Dvě bydlení, které si nechat?

Anonymní
8.11.20 13:37

Dvě bydlení, které si nechat

Jsme s partnerem už nějaký pátek, skvěle si rozumíme, naprostou všechno klape. Kazdy máme svůj Rd asi 40 km od sebe. Já mám dítě, dospělé, samostatné, on dvě dospělé, ale studující. Já tu mám práci, rodinu, malé náklady na bydlení, žádné dluhy.
On velkou hypotéku, ještě na 15let a na domě ještě spoustu investic. Rodinu a známé má cca 200km daleko. Chceme žít spolu.Ale..on si koupí domu splnil sen, chtěl by, abych se nastěhovala k němu. Muj dům nechci prodávat, ani pronajímat, na stáří je ideální, včetně dostupnosti od nákupů po lékaře atd. Žádné z našich dětí s námi nechce zatim do budoucna bydlet. Napadla mě varianta, že by šel přítel ke mě. Kdyby prodal dům, zbavil by se hypotéky (cca milion korun),ušetřil by za náklady na opravy i náklady na bydlení, jeho dům je starší a velký. Ušetřene peníze za hypotéku atd by mohl klidně šetřit svým dětem, což teď nejde. Zatím hledáme varianty. Vypadá to, že myslím spíše na sebe nebo to vidím realisticky? Případně, další varianta, která nás nenapadla?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9286
8.11.20 13:42

Pro něj to není úplně výhodné, peníze se obvykle nezhodnocují tak, jak nemovitost. Nepíšeš nic o jeho dojezdnosti do práce.
Nejste ani svoji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5592
8.11.20 13:42

Ano myslíš spíše na sebe. On taky, nejste zřejmě nejmladší, tudíž vlastní bydlení považuji za základ. Dle mě je to těžko, řešitelna situace když ani jeden nechcete ustoupit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4667
8.11.20 13:49

A on tam kde zije zije proc? Ma tam praci? Ty jeho studujici deti bydli kde?

Příspěvek upraven 08.11.20 v 14:23

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9950
8.11.20 14:15

No, těžko radit, oba dva máte něco odžito a chcete své zázemí.
A co, kdyby ses k partnerovi nastěhovala ty, můžete bydlet u něj a ty můžeš svůj dům pronajmout (na určitou dobu). Kdo ví, co bude za x let, třeba se „na stará kolena“ přestěhujete zase k tobě do domu a jeho dům necháte dětem…? Vím, že píšeš že dům prodat ani pronajmout nechceš, ale třeba takto dočasně aspoň? Píšeš, že přítel má studující děti, zřejmě minimálně než dostudují a najdou si práci budou bydlet s vámi, vešli byste se vůbec do tvého domu? Nebo zvažujete i možnost nechat děti partnera bydlet „u něj“ a on by šel k tobě… :nevim: :nevim: :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9445
8.11.20 14:31

Kdyz to proda, nic mu nezbyde
Za me hloupost.
Navic ho mozna prace na baraku a zahrade coby chlapa bavi, a to pak bude makat na tvem? Divny.
Spis pronajmout tvuj a vydelek si podelit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
316
8.11.20 14:32

Tak pro něj je lepší varianta, že po něm děti zdědí barák, který bude mít pořád nějakou hodnotu než aby si při současný inflaci šetřil bokem…jeden barák bych pronajala, ve druhém žila. Nepíšeš, že byste byli manželé, a i kdyby, dneska je to takhle, zítra může být realita jiná. Kvůli sestěhování bych se majetku teda nezbavovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3856
8.11.20 14:33

Varianta - on může jít bydlet k tobě a dům pronajmout, z pronájmu splácet hypotéku a dům držet do budoucna - pro sebe nebo pro děti. Pochybuju, že když si on koupí domu splnil svůj dlouhodobý sen, že se toho domu jen tak vzdá. A od tebe by bylo dost pošetilé na tom trvat.
Další varianta - nastěhuješ se k němu a svůj dům necháš být jen tak - protože prodávat ani pronajímat ho nechceš. Můžete do něj jezdit na víkendy nebo na prázdniny apod. Dům můžeš mít v záloze pro sebe nebo pro své dítě. Nemáš na něm žádnou hypo, nemusí tě nic tlačit.
Je to jenom o tom se v tuto chvíli spolu dohodnout KDE spolu chcete žít. Zbytek se pořeší podle toho, variant máte dost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2959
8.11.20 15:11

Nastěhovala bych se k jednomu z vas a druhého dům nechala zatím k žití některému z vašich dětí. Který dům a jakému dítěti je na dohodě všech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.11.20 16:20

@Konnny on ovdověl, chtěl radikální změnu, děti zůstali studovat VŠ „doma“,obě mají partnery, bydlí v podnájmu @Kotatko03 a chtějí zůstat i do budoucna ve velkém městě.
@Kotatko03 ano máme odžito, on opravdu hodně velký dům pro dva lidi. Děti jezdí max na víkend jednou za dva měsíce a s minimálními úpravami se vejdeme i ke mně.
@Whitedog vím,že dům a práce kolem ho nesmírně baví, je šťastný a já to respektuju. Pronajat můj by asi šlo, pokud bych dobře znala nájemníky.
Varianta prozatím nechat můj dům jen tak, bude nejschůdnější, stejně bych jezdila domů za rodinou a kamarády a bylo by kde trávit víkendy a volno.Holt bych nevydělávala na pronájmu, měla nějaké investice do energií atd, ale kdykoliv k dispozici.

• Citovat
  • Nahlásit
630
8.11.20 22:39

On bude bydlet u tebe v „cizím“. Takže když se rozejdete nebo s tebou se něco stane, on bude muset bez náhrady z domu (pokud se nevezmete). Do toho já bych třeba nešla.

Pronajmout jeden nebo druhý dům? Oba prodat a koupit třetí společně? Bydlet v jednom a druhý používat jako chatu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.11.20 23:33

@darka15 já to brala tak, že můj dům je bez dluhů a dodělaný. Na jeho domě je pořádná hypotéka ještě na 20let a spousta práce. Je nám 45+,zbytek života by mohl být bez stresu, jestli zaplatíme hypotéku, nepřijdeme o práci, nepřijde nemoc…Pokud půjdu k němu, můj dům budu muset stejně nechat, je jediná jistota. Kdyby se s ním něco stalo, neutáhla bych jeho nemovitost, nejsme manželé, a jeho děti tam nechtějí, čili by nejspíš nemovitost prodali. A u mě doma, bych pro něj, pro případy kdyby, mohla např zřídit věčně břemeno doživotního užívání.

• Citovat
  • Nahlásit
630
8.11.20 23:44
@Anonymní píše:
@darka15 já to brala tak, že můj dům je bez dluhů a dodělaný. Na jeho domě je pořádná hypotéka ještě na 20let a spousta práce. Je nám 45+,zbytek života by mohl být bez stresu, jestli zaplatíme hypotéku, nepřijdeme o práci, nepřijde nemoc…Pokud půjdu k němu, můj dům budu muset stejně nechat, je jediná jistota. Kdyby se s ním něco stalo, neutáhla bych jeho nemovitost, nejsme manželé, a jeho děti tam nechtějí, čili by nejspíš nemovitost prodali. A u mě doma, bych pro něj, pro případy kdyby, mohla např zřídit věčně břemeno doživotního užívání.

No problém a váhání vidím spíš v právních záležitostech - jeho dům a jeho hypo (byt píšeš my), tvůj dům

Hypo ubere z pohodlí a klidu vašeho společného života. Takže ty ho tlačíš - prodej, zaplať dluh a tebou vydělané peníze použij pro mě (a můj dům). Za odměnu dostaneš břemeno. Jenže břemeno ten, kdo ho na dům dá, může kdykoliv odvolat. Anebo ho mohou odvolat jeho dědicové, pokud by se s tebou něco stalo. Já být tvým partnerem, tak bych na tohle NIKDY nepřistoupila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
630
8.11.20 23:45
@Anonymní píše:

Úplně stejně totiž uvažuješ ty - jeho dům bych po jeho smrti neutáhla, musela bych se vystěhovat…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.11.20 08:49

@darka15 v žádném případě, prodej, zaplať a vydělané peníze použij pro můj dům! S vydělanými penězi si nalož jak chceš, kup malý byt, dej je dětem, investuj do čeho chceš. Ja jeho peníze nikdy nepotřebovala, jeho děti mám ráda a neošidila bych je. Proste je těžké najít ideální řešení. A samozřejmě roli hraje hlavně ta velká hypotéka. Po mě smrti, na „mém“ domě neni žádný dluh. Také doufám, že se svým dítětem mam natolik výborný vztah a je vychovaný, že by tam partnera nechal dožít.
Hypoteticky po jeho smrti a žití v jeho domě, by stále ještě mohla byt nesplacena hypo a to bych neutáhla. Ve dvaceti by člověk takové úvahy vůbec neměl, teď bohužel musí.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat