Druhé dítě - dilema, uživíme ho?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
15.10.21 15:22

Druhé dítě - dilema

Zdravím holky :mavam: Předem se omlouvám za delší psaní a anonym :roll:
Už delší dobu v sobě řeším dilema. Syn bude mít rok a ja přemýšlím, jestli se pokusit o druhé. Vím, že toto téma už tu bylo xkrát a stejně si to musíme rozhodnout sami, ale byla bych vděčná za Vaše názory, náhledy, nejlépe někoho v podobné situaci, jak zvládá.. Druhé dítě by jsme si oba moc přáli, cítím, že bych toho hodně litovala, mít '' jen'' jedno. Jenže jsem hodně opatrný člověk, bojím se toho, že s druhým dítětem bude vše mnohem náročnější a my třeba zjistíme, že dvě děti prostě '' nezvládneme. Nemyslím výchovu, péči, ani s hlídáním není problém (fungující rodina i manžel). Spíš co se týče finanční stránky a bydlení. Momentálně jsem na RD, s manželovým příjmem se při slabém měsíci dostaneme dohromady cca na 30 000 Kč měsíčně, průměrně (jeho plat není fixní) cca 33 000, v lepších měsících okolo 37 000 Kč. Každopádně na dnešní dobu žádná sláva :?. Je šikovný a schopný si něco přivydělat, ale nechci na takovéto příjmy spoléhat. Našetřeno při současných cenách nemovitostí máme tak možna na hypo na 1+1 :zed:, rezerva tak na 2,3 měsíce. Jak říkám, žádná sláva, ale nežijeme si špatně a vím, že ještě nějaký prostor pro šetření je, ikdyž ne bůhví jaký. S jedním dítětem je to bez problémů, ale se dvěma? :nevim: Měsíčně teď odložíme max pár tisíc a já se hrozně bojím, že by jsme druhé miminko finančně nezvládali..druhá věc bydlení. Byt 2+1, za nás s 1 dítětem v pohodě (nejsme nároční na prostor). Byt máme téměř jistý, platíme velmi málo (do 5 tisíc). Jen nevím, jestli je to se 2 dětmi zvládnutelné. Samozřejme bych počítala s tím, že z ložnice bude pokojík a do budoucna větší byt, ale při cenách, jaké jsou a budou, se začínám obávat, aby jsme vůbec prostředky na větší měli.. A prostě z toho všeho mám hrozný strach, aby jsme si nepořídili druhé, protože ho moc chceme, a pak tím netrpěla celá rodina. Opravdu mi nejde o to, že za dítě moc ''utratím, jen bych ráda znala názory a zkušenosti, jak se dá při těchto podmínkách žít s dvěmi dětmi.. Moc děkuji za dočtení i případné reakce :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1652
15.10.21 15:26

Zdá se mi, že druhé dítě určitě chcete, takže otázka je spíš kdy, než jestli.

Dalo by se třeba jít na nějaký částečný úvazek pracovat, chvíli šetřit a dítě řešit třeba za rok, dva?

Rezerva na tři měsíce není moc, to je dost na kost. Na druhou stranu má dítě dost chudších lidí. Tlačí vás čas? Jestli ne, asi bych si nechala větší rozestup mezi dětmi a snažila se zatím o nějaký malý úvazek z domova, nebo brigády, a samozřejmě šetřit, kde se dá, ať ta rezerva roste co nejvíc :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36915
15.10.21 15:30

Znám rodinu, co ve 2+1 vychovala dvě děti. Ono záleží na m2. A jestli se musíš ptát ostatních, tak raději druhé ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3090
15.10.21 15:35

Ahoj, tak to druhe dite nemusite porizovat hned. Muzes se vratit do prace a neco vydelat a az potom se pokusit o druhe dite, ne? Mate rezervu jen na 3 mesice? To mi neprijde moc. Naklady na 2 deti jsou od urcite doby prakticky 2krat tolik. Neco se podedi, ale v celkovych nakladech se to ztrati. Vlastne zatim ani prvni dite vas moc nestalo. Je jeste male. Bydleni za 5tis je skoro zadarmo. Tam by bylo idealni zustat, co nejdele a setrit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.10.21 15:45

@Liberalissima to byla druhá varianta, jít zpět do práce, něco ještě ušetřit, a dítě za pár let. Tahle varianta mi ale přijde horší v tom, že na RD (s druhým) by pro nás bylo skoro nemožné zvládat např. 17000 hypo, bohužel. Až se vrátím do práce, aspoň ten příjem se zase zvýší a určitě bude větši bydlení reálnější než na rodičáku. Takže pokud 2 děti, přijde nám logičtější po sobě v tomto menším bytě, a až s dvěma platy uvažovat o větším/dražším bydlení…každopádně děkuji :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
2441
15.10.21 15:48

Byt je to nejmensi, to jen dneska je „nutny“, aby melo kazdy dite vlastni pokoj. Spousta mych spoluzaku ze zakladky vyrostla na blizkem sidlisti, kde byly prakticky jen byty 2+1, a prezili to v pohode, az do dospelosti :D Pokud to neni uplne blba dispozice, tak se tam da zit v pohode. Ja dneska taky ziju vlastne ve 2+1 s muzem a dvema detma, vetsi bych ani nechtela. Je teda pravda, ze to neni byt, ale dum na vsi, ponorka nenastane, vzdycky se da utect ven ;)
A penize, no, to si musis propocitat, popremyslet, na cem muzete treba usetrit, kde si privydelat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.10.21 15:54

@Oriseka určitě budeme chtít zůstat, ani ten malý prostor pro nás není takový problém, min. dokud by byli děti malé. Spíš se obávám situace, kdy by jsme museli jít do jiného a dražšího (málo pravděpodobné, ale přeci, i s touto variantou musíme počítat). Co se týče rezervy, je malá, při nejhorším jsou ještě peníze, které jsou ale odložené právě na bydlení do budoucna..s těmi náklady to je právě ono, někdo řekne, že 1 nebo 2 děti už tak velký rozdíl není, někdo zase, že velký, vše násobit 2×..

• Citovat
  • Nahlásit
11982
15.10.21 15:56
@Russet píše:
Znám rodinu, co ve 2+1 vychovala dvě děti. Ono záleží na m2. A jestli se musíš ptát ostatních, tak raději druhé ne.

Záleží spíš na dispozici, než na m2. My bydlíme se dvěma dětmi ve 2+1, 50m2. Ale ten byt má velmi dobrou dispozici. Do chodby se nám vejdou 3m skříní až o stropu, resp. 2m skříní a ten 1m je za šoupačkama pračka, sušička, prosto pro žehlící prkno atd. WC je samostatné s okýnkem ven, koupelna malinká, ale pračka i sušička jsou mimo, takže to stačí. Je tam plnohodnotná kuchyň (linka dohromady 3,4m bez lednice), kam se vešel i rozkládací gauč a je tam samostatná chladná spíž. V obýváku jsme zrušili konferenční stolek, aby byl na zemi prostor na různé hry nebo cvičení. Místo obřího gauče a křesel máme bytelný jídelní stůl, kde hrajeme deskovky a děti si tam často i dělají úkoly, rozkládací dvoulůžko, a knihovnu, kde za posuvnou deskou je schovaná televize. Největší pokoj je ložnice, ze které je dětský pokoj, děti mají patrovku, mají tam udělaný stupínek, na kterém jsou pod oknem psací stoly, a v tom stupínku jsou další úložné prostory. Jsou tam 2m skříní až do stropu, které vypadají jako výklenek. K bytu jsou dva sklepy a kolárna/kočárkárna, která je jen pro 3 byty, takže třeba pneu apod. můžou být tam.
Proč to do detailu píšu: opravdu jsme chtěli jít do většího bytu, i jsme na to měli peníze si vzít hypo, ale volné větší byty byly buď v paneláku nebo v novostavbách (teď jsme ve starší cihle s minimem bytů a nad námi nikdo není). A ty novostavby měly takovou dispozici, že stávající kuchyň, skříně a nábytek bychom tam nenarvali, prostě těch třeba 25m2navíc bylo uprostřed koupelny, větší zádveří a větší centrální místnost, ale přišli bychom o špajz, o větrané wc, o část kuchyně atd.
Takto máme sice 2+1, ale můžeme se opravdu zavřít ve třech různých místnostech, a v každé místnosti se vyspí v případě potřeby 2 lidi.
Ale my nakonec úspory vrazili do chalupy, takže máme kam vypadnout, také prarodiče bydlí v domech, takže se můžeme sebrat a odjet. Když měly děti 1 a 2-3 roky, bylo to nejnáročnější a je pravda, že manžel jel často dobrovolně makat na chalupu a už tam přespal :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.10.21 16:10

@zrcadlo náš byt sice není takhle dobře řešený, nicméně 3 samostatné místnosti máme také, což je fajn. Prarodiče s rodinným domem také, což je velká výhoda skrz uskladnění větších věcí a '' vypadnutí'' ven :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
1652
15.10.21 16:34
@Anonymní píše:
@zrcadlo náš byt sice není takhle dobře řešený, nicméně 3 samostatné místnosti máme také, což je fajn. Prarodiče s rodinným domem také, což je velká výhoda skrz uskladnění větších věcí a '' vypadnutí'' ven :palec:

No vidíš, tak to je v pohodě. To bych klidně do toho druhého šla a během snažení a těhotenství bych se snažila co nejvíc šetřit, ať máte aspoň na půl roku rezervu, to máš klidně ještě rok a půl k dobru dohromady :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11982
15.10.21 16:41
@Anonymní píše:
@zrcadlo náš byt sice není takhle dobře řešený, nicméně 3 samostatné místnosti máme také, což je fajn. Prarodiče s rodinným domem také, což je velká výhoda skrz uskladnění větších věcí a '' vypadnutí'' ven :palec:

Tak to je v pohodě, za mě je důležité, aby se živitel rodiny v klidu vyspal, aby se dalo zalézt např. s jedním nemocným dítětem a to druhé mohlo klidně spát atd.
Takže podle bydlení bych se nerozhodovala. To bydlení máte v podstatě zadarmo, odtamtud bych jen tak nešla. A já mám děti od sebe 20m, a chvilku to bylo náročné, ale teď mám doma prvňáka a druháka, jsou v podstatě na stejné úrovni, vyhrajou si, můžou chodit na stejné kroužky, na táboře být v jedné skupince (když chtějí). Podporují se a moc si to užíváme. Oproti tomu pak třeba plánovat program na dovolené pro pětileté a dvanáctileté dítě už je obtížnější. Já bych na nic nečekala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
410
15.10.21 17:17

Skrz byt bych se asi nebála. My se z 2+1 přestěhovali s jedním dítětem do rodinného domu, který máme řešený jako 4+kk. Teď tady jsou dvě děti a mám pocit, že stále by mi stačilo klidně 1+1, protože jsme stejně pořád všichni na hromadě. :D já vyrostla v bytě 2+1, kdy se do pokojíku šlo přes obývák. Neprůchozí byla pouze kuchyň. Mamka s námi (mám 1 sourozence) spávala v pokojíku, táta pracovně přes týden pryč a když byl doma, přenášel si matraci do obýváku. No, a přežili jsme všichni. Naučili jsme se fungovat. Kdo se chtěl večer učit nebo být vzhůru, přenesl si věci do kuchyně. Přes den jsem kvůli prostoru nikdy nezaznamenala problém. A to jsem byla dost svérázné a problémové dítě. :D myslím, že do doby, než děti ocení vlastní pokoj a soukromí, máte ještě kupu času a klidně stihnete našetřit na něco většího. No a jinak mám pocit, že mladší zatím dost využívá věci po starším - kočár, sedačka, postýlka, lahve, hračky, oblečení, monitor, veškeré vybavení… takže i když mu něco dokupuju, je to dost zanedbatelná částka. Řádem bych tipla tak do 1000 měsíčně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.10.21 17:19

@zrcadlo děkuju :) bydlení taky nevidím jako tak velký problém, a doufám že v budoucnu si to větší budeme moct dovolit. Pro nás je to ve 3 akorát, ikdyž pro hodně lidí by to určitě bylo málo. Ve 4 by jsme to snad také zvládli. A zvětšit rezervu by bylo určitě víc než vhodné :zed: Spíš se bojím, jak budeme zvládat ten běžny rozpočet s dalším dítětem, když ani teď neodložíme zrovna závratné částky.. A do toho ještě něco šetřit :nevim: každopádně bych děti chtěla také blíž od sebe už kvůli pokoji, který by měli společný a v tom případě čím větší věkový rozestup, tím podle mě horší.

• Citovat
  • Nahlásit
10391
15.10.21 17:22

Páni 2+1 za 5000 je úžasné. Kolik to dělá s energiemi?
Co to znamená, že ho máte jistý?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3090
15.10.21 18:17
@Anonymní píše:
@Oriseka určitě budeme chtít zůstat, ani ten malý prostor pro nás není takový problém, min. dokud by byli děti malé. Spíš se obávám situace, kdy by jsme museli jít do jiného a dražšího (málo pravděpodobné, ale přeci, i s touto variantou musíme počítat). Co se týče rezervy, je malá, při nejhorším jsou ještě peníze, které jsou ale odložené právě na bydlení do budoucna..s těmi náklady to je právě ono, někdo řekne, že 1 nebo 2 děti už tak velký rozdíl není, někdo zase, že velký, vše násobit 2×..

Tak zalezi taky, jak ta rodina zije. Kdyz jdeme do restaurace, tak obed a piti kupujeme kazdemu diteti. Ubytovani je o dost slozitejsi se 2 detmi, protoze uz nejde klasika dvouluzak+pristylka, ale chce to neco vetsiho. Nekde vstupne je rodinne a pak je jedno kolik deti(az 3). Nekde plati kazde dite zvlast- treba herny a tak je to krat2. Kola, lyze, odrazedla, hracky a nejake obleceni muze druhe dite podedit, tak se neco usetri. Jidlo, coz je u nas podstatna polozka, tam je to krat2.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat