hypoalergenní mléko

922
28.4.06 09:11

hypoalergenní mléko

Ahoj,
od narození malého dokrmuji, protože nemám tolik mlíčka. Manžel a bráška jsou alergici (pyl z kytek) a tak dáváme Nutrilon 1 HA (jako prevenci proti případné alergii). Doktorka i sestra na lince Nutrilonu mi řekly, že máme s příkrmy počkat min. do ukončeného 5. měsíce, protože stále kojím. Chtěla bych ale už teď založit diskusi na téma příkrmů pro děti, které pijí HA mléko. Nikde se o tom moc nemluví.
Napíšete nějaké recepty, případně rady?
Berča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

860
28.4.06 11:26

Ahoj Berco, podivej se na tyto denicky https://www.emimino.cz/modules.php?…, https://www.emimino.cz/modules.php?…, … tam je vsechno hezky napsane, ceho by se deti s alergii a s predpoklady k alergiim mely vyvarovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2733
28.4.06 11:27

Berco, sice nemám tuto konkrétní zkušenost, ale domnívám se, že příkrmy se moc lišit nebudou. Měl by ti poradit tvůj pediatr. U dětí ohrožených alergií se musí v zavádění nových složek potravy postupovat velmi obezřetně. Takže bych si tu nastudovala diskuse ohledně příkrmů a možná si koupila či půjčila nějakou publikaci, třeba dr. Fořta, který je někdy možná extrémní v tom,že nové věci zavádí o hodně později než doporučují ostatní odborníci, ale u dítěte ohroženého alergií se nesmí nic uspěchat. Recepty pak budou asi podobné. Prostě dítě necpat zbytečně v půlroce piškoty, pribináčkama a podobnýma věcma, nedávat zbytečně cukr, do roku nesolit, neužívat med, tvaroh, bílek atdatd…Necpat zbytečně sladkými kašemi, masem, dívat se na složení výrobků.
Myslím, že to půjde:)
K.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1468
28.4.06 13:33

Ahoj.

Radimek má ABKM (alergii na bílkovinu kravského mléka) na ústupu. Byli jsme na HA mlécích i speciálnějších - Nutrilon Pepti. Zavádění příkrmů se o těchto dětí příliš neliší. Začátek příkrmů záleží na vážnosti alergie, kojení - nekojení, velikosti a váze dítětě a… Pokud je dítě velké a nekojené, může se začít už od 4 měsíce, ale pokud to není vyloženě velký jedlík a UM dostačuje, začíná se po 5 měsíci. U částečně kojených dětí se začíná obvykle po 5. měsíci a u nekojených až po 6., ale u alergiků je v opodstatněných případěch možné posunout začátek ještě o pár týdnů.
Postup zavádění je v podstatě stejný jako u jiných dětí, ale doporučují se delší rozestupy mezi zkoušením jednotlivých potravin - až 1 týden. Pořadí je stejné - zelenina, ovoce … je důležité dbát na seznam nevhodných a alergizujích potravin. Výše uvedené Kristianiny rady jsou dobré, jen u alergiků je seznam nevhodných potravin ještě širší. Najdeš v každé brožurce.
Velmi pozorně se musí sledovat jakékoliv nezvyklé projevy ( zvracení, nadýmání, otoky, vyrážky, teplota, průjem, zácpa…). Máte v rodině pylové alergie, ale projevit se může jiná. Právě potravinové bývají často s pylovými zkřížené - tj. alergie na pyl a třeba kivi. naštěstí potrvinové alergie většinou s věkem mizí nebo slábnou.

Tak alespoň tolik. Fakt doporučuji koupit publikaci o výživě potencionálních alergiků, nebo alespoň o výživě malých dětí ( i v té jsou vhodné kapitoly).

Jinak díky synovi se mění jídelníček celé naší rodiny ( občas) a určitě ne k horšímu. Vůbec bych se nebála. Do jednoho roku jsou pravidla přísnější, ale s vyzráváním organismu se přibližují normálu.
V Radimově jídelníčku je hodně různých zeleninových, luštěninových směsí s pohankou… oprášila jsem některé staré recepty jen s bylinkovým kořením… nejlepší inspirace je v prodejně zdravé výživy. Než se Radim narodil jsem netušila, jak chutná červená čočka a podobná jídla. Už si zvykám.

Beruška :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
452
28.4.06 13:55

Taky se přidám. S manželem jsme oba alergici, já ji mám dokonce i na některé potraviny.
Kojila jsem hodně dlouho, ale sem tam jsme museli málému dávat mlíčko. Taky jsem se rozhodla pro HA, zpočátku Nutrilon, později Bebu, protože to bylo mnohem levnější.
Filípek bude mít dva, a jí v podstatě až na výjímky, miminkovskou stravu. Nesolím, necukruji, používám jen pár druhů koření a bylinek. Moc nexperimentuji. Jak už tady zaznělo, hodně inspirace je v prodejně zdravé výživy.
Do jednoho roku jsme to vydrželi bez lepku a mléčných výrobků. Musím říct, že jsem pořád kojila, a Filípek opravdu nevypadá a nevypadal špatně. V roce měl 78 cm a 10,5 kg. Takové správné batole. A určitě nestrádal.
Ovoce jsem dávala a dávám jen to, které roste i u nás, kromě banánů, v roce a půl se mi osypal z kousku mandarinky, to byl pokus o přidání citrusů a nevyšel, tak je bez nich a žije. V létě budu muset už druhý rok odolávat nátlaku tchýně, která mě nechápe, a nedat jahody, které jsou velký alergen.
Zeleninu jsem většinou vařila. Dneska už jíme i čerstvou. Ale všechno jsem zkoušli pomalu a postupně.

Nakonec, když to shrnu, tak si Filípek na stravu nestěžuje, je zdravý, a žádné větší projevy alergie se u nás nevyskytly.

Peta

Ještě jsem si vzpoměla. Velký alergen je vodní meloun. Což jsem vůbec netušila. Měla jsem ho vždy za kouli plnou červené sladké vody. Filípek se mi z něho jako miminko osypal přes mlíko.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
922
28.4.06 14:19

Díky moc za odpovědi.
Beruško-do kdy jste dávali HA mléko? Doktorka mi říkala, že se má používat minimálně do ukončeného 8. mměsíce. Jaký druh a značku jste zvolili pak? A napíšeš mi název té knížky o vžživě potenc. alergiků?
Díky Berča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1468
30.4.06 14:24

Ahoj Berco,
poslala jsem SZ.
Jen k ní dodám. PO zátěžovém testu jsme se vrátili k Bebě ( Nutrilon Radimovi moc nechutnal, ani ten obyčejný), ve 14 měsících jsme přidali Sunar ( normální a zkoušeli jsme i ochucený) a střídáme.

Beruška :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama