Reklama

Hudební výchova - notopis

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Freesia
Kecalka 270 příspěvků 24.09.18 11:08
Hudební výchova - notopis

Můžete mi prosím poradit, jak naučit teorii do hudební výchovy - především notopis?
Dcera je v primě na gymnáziu a je z toho nešťastná - nikdy nechodila do hudebky na ZUŠ, hudebka na ZŠ 1.-4. třída spíše zpívání než teorie, v 5. třídě hudebku neměli vůbec.
A teď na gymnáziu se to bere docela vážně, má zatím pětku a trojku. Já žádné hudební vzdělání nemám, nikdy jsem na nic nehrála, nerozumím tomu. Teď si měli zopakovat stupnici c dur (bez vysvětlení v hodině), tak OK, to jsme spolu doma probrali, ale má strženou známku i za to, že měla špatně houslový klíč. No jasně, má to umět, ale ani já, jelikož nemám hudební vzdělání, jsem si neuvědomila, že každý zápis se začíná klíčem. Takže i já tápu a moc jí neumím s přípravou do HV pomoct.
Pokud poradíte nějaké stránky nebo učebnice, z čeho se může dcera notopis postupně doučit, budu moc ráda.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Martina 94
Ukecaná baba ;) 1009 příspěvků 24.09.18 11:19

Já tedy moc neporadím :-) ale my se tedy učili na základní škole učili houslový klíč už v 1 tride.. taky jsme nějak moc netrénovali a měla jsem 2 notový sešit jsem měla od 1 do 9 třídy..zkusit se zeptat v knihkupectví někde jestli nemají teorii..Určitě něco takového bude :-) tak hodně štěstí :-)

kadlina
Neúnavná pisatelka 17194 příspěvků 24.09.18 11:27

Zkuste nějakou učebnici/pracovní sešit pro PHV/hudební nauku. Zašla bych do knihkupectví a tam se na to podívala. Moje dítě je v ZUŠ, zrovna jsme pracovní sešit pro PHV vyhazovali, tak se nepodívám, co přesně tam je. Měli tenhle https://www.mall.cz/…100001498541?…
A ještě jsem koukala, že je i toto https://www.muzia.cz/…e-0079-54538 a https://www.muzia.cz/…e-0080-54539
Ale chtělo by se na to podívat, co je pro vás nejpoužitelnější.

Freesia
Kecalka 270 příspěvků 24.09.18 11:30

Ale tak samozřejmě, že se notový klíč učili, jenže mě ani ji to prostě nenapadlo zopakovat a ona ho měla špatně. Nechci tady vysvětlovat, co se v které třídě učí, ale z čeho se to má doučit teď. Ráda bych nějaké doporučení, z čeho učit - jestli jsou nějaké stránky a nebo jestli něco koupit. Když hledám, vyskakuje na mě hlavně Notopis od Ladislava Daniela.
A jak se naučit suchý notopis bez spojitostí s hraním na hudební nástroj je věc druhá.

Příspěvek upraven 24.09.18 v 11:33

chaela
Ukecaná baba ;) 1153 příspěvků 24.09.18 11:30

Já když jsem byla malá, existovalo něco jako lisanka, ale místo písmen tam byly noty. Ve spoustě knihkupectví mají knížky hudební teorie pro začátečníky. A kupte obyčejný notový sešit, ať si to tam zkouší. Určitě existuje i nějaké online aplikace, to ji i mohlo bavit.
Já jsem uměla noty dřív než písmena, takže jsem to nikdy nemusela řešit, ale přijde mi dost blbý bazirovat zrovna na tomto, jsou důležitější věci, který by je v té škole měli naučit.

Edit. Od Daniela mám spoustu not Škola hry na… Určitě budou super i jeho knížky na noty samotné. Ty, co mám já jsou dobře dělané, postupně je tam vše vysvětleno, jsou tam nějaké tipy, na co si dát pozor, co s čím neplést atd.

Příspěvek upraven 24.09.18 v 11:32

Freesia
Kecalka 270 příspěvků 24.09.18 11:31
Ale chtělo by se na to podívat, co je pro vás nejpoužitelnější.

No právě. To já jaksi neposoudím.

Aduš8
Ukecaná baba ;) 1688 příspěvků 24.09.18 11:38

A co zkusit najít nějakého učitele hudby ve vašem okolí a zeptat se, zda by ji teorii nevysvětlil?

Freesia
Kecalka 270 příspěvků 24.09.18 11:49

@kadlina ach ano, pracovní sešity by se hodily.
Našla jsem pracovní sešity od Hudební nauka od Martina Vozara - to se mi zdá dobré, že už to není směřované pro malé děti. Máte s tím někdo zkušenosti?

kadlina
Neúnavná pisatelka 17194 příspěvků 24.09.18 12:19
@Freesia píše:
@kadlina ach ano, pracovní sešity by se hodily.
Našla jsem pracovní sešity od Hudební nauka od Martina Vozara - to se mi zdá dobré, že už to není směřované pro malé děti. Máte s tím někdo zkušenosti?

Na Vozára pak přecházejí děti v ZUŠ v hudební nauce, ale to už mají základ z PHV, což jsou ty sešity pro malé děti. Tam si myslím, že už C Dur mají probráno. Zkusím se podívat, jestli jsme to nevyvezli do sběru.
Když se ve škole učí C Dur, tak podle mého jí stačí znát jednotlivé noty ve stupnici C Dur a pak aby věděla, jak se píše celá, půlová, čtvrťová a pak se naučit houslový klíč. :think: Ale pokud je učitel HV fanatik, tak je to regulérně na doučování. U nás proběhlo to, že si učitelka s nimi nevěděla rady, tak jim dala písemku z toho, co by podle osnov měli umět v 7. třídě a drtivá většina třídy měla 5. Jen ti, co chodili do ZUŠ (a fakt umí), tak měli trojky a čtyřky, lepší známka nebyla :nevim: :zed:

Freesia
Kecalka 270 příspěvků 24.09.18 12:37

@kadlina oni se to, bohužel, neučí, opakují to, co by měli umět. Ale jelikož dcera chodila na jazykovou školu, kde měli loni druhý jazyk a hudební výchovu neměli vůbec, jeden celý rok hudebky jí prostě chybí. Ale netuším, co se učí v hudebce v 5. třídě, zda by to byl až takový rozdíl. :nevim: Stupnici c dur samozřejmě zná, ale jak nehraje na žádný hudební nástroj, musí si jednotlivé noty odvodit (odpočítat) od c, a to prý nestihla napsat (málo času pro ni), takže na to by ty pracovní sešity mohly být dobré. Ostatní jí snad vysvětlí přítel.
Jestli je učitel fanatik nebo není, to nevím, ale musí taky umět hrát na flétnu.

Edit: Úkol z dnešní hodiny:
naučit se křížky a béčka, délku not - příště bude test na všechno dohromady
naučit se na flétnu hrát Halí-belí
Asi to ten fanatik bude. :roll:

kadlina
Neúnavná pisatelka 17194 příspěvků 24.09.18 14:38

@Freesia to už zavání fanatismem, pokud to není hudebně zaměřené gymnázium :roll: Vždyť ne každý má hudební sluch, ten pak asi Halí belí moc dobře nezahraje. Tak se holt smiřte s horší známkou z hudebky, jako noty dohoníte, ale flétnu dost těžko :think: Nevím, jak na 8letém, ale na 4letém se pak vybírá jestli HV nebo VV, tak všichni bez sluchu chtěli na výtvarku ;) Večer se podívám po tom sešitu, jestli koupit PHV nebo pak Vozára pro 1.ročník. A je jasný, že to chce cvik poznat noty. Třeba by na to byla nějaká aplikace, dneska jsou na všechno :mrgreen:
A chápu tě, pro nás bylo hrozný, když dítě hudebně nadaný i vzdělaný začalo nosit z HV trojky. Bohužel u nás to začalo ohrožovat vysvědčení kvůli SŠ. Ostatní děti na tom byly ještě hůř, tak bylo velké haló a známky se mazaly. Bylo takové dost hloupé :nevim:

Freesia
Kecalka 270 příspěvků 24.09.18 15:11

@kadlina děkuji za odpověď a taky za to, že mě chápeš. Právě že dcera nijak hudebně nadaná není, spíš je na tu výtvarku, tu miluje. Já mám výtvarné vzdělání, takže kdyby si šlo vybrat, volba je jasná. Ale zatím si vybrat nemůžou. Gymnázium není nijak zaměřené. Navíc se minulou hodinu v hudebce nezapsala nijak dobře - zapomněli jsme koupit sešit, zapomněla doma flétnu a navíc si spletla skupinu (jsou na hudebku rozdělení) takže přišla pozdě do hodiny. To je opravdu „skvělý“ start v předmětu, kde je pozadu, ach jo. jen doufám, že si ji učitel už nezaškatulkoval.
Tak to vypadá, že nejvíc učení zabere hudebka, to jsem tedy nečekala.

Janee19
Zasloužilá kecalka 727 příspěvků 24.09.18 16:59

@Freesia co to je za gympl? jako dítě jsem kdysi skončila na podobném - GJN v Praze, bylo to pro mě strašný, ta hudebka…

sagina
Echt Kelišová 7547 příspěvků 24.09.18 17:29
@Freesia píše:
Navíc se minulou hodinu v hudebce nezapsala nijak dobře - zapomněli jsme koupit sešit, zapomněla doma flétnu a navíc si spletla skupinu (jsou na hudebku rozdělení) takže přišla pozdě do hodiny.

ale tak zase jestli se ve škole učí hrát na flétnu a učitel chce po nich Halí, belí, tak jsou na úplném začátku a není to žádné drama. jako taky nemám hudební sluch, nemám ani smysl pro rytmus, ale na střední jsem se zobcovou flétnou problémy neměla. jako jistě, nebyla jsem žádný virtuos, ale učilo se na ní dobře a přišlo mi to rozhodně jednodušší, než když později chtěl po mně můj drahý bejvalý akordy na kytaře, ty jsem neslyšela a ani nezahrála :mrgreen:

kadlina
Neúnavná pisatelka 17194 příspěvků 24.09.18 23:53
@sagina píše:
ale tak zase jestli se ve škole učí hrát na flétnu a učitel chce po nich Halí, belí, tak jsou na úplném začátku a není to žádné drama. jako taky nemám hudební sluch, nemám ani smysl pro rytmus, ale na střední jsem se zobcovou flétnou problémy neměla. jako jistě, nebyla jsem žádný virtuos, ale učilo se na ní dobře a přišlo mi to rozhodně jednodušší, než když později chtěl po mně můj drahý bejvalý akordy na kytaře, ty jsem neslyšela a ani nezahrála :mrgreen:

Já celkem nechápu, proč výuku na flétnu učitel vyžaduje po žácích na nehudební škole :think: Vždyť je to padlé na hlavu, někdo na to prostě není. Podle mě to patří do hudebních škol a tříd, tam to ty děti bude bavit. Teď je otázka, jestli to skončí u lehkých písniček jako Halí belí nebo pojedou v rychlém tempu a nehudební dítě prostě stíhat nebude. :nevim: Nehledě na to, že mu to naprosto k ničemu nebude :think:

@Freesia cvičební sešity jsem už nenašla, ale máme doma tohle https://www.clarina.cz/…-dagmar-lisa a tam je teorie, co byste mohli potřebovat. Koukněte na to v knihkupectví. Případně můžu nafotit. Je to vysvětleno rychle, žádné obštrukce ;)

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Adopce na dálku a návštěva Bangladéše mě mnohé naučila, říká Věra Pilbauerová

Věra Pilbauerová změnila život bangladéšské dívce Líze, která by bez její... číst dále >

Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled... číst dále >

Články z Expres.cz

Pavlína Pořízková o modelingu: Stárnout před zraky všech je na prd!

Česka, která mezi prvními dobyla svět modelingu, promluvila v magazínu New... číst dále >

„EvikuMiluna“ Verešová vyrazila na pohřeb Jana Kočky jako sicilská vdova

Modelka Andrea Verešová (38) se pyšní dokonalou postavou a ráda ji dává na... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm hříchů, které škodí pleti. Pozor na mačkání pupínků i dietu

Péče o pleť je pro většinu z nás každodenní součástí života. Často se však... číst dále >

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >