Reklama

Jak učíte děti zvládat emoce?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

řeřicha
Kecalka 286 příspěvků 26.06.18 10:10
Jak učíte děti zvládat emoce?

Ahoj maminky, chci se zeptat na radu. Jak učíte své děti ovládat jejich emoce - hlavně agresi, vztek. Kdy se dostaví výsledky - že dítě je schopno se ovládnout, řešit věci jinak? Nebo třeba odejít, když je naštvané a nikoho u toho nebouchnout.
Jde mi o dceru - 3,5 roku. V kolektivu starších dětí nemá problém, v kolektivu stejně starých taky ne. Chodíme ven hodně s jedním chlapečkem (4,5 roku) a jsou schopni si hrát hodiny a při konfliktu si to vyříkat, domluvit, nebo se i naštvat a usmířit. Jenže s mladší dětmi - pod tři roky - prostě dcera strašně bojuje, dovolí si na ně (strčí je, bouchne když je naštvaná), prská na ně, komolí jim schválně jméno (opět jen když je naštvaná). Např. dcera si postaví z klacků domeček, přijde mladší dítě (prostě dítě, které ještě moc nemluví, ještě tam není ta kolektivní hra) a vezme ji jeden klacek ze střechy. Dcera je schopná se třeba porvat, aby dostala klacek zpět. Opravdu o něj bojuje, je z toho strašná scéna. A já prostě nevím, co s ní. Domlouvám ji, že to dítě je mladší, ještě moc nemluví a proto se je nezeptalo a půjčilo si klacek, ale že ji ho určitě vrátí a nebo najdeme jiný. Dcera nevidí, neslyší, chce „svůj“ klacek/šišku/list ze stromu (prostě cokoliv, i když je toho kolem plno). A já prostě nevím, co s tím. Na jednu stranu ji chápu, že ji to v jejích očí to mladší dítě „boří“, „bere“, na druhou potřebuji, aby se to naučila řešit jinak než bouchnutím/křikem.
Máte nějakou radu? Kolikrát mám totiž pocit, že maminka mladšího dítěte je i naštvaná, že dcera „bije“ její dítě, jenže já prostě nevím, jak to řešit lépe. Přijde mi, že tam prostě není ta komunikace mezi dětmi a proto vznikne konflikt, nevidím jen jednoho viníka, co má dostat trest. Ani za to teda nijak netrestám, spíš domlouvám. Prostě ji potřebuji naučit takovou situaci řešit v klidu. Nebo jak byste tuto konkrétní věc řešily vy? Trestaly byste za to?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

acimedaca
Nadpozemská drbna 25841 příspěvků 26.06.18 10:21

@řeřicha já bych se snažila menšímu dítěti zabránit, aby jí to bralo - ve 3,5letech ještě dítě potřebuje „ochranu“ matky. Pokud bych viděla, že se blíží nějaký „škodič“, tak bych zasáhla - malé dítě s mojí asistencí přemluvila, aby tu věc vrátilo. NEdivím se jí, že je naštvaná, to že dítě je mladší, není důvod, aby někomu něco bralo - pokud nezasahuje matka toho mladšího, tak bych své dceři pomohla tuto situaci vyřešit.
Jinak jí bych učila, že má na to menší dítě mluvit, případně nabídnout mu něco jiného - „z těch klacíků tu mám postavený domeček, můžeš si vzít třeba tuhle lopatičku/klacík co mu podá…“

anupati
Kelišová 5801 příspěvků 5 inzerátů 26.06.18 10:49

@acimedaca Souhlas. A jako máma „mladšího“ jsem právě takto xkrát zasahovala. Že nemůže brát a klacek vrátit. Ideální je oboustranná spolupráce. Máma staršího nenechá mlátit a máma mladšího nenechá brát. Bohužel, ne vždy se to takto sejde. Jako máma staršího/mladšího teda i zasahuju, pokud vidím, že jí někdo chce něco vzít takto, tak dítěti úměrně věku řeknu ne, malá už si s tím hraje, pojď najdeme jiný pro tebe. Se staršíma se „nemažu“ a rovnou řeknu Hele neber jí to, najdi si svoje :lol: U nás na hřišti dost často jsou děti kolem 6 - 7 už bez rodičů, takže si to prostě řeším sama. A co se týče zvládání emocí…zamezím fyzické odezvě (pokud bych nestihla zamezit „škodičovi“) a nebyla příležitost řešit vrácení, tak bych prostě uznala, že má na vše nárok, jak se cítí, ale že není možné za to malocha bít a jestli spolu najdeme jiný klacík/šišku/co­koli. To se těžko vypisuje takto od stolu. Vždy podle reakce, odezvy… Obecně svoje dět nenutím, aby půjčovali věci, když nechtějí. Proč, já taky někomu nepůjším telefon apod., jen proto že chce :nevim: Na druhou stranu, připomenu, že až zase budeme u Lojzi, tak je možné, že jí taky nic nepůjčí, protože proč by měl. A většinou to přechroustá v hlavě a následně sama půjčí. Tohle zvládala už kolem 3.

karolinalovosi
Povídálka 28 příspěvků 26.06.18 10:50

matka mladšího dítěte si také musí uvědomit, že s tím začalo její dítě

elen-ka
Extra třída :D 12062 příspěvků 8 inzerátů 26.06.18 11:04

@řeřicha bohužel neumím poradit i přes to, že jsem řešila podobnou situaci. Mladší dítě (cca 2,5 let) najelo na skluzavce do mého syna do zad. Vzhledem k tomu, že syn je takové hubené tintítko, tak ho to vždy hodně bolí. Ohnal se a dopadlo to tak, že matka mladšího dítka se rozčílila, že mám agresívní dítě. Podotýkám já celou situaci neviděla. Synovi jsem domluvila a chtěla jsem, aby i maminka toho mladšího dítěte mu vysvětlila, že nesmí najíždět do dětí. Matka mi sdělila, že dítě je malé a nepochopilo by to, takže nic vysvětlovat nebude. No po této informaci mě přešla jakákoliv chuť na potrestání syna. Jen jsme si o tom povídali a já mu vysvětlila, že nesmí bouchnout, že se má jako první ohradit slovy.

řeřicha
Kecalka 286 příspěvků 26.06.18 11:12

@acimedaca Mám ještě mladší dítě, většinou jsme s ním (asistuji mu) a vidím až konflikty… sama doma mladšího hlídám, aby starší do hraní moc nezasahoval a pokud jo, tak mluvím za něj - jakože když něco bere, tak to komentuji, že si to půjčíme a hned vrátíme… to docela jde. Ale že by dcera sama od sebe začala jako první situaci komentovat mile a nabídla něco jiného, to nevím, zkusím, jestli to zvládne - jakoby tomu předejít. Díky:-)

řeřicha
Kecalka 286 příspěvků 26.06.18 11:15

@elen-ka řešíme to teď v rodině, bohužel děti se v té komunikaci míjí a jsou z toho boje. Druhá strana vidí mé dítě jako agresivní (opakovaně). Obě máme ještě mladší dítě (jakoby já i ta druhá maminka), takže ta pozornost je dost roztříštěná a při konfliktu pak vidíme obě tu situaci asi jinak.

acimedaca
Nadpozemská drbna 25841 příspěvků 26.06.18 11:19
@řeřicha píše:
@acimedaca Mám ještě mladší dítě, většinou jsme s ním (asistuji mu) a vidím až konflikty… sama doma mladšího hlídám, aby starší do hraní moc nezasahoval a pokud jo, tak mluvím za něj - jakože když něco bere, tak to komentuji, že si to půjčíme a hned vrátíme… to docela jde. Ale že by dcera sama od sebe začala jako první situaci komentovat mile a nabídla něco jiného, to nevím, zkusím, jestli to zvládne - jakoby tomu předejít. Díky:-)

třeba to mile nezvládne, třeba jen říct „s tím si hraju já“ a nabídnout něco jiného - asi všechno lepší než rvačka…chápu, že člověk hlídá mladší dítě. Tak prostě musí maminka toho druhého malého hlídat to mladší, to jinak nejde. Je třeba se za dceru postavit, že ona není agresor, jen se brání. Pokud matka argumentuje tím, že mladší je mladší a „je ještě malý a nechápe“ - tak prostě chtít po ní, at si ho sama hlídá. Jinak to nejde.
Případně se na dobu přechodnou přestat navštěvovat, nebo chodit třeba jen na procházky a nebo prolézačky, kde „není o co se prát“.

anupati
Kelišová 5801 příspěvků 5 inzerátů 26.06.18 11:19
@řeřicha píše:

Jo, takhle dceru učím doma s mladší. Vysvětlím jí, že ona ještě spoustu věcí nechápe, neumí mluvit…a ať jí místo toho nabídne…teď kolem starší 5 let už to začínám „slyšet“, když spolu něco řeší…s cizíma mnohem více. Doma se tak „nemaže“. Ono to má docela náběhovou dobu…a zase na prťata do 2 let to stejně nefunguje. Ty prostě vidí, vezmou a hotovo…ale čím budedcera starší, tím lépe to bde zvládat, když jí „prcek“ něco vezme. Ono se stejně nedá uhlídat vždycky vše, všemu předejít… i to je život.

anupati
Kelišová 5801 příspěvků 5 inzerátů 26.06.18 12:20

@řeřicha Hele, zrovna jsem natrefila na článek k tématu, docela zajímavý
 https://www.novinky.cz/…empatii.html

Ornwen
Závislačka 4381 příspěvků 26.06.18 12:51

@řeřicha jak tu někdo psal aby starší nabízela něco jiného. Tak to děláme taky. Staršímu je 3,5. Teď jsme ve fázi, že malému (bráchovi, 15m) buďto věc nechá (ale já říkám, že mu jí vrátí, nebo máme něco podobného) a nebo teda vytrhne z ruky (to nějak stále odmítá přestat dělat) ale donese mu něco jiného.
Fakt je, že starší je dost kooperující i s mladšími, byl takovej od mala. Ale teď díky bráchovi si výrazně víc hlídá svoje věci

Janasas
Kelišová 5260 příspěvků 26.06.18 21:00

Já nečetla reakce, ale můj názor je takový, že každá maminka si má hlídat i ty mladší děti a nebrát to tak, že je malé.. ty jsi starší.. To uplně násnáším, a zakazovala jsem to babičkám.. Třeba starší si něco postavil, byl na to pyšný a malý, i když měl rok a půl mu to šel zzhodit a ten na něho řval.. Reakce babičky, seřvala staršího.. POstupem času si uvědomuju, že to byla chyba, že spíš učit od malinka to mrně, že to tak néé.. Ne neber, on si staví, neber, může to spadnout, vem si něco jiného..
Starší pak měl pocit, že nic nemůže, že musí ustoupit. Otázka je asi myšle na na venkovní děti, ale i tak, když jsem měla já děti do 2 let, 3 let, a prostě se na hřišti batolily, tak jsem je nikdy takto nepouštěla batolit se k dětem co si něho staví a nebo tak, aby jim to případně zboural, zašlápl, sebral- nechápe to, a je logické, že to starší se zlobí..
Myslím, že paliček na hřišti bylo dost, kamínku a trávy, že to jiné dítě si může udrhnout, sebrat, nabrat, kdekoliv jinde a nemusí to brát dítěti co staví a pak je zbytečný problém..
Maminka musí zabavit no, a ne sedět a kecat s jinýma :mrgreen: - myslím těch bracích dětí

Emno
Zasloužilá kecalka 741 příspěvků 2 inzeráty 26.06.18 21:16

Je pravda, že prevence je fajn, nicméně se tim dítě vůbec neučí to zvládání emocí, na které se zakladatelka ptá. V životě to nefunguje tak, že se vždy někdo jiný postará, aby nedošlo k nesouladu. Naopak si myslím, že malé nerozvážné dítě je úplně nejlepší škola : ) Takže zajistit, aby si prcka druhá maminka tochu pohlídala, k naučení ovládání emocí nepovede.
Děti kopírují rodiče, uč ji to vzorem. Já bych do toho vstupovala rychle, aby nestihla bouchnout a nevytvářela si opakovánim ten stále pevnjší a pevněější vzorec Vztek - rána. Být u toho a vložit tam svu vzorovou reakci, komentovat ji… a hlavně nedělat z ničeho vědu (že mi někdo něco vzal), nicméně jistě si stát za spravedlností - ať to mládě tu věc vrátí..Ok, dáme mu čas, učí se, ale vrátí to. A jakmile po čase dcera nabyde jistoty, že spravedlnost JE a nemusí se o ni bát, vyruší tam tu zoufalou prosbu o ni. Ale chce to čas a hlavně to umět podat ze strany matky.

blumen
Hvězda diskuse 41275 příspěvků 26.06.18 21:22

Opakuju, ze je druhe dite male, ze je to mimino. Nebije nikoho :think: bud to pochopi anebo prijde mezitim jina matka a to mladsi dite odvede. Problem vetsi dosud nenastal

Kalla1412
Echt Kelišová 8588 příspěvků 27.06.18 07:36

Nejde o zvládání emocích jako takových ale spíš o umění vyhodnocení situace - úměrně věku samozřejmě. Snažím se já sama vyhodnotit jaká panuje nálada. Jestli jsou na hrišti pohodářky které nechají děti at si řeší svoje spory ( v rámci nějaké unosnosti) samy, nebo supermatky s dokonalými dětmi. A podle toho zasahuji nebo ne a vždy se snažím vysvětlovat…aby to uměli adekvátně zvládnout bez násilí a slz z lítosti nebo zuřivosti. dávám jim takové rady kterým rozumějí..pokyn typu " nech chlapečka a nedělej to" je podle mě takové střílení slepými…každý musí vědět proč. I to dítě. Takže vysvětlit proč se to po něm chce..ne že se to nedělá, dyt on to dělá, tak proč by se to jako nedělalo…ale proč je to nežádoucí…a to funguje podle mě už na ty tříleté…

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

Schneiderová v Tváři otvírá víko od kanálu nejhorší televizní zábavy

Jitka Schneiderová (45) prý ráda překonává překážky a miluje výzvy. Po... číst dále >

Byla slepá, spalující a šílená, říká o lásce k ženatému Štaidlovi Zelenková

Od mládí byla rebel a bohém se vším všudy. Zpěvačka Jitka Zelenková (68)... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >

OBRAZEM: Třiašedesátiletá žena chtěla vypadat na pětadvacet. Povedlo se?

Manželka ruského moderátora Gauguina Solnceva by mohla být jeho matkou. Dělí... číst dále >