Hádky kvůli financím

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
28.10.21 13:20

Hádky kvůli financím

Ahojte, předem děkuji za zachování anonymity. :kytka:
V posledním roce se nám výrazně zhoršila finanční situace. Nikdy jsme nebyli obzvlášť majetní, ale vždycky se nám podařilo měsíčně ušetřit mezi 5-10 tis. Kč.
Bydlíme v domě na hypotéku, postupně ho rekonstruujeme, resp. dřív jsme rekonstruovali, teď už nejsou peníze. Jsme 4-členná rodina, já jsem na RD. Manžel během posledních 2 let 3× měnil z různých důvodů zaměstnavatele. Teď je sice relativně spokojený s nadřízeným, kolektivem i náplní práce, ale výdělek není nic moc. Navíc je pracoviště poměrně daleko.
Jaký je teda náš současný stav? Po odečtení výdajů na benzín vychází manželův měsíční výdělek na 31 tisíc. Já mám 10 tisíc. Za hypotéku plus energie dáme měsíčně 24 tisíc. Zbylých 17 tisíc utratíme za jídlo, občas oblečení, drogerii atd.
Několik měsíců jsme bohužel museli sáhnout do rezerv a taky prodat nejaké věci, např. televizi, můj tablet, moje kolo. Žijeme trošku jako socky, nemáme třeba ani chytrý telefon. Dětem jsem chtěla koupit tento týden bundy a boty, ale stav účtu je necelých 700 Kč. Musíme počkat po výplatě. Já jsem už své outfity vzdala, nosím věci staré 10 a více let, jen zašívám a měním zipy. :lol: Já spím na matraci, část oblečení máme v boxech, v obýváku máme akorát starou sedačku a stůl po mé babičce. Dům je bez fasády, venku spouš, hromady hlíny…jako fakt bych nečekala, že až takhle to dopracujeme :zed: :oops:
Což o to, snažím se to brát s nadhledem a věřím, že se mi podaří sehnat po RD nějakou práci a bude líp. Už začínám shánět.
Ale vnitřně mě hrozně žere, že manžel se nijak zvlášť neomezuje. Kupuje si pěkné oblečení (chápu, že v práci musí vypadat slušně), ale hlavně dává peníze do svého koníčku. S koníčkem začal vloni a už do něj nacpal pomalu 50 tisíc. Investuje do něj i poměrně hodně času, třeba dnes celé dopoledne a víkend plánuje taky. Naprosto odmítá diskuzi na téma omezení onoho koníčku nebo odložení větších investic na finančně lepší situaci. Pořád se kvůli tomu hádáme. Včera přišel s tím, ať si půjčím od mých rodičů, ale ti půjčit odmítají, pokud manžel neomezí tok peněz do své zábavy. Jeho rodiče mu koníček schvalují, ale půjčit mohou maximálně pár stovek a vrátit to chtějí hned další měsíc, takže to nás nespasí.

Zajímal by mě náhled cizích lidí na to, že ten, kdo vydělává, si může i dopřávat a manželka s dětmi utřou nos. Mně to v pořádku nepřijde, ale nejsem si jistá, kdo je v právu.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
353
28.10.21 13:28

V pořádku to určitě není, pokud kvůli penězům rozprodáváte věci, nemáš na oblečení a on si stále platí nákladný koníček, tak je to týrání. Náklady na bydlení mate strasne velké, i kdybys pracovala, to nechápu jak jste se k tomu dobrali..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1946
28.10.21 13:29

Je to vůl. My máme taky hypo, já na RD,… Manzel má taky koníček, kam rve peníze, ale není to na úkor našich ostatních potřeb. Sám přihlašuje, že kdyby nebyli peníze tak jako první půjde ten jeho koníček (naštěstí to jde prodat a část peněz by se vrátila).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2502
28.10.21 13:31

Naklady na bydleni by mely byt maximalne tretina prijmu.
Prodejte barak. Manzel ma o deset tisic vic a do baraku nejdeme hlavne proto, ze chceme zit jak lidi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1311
28.10.21 13:32

Tak hypotéku na své příjmy máte fakt vysokou. Z čeho chcete rekonstruovat? Kolik manžel vydělával předtím? Když teď je na 31 tisících. Je od dost mimo cpát peníze do hobby, když ty nemáš peníze na oblečení pro děti. :zed:
Jinak bych si nepůjčovala, a divím se, že mu by nebylo blbé si půjčit od tvých rodičů. Spíš by mohl vydělávat víc. Nebo ty by jsi nemohla občas někam na brigádu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2498
28.10.21 13:36

Tak moje zkušenosti jsou asi takové, že můžu potvrdit, co píšeš. Chlapi opravdu nejsou moc naučení se omezovat, pořád mají pocit, že když oni jezdí do práce (pak kromě MD celý život ženská taky, že jo), tak „mají právo“ si koupit cosi pro sebe…
Asi bych se zaměřila trošku na výdaje za jídlo, zkusit uvařit levnější jídla, někdy oběhnout sekáče, dá se tam nakoupit celkem slušné oblečení…
S chlapem dát důraznou argumentační řeč, snad si něco uvědomí. Ale na to bych ani moc nespoléhala.
A nic si z vaší situace nedělej, řeší to hodně mladých rodin (špatné spíš je, že mnohdy to řešíme i my, staří) :-). Celý život je bohužel o penězích.
Tedy to „nic si ze situace nedělej“ jsem myslela tak, abys nesmutnila a neobviňovala sebe. Chlap by potřeboval pár facek na probrání, ale to by stejně nepomohlo. Je vidět, že špatný základ má v rodině, když mu koníčka schvalují. A s tím se moc pohnout nedá.

Příspěvek upraven 28.10.21 v 13:41

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10373

Tak za prvé máte moc vysokou hypotéku, pokud máte náklady na bydlení 24 tisíc, tak se nedá říct, že by vaše výdaje na tuto věc byly úměrné příjmům. Co když tě vyhodí z práce, protože OČR a tak?
Faktem je, že tvůj manžel yvdělává pěkné peníze i tak, asi má slušnou kvalifikaci.
Jako mít koniček je potřebná věc, ale pokud do něj cpe desítky tisíc a vy doslova živoříte, tak nelze říct nic jiného, než že tvůj manžel je sobecké, sebestředné a nechutné hovado.
Osobně by mě zajímalo, zda to v těch minulých pracích bylo tak zlé, aby musel jít hned pryč.
Určitě má na prvním místě sebe(ještě bych to pochopila), ale ty a vaše děti jste až hodně vzadu.
Fakt se mi z něj navaluje. Člověk má mít koníčky, ale úměrné rodinné situaci.
Za daných okolností jde o ekonomické domácí nasilí vůči tobě a dětem.

Příspěvek upraven 28.10.21 v 13:37

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1946

Jinak záleží, kde žijete ale na většinu republiky má vážně krásný příjem. Jakože máte tak vysokou hypo? Divím se, že vám ji banka vůbec dala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26941
28.10.21 13:39

Na ty příjmy máte šílené náklady na bydlení.
A nechápu, jak vám při tom vašem stavu, kdy nemáš dětem na bundu, může zahucet 17 tisíc do jídla, drogerie, oděvů.
Neumíte hospodarit, co na to napsat
Manželovi je jedno, že děti nemají na začátku listopadu zimní bundu? Že prodáváte věci si frcu? Hlavně, ze má na koníčka?

A tvé rodiče naprosto chápu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2498
28.10.21 13:42
@Nicole 1234 píše:
Jinak záleží, kde žijete ale na většinu republiky má vážně krásný příjem. Jakože máte tak vysokou hypo? Divím se, že vám ji banka vůbec dala.

Ale 31 tisíc není na dnešní dobu, kdy je nutné platit dražší bydlení, krásný příjem. Stejnou hypo mají moji mladí a to mají spolu měsíčně on 60 a ona 30.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26130
28.10.21 13:43

S takovým chlapem bych nebyla. Můj muž by radši týden nejedl, kdyby nemohl dětem koupit třeba zimní oblečení. Tvůj je sobec, jede na sebe a na ostatní nemyslí. Ale tohle se stává, když lidi musí mít za každou cenu hypo a vlastní baráček a nemají na to dost vysoké příjmy :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.10.21 13:44

V době, kdy jsme kupovali dům a brali si hypotéku, měl manžel příjem ke 40 tisícům a já pracovala také, i když příjem mizerný (kolem 18 tisíc). Barák manžel velice chtěl, navíc toužil i po této lokalitě, splnil se mu tomto sen. Tehdy neměl jiné koníčky než práci kolem domu. Dneska už ho to moc nenaplňuje, hlavně jak to tady kvůli nedostatku financí chátrá, často to raději nechce vidět…
Mou brigádu už jsme řešili, ale nesehnala jsem hlídání dětí takové, aby se to trošku vyplatilo. Babičky v tomto ohledu nefungují, samy pracují. Jedno z dětí má zdravotní omezení a péče o něj není úplně snadná.

• Citovat
  • Nahlásit
22625
28.10.21 13:45

Nevyjdes ze 17 tisíc? Tak to bude nějaký háček :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54198
28.10.21 13:45

Chtít půjčit od rodičů aby měl na drahý koníček? At začne u sebe, když peníze nejsou musí se začít tím co není životu důležité ;) jaká je vidina do budoucna? je vůbec reálné uplatit barák?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21891
28.10.21 13:46

Máš doma kre. téna a sob.ce jak máš staré děti?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat