Dudlík, nebo paleček?

246
3.7.07 17:06

Dudlík, nebo paleček?

Ahoj holky,

prosím Vás, existuje tady miminko, které by odmítalo dudlík, ale zároveň si necucalo palečky? Nemáte někdo fintu, jak palečky odnaučit a naučit dudlík?

Věc se má tak - všichni nám říkali - neučte ji na dudlík…a doktorka - to je dobře, že nemá dudlík…jenže miminku jsou tři měsíce a ty palečky jsou už asi týden dost v kurzu:-) A co teď? Doktorka najednou obrátila a dudlík máme honem učit:-) Už jsme vyzkoušeli kdejaký…A nechce ho. Přes den ji zabavím jinak, to není problém, ale co v noci, když v takovém polospánku strčí prstíky do pusy a dumlá…to ji mám budit? Kojit? Vstávat a strkat dudlík do pusy? To si koleduju tak maximálně o pláč…

Děkuju za rady:-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
3.7.07 17:25

Óda na dudlík :-)

Ahoj, my to máme podobně, s tím rozdílem, že půlroční syn nedudlá ani dudlík, ani paleček, ale výhradně prso. Dcera byla odmalička dudlíková, bylo jí jedno, jaká značka, jaká velikost, jestli je silikonový nebo kaučukový… a to jsme ji nijak neučili. Od určité doby ho měla jen na usnutí a v roce a třičtvrtě jsme ho eliminovali úplně a to kupodivu docela snadno. Syn dudlíka odmítal od začátku a já byla nejdřív ráda, zblblá propagandou laktační ligy, jak dudlík kazí techniku kojení a jak k uklidnění nabízet jedině prso. Jenomže, dudlíka strčíte řvoucímu dítku kdekoli, kdykoli, zatímco s prsem je to horší. A to usínání! Hrůza. Pokud neusne u večerního kojení, lehnu si s ním potmě do postele, on si dudlá a usne. Když se probudí v noci, musím si ho vzít k sobě do postele, on si dudlá, polehoučku popíjí, někdy ani to ne (není to hlady, protože nepomůže ani pořádně nakojit) a takhle spolu spíme bok po boku až do rána. Prcek spokojeně, já míň, protože mě pak příšerně bolí záda. Vyřvat ho nenechávám, protože jakmile vzbudí dceru, máme o zábavu postaráno a nespíme nikdo. Jak závidím maminám, co v polospánku vrazí dítěti dudlíka! A jak odvolávám všechny výčitky svědomí, že jsem dávala staršímu dítěti dudlík!

• Nahlásit
  • Citovat
1138
3.7.07 17:32

Když nejde dudlík, zkus hračku. u nás byl jednu dobu v kurzu takový plastový špendlík na cucání…třeba to zabere.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6954
3.7.07 17:41

Majdino náš malý zpočátku dudlík docela razantně odmítal. V porodnici to vypadalo, že si na něj zvykne, ale doma jakmile jsem mu chtěla dát dudlík byl spíš naštvaný a ječel, než že by se uklidnil. Takže jsme nedávali. Pak nastoupil, přesně jako u vás paleček, postupně ruka a nakonec si tam cpal obě. Taky jsem se děsila, ale včera mu bylo půl roku a paleček už cucá poměrně málo, spíš hračky apod. a hlavně už je na 4 a zkouší sedat - prostě se zaměstná jinak. Takže bych na tvém místě nepanikařila, před pár týdny měl ještě palec v pusince docela často. A světe div se - když je hodně unavený i ten dudlík si vezme. Teď už nehrozí, že by si zkazil techniku kojení, tak to neřeším, i když moc často ho nedám, neteř se ho nemohla pak zbavit, takže závislost na dudlíku je taky někdy problém.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
246
3.7.07 18:07

Na ty hračky trochu spoléhám, ještě je neumí pořádně chytat a držet…jo, zblblá laktační ligou, to je přesný :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2237
3.7.07 18:16

Ve trech mesicich si vsechny deti zacinaji cumlat palecek nebo rucicky, takze bych se jeste nedesila. Jde o prechodny jev. Jasne, muze to zustat, ale jeste bych se tim nezabyvala.

Terik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9549
3.7.07 19:32

Naše malá si vzala dudlík v 7 týdnech a než jsem přišla na to, jaký vlastně chce, nakoupila jsem tolik různých druhů, že bych mohla zásobovat kojeňák :-) Nakonec skončila samozřejmě u toho nejlevnějšího a nejobyčejnějšího - kaučukové bambulky… No nadšená jsem z toho nebyla, ale rázem byl klid! A protože mám kamarádku, jejíž dcerka odmítala dudlík a dodneška (má 2a půl roku) si cumlá prostředníček a prsteníček, na kterých má už dost hodně zničené nehty, jsem ráda i za ten obyč dudlík!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
193
3.7.07 20:19

Nase mala dudlik taky odmitala, ale ve trech mesicich ho vzala na milost :wink: Ted uz ale vede palecek, nekdy se mi podari vymenit za dudlik, ale ne vzdy.
Mam pocit, ze dudlik se prece jenom odnaucuje lip, muj synovec si palecek cucal az do 9 let a sam z toho byl nestastny, kdyz byl unaveny tak si drzel pravou rukou levy palec aby necumlal. Ted z toho cumlani ma hodne spatne zuby, zdeformoval si patro.
V praci jsem se o palecku versus dudliku bavila s kolegyni a ta na me vyjela, ze jsem strasna matka, ze dudlik se pak neda odnaucit. Na moji otazku jestli si ona sama cucala jako dite palecek, tak rekla, ze pry az do desiti let. Ale ze pry to byla vina jeji matky protoze byla malo dusledna a palecek ji z pusy nevytahovala 8O

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2318
3.7.07 20:24

Někde jsem četla, že je cucání palečku dědičné, tak se poptej rodičů :-) Držím palce na dudlíček, je pravda, že měkké kaučukové mívají vyšší úspěšnost než tvrdý silikon.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11131
3.7.07 21:48

Náš syn dudlík od narození odmítal. Byl chudák pořád tak hladový, že velice brzy zjistil, že z dudlíku nic neteče, tak proč by se s ním zdržoval :lol: Prsty a později celé dlaně si začal žužlat, když mu začaly růst zoubky (první už ve čtyřech měsících). Ale netrvalo to dlouho a najednou přestal. Dneska si občas dává do pusy ukazováček, ale je to proto, že se mu už tlačí stoličky a on si jím šmejdí po dásních. Takže dudlík neměl a palce si taky vlastně nedudal.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
154
3.7.07 22:59

Taky nám je 3 měsíce. Oba starší v tomhle věku začali hledat a zkoumat ručičky, za nějakou dobu je to přešlo - respektive v době, když už uměli vzít do ruky nějakou hračku. Pak cucali to co drželi v ruce. Dudlík jsem nikdy nedala a nedám, problém s tím není.
Nikdy jsem taky neomezovala frekvenci ani délku kojení. Takže teď je pro mě cucání ručiček (třeba v noci) signálem, že má mrňous hlad/žízeň. Ostatně je dost vedro a děti potřebují pít častěji, tak prso vybaluju každou chvíli (tedy teď už jen tomu nejmenšímu :lol: …)
Kolem třetího měsíce také přichází růstový spurt, takže cucání ručiček = pokus o uhašení žízně + někdy báječná zábava + někomu už se začínají tlačit zoubky…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4425
4.7.07 09:05

Lucinka dudlík zezačátku brala, ale pořád jí vypadával. Kolem 3. měsíce objevila palečky, které chvíli silně preferovala. Ale já jí ten dudlík pořád dávala, vracela jsem jí ho každou minutu do pusy, až nakonec palečky opustila. A navíc se naučila si ten dudlík dávat do pusy sama :D . Takže to chce trpělivost, pořád podávat dudlík. Večer jsem to neřešila, jestli si v noci cucala palce, nevím. Dudlík jsme nezkoušeli jiný než Avent.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
4.7.07 22:21

Ahojky,

tak nevím jestli tě to uklidní nebo naopak vynervuje.. sepíšu naši anabázi kolem cucání palce… :wink:

Na dudlík malou naučili v nemocnici, než jsem přišla z JIPky, dost mne naštvali, předem mi bylo slibováno, jak na šestinedělkách nedávají dudlíky a jak dokrmují alternativně (dostávala tam dcera lahev s dírou jak vrata.. to je ale jiný příběh..)

Dudlík jsme se snažili doma zrušit, leč marně, dítě bylo vytrvalejší než mé nervy.. když nebyla u prsa, plakala, u prsa být non-stop nemohla, tak jsem pak byla ráda za ten dudlík… když jí v noci vypadával, tak plakala.. pak už si člověk ani nějak neuvědomil, že noční pláč ustává.. jenže důvodem nebylo to, že by dudlík vypadlý nevadil, ale že byl hbitě vyměněn za paleček.. Děťátko zjistilo, že teplý palec vždy „po ruce“ je lepší než studená všelijaká guma.. takže paleček začal být favorit.. Když spala, tak palec.. když potřebovala přes den ruce, tak dudlík…
Tak jsme dudlík zrušili.. jenže palec zůstal.. přes den při únavě.. v noci jako uspávadlo..
Palec jako uspávadlo máme dosud (příští týden 3 roky :roll: )
Zkoušeno:

• návrat k dudlíku - neprošlo
  • hořký lak na nehty - vždy jej malá ocucala, pak v pohodě pokračovala dál… když zkoušeno nedávno znovu.. tak už i hlásila, že jí to chutná… :roll: Pepř jsme odmítli, nechci ji terorizovat, totálně odbourat žaludek apod…
  • olepování - vše vždy sundala
  • zašité rukávy -. ze všeho vylezla
  • chrániče na palce - vždy se z nich dostala.. jelikož to nejde ovázat a utáhnout tak, aby s tím nehnula ani o kousek, protože by si tu ruku mohla odkrvit apod.. tak ta malinká vůle stačí k tomu, aby si dítě prst pootočilo,ohnulo apod. a prostě se ze všeho dostane… trvá to třeba půl hodiny… ale je z toho venku…

Na zubech se to zatím neprojevilo… ale obávám se každé další návštěvy zubaře…
Jakmile o tom mluvíme, zakazujem, vysvětlujem.. o to víc cucá.. jakmile to neřešíme, tak se palce zlepší, nejsou tolik ocucané…
Nevíme co s tím, holt uříznout jí je nemůžu.. cucala by si asi jiné prsty…

Jestli je to dědičné, nevím, ale já si prý palec cucala do 6 let :roll: , takže to má po kom dědit… :cry:

Když si tak člověk vzpomene na to věčné řešení palce, nervování potomka.. a pak jsme stejě ve 3 letech tam,kde v 8 měsících.. tak příště už bych to tak moc neřešila, dítě neneurotizovala… zkusila bych to, při silném odporu bych to prostě vypustila… zřejmě to je osud, jesli má mít křivé zuby či ne… :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
51
6.7.07 14:31

Nám je teprve (tedy malé) 6 týdnů a už je z ní „zátkomanka“ totálně závislá na dudlíku, jakémkoli. Naučili jí už v porodnici a teď jakmile ho nemá a má prázdnou pusinku pláče…zkouším jí zabavit, ale ve finále to končí stejně u „zátky“ :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
203
22.7.07 15:09

Dceři je dnes 8 týdnů.
V porodnici (Benešov-mohu jen doporučit) přikrmovaná nebyla, dudlíky tam nevedou.
Místní pediatrička kladla všem rodičkám na srdce, že je vždy lepší, když dítě cucá pěstičky než dudlíka (konkrétně o palečku nemluvila) … a pokud se někdo přeci jen rozhodne pro dudlík, tak jedině anatomicky tvarovaný silikon.
První 2 týdny byla dcera kvůli žloutence spíše spavá a na kojení jsem ji musela budit a prso jí nutit.
Pak se to zvrtlo a musela být u prsa POŘÁD - jinak hrozně plakala.
Rozhodnutí, že dudlíkovat nebudeme, jsem celá vyhladovělá, sesláblá, nevyspalá a s domácností totálně vzhůru nohama, přehodnotila a ve věku 4 týdnů jsem dceři nabídla anatomicky tvarovaný silikonový Nuk - odmítala. Když už ho občas vzala na milost, tak ho stejně nedokázala udržet v pusince a stále jí vypadával (a já stále podávala), což ji za chvíli přivedlo opět k zoufalému pláči (a mě už málem do Bohnic, protože jsem opět musela poskytnout prso).

Chystáme se koupit klasický kulatý kaučukový dudlík - uvidíme, jak to půjde s ním a jak často ho budeme potřebovat.
Zatím se snažím dceři „vysvětlit“ že prso je jen na papání = když přestane pít a jen dudlá, tak jí prso seberu.
Následuje řev - vytrvalý, silný, až dceři dochází dech a ochraptí hlasivky a mě urve srdce :cry: (ale byly okamžiky, kdy jsem ji opravdu raději nechala ve vedlejší místnosti řvát, než aby mi hráblo a já jí něco udělala - přiznávám, že nějaké to poporodná blues se mi nevyhnulo :cry: … ale přežily jsme obě ve zdraví - uf).
Ještě před pár dny platilo, že dcera nevydržela bez prsa déle než 20 minut. Teď už je to lepší - právě spí vedle mě v lehátku už víc než hodinu!!! :D
Vydržať - úspěchy se dostaví! Ale kaučukovou bambulku budu mít pro jistotu doma v záloze :wink: 

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama