Dědické právo v praxi

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Beckyttine5
Zasloužilá kecalka 673 příspěvků 11.09.19 20:12
Dědické právo v praxi

Ahoj, zajímalo by mě, zda je tady někdo, kdo má přímou zkušenost, jak to funguje v praxi - když zemře člověk, který žil v dlouholetém manželství, kdy neměl žádný vlastní majetek a vše spadalo do SJM, z manželství vzešly 2 již dospělé děti a nebyla pořízena závěť- teorie je mi jasná, majetek ze SJM se rozdělí na půl, jednu půlku dostane přeživší manžel a druhá půjde do dědického řízení, kde dostane každý (manžel + každé dítě) třetinu - jak je to ale v praxi? Kdy žijící manžel nemá žádný vlastní majetek (vše bylo v SJM) - zjistí se stav na jeho účtu ke dni úmrtí, aby se pak vědělo, s čím se má v dědickém řízení počítat? Nebo se mu všechny jeho účty dočasně zablokují, aby se společným majetkem nemohl nakládat? A jak je to, pokud třeba manželé spolu měli firmu? Rozhodne soud předběžným opatřením, že ji prozatímně může vést jen pozůstalý manžel? Děkuji za vaše zkušenosti..

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
divine woman
Extra třída :D 12684 příspěvků 11.09.19 20:23

Zjistí se všechno. Plusy i mínusy. Peníze na účtu - pokud je vedený ne jméno zemřelého, je zablokován, stavebka, penzijní připojištění, veškeré pojistky a tak podobně. Stejně i všechny dluhy, půjčky, hypotéky, exekuce, insolvence. Vše jde do dědického řízení a v případě dvou dětí se dělí třemi aktiva i pasiva nebo se dědici mohou dohodnout. Co se týče firmy nemohu sloužit.

Beckyttine5
Zasloužilá kecalka 673 příspěvků 11.09.19 20:25
@divine woman píše:
Zjistí se všechno. Plusy i mínusy. Peníze na účtu - pokud je vedený ne jméno zemřelého, je zablokován, stavebka, penzijní připojištění, veškeré pojistky a tak podobně. Stejně i všechny dluhy, půjčky, hypotéky, exekuce, insolvence. Vše jde do dědického řízení a v případě dvou dětí se dělí třemi aktiva i pasiva nebo se dědici mohou dohodnout. Co se týče firmy nemohu sloužit.

A jak je to s účty druhého (žijícího) manžela? Kdy jsou sice na jeho jméno, ale vše de facto spadá do SJM…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.09.19 20:27

Co já vím tak z majetku po zemřelém dostane půlku manželka a druhou půlku si rozdělí děti. Ale vzhledem k dobrým mravům bývá časté že se děti dědictví vzdají ve prospěch matky, a až zemře i ona, pak si vše rozdělí napůl.

divine woman
Extra třída :D 12684 příspěvků 11.09.19 20:29

@Beckyttine5 Myslím si, že se účet pozůstalého manžela neřeší. Ale ruku do ohně za to nedám.

divine woman
Extra třída :D 12684 příspěvků 11.09.19 20:30
@Anonymní píše:
Co já vím tak z majetku po zemřelém dostane půlku manželka a druhou půlku si rozdělí děti. Ale vzhledem k dobrým mravům bývá časté že se děti dědictví vzdají ve prospěch matky, a až zemře i ona, pak si vše rozdělí napůl.

Prober se. Pozůstalý manžel a všechny děti dědí rovným dílem. Dědictví se samozřejmě kdokoli může vzdát ve prospěch ostatních dědiců-dědice.

Uživatel je onlineAjaF
Ukecaná baba ;) 1253 příspěvků 11.09.19 20:31

Tam, kde jsou uvedeny obmyšlené osoby (třeba penzijní, životní pojistení), vyplácí se obmyšleným osobám a do dědictví nejde. Kde nejsou, do dědictví jde.

boruvkay
Kelišová 5756 příspěvků 11.09.19 20:35

Přesně tak, pokud má na sebe nějaké účty, vše zablokují. A pak notář obešle veškeré organizace, či firmy, se kterými měl něco dočinění…třeba mobilní operátor, pojišťovny atd. Jestli má na sebe něco napsáno, tak to zjistí. Kolegyně v práci takhle ze dne na den přišla o přístup k účtu, zemřel jí manžel a účet byl jen na jeho jméno, tak že ho zablokovali…Taky záleží na jakého notáře narazíš, u nás je notářka docela vstřícná a nechala třeba rozdělení majetku na nás, dědili jsme po otci, já, bratr a maminka a docela nám i poradila co je nejlepší na koho napsat a třeba zařízení bytu nechala na mamině odhadu…ale znám případy, kdy notář bazíruje na každé koruně a chce oceňovat i bižuterii. Když zemřel tchán tak chtěl notář vědět i kolik má na účtu tchyně, ikdyž byl napsaný jen na její jméno a prakticky to v dědictví nemá figurovat.

Příspěvek upraven 11.09.19 v 20:37

divine woman
Extra třída :D 12684 příspěvků 11.09.19 20:35

@AjaF Máš pravdu.

Beckyttine5
Zasloužilá kecalka 673 příspěvků 11.09.19 20:58
@boruvkay píše:
Přesně tak, pokud má na sebe nějaké účty, vše zablokují. A pak notář obešle veškeré organizace, či firmy, se kterými měl něco dočinění…třeba mobilní operátor, pojišťovny atd. Jestli má na sebe něco napsáno, tak to zjistí. Kolegyně v práci takhle ze dne na den přišla o přístup k účtu, zemřel jí manžel a účet byl jen na jeho jméno, tak že ho zablokovali…Taky záleží na jakého notáře narazíš, u nás je notářka docela vstřícná a nechala třeba rozdělení majetku na nás, dědili jsme po otci, já, bratr a maminka a docela nám i poradila co je nejlepší na koho napsat a třeba zařízení bytu nechala na mamině odhadu…ale znám případy, kdy notář bazíruje na každé koruně a chce oceňovat i bižuterii. Když zemřel tchán tak chtěl notář vědět i kolik má na účtu tchyně, ikdyž byl napsaný jen na její jméno a prakticky to v dědictví nemá figurovat.Příspěvek upraven 11.09.19 v 20:37

No, ale právě ten účet tchýně podle všeho taky spadal do SJM… takže správně by polovina z toho účtu měla jít taky do dědictví… proto mě právě zajímá, jak je to v praxi…a dle toho, co čtu, bude asi vždy záležet na daném notáři, jak se k tomu postaví… ale hlavně mě zajímalo, zda se fakt nemůže stát, že by blokli účet i žijícímu manželovi…

divine woman
Extra třída :D 12684 příspěvků 11.09.19 21:24

@Beckyttine5 Pozůstalému účet vedený na jeho jméno nikdo blokovat nebude. A pokud měli manželé všechny peníze na účtu pozůstalého, tak mají zbylí dědicové smůlu. :nevim:

Uživatel je onlineMP Krista
Ukecaná baba ;) 1274 příspěvků 11.09.19 21:43

Pozor, s těmi díly je to tak: veškerý majetek v sjm se "rozdělí " napůl. Jedna polovina patří pozůstalému manželovi a ta druhá polovina( tedy ta patřící zemřelému) jde do dědictví a dělí se rovným dílem mezi pozustaleho manžela a deti. Pokud zemřely zanechal majetek ve výlučném vlastnictví, ten se pak dědí cely rovným dílem. Ze sjm jde však do dědického řízení pouze 1 polovina.

Uživatel je onlineMP Krista
Ukecaná baba ;) 1274 příspěvků 11.09.19 21:46
@divine woman píše:
@Beckyttine5 Pozůstalému účet vedený na jeho jméno nikdo blokovat nebude. A pokud měli manželé všechny peníze na účtu pozůstalého, tak mají zbylí dědicové smůlu. :nevim:

To není pravda. Veškeré finanční prostředky získané za dobu trvání manželství spadají do sjm. Opak je potřeba dokazovat. Účet se neblokuje, ale veškeré transakce po smrti manžela jsou napadnutelné.

Uživatel je onlinerezulka
Závislačka 2987 příspěvků 11.09.19 21:49

Já jen k tomu, že notář si všechno zjistí. V našem případě nezjistila notářka nic. Obeslala jen úřady, banky a pojišťovny, které jsem nahlásila, o kterých jsem věděla. Dávno po ukončení řízení chodily dopisy z další banky, pojišťovny atd.

boruvkay
Kelišová 5756 příspěvků 12.09.19 14:19

@Beckyttine5 to právě nespadá, je to jen její příjem…když zemřel můj táta, tak se o účet mojí mamy nikdo nezajímal a nikdo ho neblokl. A ten notář u tchyně chtěl vědět jen stav jejího účtu, nikam ho nezahrnoval…jen ho to zajímalo. :nevim:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama