl nakládat? A jak je to, pokud třeba manželé spolu měli firmu? Rozhodne soud předběžným opatřením, že ji prozatímně může vést jen pozůstalý manžel? Děkuji za vaše zkušenosti..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
17474
11.9.19 20:23

Zjistí se všechno. Plusy i mínusy. Peníze na účtu - pokud je vedený ne jméno zemřelého, je zablokován, stavebka, penzijní připojištění, veškeré pojistky a tak podobně. Stejně i všechny dluhy, půjčky, hypotéky, exekuce, insolvence. Vše jde do dědického řízení a v případě dvou dětí se dělí třemi aktiva i pasiva nebo se dědici mohou dohodnout. Co se týče firmy nemohu sloužit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1654
11.9.19 20:25
@divine woman píše:
Zjistí se všechno. Plusy i mínusy. Peníze na účtu - pokud je vedený ne jméno zemřelého, je zablokován, stavebka, penzijní připojištění, veškeré pojistky a tak podobně. Stejně i všechny dluhy, půjčky, hypotéky, exekuce, insolvence. Vše jde do dědického řízení a v případě dvou dětí se dělí třemi aktiva i pasiva nebo se dědici mohou dohodnout. Co se týče firmy nemohu sloužit.

A jak je to s účty druhého (žijícího) manžela? Kdy jsou sice na jeho jméno, ale vše de facto spadá do SJM…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.9.19 20:27

Co já vím tak z majetku po zemřelém dostane půlku manželka a druhou půlku si rozdělí děti. Ale vzhledem k dobrým mravům bývá časté že se děti dědictví vzdají ve prospěch matky, a až zemře i ona, pak si vše rozdělí napůl.

• Citovat
  • Nahlásit
17474
11.9.19 20:29

@Beckyttine5 Myslím si, že se účet pozůstalého manžela neřeší. Ale ruku do ohně za to nedám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17474
11.9.19 20:30
@Anonymní píše:
Co já vím tak z majetku po zemřelém dostane půlku manželka a druhou půlku si rozdělí děti. Ale vzhledem k dobrým mravům bývá časté že se děti dědictví vzdají ve prospěch matky, a až zemře i ona, pak si vše rozdělí napůl.

Prober se. Pozůstalý manžel a všechny děti dědí rovným dílem. Dědictví se samozřejmě kdokoli může vzdát ve prospěch ostatních dědiců-dědice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2559
11.9.19 20:31

Tam, kde jsou uvedeny obmyšlené osoby (třeba penzijní, životní pojistení), vyplácí se obmyšleným osobám a do dědictví nejde. Kde nejsou, do dědictví jde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6181
11.9.19 20:35

Přesně tak, pokud má na sebe nějaké účty, vše zablokují. A pak notář obešle veškeré organizace, či firmy, se kterými měl něco dočinění…třeba mobilní operátor, pojišťovny atd. Jestli má na sebe něco napsáno, tak to zjistí. Kolegyně v práci takhle ze dne na den přišla o přístup k účtu, zemřel jí manžel a účet byl jen na jeho jméno, tak že ho zablokovali…Taky záleží na jakého notáře narazíš, u nás je notářka docela vstřícná a nechala třeba rozdělení majetku na nás, dědili jsme po otci, já, bratr a maminka a docela nám i poradila co je nejlepší na koho napsat a třeba zařízení bytu nechala na mamině odhadu…ale znám případy, kdy notář bazíruje na každé koruně a chce oceňovat i bižuterii. Když zemřel tchán tak chtěl notář vědět i kolik má na účtu tchyně, ikdyž byl napsaný jen na její jméno a prakticky to v dědictví nemá figurovat.

Příspěvek upraven 11.09.19 v 20:37

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17474
11.9.19 20:35

@AjaF Máš pravdu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1654
11.9.19 20:58
@boruvkay píše:
Přesně tak, pokud má na sebe nějaké účty, vše zablokují. A pak notář obešle veškeré organizace, či firmy, se kterými měl něco dočinění…třeba mobilní operátor, pojišťovny atd. Jestli má na sebe něco napsáno, tak to zjistí. Kolegyně v práci takhle ze dne na den přišla o přístup k účtu, zemřel jí manžel a účet byl jen na jeho jméno, tak že ho zablokovali…Taky záleží na jakého notáře narazíš, u nás je notářka docela vstřícná a nechala třeba rozdělení majetku na nás, dědili jsme po otci, já, bratr a maminka a docela nám i poradila co je nejlepší na koho napsat a třeba zařízení bytu nechala na mamině odhadu…ale znám případy, kdy notář bazíruje na každé koruně a chce oceňovat i bižuterii. Když zemřel tchán tak chtěl notář vědět i kolik má na účtu tchyně, ikdyž byl napsaný jen na její jméno a prakticky to v dědictví nemá figurovat.Příspěvek upraven 11.09.19 v 20:37

No, ale právě ten účet tchýně podle všeho taky spadal do SJM… takže správně by polovina z toho účtu měla jít taky do dědictví… proto mě právě zajímá, jak je to v praxi…a dle toho, co čtu, bude asi vždy záležet na daném notáři, jak se k tomu postaví… ale hlavně mě zajímalo, zda se fakt nemůže stát, že by blokli účet i žijícímu manželovi…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17474
11.9.19 21:24

@Beckyttine5 Pozůstalému účet vedený na jeho jméno nikdo blokovat nebude. A pokud měli manželé všechny peníze na účtu pozůstalého, tak mají zbylí dědicové smůlu. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1529
11.9.19 21:43

Pozor, s těmi díly je to tak: veškerý majetek v sjm se "rozdělí " napůl. Jedna polovina patří pozůstalému manželovi a ta druhá polovina( tedy ta patřící zemřelému) jde do dědictví a dělí se rovným dílem mezi pozustaleho manžela a deti. Pokud zemřely zanechal majetek ve výlučném vlastnictví, ten se pak dědí cely rovným dílem. Ze sjm jde však do dědického řízení pouze 1 polovina.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1529
11.9.19 21:46
@divine woman píše:
@Beckyttine5 Pozůstalému účet vedený na jeho jméno nikdo blokovat nebude. A pokud měli manželé všechny peníze na účtu pozůstalého, tak mají zbylí dědicové smůlu. :nevim:

To není pravda. Veškeré finanční prostředky získané za dobu trvání manželství spadají do sjm. Opak je potřeba dokazovat. Účet se neblokuje, ale veškeré transakce po smrti manžela jsou napadnutelné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3077
11.9.19 21:49

Já jen k tomu, že notář si všechno zjistí. V našem případě nezjistila notářka nic. Obeslala jen úřady, banky a pojišťovny, které jsem nahlásila, o kterých jsem věděla. Dávno po ukončení řízení chodily dopisy z další banky, pojišťovny atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6181
12.9.19 14:19

@Beckyttine5 to právě nespadá, je to jen její příjem…když zemřel můj táta, tak se o účet mojí mamy nikdo nezajímal a nikdo ho neblokl. A ten notář u tchyně chtěl vědět jen stav jejího účtu, nikam ho nezahrnoval…jen ho to zajímalo. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama