Domov důchodců a 15 %

52
20.8.21 08:35

Domov důchodců a 15 %

Ahoj holky, píšu si o radu. Babička se rozhodla, že by chtěla do domova důchodců, aby byla více s lidmi atd (máme to k ní 4h cesty přes celou republiku, jiné příbuzné nemá). Bojí se ale, že ji nezbydou žádné peníze, protože má malý důchod. Já jsem teď na MD, takže víc jak 1000 měsíčně ji momentálně dávat nemohu. Dočetla jsem se, že by ze zákona mělo seniorům zůstat 15 %. Jak se toto prosím ohlídá? Chápu, že si vezmou příspěvek na péči, ale důchod přece chodí jí ne? Vůbec nechápu, jak to s těmi 15 % funguje, jak tu jistotu může mít.. Pokud někdo máte někoho v DS a poradil byste, moc by mi to pomohlo ji uklidnit :) Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
50119
20.8.21 08:41

Tech 15% musi zbyt nad vysku duchodu. Jednoduchy priklad:
Ubytovani stoji 10 000, vezmou ji tam, pokud ma duchod alespon 11 500 (vim, ze ty sluzby jsou drazsi)
Moji matce penize z duchodu nestaci. Proto se mnou podepsali smlouvu na to, ze ja jsem spoludluznik a pokryvam veskere potreby nad ramec jejiho duchodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52
20.8.21 08:44

@matkabagristy Aha, děkuji, to je pro mě nová informace. Já jsem žila v tom, že vezmou kohokoli a pokud na to ten člověk nemá, doplácí zřizovatel nebo obec atd (pokud nemůže rodina). Tohle by tedy dávalo větší smysl.. Nechápala jsem právě, jak se to hlídá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24506
20.8.21 08:46

Ono asi jak kde, já v dd pracovala, důchody chodily k účetní, ona si z toho vzala co bylo třeba k pokrytí nákladů a zbytek pak lidem dávala. S prispevkama teda netuším, ale většinu těch klientů museli ještě dotovat rodiny, důchod málokomu pokryl celou tu částku co byla třeba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6548
20.8.21 09:19
@Petra97 píše:
@matkabagristy Aha, děkuji, to je pro mě nová informace. Já jsem žila v tom, že vezmou kohokoli a pokud na to ten člověk nemá, doplácí zřizovatel nebo obec atd (pokud nemůže rodina). Tohle by tedy dávalo větší smysl.. Nechápala jsem právě, jak se to hlídá.

To je myslenka dne, ze kdyz clovek nema a rodina nemuze zadotovat, tak to cvakne zrizovatel, nebo obec 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3289
20.8.21 09:24
@Jogrr píše:
To je myslenka dne, ze kdyz clovek nema a rodina nemuze zadotovat, tak to cvakne zrizovatel, nebo obec 8o

Jo, ale tak zakladatelka prostě neví, tak se zeptala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
346
20.8.21 09:27
@Jogrr píše:
To je myslenka dne, ze kdyz clovek nema a rodina nemuze zadotovat, tak to cvakne zrizovatel, nebo obec 8o

Třeba v našem DD to tak je. My ze zákona nemůžeme odmítnout žadatele, když nemá na úhradu, to bychom prostě porušovali zákon. Takže klienta přijmeme, i když na úhradu nemá dost vysoký důchod. S rodinou se snažíme domluvit na úhradě zbytku. Pokud rodina odmítne nebo na to nemá, nemáme páky, jak je nutit. Pak dluh musíme pokrýt ze zbytku našeho rozpočtu. Sociálky taky občas zařizují dávky v hmotné nouzi, ale o tom víc nevím. Takže záleží na konkrétním zařízení. Někdo klienta s nízkým důchodem bez skrupulí odmítne, ale oporu v zákoně to nemá.
Jak je to s 15%: zařízení si strhne z důchodu pouze tolik, aby klientovi zbylo těch zákonných 15%, na ty mu nesmí sáhnout. Ale druhá věc je, že z těch 15% si musí hradit doplatky za léky, pleny, atd., takže někomu stejně ani z této částky moc nezbyde :(.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52
20.8.21 09:28

@Jogrr Tak jste si rýpla, snad máte lepší den. Čerpala jsem z několika článků na netu. Nemůžu sem dávat odkazy, ale můžete googlit. Např.

"K úhradě péče slouží příspěvek na péči. Pokud babička potřebuje péči a pomoc svého okolí, měla by mít přiznán příspěvek na péči. Jelikož se teď o ni staráte v domácím prostředí, předpokládám, že o příspěvek na péči se dělí rodina podle toho, jak kdo pečuje. Jakmile se babička přestěhuje do domova pro seniory, převezme péči o ni domov pro seniory a bude mu (ze zákona) náležet celý příspěvek na péči. Pokud by babička potřebovala více péče (a měla přiznaný např. jen příspěvek na péči v I. stupni), pracovníci domova pro seniory požádají o zvýšení příspěvku. Zde by tedy doplatek být v žádném případě neměl.

Druhou částí platby v domově pro seniory je platba za pobyt, resp. za ubytování a stravu. K úhradě této částky slouží starobní důchod babičky. Po úhradě za ubytování a stravu při poskytování pobytových služeb v domově pro seniory musí babičce zůstat alespoň 15 % jejího příjmu, tj. jejího starobního důchodu.

Pokud částka starobního důchodu (pokrácená o 15 % „kapesného“, které babičce musí dle zákona zůstat) nestačí na úhradu, je povinností domova pro seniory zajistit úhradu chybějící částky od státu."

Takže se omlouvám, pokud jsem to špatně pochopila, ale právě proto se ptám ostatních tady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25586
20.8.21 09:29
@Jogrr píše:

no ale fakt, jak se to dělá? každý důchodce v DD ani rodinu nemá

• jinak není náš problém, máme babičku v DD a zbývají jí pro vlastní potřebu téměř 6000 Kč - dokud žil děda z druhé strany, ten měl důchod ještě vyšší - ty malé důchody mají podle mne jen nějací nemakačenkové celý život na dávkách, nebo tak nemocní, že celý život nemohli pracovat :nevim:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50119
20.8.21 09:29
@Ekaterina píše:
Třeba v našem DD to tak je. My ze zákona nemůžeme odmítnout žadatele, když nemá na úhradu, to bychom prostě porušovali zákon. Takže klienta přijmeme, i když na úhradu nemá dost vysoký důchod. S rodinou se snažíme domluvit na úhradě zbytku. Pokud rodina odmítne nebo na to nemá, nemáme páky, jak je nutit. Pak dluh musíme pokrýt ze zbytku našeho rozpočtu. Sociálky taky občas zařizují dávky v hmotné nouzi, ale o tom víc nevím. Takže záleží na konkrétním zařízení. Někdo klienta s nízkým důchodem bez skrupulí odmítne, ale oporu v zákoně to nemá.
Jak je to s 15%: zařízení si strhne z důchodu pouze tolik, aby klientovi zbylo těch zákonných 15%, na ty mu nesmí sáhnout. Ale druhá věc je, že z těch 15% si musí hradit doplatky za léky, pleny, atd., takže někomu stejně ani z této částky moc nezbyde :(.

vas dd je charita?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16729
20.8.21 09:30
@Jogrr píše:

Jenomže ta „myšlenka dne“ je naprosto správná - přesně tak to podle zákona je ;)

Domov důchodců nesmí odmítnout přijetí seniora, jehož starobní důchod nestačí na pokrytí ubytování a stravy. V první řadě se obrátí na rodinu a pokusí se s ní sjednat dohodu o spoluúčasti… a pokud ta se finančně podílet nemůže, doplácí chybějící částku zřizovatel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52
20.8.21 09:30

@Ekaterina Moc děkuji. Takže důchod pak chodí taky k vám do DD a ne na účet seniorovi, vy si z něj strháváte a až pak zbytek peněz dostane senior?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16729
20.8.21 09:31

@Petra97, chápeš to naprosto správně, to nesmyslné rýpnutí vůbec neřeš - je to přesně tak, jak píšeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50119
20.8.21 09:34
@stinga píše:
no ale fakt, jak se to dělá? každý důchodce v DD ani rodinu nemá
  • jinak není náš problém, máme babičku v DD a zbývají jí pro vlastní potřebu téměř 6000 Kč - dokud žil děda z druhé strany, ten měl důchod ještě vyšší - ty malé důchody mají podle mne jen nějací nemakačenkové celý život na dávkách, nebo tak nemocní, že celý život nemohli pracovat :nevim:

podminky pro vyplatu duchodu jsou pomerne prisne, tihle lide na duchod narok vubec nemaji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25586
20.8.21 09:35
@Petra97 píše:
@Ekaterina Moc děkuji. Takže důchod pak chodí taky k vám do DD a ne na účet seniorovi, vy si z něj strháváte a až pak zbytek peněz dostane senior?

ano, přesně tak, všem lidem ubytovaným v DD chodí důchod na účet DD a tam účetní to rozděluje, chodí jim to vždy 15. v měsíci, a pak to účetní rozděluje a dá důchodcům buď těch zákonných 15 % nebo těm movitějším celý přeplatek

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat