Exekuce na dům - pojmy

7449
26.7.13 08:44

exekuce na dům - pojmy

Dobrý den,

je zde nějaký právním či někdo, kdo poradí ohledně exekuce na dům?

Jde mi o to - z katastru nemovitostí jsme zjistila, že na dům mé sestry, kde má 1/2 podíl a její manžel má druhou půlku je uvalena exekuce.
Dle katastru došlo k „založení řízení“ 23.7., k „zablombování“ 23.7. a k „zahájení exekuce“ vůči sestře. Chtěla jsem se zeptat, co to „zablombování“ znamená, vzhledem k tomu, že tam vlastní „jen“ polovinu. A celkově, co teď bude dál? Dluh má dle KN u VZP, vzhledem k tomu, že je uvalena exekuce, tak je dluh asi značný.
Se sestrou se nestýkám ani já a ani moje máma (pro mého tátu je co „cizí“ dítě a nemají se rádi).

Prosím o objasnění, ale opravdu jen odborníky na danou tématiku.
Děkuji :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

58819
26.7.13 08:46

@maritimka Zaplombováním je míněn stav, kdy s nemovitostí nelze nijak nakládat (přepisovat ji, darovat, prodat), pokud plomba není odstraněna.
Tímto způsobem povětšinou exekutorský úřad znemožní majiteli nemovitosti, aby s ní před provedením exekuce mohl jakkoliv nakládat.
K odstranění plomby dojde po provedení exekuce, nebo na základě rozhodnutí soudu, který zruší rozhodnutí, díky němuž byla nemovitost zaplombována. Jinak pokud jsou manželé, tak nově můžou zabavit i podíl jejího manžela :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Barbora1526
26.7.13 08:48

Plomba - zástava - znamená, že sestra nesmí nakládat se svým majetkem.
Pokud je dluh značný, exekutorský úřad určí znalce a bude vydáno usesení o dražbě a polovinu můžou vydražit.

• Nahlásit
  • Citovat
6235
26.7.13 08:53

@maritimka dluh nemusí být velký, např. zástavní právo se zřizuje i pro malé částky.
Pokud se jedná o „exekuční příkaz k prodeji nemovitostí“ nebo „nařízení výkonu rozhodnutí prodejem nemovitostí“ popřípadě „prodej zástavního práva“, pak mohou tu 1/2 tvé sestry prodat v dražbě. Takové podíly jsou lukrativní např. pro spekulanty s nemovitostmi, kteří by pak po zakoupení jejímu manželovi napařili pěkný nájem za to, že tu její 1/2 využívá při bydlení.
Pokud je tam pouze poznámka o usnesení o nařízení exekuce nebo zřízeno zástavní právo, prodej zatím nehrozí. Je ale jen otázka času, kdy se tam příkaz k prodeji objeví.
Takže dluh rozhodně splatit a sebrat ségře vlastnická práva, když není schopná si platit povinné pojištění (vsadím se, že je živnostník a vyprdla se na to, za zaměstnance to odvádí zaměstnavatel).

Edit:
jakmile se na listu vlastnictví objeví příkaz k prodeji, zbývá ještě několik měsíců k řešení dluhu - exekutor nebo soud musí ustanovit soudního znalce k ocenění, pak vydat usnesení o ceně, následně dražební vyhlášku. Všechna tato rozhodnutí musí nabýt právní moci, až pak může být vydáno další usnesení. Horizont je dejme tomu půl roku, než k dražbě dojde (+- někteří jsou rychlejší, jiní pomalejší). Ale náklady pak prudce vzrůstají, soudní znalec není zrovna levný.

Příspěvek upraven 26.07.13 v 08:57

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58819
26.7.13 08:57

@Any83 nově můžou zabavit i tu druhou polovinu, protože jsou manželé.. je to novinka tuším od června :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6235
26.7.13 08:58

@martina.se jo to máš pravdu, pak by hrozil prodej celého domu (cena v dražbě exekutora nebo soudu je podstatně nižší než v realitce, takže je to oblíbený způsob nabývání nemovitostí)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7449
26.7.13 08:58

@Any83 Já vůbec nevím, co dělá. Určitě je živnostník, kdysi dělala nějakou kosmetičky v Praze. Na tohle jsem přišla úplně náhodou, koukala jsem na sebe, na byt našich a nějak mi trklo, že se kouknu na její dům. Koukala jsem na to toho 23.7. s tím, že bylo „jen“ zablombováno. A dnes koukám a už je tam „zahájení exekuce“ vůči sestře…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58819
26.7.13 09:00

@Any83 přesně.. právě, že je to nové a když vidím to datum, kdy došlo k zaplombování, tak mám pocit, že na to exekutor počkal.. protože přeci jen, bude mít větší prachy z prodání celého domu, než jen z poloviny :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6235
26.7.13 09:05

@maritimka máš fakt nezodpovědnou ségru, protože o tom, že má dluh, a že VZP podala návrh na exekuci musela vědět. Navíc jí musely být doručeny všechny listiny, jinak se nedají činit další kroky (na adresu trvalého pobytu, pokud tam ovšem poštu nepřebírá, je to doručeno fikcí, takže o tom vědět nemusí, ale to je opět na její zodpovědnosti)

@martina.se :nevim: co k tomu říct… každý svého štěstí strůjce :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58819
26.7.13 09:07

@Any83 tak nějak :think: existuje předem hodně možností, jak tomu zabránit.. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7449
26.7.13 09:11

@Any83 Je mi to jasné, že je to nána. Co k tomu jiného napsat. Né, mně šlo jen o to, upřesnit si, co to vlastně znamená. Kdysi jsem se tohle učila na škole, ale když to člověk nepoužívá, tak zapomíná.
O tom doručování si matně pamatuji, ale i kdyby nepřevzala dopisy - snad je dospělá a ví, že se pojištění platit musí.
No nic, uvidíme, jestli bude mít ještě kde bydlet… A to jsem si říkala, proč se asi před 14 dny ozvala mé mámě (naposledy se viděli před nějakými 10 lety na pohřbu dědy). No tak už začínám tušit :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58819
26.7.13 09:14

@maritimka :zed: někdy jsou ty vztahy fakt veselé, co.. jak jí teče do bot, najednou se zná s rodinou, chjo totok :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.7.13 09:14

A co znamená tohle všechno. U domu kamarádky je to napsané cca rok a ona neví o co jde a muž jí k tomu neřekne nic. Prý ať se nastará.

Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti
Nařízení exekucu/zde je napsáno jen jméno a příjmení manžela, její ne/
Předkupní právo
Předkupní právo exekutorské
Zástavní právo smluvní
Zástavní právo soudcovské

No je tam toho dost a nic se neděje :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
7449
26.7.13 09:22
@martina.se píše:
@maritimka :zed: někdy jsou ty vztahy fakt veselé, co.. jak jí teče do bot, najednou se zná s rodinou, chjo totok :nevim:

Jojo, vztahy jsou veselé. A hlavně z její strany - o smrti dědy nám řekli až v nemocnici, když jsme tam přijeli. To už byl 5 dní mrtví :roll:. A u babi 2 roky předtím to bylo podobné, to nám to sice volala přímo ona, ale asi týden po smrti s tím, že zařídila kremaci a ať si máma dojede pro urnu :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58819
26.7.13 09:24

@maritimka :zed: otřes…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu