Dítě v jeslích versus zdravotní pojištění

3.5.17 20:38

Dítě v jeslích versus zdravotní pojis

Zdravím, měla bych dotaz asi především na mzdové účetní.

Jak je to se zdrav. poj. v případě, že dcera oslaví v červenci 2.narozeniny a já od září začnu pracovat na 2-3dny v týdnu na DPP? Dcera bude od srpna docházet do jeslí na více než 5dní v měsíci, přičemž můj výdělek bude vždy do 10tis. Kč.

A já se ptám, jestli za mě stále bude zdrav.poj.platit stát?
Sociální předpokládám řešit nemusím, rodičovský příspěvek je taky v pohodě (dcera v té době bude mít více jak 2 roky, tak je OK, že bude více jak 5 dní v měsíci v jeslích), ale co zdravotní? Musím si ho platit sama, když dám dceru do jeslí?

Poradí někdo?

Děkuji moc!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7543
3.5.17 20:50

Pokud pobíráš rodičovský příspěvek, platí za tebe zdravotní stát. Stejně tak kdybys byla na RD, tak platí zdravotní stát. Jesle se řeší z hlediska rodičovského příspěvku u dětí mladších 2 let.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.5.17 21:22

@Lendeš A není v zákoně něco o tom, že musím pečovat řádně a celodenně?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7543
3.5.17 21:28

Ano to tam je, ale taky tam je, že docházka do jeslí a obdobných zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.5.17 21:45

Děkuji ????

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24.5.17 10:04

Platba pojištění od 3 let věku dítěte

Zdravím maminky, mám dotaz za sestru, která tu nemá profil a sice…
Má syna, kterému budou v listopadu 3 roky, přičemž čerpání RP i RD má do jeho 3 let. Jelikož ale pracuje ve školství, bude se do práce vracet až v únoru, ale malý bude od těch 3 let chodit do školky.
A já mám dotaz, co to pro ni znamená z hlediska SP a ZP?
Já si myslela, že pokud si protáhne RD až do toho února, tak nemusí nic řešit a ZP za ni platí stát a SP se neplatí.
Je má dedukce správná?
Musí si protáhnout i čerpání RP?

Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4216
24.5.17 10:07

@novabara je matka pečující o dítě do 7 let - tudíž zajde na zdravotní pojišťovnu a tam to nahlásí = stát za ní bude platit ZP až do nástupu do práce. SP není povinné, to bude platit až zaměstnavatel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3302
24.5.17 10:14
@novabara píše:
Zdravím maminky, mám dotaz za sestru, která tu nemá profil a sice…
Má syna, kterému budou v listopadu 3 roky, přičemž čerpání RP i RD má do jeho 3 let. Jelikož ale pracuje ve školství, bude se do práce vracet až v únoru, ale malý bude od těch 3 let chodit do školky.
A já mám dotaz, co to pro ni znamená z hlediska SP a ZP?
Já si myslela, že pokud si protáhne RD až do toho února, tak nemusí nic řešit a ZP za ni platí stát a SP se neplatí.
Je má dedukce správná?
Musí si protáhnout i čerpání RP?Děkuji

Rodičovskou dovolenou nemůže protáhnout, tak je ze zákona max. do 3 let věku dítěte. Musí se se zaměstnavatelem dohodnout na jiné vatiantě - neplacené volno například. Nebo nastoupit hned. Čekala hych, že jí nějaké řešení nabídne zaměstnavatel, když je to (chápu-li správně) on, kdo chce, aby nastoupila až v tom únoru.
Prodloužit si může čerpání RP, to lze až do 4 let, pokud ještě nemá vyčerpáno. Stačí minimální měsíční částka (tuším 50 Kč), a zdravotní pojištění za ni bude platit stát.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8515
24.5.17 10:30
@Nadavilero píše:
@novabara je matka pečující o dítě do 7 let - tudíž zajde na zdravotní pojišťovnu a tam to nahlásí = stát za ní bude platit ZP až do nástupu do práce.

akorát je tam omezení, že dítě nesmí chodit do školky na víc jak 4 hodiny denně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama