Genetika

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
dadunkaa
Kecalka 157 příspěvků 20.05.09 12:12
Genetika

Ahoj, máte prosím někdo zkušenosti s genetickými testy? Kdy je potřeba je dělat, jak to probíhá a na koho se mám obrátit?

Děkuji

Reakce:
Linda1
Echt Kelišová 7592 příspěvků 20.05.09 12:18

máte v rodině nějakou nemoc?

VERONIKA
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.05.09 12:20

Záleží o jakou genetiku jde!
Pokud jde o neplodnost nebo o genetiku embrya, dětí … :nevim: :nevim: :nevim:

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 34294 příspěvků 20.05.09 12:23

Ahoj, jestli je to kvuli primarni neplodnosti nebo opak. potratum, tak se podle me genetickymi testy mysli jen vysetreni na dedicne trombofilie (MTHFR, F. V. Leyden, PRO 125 a mozna dalsi). To se bere z krve, doporuci te na to z CAR nebo od gynekologa, pokud mas v rodine nebo jsi sama mela trombozu zil, plicni embolii, mertvici nebo infarkt v mladem veku, tak te posle i internista, praktik, neurolog…

Jinak geneticke testy je samozrejme obecny pojem, púokud mate v rodine nejakou jinou dedicnou chorobu, tak te asi poslou do ordinace genetika, kteryx se te na vsechno vypta a pokud to pujde (vsechny dedicne nemoci nejdou vysetrit), tak ti udela taky vysetreni z krve.

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.05.09 08:13

Dá se zjistit nebo předejít dědičným vadám očí? Přítel je krátkozraký - má 7dioptrií a vypadá to, že se to stále po generace zhoršuje..jeho otec měl míň a děda ještě míň. Proto má docela obavy, aby naše děti neměly ještě víc. Také ze strany strýce se u mužského pohlaví tato vada vyskytuje, ale u jeho dcer už ne. Může mi genetik v takovémto případě poradit, nebo dá se tomu nějak předejít?

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 34294 příspěvků 21.05.09 10:09

To pochybuji. Dědičné nemoci zraku spíš jsou takové, že se v průběhu života oslepne, neznám žádnou, že by se jen zhoršovala refrakční vada (dioptrie) a sítnice a ostatní by bylo OK.
Na zrak se dělá nějaké oční cvičení.

U Manžela máme v rodině zase předčasné hluchnutí, všichni cca od 40 už dost blbě slyší. Ptrala jsem se na ORL, taky nic podobného nezná (ikdyž tady to jasně dědičné je, mě jen zajímalo jak - jestli dominantně, recesivně, mitochondriálně - abych odhadla riziko u dětí) - ale dělat by s tím stejně nešlo nic.
Léčit se dá jen minimum dědičných chorob.

Jinak se jim předchází pomocí PGD nebo amnio a časného potratu -k tomu ale musí být přesně známý gen, který to způsobuje. I pokud by to bylo známo, je třeba si rozmyslet, jestli ti to za to stojí. Přece jen, je to poměrně banalita.

Denny
Echt Kelišová 8041 příspěvků 21.05.09 11:09

Ahoj,
tak my konkrétně čekáme na výsledky z genetiky, jestli je přítel nosičem genu pro cystickou fibrozu.
Už 14 dní se pokouším dovolat paní doktorce :roll: Docela už mě to štve a trneme, jak to vyšlo. Sestřičky na recepci mi jen řekli, že to prostě musim zkoušet........no, docela síla :?

dadunkaa
Kecalka 157 příspěvků 21.05.09 14:03

Děkuji za odpověď. Ani já ani přítel nemáme žádné vady v rodině, takže genetické testy vynecháme,děkuji.

Krásný den všem přeji.

Darina

dadunkaa
Kecalka 157 příspěvků 21.05.09 15:33
Denny píše:
Ahoj,
tak my konkrétně čekáme na výsledky z genetiky, jestli je přítel nosičem genu pro cystickou fibrozu.
Už 14 dní se pokouším dovolat paní doktorce :roll: Docela už mě to štve a trneme, jak to vyšlo. Sestřičky na recepci mi jen řekli, že to prostě musim zkoušet........no, docela síla :?

Přeju pevné nervy a trpělivost. Já jsem si myslela, že se genetické testy dělají preventivně. Ale pravděpodobně se dělají jen,když je jakási pravděpodobnost že může být nějaký problém. Tak jsem zase o něco klidnější, že v tomto případě se mne to „doufám“ nijak netýká. Budu držet palečky,aby bylo vše naprosto vpořádku. Určitě bude.

Krásné odpoledne,

Darina

janik
Kecalka 214 příspěvků 22.05.09 12:16

Ahojky, my byli na genetickém vyšetření kvůli 2 potratům, na výsledky jsme čekali 3 měsíce, celkem síla :? Našli u mě 2 genetické poruchy a doporučili vyšetření ještě na hematologii, na výsledky budu čekat dalších 8 týdnů :cry: Takže se to pořádně protahuje. Když vezmu to, že jsme na genetice byli v prosinci, tak kompletní výsledky budeme mít tak v červenci :evil: Ale co naděláme… Snad to alespoň k něčemu bude.

Denny
Echt Kelišová 8041 příspěvků 22.05.09 20:40

dadunko, díky.
V pondělí tam jedu na krev, tak si doktorku snad odchytnu.
Jinak tyhle testy si můžeš nechat udělat i ty, ale budeš si je platit.
Jinak samozřejmě, jak už jsi napsala, dělají se automaticky při výskytu nějakého genetického onemocnění v rodině.
Můj bratranec, respektive jeho rodiče se jaksi vykašlali na to, aby ho o CF informovali a narodil se jim Filípek u kterého CF diagnostikovali ve dvou letech. Na co pak jsou všechny tyhle testy a možnosti, když pořád vítězí lidská blbost :roll: :twisted:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Kam to spějeme?! Slováková má pár kilo navíc a je z toho oheň na střeše!

Přestože doba, kdy byly na kost vyhublé modelky na výsluní, snad konečně... číst dále >

Dvě ženy za jeden večer: Jak Onder zvládl polibky na ruku i dámské lodičky

Po velkém finále StarDance následovala samozřejmě afterparty, na které se... číst dále >

Články z Ona Dnes

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >

Vážila skoro metrák a nevěděla, co na sebe. Po proměně se málem nepoznala

Velký váhový skok během těhotenství se podepsal na vizáži sympatické Aleny... číst dále >