Dotaz na učitele ČJ

74
25.10.19 15:23

Dotaz na učitele ČJ

Dobrý den, prosím o radu, jak se dělí slovo pěkné na konci řádku. Syn ho v diktátu rozdělil na pě-kné a má to počítané jako chybu. Správně mělo být podle paní učitelky pěk-né. Syn je ve třetí třídě, stavbu slova ještě neprobírali, tudíž dělí pouze podle slabik a to dle mého názoru jsou správně obě varianty, ale ráda si nechám poradit od zkušenějších :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15891
25.10.19 15:32

Určitě je správné pěk-né, protože kořen slova je pěk a né je přípona. Stejně jako třeba vda-né, sil-né, věr-né. Přípona kné neexistuje. Vždy je přípona né

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2280
25.10.19 15:32

Je to skutecne pě-kné, dyt ta jeho varianta i blbe vypada :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16
25.10.19 16:02

Paní učitelka má pravdu:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22656
25.10.19 16:04
@honduras píše:
Dobrý den, prosím o radu, jak se dělí slovo pěkné na konci řádku. Syn ho v diktátu rozdělil na pě-kné a má to počítané jako chybu. Správně mělo být podle paní učitelky pěk-né. Syn je ve třetí třídě, stavbu slova ještě neprobírali, tudíž dělí pouze podle slabik a to dle mého názoru jsou správně obě varianty, ale ráda si nechám poradit od zkušenějších :lol:

Tvuj nazor neni spravny, pi. uc. ma samozrejme pravdu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
153
25.10.19 16:07
@Anonymní píše:
Je to skutecne pě-kné, dyt ta jeho varianta i blbe vypada :D

Je to skutečně pěk-né.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5244
25.10.19 16:28

Dělení slov se učí ve druhé třídě, aspoň u nás je to v učebnici ČJ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3781
25.10.19 16:47
@honduras píše:
Dobrý den, prosím o radu, jak se dělí slovo pěkné na konci řádku. Syn ho v diktátu rozdělil na pě-kné a má to počítané jako chybu. Správně mělo být podle paní učitelky pěk-né. Syn je ve třetí třídě, stavbu slova ještě neprobírali, tudíž dělí pouze podle slabik a to dle mého názoru jsou správně obě varianty, ale ráda si nechám poradit od zkušenějších :lol:

Jste cizinci? Vzdyt to nejde ani pres hubu :mrgreen: pe-kne :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74
25.10.19 16:48

Děkuji všem za odpovědi, dělení slov na konci řádku ve druhé třídě určitě neprobírali, takže děti dělí podle slabik ování. Pojem p|edpona, přípona a kořen ještě neznají..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2584
25.10.19 17:06

@honduras vzdyt se to nedeli na pripony a predpony. Zkus si treba rozdelit slovo ptačí. Koren je ptak, k se meni v c, pripona i. Ale rozdelis to prece podle slabik, ne ptač-í, ale pta-čí. My se jeste ucili cist slabiky, takze moje generace slabikuje asi lip.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
602
25.10.19 17:10

@honduras No já teda nevím, ale dělí se to podle slabik. A dělení na slabiky se ve druhé třídě 100% probírá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74
25.10.19 18:38

Jsme Češi a slovo pě-kné nebo do-brémi jde přes hubu docela snadno a to i já se učila číst slabikováním :lol: Já měla právě zato, že když je uvnitř slova několik souhlásek, upřednostňuje se samozřejmě dělení mezi nimi, ale správně může být i varianta druhá (ci-tron nebo i cit-Ron). No, není ta čeština jazyk jednoduchý :nevim: A jen pro upřesnění, nechystala jsem se naběhnout na p. uč. a dožadovat se lepší známky, ale chtěla jsem si sama pro sebe ta pravidla upřesnit, abych v tom synovi nedělala zmatek :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20443
25.10.19 18:39

Roztleskávat slabiky se učí už na začátku první třídy

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14008
25.10.19 19:17
@honduras píše:
Děkuji všem za odpovědi, dělení slov na konci řádku ve druhé třídě určitě neprobírali, takže děti dělí podle slabik ování. Pojem p|edpona, přípona a kořen ještě neznají..

Ano, vždyť se to podle slabik dělí! Mám kluky ve třetí a také musí používat slabiky, ty braly vloni.
Pěk - né je správně, varianta tvého syna je chybná. Upřímně mě zarazilo, že se na to ptáš. Asi nemáš češtinu jako mateřský jazyk, že.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2584
25.10.19 19:29

@honduras pek-ne a do-b-re, bych rekla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu