Hypoalergenní dieta při kojení. Hubnu kvůli ní příliš rychle?

10
26.1.21 08:53

Hypoalergenní dieta při kojení. Hubnu kvůli ní příliš rychle?

Ahoj holky,
mám dotaz pro ty, které tímto martyriem musely taky projít. Mám 5,5 měsíční dceru s potravinovou alergií na kravskou bílkovinu + ještě na něco zatím nespecifikovaného. Plně jí kojím. Cca ve 3 měsících se jí ve stolici začal objevovat hlen a nitky krve. Asi měsíc jsem držela bezmléčnou dietu a trochu to pomohlo, ale krev zůstávala. Proto mi pediatr doporučil držet hypoalergenní eliminační dietu. Tu držím něco přes měsíc a pomohla hodně. Nicméně, můj problém je, že při téhle dietě hodně rychle hubnu. Za 2 měsíce mám dole 10 kg a nevypadá to, že by se to chtělo zastavit. Zatím jsem nemohla do jídelníčku zařadit moc potravin, protože se malé ty střeva upravovaly hodně dlouho. Prozatím můžu bezpečně jíst jen brambory, krůtu, králíka, brokolici, cuketu, dýni, kukuřici a jablka. Obávám se, že z těchhle potravin nesestavím jídelníček, se kterým by se mi při kojení ta váha zastavila (i když se teda budu snažit). Bojím se, aby ten velký váhový úbytek neublížil dceři. Přece jenom se říká, že při kojení se nemá hubnout víc než 2-3 kg měsíčně. Je fakt, že mi ještě zbývá zhubnout cca 2 kg do předtěhotenské váhy, takže zatím nespaluju žádné „stoleté špeky“, ale co pak? Chtěla bych ještě několik měsíců kojit, takže se spálení nějakých těch už dlouuuho nabraných kil taky nevyhnu…Samozřejmě to proberu s pediatrem, až tam půjdeme. ale zajímá mě, zda mi k tomu některá z Vás taky nemůže něco říct. :) Zhubla některá z Vás taky hodně během krátké doby při kojení? Mělo to nějaké viditelné následky na dítě? :)
Buďte na mě prosím hodné, jsem vyplašená prvomatka. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
598
26.1.21 09:33

Já jsem držela teda „jen“ bezmlecnou dietu, už od 3 týdnu syna, a to velice striktní, vadilo mu i takové to „může obsahovat stopy mléka“. Zhubla jsem asi 15 kg, což u me byl dost problém, protože všeobecně jsem hubená, v těhotenství jsem nabrala asi 9 kg a skoncila jsem tedy na 48 kg, coz bylo dost hrozny. Ale pak se to zastavilo, kojila jsem do roka bez problémů. Po chvilce normálního jídelníčku jsem se dostala na svoji obvyklou váhu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
26.1.21 11:34

Prisnou eliminacni dietu jsem kvuli synovi drzela cca 3 roky, on v ni bohuzel pokracuje do ted, ma potvrzene alergie na zakladni potraviny, ovoce a zeleninu mame zkouset, co snese (moc toho neni). Zacatky byly krusne, take jsem nevedela co jist.
Mam rada klasickou kuchyni, tak se ji snazim prizpusobit, nektere suroviny nahradim, ty ktere nejdou, vynecham.
Na jinou chut si jde casem zvyknout tak, ze uz je pak normalni:-) Postupne si na nektere nahrazky zvykl starsi syn i muz. Dvoji vareni je narocne.

Dcerce dietou urcite neuskodite, vezme si z vasich zasob, co potrebuje. Spis vam bude chybet energie a vitaminy.

Chtelo by to do jidelnicku zaradit obiloviny, pro zacatek aspon ryzi, ryzove nudle, ryzove „mleko“ (nejvic nam chutna z DM), pohanku (mouku na zahusteni, kroupy jako zavarka do kraliciho vyvaru jsou chutne). Je mnoho bezlepkovych mouk (ja micham pohankovou, kukuricnou, ryzovou, jahlovou, pridavam tapiokovy skrob - podle tipu jidla). A take nejaky tuk (k vareni sadlo, k namazani Perla s vitaminy - je bez zbytecnych ecek). A co mrkev, hrasek? Banany? Od alergolozky mame doporucene caste silne hovezi vyvary, kvuli zelezu, tak kdyby se vam hovezi podarilo zaradit do jidelnicku, bylo by to dobre.

Pokud dcera zvladne probiotika, tak synovi pomohaji s alergickymi projevy, ktere se projevuji prujmem nebo atopickym exemem. Rekla bych, ze pomaji regenraci.

Snad budete mit stesti a dcerka bude mit alergii jen na mleko, ktera vetsinou casem vymizi.
A k hubnuti, jak najedete na svoji puvodni stravu, tak se jiste casem dostanete na svoji vahu, mozna i s bonusem ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
26.1.21 12:48

@Midaku Děkuji Vám za odpověď. Bezmléčná dieta je strašná sama o sobě. Dřív jsem měla v jídelníčku minimálně 1/3 mléčných výrobků. Lituji, že jste s tím hubnutím tak vytrpěla. Na druhou stranu jsem ráda, že v tom nejsem sama. Teda ne, že by mi neškodilo pár kilo shodit, nicméně jsem spíš zastánce pomalejšího a udržitelnějšího tempa.

@JitaGrey Děkuji za reakci! Ty jo, 3 roky. To bych nedala. Také doufám, že to bude jen alergie na mléko a max pár potravin. Uvidíme. Včera jsem si dala kousek rajčete na zkoušku (rajčata miluju a chybí mi) a dneska je malá osypaná, no hrůza. Na nic alergii nemám, proto jsem v těchhle věcech nováček. Třeba jsem až dodnes netušila, že je rajče alergizující :zed:

Rýži jsem jedla hodně na začátku diety, ale vůbec se ten stav jejích střev nezlepšoval. Tak jsem chytla paranoiu, že má reakci i na rýži. Zatím jsem popravdě neměla odvahu ji zařadit zpět. I když to mohlo být tím, že na začátku té diety ještě měla ty střeva ve špatném stavu a rýže na to neměla vliv. Zkusím ji časem, teď mám jiné favority.

Ale snesu kukuřici a dělám si po ránu kukuřičnou kaši, pohanku zkouším a vypadá to nadějně… :) Hrášek zkusím a mrkev taky… Jak říkám, zatím jsem neměla moc času zařazovat. Ještě dva týdny zpět kadila nitky krve denně, sice ne tolik jako dřív, ale pořád tam byly.

Jinak probiotika jí dávám denně a já aspoň baštím vitamíny Femibion 3 a doplňuju vápník. Vím, že vitamíny v tabletkách nejsou nejideálnější zdroj, ale zas lepší než nic.

Držím Vašemu synovi palce, ať se mu to s věkem trochu zlepší. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
598
26.1.21 15:19

@El25 no já jsem to nějak přežila, přece jen hubnutí po porodu nikomu neuškodí a na jídlo si časem člověk zvykne. Horší je to ale teď se synem, nějak se mu ta alergie teď zhoršila, takže opět najizdime na striktní dietu, coz se těžko vysvětluje dítěti, které bylo zvyklé jíst úplně jinak. Navíc se mu asi přidala alergie na soju, coz je snad nejčastější náhražka mléka.. no a když přidám jeho zhoršené porozumění a opožděný vývoj, tak se mu to vysvětluje fakt těžko.. přeju vám, aby dceři alergie s věkem vymizela nebo se alespoň zmírnila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
26.1.21 16:30

Rajcata, kecup a vse s rajcaty je alegen :-( Pozor taky na spenat. Pri vyrazce zkuste Fenistil kapky.
Ta ryze nemusela vadit, treba synovi trva tri tydny az mesic, nez se po nevhodne potravine da trochu do kupy.
Kouknete na slozeni vitaminu, byva v nich casto laktoza (casto v kalciu), v hodne potravinach je syrovatka.

Se sojou je taky problem, ze ji cpou skoro vsude. Casto v podobe soj. lecitinu. Potraviny, na kterych je uveden v obsahu „lecitin“, uz nekupuji, nemam jistotu, jaky byl pri vyrobe pouzity.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
26.1.21 16:55

@El25
Jeste me napadlo, pozor na koreni pri vareni, napr. skorice, hrebicek, zelena petrzel a celer. Mam vyzkousene, ze bob. list vadi, kdyz se hned po dovareni nevytahne.
Zkuste si potraviny, ktere mate vyzkousene a nevadi a ktere vadi, psat a pak vyuzit pri zavadeni prikrmu.

Tady jsem jeste neco psala jine mamince, tak treba vam to pomuze.
https://www.emimino.cz/…cate-342841/#…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26.1.21 21:00

@El25 Prošla jsem si něčím podobným, resp. ještě stále procházím. V nejhorším období jsem jedla jen kachnu, dýni, kukuřici, pohanku a oves. V té době vadila i rýže, tu bych nezařazovala zpět, dokud nebudete mít ustálený klidový stav. Naopak bych zkusila pohanku, čirok, jáhly. Taky jsem velmi rychle hubla, ale dceři nic neuškodilo, měla krevní testy na jedničku. Váha se zastavila až na BMI 19. Já teda záměrně dělala vše, abych přibrala, začala jsem přicházet o mléko. Kukuřice mě dost zachránila. Takže hezky večer popcorn (značka Pop it neuvádí ani stopy ničeho závadného) nebo Biosauři. K obědu jsem si dělala palačinky z pohankové mouky, dceři nevadila borůvková marmeláda. Z pohankové a čirokové mouky a kokosového oleje jsem si pekla sušenky. A počítala kalorie. Minimálně 1800 kcal jsem do sebe prostě nějak nacpat musela. Držím palce, ať dieta co nejrychleji zabere :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
265
27.1.21 06:01

Já držela ABKM a do toho jsem se dost vyhýbala sladkemu, protože mi to nedělá dobře na kůži. Zhubla jsem na 49 kg (po porodu 55 kg), brutálně jsem si rozhodila zažívání. Sama mám laktózovou intoleranci, takže když jsem zařadila cca po 5 měsících prvni mléčný výrobek, tak syn skoro v pohodě, ale já s tím bojovala měsíc :zed: Překvapilo mě, že když jsem začala jist normálně, tak syn výrazně přibral :nevim:
Co se týká alergie, u nás vadilo nové koření, ale bobkový v pohodě. Každý to má individuální
Při zavádění příkrmů jsem byla a pořád jsem hodně opatrná. A doktorka mi doporučila vše si psát. Nakonec jsem vše psala do aplikace v telefonu, papír mi neseděl. U nás je „výhoda“, že jsem těžký alergik, tak člověk trochu tuší, na co si dávat pozor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
28.1.21 07:53

Moc Vám všem děkuji za reakce. Moc mi pomáhá vědomí, že v tom nejsme s dcerou samy. Moc Vám všem přeji, ať se alergie Vašich dítek v budoucnu zlepší. :srdce:

Děkuji za rady a zkušenosti. Rozhodně je dobrý nápad si vše zapisovat a zavádět nové potraviny opatrně. Po čerstvé zkušenosti s rajčaty to budu rozhodně víc zkoumat. Brzy nás čeká zavádění prvních příkrmů, tak jsem na to hodně zvědavá.

Jinak pediatr mi řekl, že pro mě bude jednodušší malé zařadit hypoalergenní UM. Jenže to naše dítě je závislák na prsu a ta dieta fakt pomáhá…Tak to ještě vydržíme, pokud bude stabilní. Stejně jsem jí chtěla odstavit okolo jednoho roku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.1.21 10:26

@El25 Příkrmy obvykle velmi pomohou. Nejdůležitější je stav stabilizovat a chvíli tak vydržet. Podrážděné střevo totiž často reaguje i na věci, které by normálně nevadily. U nás ani přísná dieta nezabrala a dcera reagovala pak úplně na vše (hruška, rýže, patizon, batát apod.). U nás se taky přechod na Neocate nepovedl, ale teď, když už máme to nejhorší za sebou, jsem zase ráda, že ty opravdu problematické věci můžu zkoušet nejdřív přes MM.

Z vitamínů je kromě vápníku třeba doplnit D a B12. Někteří výrobci tyto vitamíny přidávají do rostlinných mlék (např. Alpro). Koukala jsem na net a ten Femibion 3 obsahuje olej ze sojových bobů. Nevím, jestli třeba nevadí i to, i když olejů bych se normálně nebála.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat