Výchova dítěte - syn 4 měsíce - *Já chci*

1103
16.12.19 20:30

Já chci

Zdravím ženy a prosím o rady, co ještě vyzkoušet.

Synovi budou za 4 měsíce 3 roky. Je poměrně šikovný, pohybově zdatný, mluví srozumitelně ve větách, řekla bych že i manuálně zručný. Absolutně ignoruje nočník, ale když je nahatý, tak se mu nehoda nestane, prostě si řekne o plínku. V noci už se nevyčůral několik měsíců. Ale na záchod /nočník prostě nepůjde.

Ale to není to hlavní, co mě trápí. Syn je velmi urputný a tvrdohlavý. Momentálně je jeho nejoblíbenějším slovním spojením JÁ CHCI, nebo JÁ CHCI PROSÍM. Neberu běžné věci (najíst, napít atp.) tam samozřejmě vyhovím. Ale on chce vše. A když odmítnu, je schopný to vřískat klidně hodinu a půl neustále dokola. Mrsknout s sebou o zem a kopat, bouchat a řvát. Kdykoliv a kdekoliv. Nepomáhají pokusy o odvedení pozornosti, domluva, vysvětlování, na zadek, ignorace, zavření do jiné místnosti, prostě nic. Klidně několikrát za den tenhle tyjátr spustí, i když ví, že neustoupím. Je to o nervy, všichni už jsme na větu já chci alergičtí a doma vládne napjatá atmosféra.

Podotýkám, že je to naše třetí dítě, ani u jednoho ze starších jsem toto nezažila s takovou urputností, s nimi se šlo domluvit.

Nějaké tipy, jak na něj?

Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

17590
16.12.19 20:39

Vydrzet a nepovolit a hlavne drzet jako rodice zajedno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.12.19 20:40

Moje má 26 měsíců a já chci ji drží už taky delší dobu. Podle mě je absolutně normální fáze vývoje. Taky mame doma já sama úplně na vše. Se vším musí pomáhat, všechno musí dělat a na všechno se musí podívat. Teda určitě kvůli tomu nejsem naštvaná…Spíš se bavím i tím, že přijde návštěva a ona jim musí pomáhat sundávat a pak nandavat oblečení, boty apod…Kafe musí vařit se mnou, vybírat hrneček apod…Ale nám to nikomu nevadí, vyhovime ji a tak se žádné scény nekonají. Když bych ji to nenechala zkusit, taky strašně brečí. Takže mi se vším pomáhá a je klid…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.12.19 20:43

Prostě mi přijde zbytečný trvat na tom, že to nesmí dělat a nechat ji hystericky brečet, když to chce jenom zkusit a vlastně pomoc. Je to kouzelný a já si užívám, že má o všechno zájem a baví ji to… Když pak vidím větší děti, které zajímá jen telefon a tablet, jsem ráda, že zatím ji ke štěstí stačí to, že chce všechno dělat sama a se mnou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
396
16.12.19 20:52
@Baruunečka
@Baruunečka píše:
Prostě mi přijde zbytečný trvat na tom, že to nesmí dělat a nechat ji hystericky brečet, když to chce jenom zkusit a vlastně pomoc. Je to kouzelný a já si užívám, že má o všechno zájem a baví ji to… Když pak vidím větší děti, které zajímá jen telefon a tablet, jsem ráda, že zatím ji ke štěstí stačí to, že chce všechno dělat sama a se mnou.

No ještě zapracuj na porozumění tomu, co čteš, možná bude lidem okolo ještě líp…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
394
16.12.19 20:54

Tím zkouší, kam až může, osahává si hranice. Asi bych neustoupila, ale záleží, jak moc autoritativní rodič chceš být. A pořád stát proti dítěti je taky na prd, no. :andel:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1103
16.12.19 20:55

@Baruunečka tohle je ale o něčem jiném. Pomáhat a zkoušet mi taky vůbec nevadí, dnes třeba odnášel poskládané prádlo do skříní. Tohle já chci je třeba u hračky, kterou vidí v obchodě. U čokolády místo oběda. U pohádky v tv, která právě skončila. Nebo chve třeba míchat v plném hrnci vařící polévky. Skákat po horní posteli palandy. Nebo salta po gauči, když hned vedle je stůl s ostrou hranou.. Atp.

Příspěvek upraven 16.12.19 v 21:00

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.12.19 20:57

@amylon
Asi budu muset. Protože bohužel, tvůj velmi duchaplný příspěvek opravdu nechápu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.12.19 20:59
@Baruunečka píše:
Moje má 26 měsíců a já chci ji drží už taky delší dobu. Podle mě je absolutně normální fáze vývoje. Taky mame doma já sama úplně na vše. Se vším musí pomáhat, všechno musí dělat a na všechno se musí podívat. Teda určitě kvůli tomu nejsem naštvaná…Spíš se bavím i tím, že přijde návštěva a ona jim musí pomáhat sundávat a pak nandavat oblečení, boty apod…Kafe musí vařit se mnou, vybírat hrneček apod…Ale nám to nikomu nevadí, vyhovime ji a tak se žádné scény nekonají. Když bych ji to nenechala zkusit, taky strašně brečí. Takže mi se vším pomáhá a je klid…

Však ona nepíše nic o pomáhání. Jako když dítě CHCE vylívat vodu na nábytek, strkat věci do elektriky, dokolečka vyhazovat věci ze skříní a jezdit s nimi po celém domě, mlátit do podlahy, vyklánět se z oken atd. Tak seš asi někde úplně jinde než když ti vybírá hrneček, ne? Podle mě prostě jsou věci, nad kterými člověk mávne rukou a pak ty, které nepovolí i kdyby se dítě na uši postavilo. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.12.19 21:05

@katyna1984
Aha, tak to jo. To chápu. V tom bych taky neustoupila. A co zkusit formou hry? Asi to není výchovné, nevím. Ale zkusila bych, že bych mu řekla, že pokud přestane brečet a bude v obchodě hodný, až budeme doma, zahrajeme si jeho oblíbenou hru. Nebo cokoliv, na co by se nechal nalákat a je to pro něj zajímavý. Nebo že čokoláda se na oběd nejí, že by ho bolelo bříško a měl by fuuj zkažený černý zuby. A ve školce by se mi smáli.. Ale když bude šikovný a sní oběd, může si kousek čokolády dat a sám si vybrat jakou…Prostě touhle formou bych šla ja. Není asi moc výchovná, ale já nepotřebuju, aby mě dítě poslouchalo na slovo. Spíš se s ním domluvit a komunikovat. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1103
16.12.19 21:10

@Baruunečka na to taky nereaguje. V tu chvíli vidí jen to své a nic jiného neexistuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.12.19 21:11

@prejeta_zaba
Tak samozřejmě jsem neměla na mysli, že nechám dítě likvidovat dům a ohrožovat zdraví své nebo jiných. To jsem předpokládala, že je jasné a logické. Myslela jsem věci, které může dělat s pomocí, ale spousta rodičů je pohodlná a je to pro ně obtěžující. Trvá to delší dobu, je u toho větší bordel apod.. U takových věcí jsem myslela, že nenechám dítě brečet, když mu můžu vyhovět. Jedna věc je překonat svou pohodlnost a dělat vše společně s dítětem, i když je to často o nervy a je u toho chaos a další věc je, nechat dítě ničit, rozbijet, likvidovat apod…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3547
16.12.19 21:18

Nechat vyzurit. Byla jsem na přednášce psychologa a tvrdil, ze to je prirozeny vyvoj, kterým by si měl projit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11978
16.12.19 21:26

Vydržet. Taky mám takové 3. A je to na palici :zed: snad to brzo přejde

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14569
16.12.19 21:28

Kdyz moje dcera na mne zkousi „JA CHCI“, tak ja ji odvetim, ze ale ja nechci. Ale ona CHCE! A ja NEEEEEECHCIIIII! Klidne tuhle hru s ni hraju, dokud ji to neprestane bavit.

Ja mam totiz pocit, ze deti v tomto veku maji pocit, ze se vsechno toci kolem nich a toho, co ony chteji. A ze jim prospeje si uvedomit, ze i maminka ma potreby, ze i maminka muze neco chtit a muze to byt i presny opak toho, co chce dite. Pro moji dceru to byla docela revelace, nez pochopila, ze maminka obcas muze chtit veci presne naopak.

A ja ji to klidne i reknu, ze mi to je jedno, co chce ona, protoza ja to chci takto. TECKA! A pokud pokracuje v tom kolovratku, ze ona chce chce, tak ji budto reknu, ze to ma holt smulu no… nebo to ignoruju.

Spis na mne ted nejnovejs zkousi, ze si rekne tatinkovi a on ji to da/dovoli. Na to ji vetsinou suse odvetim, ze nedovoli, protoze mu reknu, ze to dovolit nema. Tak prej babicka to dovoli. Jo jasne, zkousi to. Ale ma slolika, my dospeli mezi sebou komunikujeme a predavame si informace, co se nema dovolit a tahneme za stejny provaz.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama