Dnešní výchova - byly děti dříve povolnější?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Izumi Miyako
Zasloužilá kecalka 562 příspěvků 27.09.18 22:22
Dnešní výchova

Dokud jsem se sama nestala matkou, vynášela jsem soudy jako ostatní chytří lidé. Kdy jsem „nevychovanost“ považovala za chybu rodičů, kteří si své dítě neumí vychovat. Nyní jsem už pomalu alergické na lidi, co měli hodné a vzorné děti mající řeči o dnešní výchově a na druhou stranu mě štvou lidi, co zase vynáší soudy jako, že si ji mám věnovat a hrát si s ní. Co asi tak člověk dělá nebo se o to snaží?

Malá chytla období, kdy se vzteká kvůli každé prkotině a lehá si přitom na zem. S tím, že ji strašně moc baví hrát si stylem, že mě mlátí hračkami do obličeje. Už mi stačila několikrát roztrhnout ret. A když zrovna nedělá tohle, tak chce třeba 50× za sebou zvednout a zase položit na zem. Asi se půjdu přihlásit soutěže ve vzpírání.

A teď. Mluvila jsem o tom s jednou paní a ta mi řekla, že dříve byly děti více povolnější. Prý se narodila generace dětí, které nejdou až tak snadno zlomit. Možná něco na tom je. Přeci jen evoluce. A taky, sestrám stačilo říct jednou ne a udělala tyty a bylo to. Ovšem stejná metoda na moje dítě už neplatí.

Takže, co myslíte jsou dnešní děti otázkou výchovy a přístupu k dítěti jako takovému? Proč tolik lidí má štempl na výchovů dětí?

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
zrcadlo
Kelišová 6967 příspěvků 27.09.18 22:29

Nechápu, jak může mít dítě období „baví ji hrát si tak, že mě mlátí do obličeje a rotrhla mi několikrát ret“. Opravdu je takový problém dítěti chytnout ruku, vyndat z ní hračku a vysvětlit, že protože s hračkou bouchá, tak s ní nebude sedět u mámy? Já chápu, že se to stane jednou, ale několikrát? Zvedat 50×? Zvednu pětkrát a řeknu „dost, stačilo“. Nemám štempl na výchovu, ale moje děti mi vědomě neubližují a nemusím se s nimi stydět jezdit vlakem, chodit do obchodů/na poštu/k doktorovi, tak si říkám, že úplně blbě to asi nedělám.

tini
Ukecaná baba ;) 1435 příspěvků 5 inzerátů 27.09.18 22:30

Ja si myslim, ze clovek hrozne zapomina, hlavne to spatne. Zrovna jsme to dnes probirali s manzelem a vzpominali, jak dcera nespala a co jsme vse delali a spoustu veci jsme zapomneli. A tak si myslim, ze zpetne kazdy tu svou vychovu hodnoti dobre a cizim se do toho proste dobre keca.Mne ubiji tata recmi, jak je to dnes hrozne, ze se muzem z deti po…,jak se jim venujeme. Jenze ja holt mela deti po 30 a tesila se a dlouho to neslo, tak si je uzivam.Co to komu vadi? A ze se driv deti vyflakali ven a byl pokoj.Tady kdyz se zjevi dite samo, tak uz kazdy kouka, komu uteklo nebo co ma za hrozny rodice.Vse se meni

Příspěvek upraven 27.09.18 v 22:32

Limi123
Závislačka 3678 příspěvků 27.09.18 22:31

@Izumi Miyako Myslim, ze dnesni deti jsou stejne, jako byly vzdy. Uz Sokrates rikal, ze mlada generace je zkazena a nema uctu k autoritam. Stari vzdycky nadavaji na mlade (ne samozrejme vsichni), ze to za nich nebyvalo.

Ty jsi ovsem specialni pripad, podle tvych ostatnich diskusi…

Nicmene do hlavy bych se mlatit nenechala.

Margery
Echt Kelišová 9395 příspěvků 27.09.18 22:35

@zrcadlo moje dítě má PAS, ale tohle taky nakonec pochopilo, že máma se nebije, že zvedat ho 50× nebudu atd. Trvalo to dyl, ale šlo to. Zas na druhou stranu vyvádí i v šesti letech v obchodě, chová se občas dost nepatřičně a pro okolí je to jen spratek. Nevysvetluju to, nemá smysl řešit :nevim:

Holt musíš hledat, co na ní platí.

axelina
Ukecaná baba ;) 2191 příspěvků 3 inzeráty 27.09.18 22:39

@Izumi Miyako já si spíš myslím že se dětem ted rodiče příliš věnují…ve všech ohledech… je to i tím že je máme později ty deti a jsme třeba zajistene a nemusime hned do práce … my byly se segrou od 1 roka v jeslích, kde jsou děti vícemene ponecháni sobě a je tam už od toho roka nejaký režim..takže ve 3 letech jsme byly podstatně víc vycepovane než děti dnes, kterým se věnuje máma, tata babičky apod… taky jsme tím padem byly ale daleko samostatnější už třeba v tech 3 letech… ale sceny jsme dělaly taky to ne že ne… ja mam taky vzteklýho syna , už je mu 6 a podle me jsem se s nim odmala moc crcala… dcerce je 1.5 rok a snažím se jí vychovavat trochu jinak.. dostala už na zadek , den se neřídí podle ní ale podle potřeby nas všech, když nechce jídlo tak ma smulu - nic dalsiho nenabidnu apod.. uvidím no jaká bude zatim se mi zda daleko vetsi pohodarka nez syn.

zrcadlo
Kelišová 6967 příspěvků 27.09.18 22:40
@Margery píše:
@zrcadlo moje dítě má PAS, ale tohle taky nakonec pochopilo, že máma se nebije, že zvedat ho 50× nebudu atd. Trvalo to dyl, ale šlo to. Zas na druhou stranu vyvádí i v šesti letech v obchodě, chová se občas dost nepatřičně a pro okolí je to jen spratek. Nevysvetluju to, nemá smysl řešit :nevim:Holt musíš hledat, co na ní platí.

Jo, mohla jsem dodat, že samozřejmě jsou diagnózy, u kterých jsou určité limity ve výchově. Já mluvím o zdravých dětech bez neurologických problémů. Tolikrát už jsem slyšela „já to dítě ale respektuju“ a dotyčná nechápala, že respektu se dítě naučí vzorem od rodičů, že ve spoustě konkrétních případů to není o respektu ze strany matky, ale o couvnutí, aby matka nemusela vychovávat (ono je jednodušší všechno dovolit, nikomu se nechce chodit do konfliktu, ale výchova se bez střetů prostě neobejde).

blumen
Hvězda diskuse 42844 příspěvků 27.09.18 22:41

@Izumi Miyako dle me je nova generace rodicu starsi, kolem 30-ti a mame jine metody vychovy a nazory. Decka jsou a budou stejna. Ja byla jako dite priserna a mam doma svoji kopii :nevim: zadna zmena, ma svoji hlavu stejne jako my

Proc ji tolikrat zvedas nechapu, 3× a dost, pokud Te to teda nebavi a nedelas to pro radost ;) do obliceje se nemlati, to je jasne.

Nas znalo cele mesto jednu dobu, valeni po zemi byla oblibena disciplina

Icestar
Závislačka 4219 příspěvků 1 inzerát 27.09.18 22:41

Kluk si prošel HODNĚ vzteklým obdobím, ale vždy tvrdě narazil a prostě neexistuje. Teď je z něj zlatej kluk, co sice mívá nálady, zvlášť když je unavený, ale přesně ví, co si dovolit může a co ne. Už se s ním dá domluvit, když něco potřebuju…

Každé dítě jde vychovat, akorát by k tomu musela být vůle, důslednost, inteligence, cit a zkušenost ideálně z vlastního mládí. A zpravidla mnoho faktorů u dnešních rodičů prostě chybí.

Netopýr1
Zasloužilá kecalka 663 příspěvků 27.09.18 22:46

Já si vždycky jen říkám, jak to asi dělaly naše matky a babičky. Moje babička své matce vykala, neumím si představit, že by ji NĚKOLIKRÁT rozsekla ret. 8o Asi věděla, že tamhle je rakoska, řemen nebo v koutě hrách, kam si případně můžou jít kleknout. Asi si to vztekání, bouchaní atd, děti v té době rozmyslely.
Neříkám, že je to správně, jen děti měly z rodičů úplně jiný respekt, než je to teď. A nejen z rodičů, ale i ve škole etc. Když vidíš videa, jak druháci šikanují učitelku, nejlíp si to natáčí na mobil, tak kde to proboha jsme. Takový dítě, bejt moje, si tejden na pr.el nesedne. To možná dyl.
Já mám dvě úplně odlišné děti, první ukázkově hodné, druhé vzteklé, mlátící hračkama, a vším, co dítě umí. Přesto si myslím, že 80 procent děti od tří let, co se takhle projevují, jsou prostě nevychovaní a hotovo. Chtěla bych vidět tebe, kdyby takové dítě rozseklo ret, několikrát za sebou, tvýmu dítěti ve školce, to by asi bylo pozdvižení co? Každý si musí zamést před vlastním prahem, nikoho nesoudim, věřím, že každý vychovává své děti nejlíp jak umí, ale bohužel to někdy asi nestačí.

Izumi Miyako
Zasloužilá kecalka 562 příspěvků 27.09.18 22:49

@zrcadlo Chytit za ruku atd. jsem ji zkoušela několikrát. Říct ne taky. Dostala i na zadek. Dělá to však dál. Když ji nevyhovím, tak se mi lehne na zem a začne řvát nebo furt kňourá třeba půl dne. Nově se pokouší šlapat kocourovi na ocas. A to je od maličkého miminka zvyklá na to, že se kocourkovi dělá ají, dávají pusinky a mazlí se. :think:

Doufám, že to pochopí. Jiné věci chápe hned. Není ji ani rok a půl takže, prý má ještě času dost. :nevim:

@tini Jsi mi připomněla. My jsme v šesti lítali běžně venku a dneska se na tebe div nevolá sociálka, že je tvoje šestileté dítě venku samo. :D

Regina Hero
Nadpozemská drbna 27432 příspěvků 27.09.18 22:57

@Izumi Miyako vychova znamena predevsim lasku a duslednost… od toho ma dite rodice…

Regina Hero
Nadpozemská drbna 27432 příspěvků 27.09.18 22:59

@Izumi Miyako dite zkousi a hleda hranice… kdyz mu je nenastavis a nebudes dusledna, bude si ono delat, co se mu zachce…

TMana
Ukecaná baba ;) 1148 příspěvků 27.09.18 23:06

Je to otázkou výchovy. Už jen to, nechat se mlátit dítětem, je jasný důkaz.

Izumi Miyako
Zasloužilá kecalka 562 příspěvků 27.09.18 23:13

@Regina Hero No ideálně na to má oba rodiče… Vím, že malá zkouší, kam až může zajít, nicméně se táži kam až můžu zajít já? Nejsem zastáncem volné výchovy, ale ani mlácení dítěte od rána do večera.

Pozn. Mlátí mě a mou matkou, ale dědu (mého otce) ne.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Vánoční večírek podle Jana Tuny: 5 rad, které vám zachrání pověst i obličej

Pokud nechcete na vánočním večírku dopadnout jako Jan Tuna (45), který... číst dále >

Netradiční manželství Moniky Leové: „Bydlíme se spolubydlícími, ceny bytů jsou vysoké!“

„Bydlíme s manželem zatím v podnájmu se spolubydlícími,“ řekla nám modelka a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu.... číst dále >

Pelíšky už asi nepřebiji, říká filmová Jindřiška

Před dvaceti lety jí popularita filmu Pelíšky byla dost nepříjemná, s... číst dále >