Horší paměť u dítěte

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.06.18 23:04
Horší paměť u dítěte

Poprosím o vaše zkušenosti s pamětí u dětí. Syn má od batolecího věku horší paměť. Na začátku jsme všechno učili několikrát. Naučila jsem ho jíst něco z ruky, další den jsem ho to učila znovu a další den znovu. Trvalo tak půl roku než se to naučil a dokázal to bez nápovědy. To stejné pití, jeden den jsem ho naučila pít z hrnku tak, že se musí naklonit, další den jsem ho to naučila znovu, pak znovu… Části lidského těla jsme opakovali několikrát denně a když jsem jeden den vynechala, mohla jsem začít znovu. Opět to trvalo několik měsíců.
To stejné bylo s pojmenováním místností, zvířat… A dodnes se mě ptá. Pošlu ho do kuchyně a jde do ložnice, v lepším případě se mě zeptá „tam“?
Začátek mluvené řeči (cca 2,5 roku) vypadal tak, že se naučil slovo a za půl hodiny ho nevěděl a učili jsme ho znovu a znovu.
Teď už mluví, ale má problém s předložkami, skloňováním, časováním, výslovností… Když ho opravím, tak to řekne dobře, ale zase bojujeme s pamětí. Už za hodinu neví, jak to je správně. Ve školce dlouho trvalo, než si zapamatoval děti.
Problém je i s básničkami, písničkami. Nezpívá s námi, ale papouškuje. Už rok čteme denně jednu knížku na dobrou noc, ale zatím není schopný doplňovat slova. Prostě něco zkusí a to vynechávám pořád stejná slova. Neteři jsme četli knížku týden a znala ji zpaměti celou - je to krátký a jednoduchý příběh.
Naopak vizuální paměť má relativně dobrou. U babičky, kam jezdíme tak 4× za rok, přesně ví, kam se uklízí sůl a cukr, kde má ulizené hračky, že za stolem má robotický vysavač a kterým čudlíkem se zapíná.
Chodíme na logopedii kvůli řeči.
Rybí tuk mu dávám od 1,5 roku. Co by ještě mohlo pomoct?

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
Samuše
Zasloužilá kecalka 586 příspěvků 28.06.18 23:22

Nechte ty deti bejt detma..pred chvilkou tu ctu jak ctyrleta neumi tvary ted zrejme pradskolak si nepamatuje basnicky no tak na to treba nema nadaniu nas na zs byl kluk co si ve 4tride nebyl schopnej zapamatovat basnicku kterou ja sem umela za par minut .....proste je to kulk asi bude nadanejsi na neco jinyho nez holicka…

hani28
Ukecaná baba ;) 1184 příspěvků 29.06.18 00:04

Cely rok denne stejnou knihu? To snad ne 8o
No jestli se u ni uz spis nenudi, vypne, a neposloucha. Taky bych to tak nehrotila. Mozna je jen ve stresu, ze ho porad ze vseho zkousis, vse mu furt nutis (ty informace, denne opakovat a zkouset jestli to uz umi), kdyz ho nechas byt, tak se to treba zlepsi. Jinak spis mi prijde, ze se treba poradne nesoustredi, ne ze je to problem s pameti.

blink
Kecalka 372 příspěvků 29.06.18 00:19

O jak stare dite se jedna? Mozna se na nej dost tlaci, tak proste nechce. Asi bych ho chvili nechala odpocinout a pak spise pristoupila formou hry se neco naucit. Pokud ctete rok jednu knihu porad dokola, tak to bych taky nevnimala a kniha by me uz asi nezajimala :nevim: .

Verun83
Echt Kelišová 8839 příspěvků 33 inzerátů 29.06.18 06:11

Nech ho byt. Nebo si o tom promluv s doktorkou. Ale je to proste kluk a je mu to sumak, ze ty chces, aby rikal nejakou basnicku.

Verun83
Echt Kelišová 8839 příspěvků 33 inzerátů 29.06.18 06:14

A co to je za hovadinu cist celej rok jednu knihu, aby doplnovat slova??? :roll: snad knizku diteti ctu pro zabavu a oddych a ne, aby ji umel nazpamet. Promin, ale je to fakt ujety.

Annci
Zasloužilá kecalka 826 příspěvků 29.06.18 06:18

Slyší dobře? Není třeba lehce nedoslýchavý?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.06.18 06:44

@blink @Verun83 @hani28 on jinou knihu nechce. Cekam, kdy ho to přejde, posledni podobné období bylo 9 měsíců. Prostě jdeme číst, já přečtu něco, co chci já, on to nevnímá, ječí, abych nečetla, zacpává si uši. Pak si dotáhne tu svoji a dožaduje se čtení. Nejsem masochista, abych ji četla dobrovolně, znám ji zpaměti a nenávidím ji. Už jsem ji uklidila a po týdnu scén zase vytáhla. A nechci, aby doplňoval slova, ale on je vykřikuje sám, když je mezera. Navíc to doporučila Logopedka, abychom tak podporovali paměť, že by měl doplňovat slova do básniček nebo jiných známých textů. Pak se opraví, když to řeknu správne a další den znovu.
A nechci, aby říkal básničku, tu po něm chtěla Logopedka i doktorka a obě se divily, že žádnou neumí.
Ani ho nijak nezkousim a netestuju. Prostě se s ním snažím normálně fungovat. Ta paměť nás denně omezuje, protože je horší komunikace. Dodnes se nenaučil jídla dne, pořád po mně chce snídani (5× denně).
Pošlu ho pro něco a on bloudí po vlastním domě. Nebo dostal od babičky nového plyšáka a týden se mě několikrát denně ptal, co to je za zvíře - je to jezevec. Nebyl schopný si to zapamatovat. Části lidského těla jsem s ním opakovala při oblékání, žádný dril. Prostě podej ruku, nohu, pretahneme přes hlavu, srovnáme přes bříško. Opět to po něm chtěla Logopedka.

Alyss1
Závislačka 2864 příspěvků 1 inzerát 29.06.18 07:21

Co trenovat na necem zajimavem? Mam syna velmi sikovneho ale jeste ve ctyrech si pletl barvy. Bylo to pro nej uplne nedulezita informace. Stejne jako ten prispevek o tvarech.

Zkusit ucit znacky aut? Typy vlaku ci bagru?!? Naucit Jede jede masinka,…,veze samy ozraly?!?:) neco co je zabava.

Mimoch. Neteri se precte pohadka dvakrat a hned ji celou uni nazpamet. Muj syn ne, ani nedoplnuje, radeji posloucha.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.06.18 10:53

Dodám, že mi nejde o básničky, ty jsem uvedla jako doplnění, ale o to, že VŠECHNO se učí hrozně dlouho a opravdu se to musí učit. Prakticky nic sám neodposlouchal nebo neodpozoroval. A tím nemyslím nějaký dril a učení barev, básniček a dalšího, ale běžný život. Představte si situaci, že denně říkáte dítěti, že si má jít čistit zuby do koupelny a on se denně ptá kam, protože neví. To stejné bylo jídlo. Strašně moc chtěl jíst, ale nechápal, že si to musí vzít do ruky a dát do pusy. Než se naučil dát jídlo sám do pusy, tak mu bylo skoro rok a půl. A on to jídlo chtěl, ječel, vztekal se… Je to se vším a všimly si toho i babičky a i učitelky ve školce.

@Alyss1 syn chce zpívat, ale i když se zapojuje, tak si to nepamatuje. Od roka věku mu 2× denně při zubech říkám tu stejnou básničku. On ji i vyžaduje, ale dodnes (za skoro 3,5 roku) si ji nepamatuje.

@Samuše on si nepamatuje nic. Že je kuchyň kuchyň, že je ložnice ložnice… Neumí pojmenovat jedinou barvu a ani další věci. Nejde o básničky, ale o celkové fungování. Než si zapamatoval, jak se jmenuje jeho starší brácha, tak to trvalo aspoň 4 měsíce. Pak měl obrovskou radost, že už to ví.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.06.18 11:09

@blink my ho nic neučíme. Prostě si povídáme, hrajeme. Nikdo na něj netlačí. Rozhodně není ve stresu z tlaku. Ale je vidět, že už mu vadí, že si nepamatuje. A opravovat máme, to nám řekla logopedka, že si musí fixovat správné výrazy.

@hani28 nevím, kde jsi vyčetla, že ho denně zkouším? Z čeho? Prostě fungujeme, povídáme si, k ničemu ho nenutím. A ano, denně ho opravuju. Řekne mi, že jde snídat do ložnice, tak ho opravím, že jde obědvat do kuchyně. On se opraví, má z toho radost a večer mi řekne, že jde snídat do ložnice, tak mu řeknu, že jde večeřet do kuchyně… A nedělá to z legrace. On chce denně číst tu jednu danou knihu, ta je postavená tak, aby dítě samo muselo doplňovat. Mě nebaví, on ji miluje. Chce doplňovat, nefunguje to. Opět to je doporučené na procvičování paměti. Není to o nucení, ale chce.

@Verun83 doktorka doporučila rybí tuk. A jestli jsi nezažila, že chce dítě pořád to stejné, tak závidím. Syn chce pořád tutéž pohádku v televizi a pořád tutéž knihu na čtení, pořád stejnou snídani a stejnou večeři. Je to na budku, ale změny jsou náročné. Jednou za čas je změna a jedeme dál - třeba změní značku jogurtu a ještě u babičky chce k snídani něco a doma úplně něco jiného.

123Soňa
Ukecaná baba ;) 1353 příspěvků 29.06.18 11:42

Tak já naopak myslím, že je v pořádku,že mu vysvětluješ, opakuješ… že trénujete mozeček.
Asi by to mělo být opravdu s citem a po cvilkách, aby vnímal…
Chtěla jsem napsat ten rybí tuk, ale to koukám, že mu už dáváš.
Snad dozraje a všechno časem dožene :hug:

123Soňa
Ukecaná baba ;) 1353 příspěvků 29.06.18 11:47

@Samuše tak jestli čtyřletá neumí tvary, tak by jí je měl někdo naučit, ne?
Ne jako nějak násilně, ale hrou…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.06.18 12:53

@123Soňa my se „učíme“ když jsme spolu, ale nenásilně. Prostě mluvíme, hrajeme si. Nejsem zastánce učení a biflování. Podle mě by u malých dětí mělo stačit, že se staví z Dupla a z červených kostek postavíme věž, modré kostky použijeme na domek… Jdeme z města a povídáme si, jaká vidíme auta a jakou mají barvu. U prvního syna to stačilo, malý je hodně pozadu a asi to nestačí.
Tvary a barvy neumí taky. Prostě si je nezapamatuje.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.06.18 13:01
@Anonymní píše:
@123Soňa my se „učíme“ když jsme spolu, ale nenásilně. Prostě mluvíme, hrajeme si. Nejsem zastánce učení a biflování. Podle mě by u malých dětí mělo stačit, že se staví z Dupla a z červených kostek postavíme věž, modré kostky použijeme na domek… Jdeme z města a povídáme si, jaká vidíme auta a jakou mají barvu. U prvního syna to stačilo, malý je hodně pozadu a asi to nestačí.
Tvary a barvy neumí taky. Prostě si je nezapamatuje.

A jeho to i zajímá. Ptá se mě na to, ale za půl hodiny to už neví.

To stejné je s řečí. Naučí se něco říkat, ale když se to neopakuje několikrát denně, tak to zapomene jako s tím jezevcem. Je to pro něj už dost deprivující, protože za mnou chodí, že je hloupý a neumí to říkat. Z domova to nemá, má to že školky, kde se mu děti smály. Doma ho chválíme za každý pokrok a absolutně nikdo neřeší, že to a to neumí. Když zkusila babička, že ve svém věku by měl znát barvy, říct jak se jmenuje a ukázat na prstech kolik mu je, tak jsme ji odeslali do příslušných mezí.
Upozorňuju, že to všechno umí vyslovit a říct, takže v tom to není.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Kletba od matky vyšla! Alena z Pošty pro tebe prodává Nový Prostor a je na ubytovně

Byl to bezpochyby ten nejpopulárnější a nejemotivnější díl pořadu Pošta pro... číst dále >

Hokejista, který randí s Kovandovou: Prý nezapře podobu se slavným hercem

Vyplatilo se počkat! Česká Miss World Lucie Kovandová (25) byla dlouho věrná... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Miloše: Exmanželka žárlí na mou přítelkyni, chce se vrátit

Ženil jsem se z lásky a věřil, že na celý život. A pár let to tak i vypadalo.... číst dále >

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní,... číst dále >