Do kdy berou krev z klavičky?

169
3.10.05 09:03

Do kdy berou krev z klavičky?

Ahojky,
vím, že toto téma je tu mnohokrát prodiskutované. Ale do kdy berou miminkám krev z hlavičky. Když jsme měli 6týdnů, doktorka pod její blbou zářivkou se rozkřikla, že je strašlivě žlutá. Takže hned na krev. Brala ji z hlavičky, i když jsem měla z toho hrůzu, tak to Julinka zvládla statečně. Asi byla ještě moc malá a tak to nějak přešla. Jen si od té doby šahá pořád na hlavičku. Dnes ve třech měsících jsme byli opět na krev a opět z hlavičky, ačkoli jsme protestovala - vždyť je to moje dítě. Jenže nechápu proč z hlavičky, když v porodnici brali z paty a ostatním mimuškám (3m) od jinud. Teď chudinka řvala jak kdyby ji řezali, tolik slziček jsem ještě neviděla a to už máme za sebou řadu nepříjemných věcí. Já vím, že jsem možná nějak přecitlivělá, ale doktorka, která chodí každý den pozdě na mě taky moc dojem nedělá. Jakou máte zkušenost vy?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6954
3.10.05 09:15

Odběry

Gabčo,
nedivím se ti, to by mi taky vadilo. Nám co si pamatuju brali krev jen z prstíku, asi záleží i na tom, kolik jí potřebují odebrat. Každopádně, na tvém místě bych žádala vysvětlení, proč tak a ne jinak. Jako rodič musíš s prováděnými vyšetřeními souhlasit a také by měla být prováděna tak, aby co nejméně stresovala dítě. To, co píšeš si mi taky nelíbí. Pokud pro to není obzvlášť závažný důvod protestovala bych. :cry:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
169
3.10.05 09:20

A když jsem se zeptala, proč, bylo mi odpovězeno, že to líp teče. No nevím, vždyť už je velká a brala ji jen tolik, co se vejde na malinké dvě lžičky :( .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4055
3.10.05 09:22

Ahoj Gabčo,
taky nám brali v 6 týdnech krev z hlavičky a to byl řev. Však jsem sem hned hodilal diskuzi, zda je to z hlavy opravdu nutné :twisted: Čeká nás to opět na krevní obraz ve 4,5 měsících a já trnu, aby to nebylo zase z hlavy.....
Achjo holky, my s těma miminkama trpíme, co?
Radši bych se nechala stokrát rozpíchat sama, než jednou píchnout do toho nevinnýho drobečka… :(
Gabčo přístup tvojí dr. je hrozný, máš-li možnost, poohlédni se po jiném dětském doktorovi…
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2733
3.10.05 09:23

Kleri, my jsme byli na krvi dvakrát, cca ve 2 a 3 měsících a vždy brali z prstu. A v tom prvním případě jí potřebovali hodně moc. Takže bych se asi bránila…K.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2114
3.10.05 10:17

Ahoj, mladsi brali krev zatim jen v porodnici-i s hlavy, ale starsi po 2mesicnim pobytu v porodnici byla moji Dr brana krev snad pri kazde kontrole cca 2×/mes. Uz si presne nepamatuji odkud ale z hlavy urco ne. Sany.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
146
3.10.05 11:22

Pokud vím není žádný důvod k braní krve z halvičky, že to líp teče! To je hnus. Jsem zdrav. sestra a v porodnici jsme hned po porodu nabírali třebas dětičky a z hlavy se brali pouze pokud neměly vidět žíly a nebylo možné je jinak napíchnout!!!!!
Jednání tvé doktorky vůbec nechápu,dělá to podle mě z pohodlnosti.Pokud je to tvá dětská doktorka a nedělá na tebe dojem celkově,tak rychle pryč od ní.
papka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2617
3.10.05 11:34

Ahoj,
nám kvůli žloutence brali krev z prstíku (cca ve 4m). Teď když jsme byli (skoro 9m) na alergologii, tak ji brali už normálně z ruky, jako dospělýmu, protože ji potřebovali celkem dost. Malej neměl žíly vidět, tak taky pořád říkala, že asi bude muse brát z hlavy, ale že už je na to dost velkej, že se ji moc nechce. Tak to zkusila z té ruky a vyšlo to, takže jsem byla ráda. Sice to také nebylo bez slziček, ale jen takové pobrekávání.

Lenka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Missorka
3.10.05 11:57

Holky,

já osobně si myslím, že odpor k braní krve z hlavičky je prostě psychologická záležitost. Vojtovi sledovali krevňák pravidelně a než by mu to ždímali z prstu (taky jsme zažili a byl to děs), tak z hlavičky to bylo hned. Mimčo to nebolí, protestuje, že je znehybněné (můj názor).

Jediné nad čím bych se pozastavila je tvá dr- - pokud ti nevyhovuje (chodí pozdě a nevysvětluje dostatečně), asi bych ji vyměnila.

Hodně štěstí a málo odběrů krve, ať už jakýchkoli.
Peta

• Nahlásit
  • Citovat
146
3.10.05 12:19

no o tom zda to bolí mín bych teda polemizovala…zkus se píchnout do hlavy :-))))
Každopádně si myslím,že stále platí odebírat z jiných míst než z ruky je výjimečná záležitost…
Co se dělá u malých miminek,že se jim tam zavádí kanyla…déle tam vydrží a miminku se tak nemusí tolikrát přepichovat jako tomu bývá u kanyly na ručičce…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
169
3.10.05 12:24

Myslím si, že z hlavy to bolí dost, zvlášť když ji ta doktorka ještě škrábne tou jehlou nebo čím to dělala (vyhnala mě, když brala krev). Teď jsem se na to koukala a nenechala si to ani pofoukat. Uf, asi se příště nenecháme, ať si říká co chce. 8O

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Missorka
3.10.05 12:34

Odkaz na straou diksusi - http://emimino.cz/modules.php?…, je to tam moc hezky vysvětlený.

Pokud chceš být u odběru krve svého dítětě, nikdo nemá právo tě vyhodit.

Peta

• Nahlásit
  • Citovat
1428
3.10.05 13:15

Ahoj holky a Kleri,

nám brali krev celkem 3× - poprvé kolem 4.měsíce z hlavy na krevní obraz, Lukášek trošku plakal. Před 3 týdny jsme byli na pohotovosti s vysokýma teplatama a z hlavy doktorka brát krev nechtěla, že není se sestřičkou na 100% sehraná, tak napíchli ruku jako dospělému, ale to byl řev, že se Lukášek zajíkal ješte 15 minut venku. Protože teplota neklesala, tak nám naše doktorka brala krev po 3 dnech opět z hlavy a Lukášek sice plakal, ale ne tak moc. Spíš mu vadilo, že jsme ho pevně sevřely, aby se nehýbal. Takže naše zkušenost - je pro nás lepší brát z hlavičky než z ruky. Samozřejmě, že nejlepší by bylo nebrat vůbec.

K Tvojí doktorce - pokud necítíš 100% jistotu a důvěru, zkus se poohlédnout po jiném lékaři. Mě u jakékoliv injekce (očkování) i odběru krve doktorka neodháněla, vždy je ochotná, domlouváme se po telefonu, kdy můžeme přijít, ať nechodíme mezi nemocné (chřipka apod.), ale taky ať tam nejdeme, když tam má třeba poradnu s miminkama.

Ahoj

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1428
3.10.05 13:22

Ahoj holky ještě jednou,

ještě mě tak napadá, že určitě záleží i na šikovnosti sestřičky nebo doktorky. Myslím, že pokud to je rychlovka, tak dítě jen zapláče, ale rychle zapomene, pokud ale někdo „půl hodiny“ sleduje, kde to vůbec vzít a nejde to, tak je to nepříjemné i dospělému, natož miminku.

Já osobně jsem byla celkem (mile) překvapená, že všechny tyto úkony u nás prováděla sama doktorka. Ale to je asi u malých dětí normální.

Ahoj

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
3.10.05 13:57

Ahoj Gabčo,

100% souhlasím s Missorkou! Taky jsme absolvovali několik odběrů kvůli krevnímu obrazu. Poprvé z hlavičky, Pepíno protestoval okamžitě, jak mu sestra začala pevně držet hlavu a samotný odběr trval cca půl minuty, fakt to teče líp, však ta žíla je hned na povrchu. (Mimochodem, prý funguje nalít do dítka co nejvíc vody).
Při dalším odběru jsem to byla já, kdo pochyboval o odběru z hlavičky (fakt to je psychická záležitost), tak nás dr. poslala na odběr do laboratoře na polikliniku, aby mu to mohli vzít „pouze“ z prstu, a přestože to byla laboratoř, tudíž to ty sestry musely dělat denně, bylo to naprosto příšerný. Škrábly ho (dvě sestry) postupně celkem třikrát do obou prostředníčků, krev byla absolutně všude - na mně, na Pepčovi, na bílých obleččích těch upírek se vyjímala ozvlášť pěkně, jen ne v tom pérku, kde být měla, a to jí na ten krevní obraz je potřeba fakt troška. Odcházeli jsme oba zpocení, uřvaní, vynervovaní - kvůli takové blbosti! Myslela jsem, že ty dvě nány rozpíchám taky! Takže já jsem pro odběr z hlávky - alespoň je to moje zkušenost.

Zuzana a Pepi od Letních miminek 2004

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama