Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Dobrý den, prosím o radu, jak se dělí slovo pěkné na konci řádku. Syn ho v diktátu rozdělil na pě-kné a má to počítané jako chybu. Správně mělo být podle paní učitelky pěk-né. Syn je ve třetí třídě, stavbu slova ještě neprobírali, tudíž dělí pouze podle slabik a to dle mého názoru jsou správně obě varianty, ale ráda si nechám poradit od zkušenějších ![]()
Určitě je správné pěk-né, protože kořen slova je pěk a né je přípona. Stejně jako třeba vda-né, sil-né, věr-né. Přípona kné neexistuje. Vždy je přípona né
@honduras píše:
Dobrý den, prosím o radu, jak se dělí slovo pěkné na konci řádku. Syn ho v diktátu rozdělil na pě-kné a má to počítané jako chybu. Správně mělo být podle paní učitelky pěk-né. Syn je ve třetí třídě, stavbu slova ještě neprobírali, tudíž dělí pouze podle slabik a to dle mého názoru jsou správně obě varianty, ale ráda si nechám poradit od zkušenějších
Tvuj nazor neni spravny, pi. uc. ma samozrejme pravdu.
@Anonymní píše:
Je to skutecne pě-kné, dyt ta jeho varianta i blbe vypada
Je to skutečně pěk-né.
Dělení slov se učí ve druhé třídě, aspoň u nás je to v učebnici ČJ.
@honduras píše:
Dobrý den, prosím o radu, jak se dělí slovo pěkné na konci řádku. Syn ho v diktátu rozdělil na pě-kné a má to počítané jako chybu. Správně mělo být podle paní učitelky pěk-né. Syn je ve třetí třídě, stavbu slova ještě neprobírali, tudíž dělí pouze podle slabik a to dle mého názoru jsou správně obě varianty, ale ráda si nechám poradit od zkušenějších
Jste cizinci? Vzdyt to nejde ani pres hubu
pe-kne ![]()
Děkuji všem za odpovědi, dělení slov na konci řádku ve druhé třídě určitě neprobírali, takže děti dělí podle slabik ování. Pojem p|edpona, přípona a kořen ještě neznají..
@honduras vzdyt se to nedeli na pripony a predpony. Zkus si treba rozdelit slovo ptačí. Koren je ptak, k se meni v c, pripona i. Ale rozdelis to prece podle slabik, ne ptač-í, ale pta-čí. My se jeste ucili cist slabiky, takze moje generace slabikuje asi lip.
@honduras No já teda nevím, ale dělí se to podle slabik. A dělení na slabiky se ve druhé třídě 100% probírá.
Jsme Češi a slovo pě-kné nebo do-brémi jde přes hubu docela snadno a to i já se učila číst slabikováním
Já měla právě zato, že když je uvnitř slova několik souhlásek, upřednostňuje se samozřejmě dělení mezi nimi, ale správně může být i varianta druhá (ci-tron nebo i cit-Ron). No, není ta čeština jazyk jednoduchý
A jen pro upřesnění, nechystala jsem se naběhnout na p. uč. a dožadovat se lepší známky, ale chtěla jsem si sama pro sebe ta pravidla upřesnit, abych v tom synovi nedělala zmatek ![]()
@honduras píše:
Děkuji všem za odpovědi, dělení slov na konci řádku ve druhé třídě určitě neprobírali, takže děti dělí podle slabik ování. Pojem p|edpona, přípona a kořen ještě neznají..
Ano, vždyť se to podle slabik dělí! Mám kluky ve třetí a také musí používat slabiky, ty braly vloni.
Pěk - né je správně, varianta tvého syna je chybná. Upřímně mě zarazilo, že se na to ptáš. Asi nemáš češtinu jako mateřský jazyk, že.